Προς το περιεχόμενο

Αγορά 2ης οθόνης


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο σύστημα της υπογραφής μου, σκέφτομαι να εντάξω μια δεύτερη οθόνη, για να έχω περισσότερα ανοιχτά παράθυρα κλπ.

Η οθόνη που έχω τώρα είναι η LG IPS231P. Πρέπει να πάρω μια ίδια για δεύτερη οθόνη, ή θα μπορούσα να πάρω ας πούμε την LG IPS EA63V (που έχει και καλή τιμή σχετικά)


Και να ρωτήσω, η τωρινή οθόνη, είναι συνδεδεμένη μέσω DVI-D στην GPU. Η τελευταία όμως έχει διαθέσιμα πλέον Displayport, HDMI και DVI-I. Μπορώ να συνδέσω την DVI-I έξοδο της GPU με την DVI-D της οθόνης, αν επιλέξω να πάρω την ίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να ρωτήσω, η τωρινή οθόνη, είναι συνδεδεμένη μέσω DVI-D στην GPU. Η τελευταία όμως έχει διαθέσιμα πλέον Displayport, HDMI και DVI-I. Μπορώ να συνδέσω την DVI-I έξοδο της GPU με την DVI-D της οθόνης, αν επιλέξω να πάρω την ίδια;

Το παραπάνω άκυρο. Σε μια στιγμή επιφοίτησης, θυμήθηκα οτι μπορώ κάλλιστα να το δοκιμάσω με την τωρινή οθόνη και δουλεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DVI I & DVI D είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα. Ή πρώτη μεταφέρει ψηφιακό και αναλογικό ενώ το δεύτερο μόνο ψηφιακό κάτι που στα μόνιτορ που έχεις ή σκέφτεσαι δεν σε απασχολεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το διαπίστωσα. Οπότε θα πάω σε αυτήν την οθόνη που ήδη έχω. Αν και την πήρα πέρυσι, διατίθεται ακόμα σε αρκετά καταστήματα και για την ώρα είμαι ικανοποιημένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επαναφέρω ένα πεθαμένο θέμα γιατί άρχισα να ψάχνομαι ξανά και έκανα μερικές "χωροταξικές" μετρήσεις.

 

Προκύπτει λοιπόν οτι ο μόνος τρόπος να μπορέσω να βάλω δεύτερη οθόνη, είναι wall-mounted. Και για να είμαι ακριβής, wood-mounted καθώς υπάρχει ξύλινη επιφάνεια πίσω (είναι ενιαίο έπιπλο γραφείο-βιβλιοθήκη).

 

Η οθόνη που έχω συνεχίζει να είναι η LG IPS231P-BN την οποία όμως βρίσκω σε ελάχιστα καταδτήματα στο skroutz κλπ και σε τιμή υψηλότερη απ οταν την αγόρασα.

 

Γενικά τι λύσεις μπορώ να έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...