Προς το περιεχόμενο

Το "χρυσό" iPhone 5s και το οικονομικό iPhone 5c, πρωταγωνιστές σε νέο video


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Σαμπανιζέ... μαζί με χρυσή καδένα, ανοιχτό πουκάμισο, ledακια κάτω από το ΚΙΑ και Πάολα στο woofer

 

Δεν θες να αναλύσουμε τις συσκευές που επιλεγεις εσύ κατά καιρούς… :P

 

Επίσης από όλη την περιγραφή κρατάω μόνο το σαμπανιζέ 5s (και εκτιμώ πως θα το έχεις πριν από μένα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Τη βλακείες κάνει η apple και θα γυρίσεις σε android?? οτι θα βγάλει το iphone 5s και σε χρυσό? Εσένα τη θα σε πειράξει? θα αλλάξει τίποτα δηλαδή πανό στο iphone σου??

 

Sent from my iPad using Insomnia

Φιλε μου η άφιξη του 5c σημαίνει πολλά...μην κοιτάς μόνο την επιφάνεια...Κάποια άτομα έχουν δώσει 700 € για το iphone 5, δεν μπορεί ή apple και η κάθε apple να το ακυρώνει αυτό έτσι απλά..

 

Ασε που είναι ΤΡΑΓΙΚΟ κάθε Σεπτέμβριο να αλλάζουν τα κινητά! ΕΛΕΟΣ!! το 4s που έχω, τον οκτώμβριο θα θεωρείτε αρκετά παλιό! Το Iphone 4 θα θεωρείτε αρχαιολογία... Πάλι καλα που το macbook pro που έχω είναι ακόμα "new!"

Γιατι η samsung τι κανει;...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θες να αναλύσουμε τις συσκευές που επιλεγεις εσύ κατά καιρούς… :P

 

Επίσης από όλη την περιγραφή κρατάω μόνο το σαμπανιζέ 5s (και εκτιμώ πως θα το έχεις πριν από μένα) 

 

*σφυρίζω αδιάφορα*

 

το σαμπανιζέ όχι, αλλά για κάνα 5c με βλέπω. Ένα μπλεδάκι έτσι που μου έχει μείνει από τα Lumia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου η άφιξη του 5c σημαίνει πολλά...μην κοιτάς μόνο την επιφάνεια...Κάποια άτομα έχουν δώσει 700 € για το iphone 5, δεν μπορεί ή apple και η κάθε apple να το ακυρώνει αυτό έτσι απλά..

 

Ασε που είναι ΤΡΑΓΙΚΟ κάθε Σεπτέμβριο να αλλάζουν τα κινητά! ΕΛΕΟΣ!! το 4s που έχω, τον οκτώμβριο θα θεωρείτε αρκετά παλιό! Το Iphone 4 θα θεωρείτε αρχαιολογία... Πάλι καλα που το macbook pro που έχω είναι ακόμα "new!"

Μαλακια ε?θα χουν κι αλλοι τωρα το κινητο που εχεις εσυ,και ακομα χειροτερα...καποιοι θα εχουν καλυτερο κινητο απο το δικο σου.πως θα μπορεις να κυκλοφορεις εξω?

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά φαίνεται λοιπόν το νέο "χρυσο" χρώμα, όχι τόσο φανταχτερό όσο φοβόμουν όταν άκουσα στην αρχή τη λέξη χρυσό!

 

Ε όχι και χρυσό! Σαμπανιζέ παρακαλώ. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι θετικο κ το παρουσιαζεις σαν αρνητικο.

Μακαρι ολα τα τεχνολογικα προιοντα να ειχαν ακριβη τιμη μονο τους πρωτους 3 μηνες οπως λες και μετα να ειχαν τα 2/5 της αρχικης αξιας τους.

 

Πχ να εβγαινε ενα λαπτοπ που να εκανε 500€(ή ενα πιο ακριβο στα 1500€) στους πρωτους 3 μηνες και μετα να εκανε 200€(ή 600€ αντιστοιχα).

Ή να βγει το iphone 5C κ να κανει 500€ τους πρωτους 3 μηνες και τους επομενους(που θα κυκλοφορει για τουλαχιστον 1 χρονο) να κανει 200€.

Ή  το ipad 4 να εκανε 500€ μονο τους πρωτους 3 μηνες(Δεκεμβριο-Φεβρουαριο 2013) και τους επομενους(δηλαδη κ τωρα) να εκανε 200€.

 

Αυτο σημαινει οτι πανω απο τα 2/3 των αγοραστων θα το ειχαν παρει 200€.

