Προς το περιεχόμενο

Πολλοί "φίλοι" τελευταία στις αγγελίες


vazelos_trelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Εκφράζω μια απορία μου. Επειδή μου αρέσει να χαζεύω τις αγγελίες μήπως δω κάτι ενδιαφέρον, σχεδόν καθημερινά, παρατήρησα τον τελευταίο καιρό ένα ολοένα και πιο συχνό φαινόμενο. Πολλοί, είτε για να αποφύγουν να δώσουν την απόδειξη αγοράς , είτε για τους χ , ψ, ύποπτους λόγους, αναφέρουν ότι: το κινητό, ή το λάπτοπ ή κάτι τέλος πάντων είναι "ενός φίλου". Δεν ξέρω αν αυτό θα έπρεπε να προβληματίσει και θα ήθελα να ακούσω κι άλλες απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο να προβληματίσει ?

Ο καθένας οτι θέλει δηλώνει και λέει τωρα αν θα το πάρει ο αλλος σοβαρά υπόψιν του ειναι δικό του θέμα κρίνει και βλέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να μην ειναι κλεμμενα πολλες φορες ειναι εταιρικα και καρπωνονται το φπα η το περνανε σαν εξοδο η ειναι δωρο η παραεισαγωγη - κινεζικο κανεις δεν ξερει φιλε μου, αλλα και με την αποδειξη παλι δεν ξερεις συνηθως δινουν φωτοτυπια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βοηθάω έναν φίλο μου άσχετο από η/υ να βρούμε parts αυτες τις μέρες, και έχω βοηθήσει και άλλα άτομα που με έβαζαν να τους φτιάξω κάτι ή έψαχνα ανταλλακτικά. Που είναι το κακό να το αναφέρεις; Επειδή είσαι ο τρίτος ανάμεσα σε 2 άτομα καλό θα είναι να ξεκαθαρίζει κάποιος αν είναι για τον ίδιο η για άλλον.Δεν ξέρεις ποτέ πως μπλέκεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, κι εγώ ασχολούμαι 12 χρόνια και σε αυτά έχω βρει και parts και συσκευές σε φίλους μου που είναι άσχετοι με το "άθλημα" των δημοπρασιών. Το να αναφέρεις ότι είναι φίλου δε σε κάνει άμοιρο ευθυνών, νομικά τουλάχιστον, να ξέρεις. Μπορεί να πας για εξυπηρέτηση και να μπλέξεις. Καλύτερα θεωρώ να φτιάχνουμε στους φίλους μας έναν λογαριασμό και να ποστάρουν ό,τι θέλουν

Εγώ βοηθάω έναν φίλο μου άσχετο από η/υ να βρούμε parts αυτες τις μέρες, και έχω βοηθήσει και άλλα άτομα που με έβαζαν να τους φτιάξω κάτι ή έψαχνα ανταλλακτικά. Που είναι το κακό να το αναφέρεις; Επειδή είσαι ο τρίτος ανάμεσα σε 2 άτομα καλό θα είναι να ξεκαθαρίζει κάποιος αν είναι για τον ίδιο η για άλλον.Δεν ξέρεις ποτέ πως μπλέκεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω βάλει μία παλιότερη αγγελία με αντικείμενο φίλου. Φυσικά το έχω σπίτι μου και θα το διαχειριστώ ΕΓΩ αν πωληθεί, όχι αυτός (εξάλλου το να βάζουμε αγγελίες εκ μέρους άλλων απαγορεύεται απο τον κανονισμό δημοσίευσης αγγελιών, απλά το θυμίζω επειδή κανένας δεν τον διαβάζει).

Σημειώνω όμως πως αφού θα το διαχειριστώ ΕΓΩ, δε βρίσκω κάτι μεμπτό, ούτε κάτι κατά του κανονισμού. Σε διαφορετική περίπτωση δεν επιτρέπεται εδώ κι είναι σωστή η παρατήρησή σου. Όποιος βάζει την αγγελία θα πρέπει να διαχειριστεί και το αντικείμενο ολοκληρωτικά.

 

Ο κανονισμός αυτός έχει νόημα, διότι μερικοί εξυπνοπούληδες πχ στέλνουν «λάθος» αντικείμενο ή με άλλες προδιαγραφές του συμφωνηθέν και μετά λένε «ά, δε ξέρω εγώ, ο φίλος μου ξέρει», δηλαδή αποποιούνται της τυπικής ευθύνης κι άντε βρες τον άλλο εσύ.
 

Όλα αυτά είναι στα πλαίσια τυπικών κανόνων εδώ στο φόρουμ, ούτε νομοθέτες είμαστε, ούτε αστυνόμοι, ούτε δικαστές. Σε κάθε ολοκληρωμένη συναλλαγή την ευθύνη την έχουν αυτοί που την έκαναν, όποιος τη πατάει και ψάχνεται ύστερα, πρόβλημά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά στις αγγελίες γίνεται ένα μπάχαλο. Που ξεκινάει από την έλλειψη σκληρού moderation. Για πήγαινε να κάνεις μαγκιά Π.χ. στο www.dpgr.gr...

Aλλοι δε βάζουν κάν τιμή και λένε κάνε μου μια προσφορά και αν γουστάρω το πουλάω, άλλοι βάζουν αγγελία και μετά "ευγενικά" αλλάζουν άποψη και δεν το δίνουν, άλλοι μιλάνε για φιλαράκια, άλλοι ζητάνε τιμές παραπάνω από καινούργιο μπας και βρουν θυμα που αγνοεί το scroutz. gr, άλλοι περιγράφουν άλλα αντ άλλων, άλλοι κάνουν παρεμπόριο, άλλοι βιάζονται και ένα σωρό περιπτώσεις.

