Προς το περιεχόμενο

Ποιο απο τα δύο? (MacBook ή Vaio)


Miraak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερωτιση το macbook air 13 inch το καινούργιο με haswell δεν ειναι καλύτερο απο το ρετινα?

Μονο στη καρτα γραφικων και στην αυτονομια,σε ολα τα υπολοιπα υστερει σε σχεση με το macbook pro 13 retina!

Εγω πάντως θα πηγενα στο νεο macbook 13 retina,για να εχω το κεφαλι μου ησυχο κ στο θεμα gaming(με βαση τις δικες σου αναγκες,φυσικα:P)!

 

Οχι καθόλου ούτε που με νοιάζει η touchscreen δηλαδή το ableton δουλεύει στα 8 ? Haha το λαπτοπ που μου δείχνεις εχει καλή αυτονομία γιατί κατο λεει αντεχει 1 ώρα(στης αξιολόγησης)

Το γραφει και στο site του δημιουργου οτι ειναι συμβατα με τα 8!

Τα windows8 ειναι ουσιαστικα τα βελτιομενα windows 7 + ενα επιπροσθετο touchfriendly ui που λέγεται modern(metro) ui!Γενικα οτι κάνεις με τα 7 το κανεις και με τα 8!

Οσο για την αυτονομια το vaio που αναφερε ο haha,θεωρώ οτι ειναι λιγο υπερβολικο να εχει ΜΟΝΟ 1ωρα αυτονομια!Γνωμη μου να ψάξει λιγο σε καποιο φορουμ που συζητουν ειδικα για το συγκεκριμενο λαπτοπ,για να μαθεις τι παιζει με την αυτονομια,γιατ ενα ποστ δε ειναι αξιοπιστη πηγη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οχι καθόλου ούτε που με νοιάζει η touchscreen δηλαδή το ableton δουλεύει στα 8 ? Haha το λαπτοπ που μου δείχνεις εχει καλή αυτονομία γιατί κατο λεει αντεχει 1 ώρα(στης αξιολόγησης)

H πιο ενεργοβορα εκδοση με τετραπυρηνο επεξεργαστη εχει 4,5 ωρες πραγματικη αυτονομια σε wireless surfing.

 

http://www.notebookcheck.net/Review-Sony-Vaio-SV-S1511X9E-B-Notebook.80171.0.html

 

Screen%20Shot%202013-08-29%20at%2010.58.

 

 

Αυτη η εκδοση που κοιτας , εχει διπυρηνο επεξεργαστη , οποτε θα εχει λογικα ακομα μεγαλυτερη αυτονομια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα και στα αλλα laptop που βλεπω laptop με Haswell μονο το BestDeals βλεπω να εχει κυριως.Αρα δεν ξερω ποτε θα βγουν και θα ερθουν κιολας στην Ελλαδα.Οσο για μειωση τιμων μην μπερδευουμε τα αλλα προιοντα με αυτα της Apple ειδικα στην Ελλαδα δεν λειτουργουν οι μειωσεις τιμων οπως λειτουργουν στο εξωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τα 8 ειναι ίδια με τα 7 θα μπορω να παίζω και τα games ? Ή οθόνη αφής απλά υπαρχει σε αυτο το μοντελο: https://www.skroutz.gr/s/3497294/Sony-Vaio-SV-F15A1Z2E-i7-3537U-8GB-1TB.html Δεν το κανει ταμπλετ?? θα κανω ότι και με ενα κανονικό λαπτοπ απλά θα υπάρχει και η οθονη αφής σωστά? Επίσης επειδή ειναι και 15 inch θα ειναι πιο βολικό τουλάχιστον για μένα και εχει καλύτερει καρτα γραφικών απο το macbook? (δεν εχω ηδεα απο καρτες γραφικών εχει δυο?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι είναι όπως τα 7,τρεχει ότι και στα 7,απλα εχει ακομη ενα εξτρα περιβαλλον(metro ui) και εφαρμογες που τρεχουν μονο στα 8 και που είναι πιο touch friendly!