 

Αυτο θα ηταν κατι πολυ θετικο για τους καταναλωτες. Οι περισσοτεροι(πανω απο τα 2/3) θα ηταν ευχαριστημενοι με την φθηνη τιμη κ απλα μερικοι(early adapters) θα ηταν δυσαρεστημενοι λογω οτι δεν θα ειχε καλη μεταπωλητικη αξια.

Αλλα η πλειονοτητα των αγοραστων θα ηταν ευχαριστημενοι γιατι δεν το χρυσοπληρωσαν.

 

Η αγορά άλλα λέει όμως. Περισσότερο ευχαριστημένοι είναι αυτοί που αγοράζουν (καινούργια ή μεταχειρισμένα) προϊόντα με υψηλή μεταπωλητική αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου η άφιξη του 5c σημαίνει πολλά...μην κοιτάς μόνο την επιφάνεια...Κάποια άτομα έχουν δώσει 700 € για το iphone 5, δεν μπορεί ή apple και η κάθε apple να το ακυρώνει αυτό έτσι απλά..

 

Ασε που είναι ΤΡΑΓΙΚΟ κάθε Σεπτέμβριο να αλλάζουν τα κινητά! ΕΛΕΟΣ!! το 4s που έχω, τον οκτώμβριο θα θεωρείτε αρκετά παλιό! Το Iphone 4 θα θεωρείτε αρχαιολογία... Πάλι καλα που το macbook pro που έχω είναι ακόμα "new!"

φιλε μου εδω μιλαμε για τεχνολογια αυτα που θα βγουν σε 1 ωρα σε 3 ωρες θα ειναι αρχαια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τώρα αυτό με το iphone 5 δεν ισχύει πάντα όμως...Απλα είναι λογικό οταν παίρνεις κάτι, να έχει και μια αρκετά καλή μεταπωλητική αξία. Οχι σαν τα Samsung που το παίρνεις 500€ και μετα απο 3 μήνες κάνει 200€...

 

Είναι δυνατόν να είναι η μεταπωλητική αξία τόσο σημαντική; Παίρνεις το τηλέφωνο, το χαίρεσαι και κάποια στιγμή που επιλέξεις εσύ το αντικαθιστάς. Το iPhone 4 είναι 3 ετών κινητό, για τα δεδομένα της αγοράς και του κύκλου ζωής των κινητών είναι ξεπερασμένο. Αν εσένα σου κάνει, δεν υπάρχει λόγος ούτε να σκέφτεσαι μεταπωλητική αξία ούτε αν είναι παλιό κτλ. 

 

Προσωπικά είμαι περίεργος να δω τα specs του 5c, δεδομένου ότι θα είναι κοντά στα 500 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά άλλα λέει όμως. Περισσότερο ευχαριστημένοι είναι αυτοί που αγοράζουν (καινούργια ή μεταχειρισμένα) προϊόντα με υψηλή μεταπωλητική αξία.

Πολλοι συγχεουν την υψηλη μεταπωλητικη αξια με την υψηλο κοστος αγορας.

Μαλιστα ο φιλος δεν μιλησε καν για μεταπωληση, αλλα για ΠΩΛΗΣΗ κανονικη απο καταστημα μετα απο 3 μηνες.

Δεν μιλαμε για μεταπωληση λοιπον.

 

Ο καταναλωτης ψαχνει θα δωσει μεγαλυτερη βαση στο κοστος αγορας κ μετα στην αξια μεταπωλησης.

 

Και το αν εισαι ή οχι ευχαριστημενος με την αγορα ενος προιοντος δεν εχει να κανει ιδιαιτερα με την αξια μεταπωλησης του, αλλα με την αποδοση του κλπ.

 

Εσυ λοιπον πιστευεις οτι ειναι ευχαριστημενοι επειδη ειχε υψηλη αξια μεταπωλησης κ οχι επειδη ειναι ευχαριστημενοι με την αποδοση του? Ενδιαφερουσα αποψη , αν μη τι αλλο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη συγνωμη η λογικη του να αγορασεις ενα κινητο για να το κρατησεις τουλαχιστον 3-4 χρονια δεν παιζει???Τι μεταπωληση λενε μερικοι καλα καλα πριν παρεις το κινητο???Τι λεει ο παραπανω το 4s θα ειναι παλιο???2πυρηνο κινητο και θα ειναι παλιο???Ειμαστε σοβαροι???Οι πιο πολλοι το κινητο το θελουν για Internet,τηλεφωνο,κανα τραγουδι αντε και για κανα παιχνιδι δηλαδη αν αγορασει καποιος πχ το πολυ φτηνοτερο galaxy s3 ή το iphone 4s used με εγγυηση στα 200-250 πχ το προβλημα ποιο θα ειναι..

