Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσο περνάει ο καιρός τόσο θα πιστεύω περισσότερο οτι έχουν βρει τον τάφο του Κάσσανδρου.

Πολύ μεγαλείο για απλούς ναυάρχους ή στρατηγούς.

Εδω μιλάμε για ανώτερο τάφο απο Βεργίνα.

Μόνο ένας εκείνη την εποχή ήταν τόσο ψώνιο και μπορουσε να χρησιμοποιήσει τον αρχιτέκτονα του Μεγάλου Αλέκου.

 

(καταλαβαίνετε φαντάζομαι το πόσο εκπληκτικό θα ειναι αν όντως ο τάφος ειναι αυτου έτσι?)

Όσο εκπληκτικό κι αν είναι ο περισσότερος κόσμος θα ξενερώσει...γιατί ο περισσότερος κόσμος περιμένει να είναι ο τάφος του Μ. Αλεξάνδρου κι ας το έχουν σχεδόν αποκλείσει...όλοι οι άλλοι δεν θα του κάνουν καμιά εντύπωση, εκτός κι αν είναι εκπληκτικά τα ευρήματα. Αν βρουν μόνο κανένα μάρμαρο που να λέει Κάσσανδρος θα πέσει τρελό ξενέρωμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος θαυμάζει ότι του πασάρουν ως πολύ σημαντικό.

Αν ειναι ο Κάσσανδρος μέσα θα πρέπει να παρουσιαστεί ως ακριβως αυτος που ήταν. Ενας σημαντικός επίγονος και βασιλειάς της Μακεδονίας. Ακόμα μια απόδειξη της Ελληνικότητας της Μακεδονίας.

 

Όπως πολλές φορές έχω πει, άλλοι θαυμάζουν τη καρέκλα που έκατσε, ξεπόρδισε και φιλοσόφισε ο Νίτσε και το παρουσιάζουν ως κάτι το εκπληκτικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λέω ότι πολύς κόσμος έχει στην άκρη του μυαλού του ότι είναι ο τάφος του Μ. Αλεξάνδρου. Ακόμα κι αυτό το θέμα γιατί νομίζεις έχει τόση κίνηση? Γιατί έχει πιασάρικο τίτλο! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφίπολη tours: Ταξιδιωτικό γραφείο οργανώνει εκδρομές στις ανασκαφές

 

http://www.protothema.gr/greece/article/406751/amfipoli-tours-taxidiotiko-grafeio-organonei-ekdromes-stis-anaskafes/

 

Μετα τις δακρυσμενες εικονες και τους αγιους, θυμηθήκαμε τα αρχαια;

Καλη επιχειρηματικη κινηση, προβλεπόμενη δε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια ειναι πως ο τιτλος του θέματος θα ήταν καλύτερος ως  "ταφος Αμφίπολης" ή κάτι τέτοιο (κατά την άποψή μου πάντα) ώστε να αποφεύγονται τα τρολ, αλλά και πάλι μια χαρά κάνουμε τη κουβεντούλα μας.

Κατά τα άλλα νομίζω οτι το χουν πάρει χαμπάρι αρκετοι οτι δε θα βρουν Αλέκο μέσα και δεν πολυασχολουνται. Όσοι ασχολούμαστε ειναι όσοι όντως μας ενδιαφέρει και γουστάρουμε.

Από τα αρχικά ποστ εως τωρα έχουμε μάθει ολοι πολλά πράγματα.

 

Ποιος ήξερε τον Κάσσανδρο και τον Δεινοκράτη πριν το θέμα αυτό? Οι αρχαιολόγοι και όσοι είχαν ασχοληθεί. Οι άλλοι μόνο αναφορικά.

 

Π.χ. Πτολεμαίος. Η βασική γνωση που έχουμε ειναι 1. Βασιλιάς Αιγύπτου, 2 Επίγονος.

Ολα τα άλλα θέλουν διάβασμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως πιστευω οτι υπαρχει μια παρα πολυ μικρη πιθανοτητα να ειναι μεσα και ο μεγας αλεξανδρος, και λογω του οτι εχουν χαθει τα ιχνη του ταφου του και για να τον προστατεψουν απο χριστιανους κλπ κανανε τρελα πραγματα με ακρα μυστικοτητα, αλλα και του οτι θελω πολυ οντως να ειναι αυτος.. Οχι γιατι ειμαι Ελληναρας και να πανε να γ@%θουνε τα Σκοπια, αλλα γιατι θα ειναι πραγματικα κατι σπουδαιο και με ενθουσιαζει στη σκεψη..