Η χρηση της touch οθονης είναι optional απλα σε καποια απλα καθημερινα πραγματα μπορει να σε βολεψει να τα κανεις πιο απλα και ευχαριστα!

Το λαπτοπ που παράταξες εχει 2 καρτες γραφικων.Η μια η ενσωματομενη είναι αυτή που εχει και το macbook pro 13,αλλα εχει και μια δευτερη που είναι πιο δυνατη και πιο ενεργοβορα!

Ο επεξεργαστης του είναι όμως πιο αδύναμος από του macbook pro 13(το λογο στον εξηγησε ο haha πιο πριν),αλλα εχει μεγαλυτερη αυτονομια!

Απλα για να ξερεις ο επεξαργαστης του vaio που αναφερες δεν εχει μεγαλη διαφορα σε επιδοσεις σε σχεση με αυτό που εχει το MacBook,αλλα η ανεξαρτητη καρτα γραφικων εχει τεραστια διαφορα σε σχεση με την ενσωματομενη του MacBook pro 13!

Επεξ/σία από ektor7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το vaio εχει καλύτερη καρτα γραφικών και μεγαλύτερη αυτονομια απο το macbook ? τέλος αν πάρω το vaio θα μπορώ να πεζω skyrim :P και να δουλευω το ableton?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το vaio εχει καλύτερη καρτα γραφικών και μεγαλύτερη αυτονομια απο το macbook ? τέλος αν πάρω το vaio θα μπορώ να πεζω skyrim :P και να δουλευω το ableton?

Το σηκωνει μια χαρα το skyrim η gt735m του vaio,ακομη και σε fullhd και medium settings,μπορει και high,δεν ειμαι σιγουρος!

Για να εχει καλυτετη αυτονομια απο το macbook πρεπει να τρεχει μονο η ενσωματομενη gpu,δλδ σε απλες εργασιες,αλλα οταν αναλαβανει σε πιο απαιτητικες εργασιες η gt735m μάλλον θα εχεις χειροτερη αυτονομια απο το macbook!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παω για σονυ τότε ? (ροταω απλά για να ξερω τελική απάντηση απο εσάς που ξέρετε περισσότερα πράματα για τους υπολογιστές). Θελω να παρω και ενα mouse ξερεις που ανοίγω το θέμα να ροτισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ..

 

Last chance για εσένα...

 

 

Εάν θες να κάνεις επεξεργασία ήχου, είναι λάθος να πας σε Windows. Εάν θες να παίζεις παιχνίδια, τότε πάρε Windows. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα . Αν θες PC κυρίως για Gaming , τότε πάρε χωρίς δεύτερη κουβέντα το Vaio.

 

Είμαι χρήστης MBP , αλλά μπορώ να σε βεβαιώσω ότι δεν είναι τόσο Gaming PCs.

 

Για επεξεργασία ήχου  , τα mac θεωρούνται καλύτερα και ανώτερα πολλά επίπεδα.

 

Απο αυτόνομίά το Mac δεν έχει θέμα και είμαι ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να είναι τόσο λάθος.... Δεν εχουν όλοι οι παραγωγοί μουσικής μακ άλλοι εχουν windows οτι βολεύει των καθένα

 

 

Ειδικά στον ήχο δεν είναι ό,τι βολεύει τον καθένα. Η Apple έχει καλύτερη τεχνολογία, αυτή την στιγμή, από την MS στον ήχο. 

 

Κατανοώ τις υπερπροσπάθειες των φίλτατων συμφορουμιτών να ικανοποιήσουν τα, παράλογα, πιστεύω τους αλλά εάν ο κύριος στόχος σου είναι να κάνεις εργασία πάνω σε digital audio τότε η δική μου συμβουλή είναι να μην πάρεις MS based Η/Υ αλλά ούτε και Linux based. 

 

Γενικότερα θα ήταν η συμβουλή μου να μην πάρεις MS based Η/Υ αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...