Προς το περιεχόμενο

Κόλλημα υπολογιστή


SolicitedCrib4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Το υπολογιστή δεν τον έφτιαξα εγώ αλλά ένας τεχνικός υπολογιστών που έχει μαγαζί με επισκευές υπολογιστών πριν πολύ καιρό.

 

2) Μία μία μνήμη στην πρώτη θέση ή κάπως αλλιώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και κάτι άλλο που δεν ανέφερα! Στο bios μπαίνει αλλά μετά κολλάει και αυτό.

 

Δεν μας το είπες αυτό; κοίτα τι θα κάνεις.....

 

Βγάλε πρώτα το σκληρό, ύστερα μια από τις μνήμες (και δοκιμαστες μια μια) και γενικά όποια κομμάτια του hardware μπορούν να βγουν. Έτσι, θα δεις αν φταίει κάποιο απο τα εξαρτήματα. Και εφόσον έχεις δεύτερη κάρτα γραφικών δοκίμασε την.. μην περιμένεις.

Υπάρχει και κάποια περίπτωση να ευθύνεται το τροφοδοτικό όπως είπε ο φίλο μας ο @ WalkerSW, αλλα αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις ποτέ. 

 

Σε περίπτωση που δεν γνωρίζεις απο pc κλπ, καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο φίλο που γνωρίζει η τεχνικό, ώστε να μην γίνει καμία πατάτα.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου, ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

2) Μία μία μνήμη στην πρώτη θέση ή κάπως αλλιώς;

 

Ναι έτσι... κανε και αυτα που ειπε ο φιλος απο πανω, βγαλε σκληρο και dvd και αστο στο bios να δουμε αν θα κολλησει....

 

 

Επισης αν κολλαει στ α5 λεπτα προλαβαινεις να μπεις Bios να δεις θερμοκρασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση, ο καθένας λέει και από μια λύση στο πρόβλημα χωρίς να έχει πάρει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες.  :-D

Σωστό το σχόλιο σου, άλλα δεν βοηθάει. Φιλικά  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουράστηκα. Θα πάει σε τεχνικό.

μην ακουμπησεις λεφτα πριν σιγουρευτεις οτι υπαρχει προβλημα.αρχικα παρε τον δισκο και πηγαινε σε αλλον υπολογιστη.δευτερον ελνξε τις μνημες που σου ειπαν παραπανω με το memtest86+ για τουλαχιστον 4ωρες.τριτον αν εχεις πολυμετρο ελενξε το τροφοδοτικο αν περναει ρευμα και τη ισχυς εχει.κανε reset το bios.και πρωτα απο ολα κατεβασε ολους τουςκαινουργιος drivers .κυριως της καρτας γραφικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Απλώς όπως λές, να μην κάνω καμιά πατάτα.



Φίλε Gigamestin,

 

Πως να βάλω καινούριους drivers αφού ο υπολογιστής κρατιέται το πολύ 5 λεπτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Απλώς όπως λές, να μην κάνω καμιά πατάτα.

Αν μπορείς κάνε κάποια απο αυτά που σου πρότεινε ο Gigamestin.

 

Σε περίπτωση που δεν θέλεις να το ρισκάρεις, μην κάνεις τίποτα. Πρώτα όμως, σκέψου κανέναν φίλο για να μην πληρώνεις τζάμπα τεχνικό. 

 

Για οποιαδήποτε άλλη απορία η πρόβλημα, είμαστε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό το σχόλιο σου, άλλα δεν βοηθάει. Φιλικά  :-)

 

Όπως δε βοηθάει και το να λένε 5 διαφορετικά άτομα κάποια στάνταρ βήματα που πρέπει να κάνεις, χωρίς όμως να έχεις αποκλείσει κάποια πράγματα ή να έχεις πάρει αρκετές πληροφορίες για να θεωρήσεις κάποια πιο πιθανά.

Είναι σα να λες στο γιατρό πονάω και να σου λέει πάρε αντιβιοτικά ευρέως φάσματος...

 

Φιλικά τα γράφω και εγώ απλά βλέπω ότι κάποιοι γράφουν απλά για να ανέβει ο αριθμός των posts τους και να ψευτοικανοποιηθεί η αίσθηση ότι βοήθησαν. Στην πραγματικότητα όμως δε βοηθάνε αλλά μπλέκουν παραπάνω.

