Προς το περιεχόμενο

Οι καταναλωτές προτιμούν τα παιχνίδια στα smartphones από τις φορητές παιχνιδοκονσόλες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψιλοβαριέμαι αυτή τη στιγμή να σου απαντήσω στο μακρυνάρι σου και να σου εξηγήσω πόσο άκυρη είναι η σύγκριση με τα arcade (που δεν ήταν ούτε φθηνά, ούτε απαραίτητα  τόσο καλά σαν παιχνίδια και σίγουρα όχι το ίδιο βολικά με το να παίζεις στο σαλόνι σου ) , κάποια στιγμή ίσως το κάνω 

 

επειδή όμως είμαι τύπος της εικόνας, σκάλωσα με αυτό το screen από πάνω.. 

 

Ε ΟΧΙ! είπαμε η υπερβολή και η κοροϊδία έχει και τα όρια της! :lol:

αυτό παραπάνω δεν υφίσταται με καμιά κυβέρνηση

με πολύ ζόρι λες ότι κατάφεραν να φτάσουν το ps2, το να τα βλέπω κινητά στο ίδιο επίπεδο με 360/ps3 είναι υποτίμηση της νοημοσύνης μου (για pc δε σχολιάζω καν.. )

 

και εν συντομία σου λέω ότι τα λεφτά που πέφτουν σε ένα παιχνίδι μετράνε και μετράνε πολύ 

στον κόσμο αρέσουν τα blockbuster του χόλυγουντ, όχι η ταινία που γύρισαν μερικοί "ταλαντούχοι" φοιτητές μιας δραματικής σχολής με ελάχιστους πόρους και όσοι παίζουν παιχνίδια αρκετά σαν χόμπυ είναι φυσικό να σνομπάρουν όπως κι εγώ αυτά τα χαζοπαίχνιδα (παρά τα κάποια διαμαντάκια που όντως υπάρχουν, πχ λάτρεψα το world of goo, μου άρεσε το dead space και δεδομένης της πλατφόρμας το ευχαρίστηθηκα και περισσότερο από το μέτριο dead space 3 στο pc.. ) 

και σε ότι αφορά εμένα να σου πω ότι έχω παίξει παρα πολλά παινχίδια στα κινητά/tablet και έχω τερματίσει και αρκετά από αυτά, ειδικά όταν ήμουν φαντάρος, όμως δε γίνεται να τα ευχαριστηθώ όπως τα κανονικά παιχνίδια, απλά δε γίνεται

 

δε λέω ότι σε κάποιους δε θα αρέσουν αρκετά και καλά κάνουν, το hardcore ας το πούμε έτσι κοινό όμως των pc/κονσολών πολύ απλά δε τους ενδιαφέρει τόσο, απλά χτύπησαν τις φορητές για λόγους που εξήγησα κι εγώ κι άλλοι πιο πίσω

 

και τέλος θα πώ πάλι ΚΡΙΜΑ που βγάζουν μαλακίες στα κινητά και τάμπλετ, γιατί θα ήθελα να βγαίνουν πιο καλοί και ποιοτικοί τίτλοι γιατί δεν είμαι φαν κάποιας πλατφόρμας συγκεκριμένα (συμπαθώ φυσικά το pc περισσότερο από όλα) , αλλά θέλω οπουδήποτε να βγαίνουν σωστοί και ποιοτικοί τίτλοι και από τη στιγμή που έχω τις συσκευές θα ήθελα να έχω κάτι καλό να με απασχολεί και σε αυτές 

 

όμως όπως κι αν το βλέπεις εσύ και κάποιοι άλλοι δε βγαίνουν, βγαίνουν κατά κύριο λόγο  προχειρότητες της πλάκας που δεν αξίζουν ούτε το 1€ που ζητάνε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά πρέπει όντως να ψεκάζουν κάτι..Άκου smartphone gaming, trololol

ε ναι άμα έχεις  plant vs zombies, τι να κλάσει το blacklist για παράδειγμα.. (δεν είπα καν ένα από τα top 5 παιχνίδια της χρονιάς, απλά επειδή το παίζω τώρα) 

 