Και το οτι τα κινητα βγαινουν τοσο συχνα δεν ειναι κακο της apple,Samsung,Nokia κλπ αλλα της τρελας που εχουν οι καταναλωτες/πελατες να αλλαζουν τα κινητα τους τοσο συχνα ειδικα οταν δεν εχει καν τελειωσει η εγγυηση τους(2χρονια κυριως),

 

Το ιδιο παει και στις τιμες της apple που ακουω συνεχεια η apple ειναι ακριβη,τιμες στο θεο κλπ.Αν οι καταναλωτες/πελατες δεν τα αγοραζαν τα κινητα της και αγοραζανε πχ φτηνοτερα ιδια,βλεπε galaxy μετα απο 1 χρονο κυκλοφοριας στην μιση τιμη,τοτε θα βλεπαμε αλλες τιμες στην Apple.
Και για την Samsung ισχυει το ιδιο.Αν γνωριζεις οτι η τιμη πχ του s4 θα παει στα 350 σε λιγο καιρο κανεις υπομονη και το αγοραζεις σε αυτη την τιμη δεν σου λεει κανεις να το παρεις τον πρωτο καιρο κυκλοφοριας....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου η άφιξη του 5c σημαίνει πολλά...μην κοιτάς μόνο την επιφάνεια...Κάποια άτομα έχουν δώσει 700 € για το iphone 5, δεν μπορεί ή apple και η κάθε apple να το ακυρώνει αυτό έτσι απλά..

 

Ασε που είναι ΤΡΑΓΙΚΟ κάθε Σεπτέμβριο να αλλάζουν τα κινητά! ΕΛΕΟΣ!! το 4s που έχω, τον οκτώμβριο θα θεωρείτε αρκετά παλιό! Το Iphone 4 θα θεωρείτε αρχαιολογία... Πάλι καλα που το macbook pro που έχω είναι ακόμα "new!"

στο android η συσκευή σου θα παλιώνει σε ένα δίμηνο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τώρα αυτό με το iphone 5 δεν ισχύει πάντα όμως...Απλα είναι λογικό οταν παίρνεις κάτι, να έχει και μια αρκετά καλή μεταπωλητική αξία. Οχι σαν τα Samsung που το παίρνεις 500€ και μετα απο 3 μήνες κάνει 200€...

Σταματηστε με την μεταπωλητικη αξια, για ονομα του Θεου, θα ξερναμε αιμα. Οικοπεδο αγοραζεις? Αφου τα πληρωνεις upfront εν τελει..οταν σημερα το i4 εχει οσο το s3, τι σκατα σε νοιαζει η μεταπωλητικη του αξια. 

 

Η αγορά άλλα λέει όμως. Περισσότερο ευχαριστημένοι είναι αυτοί που αγοράζουν (καινούργια ή μεταχειρισμένα) προϊόντα με υψηλή μεταπωλητική αξία.

Οχι...αν καποιος θελει σημερα να αγορασει iphone4 για παραδειγμα, τι πρεπει να κανει? Να σκασει 300+ για μια συσκευη που μετα βιας να κανει 150, για να μπορουν οι υπολοιποι να πουλησουν το μεταχειρισμενο 5 ετων κινητο τους ακριβα. Αν εσενα αυτο σου φαινεται λογικο, ζεις στο δικο σου πλανητη.

 

Εντος θεματος τωρα, να που τελικα η apple αντιγραφει τη sammy και στο χρωμα...να τα λεμε και αυτα, μιας και η sammy ειχε σαμπανιζε συσκευη απτο 08

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην με παρεξηγείτε μερικοί. Δεν λέω οτι πρέπει να αλλάζεις κινητό κάθε χρόνο! Εγω το iphone 4s το έχω 2,5 χρόνια και δεν προτίθεμαι να το αλλάξω μέχρι να μου χαλάσει τελείως. Απλά δεν μ'αρέσει αυτό που γίνεται απο όλες τις εταιρείες. Το να αγοράζεις κάτι 600€ και σε εναν χρόνο να κάνει 350€ είναι απλά ντροπή! Οχι επειδή θα το πουλήσεις σε χαμηλή τιμή, αλλα επειδή είναι μαλακία και σε κάνει να κλαις τα λεφτά σου.

 

Η apple το έχει παραχέσει γιατι ανανεώνει όλα τα μοντέλα της με ρυθμό απίστευτα γρήγορο. Παρτε σαν παράδειγμα τα ipad. Πάλι καλα που με τα laptop δεν είναι ετσι γιατι θα είχα τραβήξει κάτι φρίκες, ανελέητες!

 

Φαντάσου κάποιος που είχε αγοράζει το macbook pro 13.3 late 2011 με τον i5 στην τιμή των 1.259€ που έκανε τότε, και τώρα late 2013 να είχαν βγεί ήδη 3-4 "βελτιωμένα" μοντέλα. Ε του πούστη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...