 

Το παιδί λογικό να κουράστηκε γι'αυτόν το λόγο, αν ρωτούσαμε τις απαραίτητες πληροφορίες και μετά του λέγαμε σιγά σιγά τι να δοκιμάσει από το πιο πιθανό στο λιγότερο πιθανό μπορεί να μην είχε χρειαστεί να το πάει σε τεχνικό.

 

Φιλικά, Κώστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως δε βοηθάει και το να λένε 5 διαφορετικά άτομα κάποια στάνταρ βήματα που πρέπει να κάνεις, χωρίς όμως να έχεις αποκλείσει κάποια πράγματα ή να έχεις πάρει αρκετές πληροφορίες για να θεωρήσεις κάποια πιο πιθανά.

Είναι σα να λες στο γιατρό πονάω και να σου λέει πάρε αντιβιοτικά ευρέως φάσματος...

 

Φιλικά τα γράφω και εγώ απλά βλέπω ότι κάποιοι γράφουν απλά για να ανέβει ο αριθμός των posts τους και να ψευτοικανοποιηθεί η αίσθηση ότι βοήθησαν. Στην πραγματικότητα όμως δε βοηθάνε αλλά μπλέκουν παραπάνω.

 

Το παιδί λογικό να κουράστηκε γι'αυτόν το λόγο, αν ρωτούσαμε τις απαραίτητες πληροφορίες και μετά του λέγαμε σιγά σιγά τι να δοκιμάσει από το πιο πιθανό στο λιγότερο πιθανό μπορεί να μην είχε χρειαστεί να το πάει σε τεχνικό.

 

Φιλικά, Κώστας.

 

Πάλι θα συμφωνήσω μαζί σου, άλλα αυτό που θέλω να πω είναι ότι καλύτερα να λέμε κάτι να βοηθήσουμε τον φίλο μας παρά να σχολιάζουμε το τρόπο απάντησης του καθενός όπως κάνω εγώ και εσύ (όχι ότι ειναι καλό αυτό). Όσον αφορά το λόγο που κουράστηκε ο SolicitedCrib4 νομίζω πως έχει δόση την απάντηση του ποιο πάνω. Απο τη στιγμή που άνθρωπος δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις, μπορεί να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στο pc του + ότι έχει να διαβάσει εκατό σχόλια που το μπερδεύουν... άλλα αυτό νομίζω είναι θέμα τις διαχείρισης και όχι δικό μας. Δεν θα κάτσω να λέω στο καθένα μην σχολιάζεις κλπ.

 

Θα το πω πάλι... καλύτερα να βλέπουμε κάτι σχετικό με το θέμα παρά άσχετα πράγματα..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως δε βοηθάει και το να λένε 5 διαφορετικά άτομα κάποια στάνταρ βήματα που πρέπει να κάνεις, χωρίς όμως να έχεις αποκλείσει κάποια πράγματα ή να έχεις πάρει αρκετές πληροφορίες για να θεωρήσεις κάποια πιο πιθανά.

Είναι σα να λες στο γιατρό πονάω και να σου λέει πάρε αντιβιοτικά ευρέως φάσματος...

 

Φιλικά τα γράφω και εγώ απλά βλέπω ότι κάποιοι γράφουν απλά για να ανέβει ο αριθμός των posts τους και να ψευτοικανοποιηθεί η αίσθηση ότι βοήθησαν. Στην πραγματικότητα όμως δε βοηθάνε αλλά μπλέκουν παραπάνω.

 

Το παιδί λογικό να κουράστηκε γι'αυτόν το λόγο, αν ρωτούσαμε τις απαραίτητες πληροφορίες και μετά του λέγαμε σιγά σιγά τι να δοκιμάσει από το πιο πιθανό στο λιγότερο πιθανό μπορεί να μην είχε χρειαστεί να το πάει σε τεχνικό.

 

Φιλικά, Κώστας.

 

 

Για πες εσύ σε μια τετοια περιπτωση που δεν μπορεις να τρεξεις κανενα διαγνωστικο στο pc ... πιο ειναι το πιο πιθανο και πιο το πιο απιθανο?

 

Οτι έχει αναφερθει μεχρι στιγμής μπορει να δημιουργεί τετοιο πρόβλημα... απο το τροφοδοτικο και τις μνημες, μεχρι θερμοκρασίες και σκληρους,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και όλα είναι πιθανά αυτά, αλλά πρέπει να μπει κάποια σειρά. Όχι να πούμε τα 10 πιθανά σενάρια.

Για να θεωρηθούν κάποια ως πιθανότερα θα μπορούσα να απαντήσω αν και εγώ με τη σειρά μου είχα απάντηση σε αυτή τη βασική ερώτηση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...