Μαζί με τους εξυπνάκηδες καλείται τώρα να συνυπάρξει και ο σοβαρός και τίμιος που απλά θέλει να εξυπηρετηθεί και να ξεφορτωθεί κάτι αχρείαστο ή να βρει μια καλύτερη τιμή (ανάγκη πλέον μέσα στην κρίση). Με το στιλ όμως που γίνονται οι αγγελίες και την έλλειψη moderation, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα και ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, για τις τιμές είναι μεγάλο θέμα. Άλλος πουλάει όσο το μαγαζί (αν ήθελα να το αγοράσω όσο το μαγαζί θα το έπαιρνα από εκεί με απόδειξη στο όνομά μου, ο σκοπός που μπαίνω στη διαδικασία των αγγελιών είναι να γλιτώσω χρήματα), άλλος βαφτίζει αντικείμενο που δεν το παίρνουν ούτε στην ανακύκλωση "συλλεκτικό", λες και αποκτά αξία στα χέρια του καθενός και δε φθίνει από τη χρήση. Πρόσφατο παράδειγμα ένας τύπος που μου ζητούσε για μητρική όσο όταν είχε καινούρια!!! Λες και η 5ετής ή 3ετής χρήση στο pc του δεν είχε φτάσει τους πυκνωτές και τα κυκλώματα στα όριά τους , απλά επειδή "λειτουργεί άψογα" (με το μάτι), άλλος πουλάει την επιδότησή του 5€ φθηνότερα λες λέει κάπου ότι του χρωστάει σε cash η vodafone το συγκεκριμένο ποσό και πρέπει να το πάρει από μένα. Προσωπικά πήρα από άτομο μητρική για πλήρως λειτουργική και σε 2-3 μέρες παρέδωσε πνεύμα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το moderation λειτουργεί κυρίως βάση αναφορών και μάλιστα αυτές πρέπει να αναφέρουν πράγματα αντίθετα στο κανονισμό, όχι στην ιδιοσυγκρασία μας...

 

Όροι συμμετοχής στις «Αγγελίες»:

http://www.insomnia.gr/forum-19/announcement-14-%CF%8C%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-insomniagr/

 

 

Στα περί τιμών έχει γίνει πολλές φορές η κουβέντα: δε μπαίνει σε κανενός το σβέρκο θηλιά = end of story.

Για να μη πολυλογούμε. :P

Επεξ/σία από PCharon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα (και κοάλα) αυτός που βαζει την Αγγελία έχει και την ευθύνη.Βρε δε μπα νάναι και της ξαδέρφης,ακόμα και της θειάς (κατα το λαϊκόν άσμα που έχει σχέση με το ...βάθος),αυτός που πουλάει κάτι δεν μπορεί να αποποιηθεί ουδεμία ευθύνη παρά μόνο αν του χακάρουν το λογαριασμό και βάλουν άλλοι αγγελία για πάρτη του.Η μόνη αποποιητική δικαιολογία που μπορεί να πιάσει:

Δηλ σου πουλάω μια φουρνισμένη κάρτα γραφικών και μόλις τρως τη φόλα σου λέω ότι μου χάκαραν το λογαριασμό και δεν ευθύνομαι για τη σάπια κάρτα που σου φόρτωσα.

Πιάνει;

Μπααααα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τις τιμες συμφωνω και εγω με αυτο που ειπαν παραπανω.ο καθενας πουλαει οσο θελει.αν καποιος δεν ξερει το skroutz ειναι δικο του θεμα.αν παει και αγορασει τυφλα και δωσει παραπανω απο οτι κανει καινουριο εγω τον βρισκω αξιο της μοιρας του.θα ειναι το ιδιο ατομο που σε 5 χρονια θα παει να παρει αμαξι η σπιτι και αν ο αλλος του πει 30.000 ευρω για το αμαξι και 500.000 ευρω για το σπιτι δεν θα το ψαξει και θα το παρει.Οταν θες να αγορασειςκατι το ψαχνεις.αν δεν το ψαχνεις τοτε απλα no comment.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τις τιμες συμφωνω και εγω με αυτο που ειπαν παραπανω.ο καθενας πουλαει οσο θελει.αν καποιος δεν ξερει το skroutz ειναι δικο του θεμα.αν παει και αγορασει τυφλα και δωσει παραπανω απο οτι κανει καινουριο εγω τον βρισκω αξιο της μοιρας του.θα ειναι το ιδιο ατομο που σε 5 χρονια θα παει να παρει αμαξι η σπιτι και αν ο αλλος του πει 30.000 ευρω για το αμαξι και 500.000 ευρω για το σπιτι δεν θα το ψαξει και θα το παρει.Οταν θες να αγορασειςκατι το ψαχνεις.αν δεν το ψαχνεις τοτε απλα no comment.

Ντακς τώρα,μην αποποιείσαι κι εσύ τις "ευθύνες" της επιστασίας σου εδώ μέσα.

 

Έχεις ιερή υποχρέωση να ξυπνήσεις οποιονδήποτε χαμχούϊα πάει σα στραβός στον άδη,όπως και να σκοτώσεις εν τη γεννέσει όποια προσπάθεια κάποιου άλλου που πάει να εφαρμόσει το παλαιό ρητό "βόηθα με φτωχέ να μη σου μοιάσω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ο μόνος τρόπος για να το κάνει αυτό είναι να κλείσει τις αγγελίες...

 

από εκεί και πέρα το "Για την διασφάλισή σας, προτείνουμε να αναζητάτε πάντα αποδείξεις αγοράς των αντικειμένων που θέλετε να αγοράσετε και να βεβαιώνεστε για την καλή κατάσταση των αντικειμένων πριν προβείτε σε οποιαδήποτε συναλλαγή." είναι αρκετό imho...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...