 

Φυσικα δινω πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι ταφος του Κασσανδρου, στρατηγου, Ρωξανης και υιου αλλά και κενοτάφιο στη μνήμη του Αλέξανδρου.. θα δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια ειναι πως ο τιτλος του θέματος θα ήταν καλύτερος ως "ταφος Αμφίπολης" ή κάτι τέτοιο (κατά την άποψή μου πάντα) ώστε να αποφεύγονται τα τρολ, αλλά και πάλι μια χαρά κάνουμε τη κουβεντούλα μας.

Κατά τα άλλα νομίζω οτι το χουν πάρει χαμπάρι αρκετοι οτι δε θα βρουν Αλέκο μέσα και δεν πολυασχολουνται. Όσοι ασχολούμαστε ειναι όσοι όντως μας ενδιαφέρει και γουστάρουμε.

Από τα αρχικά ποστ εως τωρα έχουμε μάθει ολοι πολλά πράγματα.

 

Ποιος ήξερε τον Κάσσανδρο και τον Δεινοκράτη πριν το θέμα αυτό? Οι αρχαιολόγοι και όσοι είχαν ασχοληθεί. Οι άλλοι μόνο αναφορικά.

 

Π.χ. Πτολεμαίος. Η βασική γνωση που έχουμε ειναι 1. Βασιλιάς Αιγύπτου, 2 Επίγονος.

Ολα τα άλλα θέλουν διάβασμα.

Και αυτό σου ακριβώς το μήνυμα, δείχνει πόσο επιφανειακή είναι η μόρφωση του λαού και πόσο επιφανειακό είναι ότι έχει να κάνει με την πατρίδα κ τον λαό μας.

Τεσπα μεγάλο θέμα.

Εγω παντως πιστευω οτι υπαρχει μια παρα πολυ μικρη πιθανοτητα να ειναι μεσα και ο μεγας αλεξανδρος, και λογω του οτι εχουν χαθει τα ιχνη του ταφου του και για να τον προστατεψουν απο χριστιανους κλπ κανανε τρελα πραγματα με ακρα μυστικοτητα, αλλα και του οτι θελω πολυ οντως να ειναι αυτος.. Οχι γιατι ειμαι Ελληναρας και να πανε να γ@%θουνε τα Σκοπια, αλλα γιατι θα ειναι πραγματικα κατι σπουδαιο και με ενθουσιαζει στη σκεψη..

 

Φυσικα δινω πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι ταφος του Κασσανδρου, στρατηγου, Ρωξανης και υιου αλλά και κενοτάφιο στη μνήμη του Αλέξανδρου.. θα δουμε

δεν παίζει. Εγώ θα είμαι υπερ χαρούμενος αν δεν έχει συληθεί ο τυμβος. Όλα τα άλλα περιττεύουν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παίζει. Εγώ θα είμαι υπερ χαρούμενος αν δεν έχει συληθεί ο τυμβος. Όλα τα άλλα περιττεύουν.

 

Το ξερω αλλα γιατι να το αποκλειεις απο τη στιγμη που δεν ειμαστε 100% σιγουροι..

 

Και εγω συμφωνω μακαρι να μην εχει συληθει, αν και δεν το βλεπω καθως δεν μπορω να καταλαβω τη σημασια των τρυπων στα ενδιαμεσα τειχη.. Και αν δεν εχει συληθει, ευχομαι να αξιοποιηθει απο το κρατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα.

Το επιφανειακό ειναι σχετικό.

Οι βασικές γνωσεις ιστορίας δεν απαιτούν να γνωρίζει κανεις λεπτομέριες για τον  τον Δεινοκράτη ή Λύσιππο (γλύπτης του Μ. Αλεξάνδρου)

Απαιτουν όμως να ξέρεις το ποιοί ήταν οι επίγονοι.

Μη νομίζεις οτι οι υπόλοιποι λαοί ξέρουν παραπάνω για την ιστορία τους. Γνωριζεις, ότι διδάσκεσαι κατά βάση.

Ο Δεινοκράτης και ο Λύσσιπος ανήκουν στις πανεπιστημιακές σπουδές. Ίσως υπήρχαν στα βιβλία μας αλλά καθαρά αναφορικά. Ε δεν σπουδάζουν όλοι ιστορικοί, αρχαιολόγοι ή αρχιτέκτονες.

 

Κατ εμέ ειναι ευχάριστο που δίδεται δημοσιοτητα που και που σε τέτοια ζητήματα ωστε να μπει ο κόσμος στο τρυπάκι να ανοίξει κανα βιβλίο. Διότι ακούει τόσες μα τόσες αηδίες από τα ΜΜΕ που αναγκαστικά ανοιγουν βιβλία για να δουν τι πραγματικά έχει παιχτεί.

