Προς το περιεχόμενο

Μητρική ALBATRON


vega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω και εγώ το δικό μου πρόβλημα.

Έχω βάλει ένα σκληρό δίσκο SATA…αλλά όταν βάλω κάποια συσκευή π.χ. ένα DVD στη θέση 1 του IDE connector δεν κάνει boot από τον σκληρό δίσκο. Όταν αφαιρέσω τη συσκευή και την βάλω στη θέση IDE 2, όλα δουλεύουν μια χαρά.

Από το BIOS έκανα ότι μου φαινόταν λογικό στις ρυθμίσεις (και όχι μόνο εγώ αλλά και οι τεχνικοί από το ΠΛΑΙΣΙΟ) και δεν μπόρεσε κανείς να βγάλει κάποιο νόημα.

Τελικά είναι κατασκευαστική ιδιοτροπία ή κάτι μας ξεφεύγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη νεα μου μητρικη ALBATRON PX865PE PROII οταν εχω ενα σατα σκληρο η και τους 2 ραπτορ wd σε sata raid και βαλω fsb πανω απο 201 mhz τοτε το συστημα σταματαει να βλεπει τους SATA σκληρους....εχω τον P4 2.6c....Εστειλα mail στην αλβατρον και μου απαντησαν αμεσως αυτα......

Thank you for using our product, and sorry for the inconvenience.

Virtually, intel ICH5./ICH5R can't support to run when you overclock.

It's Intel chipset's limitation.

Besides,please notice overclock may damage system devices and make your

system unstable, and we won't guarantee it.

Please kindly understand it.

If you have further questions,please do feel free to contact us.

Thanks!

 

εσυ το εχεις αυτο το προβλημα ???????????????????ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΜΕ ΣΑΤΑ ΣΚΛΗΡΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ O/C ??????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, Π.Π.Γερμανού, αλλά οι τεχνικοί μίλησαν και με τεχνικούς από Αθήνα....

Σε άλλες μητρικές (π.χ. ASSUS) δεν είχαν αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα και ήταν η πρώτη φορά που τους τύχαινε ALBATRON σε συνδυασμό με SATA. Πάντως άσχετα με το αν λύθηκε το πρόβλημα μου ή όχι, αφιέρωσαν πολύ χρόνο για να με εξυπηρετήσουν και γενικά είμαι ευχαριστημένος με την εξυπηρέτηση τους σε πολλές άλλες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν δοκίμασα (άσε που δεν ξέρω και πως γίνετε) αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός μου.

Βασικά το σύστημά μου είναι αρκετά καλό και δεν θέλω να πειραματιστώ με O/C μιας και δεν ξέρω πως γίνετε όπως είπα και πιο πάνω.

Αλήθεια τι κερδίζεις μ αυτό? Και πως γίνεται?

Παρεμπιπτόντως έβαλα και την τελευταία έκδοση του BIOS (1.03b)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω έβαλα και την τελευταία έκδοση του BIOS (1.03b)

παντως παει πολυ καλα το μομπο εγω το εχω με 2 ραπτορς wd sata raid 0 χωρις κανενα προβλημα στους 200 fsb....απο 201 και πανω δε βλεπει τους sata....αλλα στα default fsb (200) ειναι αψογο....

το o/c δουλευει μονο με IDE.....

ΑΜΑ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΠΟ O/C....ΑΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.....ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...