και τα γραφικά είναι περίπου  παρόμοια στα nova και modern combat (που είναι όντως θεαματικά για κινητά) με κάτι  crysis , metro , battlefield.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα.. αν θεωρητικά έχεις ένα δυνατό tablet (δηλαδή μείνεις με το ίδιο pc 10 χρόνια και στον 11ο χρόνο πάρεις tablet, γιατί αλλιώς το δυνατό είναι μια πολύ σχετική έννοια όταν η gpu λιθογραφίας λιγότερων nm σου είναι όσο ένα tablet) θα μπορείς να το συνδέσεις με ίσως και παραπάνω από μια οθόνες (τώρα μπορείς μέ ένα hdmi σε μια τηλεόραση όπου φαίνονται καθαρά τα γραφικά xbox -το πρώτο- ) και ένα ασύρματο controller και να παίξεις και να τα χεις "όλα"

 

το θέμα είναι να παίξεις τι; δεν περιμένω να δω τίποτα γραφικάρες στο κινητό μου ή tablet , αλλά θα περίμενα τουλάχιστον να δω παραπάνω ποιοτικό gaming

όμως μόνο αυτό δε βλέπω indie ή μη.. και επίσης μιας και θίχτηκε το θέμα indie (που για μένα σπάνια είναι κάτι καλό) υπενθυμίζω ότι και στις φορητές πλατφόρμες πάνω από τα μισά έσοδα τίτλων πάνε σε λίγες μεγάλες εταιρείες, οπότε το θέμα indie είναι να χαμε να λέγαμε για να χαίρονται μερικοί wannabe developers 

 

επίσης μπορεί οι κονσόλες να το ενστερνίζονται τώρα, όμως στο pc υπήρχε πάντα , απλά στα κινητά και ειδικά στο ios που στις πλούσιες χώρες έχει το κάθε πιτσιρίκι συνδεδεμένη μια πιστωτική στο κινητό του βρήκαν την ευκαιρία να κάνουν πάρτυ αρπαχτής και να σου η σαβούρα με το κιλό να τους αρπάζουμε τα ευρουλάκια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά τις αλλαγές που θα δούμε

 

Ενα παιχνίδι που κάνει 1 έως 5 ευρώ δε γίνεται να έχει την ίδια ποιότητα με ένα που κάνει 30+

 

Καταλαβαινεις πως ειναι τελειως ακυρο αυτο που λες , ετσι?

 

Σκεψου μονο κ μονο ποσοι παραπανω ειναι οι πιθανοι αγοραστες ενος παιχνιδιου για κινητο σε σχεση με αυτους σε μια κονσολα και τοτε θα καταλαβεις οτι μια εταιρια μπορει να βγαλει περισσοτερα πουλωντας σε φθηνοτερη τιμη, απλα επειδη εχει μεγαλυτερο target group..

 

Oπως κ να εχει, η τιμη πωλησης δεν εχει σχεση με την ποιοτητα του παιχνιδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινεις πως ειναι τελειως ακυρο αυτο που λες , ετσι?

 

Σκεψου μονο κ μονο ποσοι παραπανω ειναι οι πιθανοι αγοραστες ενος παιχνιδιου για κινητο σε σχεση με αυτους σε μια κονσολα και τοτε θα καταλαβεις οτι μια εταιρια μπορει να βγαλει περισσοτερα πουλωντας σε φθηνοτερη τιμη, απλα επειδη εχει μεγαλυτερο target group..

 

Oπως κ να εχει, η τιμη πωλησης δεν εχει σχεση με την ποιοτητα του παιχνιδιου.

δεν έχει απαραίτητη σχέση μιας και υπάρχουν σκουπίδια των 60€ , αλλά είναι απαραίτητο να έχουν επενδυθεί λεφτά και εργατώρες από πάρα πολλά άτομα για να μιλάμε για ένα πολύ καλό παιχνίδι με τα όλα του 

 

επίσης το ότι είναι παραπάνω οι πιθανοί αγοραστές δεν κάνει το τίτλο πιο ποιοτικό, απλά κάνει πιο εύκολη την αρπαχτή 

 

τέσπα αυτό που λέω είναι ότι άλλο το ένα κοινό, άλλο το άλλο

 

αυτός που παίζει στο ps3 του πχ (και εννοώ παίζει, όχι να το πήρε για ένα fifa και το gran turismo)  δεν έχει λόγο να το αφήσει και να πάει στο android ή το ios , είναι παράλογο και δεν έχει κανένα λόγο να το κάνει

 

στις φορητές ήταν πιο εύκολα τα πράγματα, γιατί έτσι κι αλλιώς οι φορητές ποτέ δεν ήταν η επιτομή της ποιότητας και πάντα ήταν τσιμπημένα τα πράγματα για αυτό που έπαιρνες, τους βρήκαν απροετοίμαστους και τους την έπεσαν 

 

στις μεγάλες κονσόλες όμως δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα και τίποτα να μην κάνουν, δεν έχουν κάτι τα τάμπλετ να τις απειλήσουν

 

επίσης σχετικά με το πόσο μη αξιόπιστο είναι το casual gaming και το κοινό του θυμίζω περίπτωση zynga και όσο για τις απρόσμενες επιτυχίες των μικρών εταιρειών θυμίζω τη περίπτωση angry birds της rovio η οποία ποτέ δεν κατάφερε να βγάλει κάτι εξίσου επιτυχημένο και απλά συνεχίζει αυτή τη σειρά να επιβιώσει.