 

Μακάρι να έδιναν στη δημοσιότητα περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω αλλα γιατι να το αποκλειεις απο τη στιγμη που δεν ειμαστε 100% σιγουροι..

 

Και εγω συμφωνω μακαρι να μην εχει συληθει, αν και δεν το βλεπω καθως δεν μπορω να καταλαβω τη σημασια των τρυπων στα ενδιαμεσα τειχη.. Και αν δεν εχει συληθει, ευχομαι να αξιοποιηθει απο το κρατος.

Γιατί πολύ απλά, με τις ανακαταταξεις της περιοχής(έλευση χριστιανισμου κ ισλαμ αργότερα) εκτός του ότι ο τάφος ξεχάστηκε, παίζει και να καταστράφηκε ακριβώς λόγω αυτού.

Χριστιανοί και ειδικά μουσουλμάνοι, κατέστρεψαν ότι μπόρεσαν. Το βρίσκω πολύ δύσκολο, μέσα σε όλον αυτό το χαμό να ασχολήθηκε κάποιος. Επίσης για τον βασιλέα των βασιλέων. Θα περίμενα κάτι μνημειώδες.

Ο μαυσωλος πχ, έφτιαξε κάτι "θεϊκό" κ Αλέξανδρος θα ήταν χωμένος εκεί;..

Κοίτα.

Το επιφανειακό ειναι σχετικό.

Οι βασικές γνωσεις ιστορίας δεν απαιτούν να γνωρίζει κανεις λεπτομέριες για τον τον Δεινοκράτη ή Λύσιππο (γλύπτης του Μ. Αλεξάνδρου)

Απαιτουν όμως να ξέρεις το ποιοί ήταν οι επίγονοι.

Μη νομίζεις οτι οι υπόλοιποι λαοί ξέρουν παραπάνω για την ιστορία τους. Γνωριζεις, ότι διδάσκεσαι κατά βάση.

Ο Δεινοκράτης και ο Λύσσιπος ανήκουν στις πανεπιστημιακές σπουδές. Ίσως υπήρχαν στα βιβλία μας αλλά καθαρά αναφορικά. Ε δεν σπουδάζουν όλοι ιστορικοί, αρχαιολόγοι ή αρχιτέκτονες.

 

Κατ εμέ ειναι ευχάριστο που δίδεται δημοσιοτητα που και που σε τέτοια ζητήματα ωστε να μπει ο κόσμος στο τρυπάκι να ανοίξει κανα βιβλίο. Διότι ακούει τόσες μα τόσες αηδίες από τα ΜΜΕ που αναγκαστικά ανοιγουν βιβλία για να δουν τι πραγματικά έχει παιχτεί.

 

Μακάρι να έδιναν στη δημοσιότητα περισσότερα.

Βασικά εδώ και κάποια, πολλά χρόνια η ιστορία αντιμετωπιζεται εχθρικά και αυτό για γνωστούς αλλά εκτός θέματος, λόγους . Με αποτέλεσμα οι κάτοικοι της χώρας αυτής, να μη γνωρίζουν ούτε βασικά πράγματα. Ειδικά τα παιδιά σήμερα, είναι εντελώς άσχετα με ιστορία κι γεωγραφία ακόμα!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πολύ απλά, με τις ανακαταταξεις της περιοχής(έλευση χριστιανισμου κ ισλαμ αργότερα) εκτός του ότι ο τάφος ξεχάστηκε, παίζει και να καταστράφηκε ακριβώς λόγω αυτού.

Χριστιανοί και ειδικά μουσουλμάνοι, κατέστρεψαν ότι μπόρεσαν. Το βρίσκω πολύ δύσκολο, μέσα σε όλον αυτό το χαμό να ασχολήθηκε κάποιος. Επίσης για τον βασιλέα των βασιλέων. Θα περίμενα κάτι μνημειώδες.

Ο μαυσωλος πχ, έφτιαξε κάτι "θεϊκό" κ Αλέξανδρος θα ήταν χωμένος εκεί;..

 

Συμφωνώ.. την ιστορία εκείνης της περιόδου στην Αλεξάνδρεια την ξέρω.. Λογικά ο τάφος καταστράφηκε απο τους Χριστιανούς αλλά μπορεί και να ξεχάστηκε και να υπάρχει ακόμα κάπου στην Αλεξάνδρεια..

 

Το σώμα του Αλέξανδρου ομως ηταν συμβολο εξουσιας και δυναμης, μπορει καποιοι να το θελανε και να εκμεταλλευτηκαν τον χαμο για να το αποκτισουν.. 

 

Μαλλον δεν θα μαθουμε ποτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...