Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα και Upload Speed


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πόσο πίσω είμαστε ρε παιδιά! σε άλλες χώρες σου βάζουν Internet σε 1-2 μέρες και εδώ κάνεις 2 βδομάδες.

 

πόσο πίσω είμαστε ρε παιδιά! σε άλλες χώρες δίνουν πολύ φθηνό Mobile Internet (και για λαπτοπ) και στην ελλάδα έχει 30ευρώ για 5GB.

 

πόσο πίσω είμαστε ρε παιδιά, έχουμε 1Mbps Upload, πως να stream-άρεις? πως να ανεβάσεις κάποιο αρχείο στο Dropbox ώστε να το μοιραστείς με κάποιον φίλο?

 

 

Με μια μικρή έρευνα, είδα ότι το VDSL προσφέρει 5-10 Mbps Upload και οι τιμές είναι λίγο τσουχτερές για έναν απλό χρήστη.

 

Μα ρε φίλε, να θέλω σαν απλός καθημερινός χρήστης να Streamarω (κάτι που απαίτει υψηλό Upload, πάνω από 5 Mbps) και να μην μπορώ?

 

Είχα Vodafone στικακι και το Upload ήταν πολύ παραπάνω από 1Mbps Που προσφέρουν τα σταθερά. (το Download όμως ήταν χάλια, περίπου 7Mbps)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 


[...]

Μα ρε φίλε, να θέλω σαν απλός καθημερινός χρήστης να Streamarω (κάτι που απαίτει υψηλό Upload, πάνω από 5 Mbps) και να μην μπορώ?

[...]


Καλά, οι περισσότεροι απλοί, καθημερινοί χρήστες δε χρειάζονται να κάνουν streaming με >5Mbps.

Γενικά, σε κόστος mobile internet ναι ίσως είμαστε ακριβά (πχ σε σχέση με την Αγγλία αλλά δεν ξέρω γιατί συγκρινόμαστε με την Αγγλία κι όχι με τη Βουλγαρία), οι ταχύτητες ολοκλήρωσης γραφειοκρατικών διαδικασιών είναι πιο αργές από όσο θα μπορούσαν αλλά από ταχύτητες και κόστος xDSL είμαστε ΟΚ σε γενικές γραμμές σε σχέση με τις αναπτυγμένες χώρες τις Ευρώπης. Αν έχεις αντίθετη άποψη, ρίξε κανα επίσημο στατιστικό να ξεστραβωθώ κι εγώ γιατί έχω λίγο καιρό να το ψάξω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

στο adsl αναγκαστικά τρως βαρβάτο περιορισμό, ακόμα και με Annex-M το οποίο επιτρέπει θεωρητικά έως 3.5mbps θα έχεις με το ζόρι 2mbps, όχι τσάμπα όμως...

 

στο vdsl ευτυχώς έχουμε ένα αξιοπρεπές upload, αν και τα 10mbps είναι μόνο αν παίρνεις vdsl από Α/Κ κι όχι από τα καινούρια ΚΑΦΑΟΥ του ΟΤΕ ο οποίος αν κι έδινε στο πιλοτικό 10mbps αποφάσισε να δώσει 5 στο εμπορικό...

 

τιμές δεν θα τις έλεγα τσουχτερές, 29.90 στη Wind για καρφωτά 50/5 με απεριόριστα αστικά/υπεραστικά, εφόσον έχεις τα νέα ΚΑΦΑΟΥ στην περιοχή σου, είναι μια χαρά

 

ξέρω άτομα που έπαιζαν με το ζόρι 5mbps λόγω απόστασης από το Α/Κ και τώρα παίζουν στα 50 με μέγιστο θεωρητικό πάνω από 120mbps...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιμές δεν θα τις έλεγα τσουχτερές, 29.90 στη Wind για καρφωτά 50/5 με απεριόριστα αστικά/υπεραστικά, εφόσον έχεις τα νέα ΚΑΦΑΟΥ στην περιοχή σου, είναι μια χαρά

 

 

 

Προσπαθώ να βρω το 50/5 με 29,90 που γράφεις και βρίσκω το φτηνότερο 50/10 με 33,67 χωρίς απεριόριστα αλλά με χαμηλές χρεωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προσπαθώ να βρω το 50/5 με 29,90 που γράφεις και βρίσκω το φτηνότερο 50/10 με 33,67 χωρίς απεριόριστα αλλά με χαμηλές χρεωσεις.

http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-vdsl/wind-double-play-m-vdsl/?planID=2027 online offer 29.90?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπέρδεψε το 50/5 που είχες γράψει ενώ είναι 50/10 και βέβαια η online προσορά είναι για 1 χρόνο και μετά θα γυρίσει στα 44.

Το ψάχνω και μάλλον σ' αυτήν καταλήγω μιας και έχω και κινητά δικά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με μπέρδεψε το 50/5 που είχες γράψει ενώ είναι 50/10 και βέβαια η online προσορά είναι για 1 χρόνο και μετά θα γυρίσει στα 44.

Το ψάχνω και μάλλον σ' αυτήν καταλήγω μιας και έχω και κινητά δικά τους.

ίδια τιμή είναι είτε πάρεις vdsl από KV είτε από Α/Κ :-)

 

ναι θα γυρίσεις και θα τους πρήξεις να στην ξαναρίξουν αλλιώς άντε γεια για άλλο πάροχο που θα έχει προσφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...