από την άλλη έχουμε σε αυτή τη πλατφορμα τη gameloft για παράδειγμα που μόνο μικρή εταιρεία δεν είναι και τα τσεπώνει αρχοντικά , το ίδιο κάνει και η ΕΑ που για μένα βγάζει κακούς τίτλους και σε pc/consoles αλλά στα κινητά το ξεφτιλίζει τελείως το θέμα 

οι μικροί devs είναι απλά κομπάρσοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε τώρα να παίξεις Battlefield σε surround/eyefinity με 5.1 ηχεία και να πας μετά να παίξεις το οτιδήποτε σε smartphone, rofl.

 

Φυσικά καταλαβαίνεις ότι το κοινό που το κάνει αυτό είναι απείρως μικρότερο από τους κατόχους smartphone/tablet έτσι; Αν όχι, πρέπει να διαβάσεις πως λειτουργεί ο καπιταλισμός :-) Γι αυτό υπάρχουν ειδήσεις για το πως θα φτάσει το internet παντού και πως θα έχει κάθε παιδί tablet και όχι πως θα λυθεί το πρόβλημα του υποσιτισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά καταλαβαίνεις ότι το κοινό που το κάνει αυτό είναι απείρως μικρότερο από τους κατόχους smartphone/tablet έτσι; Αν όχι, πρέπει να διαβάσεις πως λειτουργεί ο καπιταλισμός :-) Γι αυτό υπάρχουν ειδήσεις για το πως θα φτάσει το internet παντού και πως θα έχει κάθε παιδί tablet και όχι πως θα λυθεί το πρόβλημα του υποσιτισμού.

επειδή είναι λιγότεροι και επειδή θέλουν τη παραπάνω ποιότητα, καλούνται να πληρώσουν το battlefield 10 φορές παραπάνω από το modern combat ας πούμε :)

 

(και δε μιλάμε μόνο για αυτούς που παίζουν σε surround με high end μηχανήματα, γενικά για pc/console gamers) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά καταλαβαίνεις ότι το κοινό που το κάνει αυτό είναι απείρως μικρότερο από τους κατόχους smartphone/tablet έτσι; Αν όχι, πρέπει να διαβάσεις πως λειτουργεί ο καπιταλισμός :-) Γι αυτό υπάρχουν ειδήσεις για το πως θα φτάσει το internet παντού και πως θα έχει κάθε παιδί tablet και όχι πως θα λυθεί το πρόβλημα του υποσιτισμού.

Weak

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή είναι λιγότεροι και επειδή θέλουν τη παραπάνω ποιότητα, καλούνται να πληρώσουν το battlefield 10 φορές παραπάνω από το modern combat ας πούμε :)

 

(και δε μιλάμε μόνο για αυτούς που παίζουν σε surround με high end μηχανήματα, γενικά για pc/console gamers)

Δεν διαφωνώ καθόλου, απλά συρρικνώνεται πάρα πολύ η συγκεκριμένη αγορά. Δεν το λέω εγώ, το λένε οι αριθμοί. Όταν τα παιχνίδια στο Android κάνουν διπλάσιο τζίρο από τις κονσόλες και τα παιχνίδια στο iOS παραπάνω από android+κονσόλες και όταν προβλέπεται οι πωλήσεις των smartphone να είναι γύρω στα 2 δισ. το '14, καταλαβαίνεις τι γίνεται.

 

Weak

Με αποστόμωσες :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ καθόλου, απλά συρρικνώνεται πάρα πολύ η συγκεκριμένη αγορά. Δεν το λέω εγώ, το λένε οι αριθμοί. Όταν τα παιχνίδια στο Android κάνουν διπλάσιο τζίρο από τις κονσόλες και τα παιχνίδια στο iOS παραπάνω από android+κονσόλες και όταν προβλέπεται οι πωλήσεις των smartphone να είναι γύρω στα 2 δισ. το '14, καταλαβαίνεις τι γίνεται.

 

 

συρρικνώνεται; από πού κι ως πού; 

 

έχεις δει πωλήσεις κονσολών (σε αριθμούς μονάδων) , μάλλον είναι περισσότερες από ποτέ 

επίσης αυτή τη στιγμή που μιλάμε 4.6 mil άτομα είναι συνδεδεμένα μόνο στο steam 

 

όπως λέω και ξαναλέω πρόκειται για διαφορετικά κοινά και τι κάνει το ένα δεν αφορά το άλλο σε γενικές γραμμές πλην μερικών εξαιρέσεων βέβαια όπως τα handheld που σχολιάζει και το παρόν θρεντ

 

παρόλα αυτά αυτό δε μας λέει κάτι.. κάτσε να βγουν ps4/xbox one και αν πάνε άπατα (το wii u δε το μετράω γιατί κάνουν μαλακίες δε τους φταίει κανείς  ) έλα να μου πεις για συρρίκνωση, αυτή τη στιγμή έχουν ξεσκιστεί πάντως 

 

είναι σα να μου πεις , με το δίκιο σου, ότι η apple είναι πιο κερδοφόρα γιατί αν και έχει λιγότερους χρήστες αυτοί τα σκάνε πιο χοντρά από αυτούς του android 

 

η EA από το battlefield 4 περιμένει να τα κονομήσει, όχι από το free2play sims στις φορητές ή το spin off του mass effect 

για αυτό και οι επενδύσεις της στη συγκεκριμένη πλατφόρμα είναι χείριστης ποιότητας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει απαραίτητη σχέση μιας και υπάρχουν σκουπίδια των 60€ , αλλά είναι απαραίτητο να έχουν επενδυθεί λεφτά και εργατώρες από πάρα πολλά άτομα για να μιλάμε για ένα πολύ καλό παιχνίδι με τα όλα του 

Aυτο ακριβως λεω:

οταν εχεις την πιθανοτητα να βγαλεις περισσοτερα χρηματα(μεγαλυτερο revenue λογω μεγαλυτερο target group) ειναι πιο ευκολο να επενδυσεις λεφτα.

 

Μην κοιτας την τιμη, αλλα το potential revenue.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συρρικνώνεται; από πού κι ως πού;

 

έχεις δει πωλήσεις κονσολών (σε αριθμούς μονάδων) , μάλλον είναι περισσότερες από ποτέ

επίσης αυτή τη στιγμή που μιλάμε 4.6 mil άτομα είναι συνδεδεμένα μόνο στο steam

 

όπως λέω και ξαναλέω πρόκειται για διαφορετικά κοινά και τι κάνει το ένα δεν αφορά το άλλο σε γενικές γραμμές πλην μερικών εξαιρέσεων βέβαια όπως τα handheld που σχολιάζει και το παρόν θρεντ

 

παρόλα αυτά αυτό δε μας λέει κάτι.. κάτσε να βγουν ps4/xbox one και αν πάνε άπατα (το wii u δε το μετράω γιατί κάνουν μαλακίες δε τους φταίει κανείς ) έλα να μου πεις για συρρίκνωση, αυτή τη στιγμή έχουν ξεσκιστεί πάντως

 

είναι σα να μου πεις , με το δίκιο σου, ότι η apple είναι πιο κερδοφόρα γιατί αν και έχει λιγότερους χρήστες αυτοί τα σκάνε πιο χοντρά από αυτούς του android

 

η EA από το battlefield 4 περιμένει να τα κονομήσει, όχι από το free2play sims στις φορητές ή το spin off του mass effect

για αυτό και οι επενδύσεις της στη συγκεκριμένη πλατφόρμα είναι χείριστης ποιότητας

Ρε συ είσαι σίγουρος για τα νούμερα; Σε αυτά τα link άλλα διαβάζω (αυτά που περίμενα βασικά, μιας και δεν ασχολούμαι με το gaming, απλά η λογική μου μου λέει ότι δεν έχουν μέλλον τα handheld):

 

http://money.msn.com/now/handheld-video-game-systems-are-hurting

 

http://www.vgchartz.com/article/250982/2013-year-on-year-sales-and-market-share-update-to-may-18th/

 

Δεν αναφέρομαι στις επιτραπέζιες κονσόλες γιατί εκείνο το κομμάτι αφορά home entertainment και το επιρρεάζουν άλλοι παράγοντες και όχι η ραγδαία ανάπτυξη του mobile hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...