Προς το περιεχόμενο

RSS - Στις αγγελίες πώλησης


hackertom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει RSS στις αγγελίες; (σάμπως μου τα λέει ο Firefox λολ)

 

Βασικά τώρα που το είπες άνοιξα το source της σελίδας και βρίσκω μέσα στα rss link tags δύο RSS ένα για τις αγγελίες πώλησης κι ένα για τις ζήτησης, που όμως έχουν λίγο περίεργη μορφή και άμα τα βάλεις να τα ανοίξεις σου ζητάνε login (ενώ είμαι ήδη μέσα), πχ για τις αγγελίες ζήτησης είναι το

 

insomnia.gr/index.php?app=core&module=global&section=rss&type=classifieds&wanted=1

 

 

[edit] Ώπα αρχηγέ, μόλις το πρόσεξα το κουλό της ιστορίας, αντικατάστησε στο παραπάνω link τα & με το & σκέτο και θα δουλέψει. Αν βάλεις wanted=0 είναι για τις αγγελίες πώλησης. Μάλλον απλά είχε γίνει αυτό το λαθάκι στο link που δίνει για το RSS.

 

 

fixed :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RSS Πώλησης

insomnia.gr/index.php?app=core&module=global&section=rss&type=classifieds&wanted=0

 

RSS Ζήτησης

insomnia.gr/index.php?app=core&module=global&section=rss&type=classifieds&wanted=1

Το νέο πρόβλημα είναι ότι δεν κάνει ανανέωση... Δηλαδή όταν κάποιος βάζει αγγελία δεν το δείχνει στα rss!

 

Εσένα δουλεύει κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα RSS χρησιμοποιώ το Bamboo plugin στον Firefox. Μόνο τη ζήτηση έχω βάλει για δοκιμή και μου τις έχει βγάλει όλες μια χαρά για σήμερα, μόλις έλεγξα τη σελίδα της ζήτησης και δε λείπει κάποια από το RSS αρχείο μου, κανένα πρόβλημα. Κάθε 30 λεπτά το έχω να ανανεώνει, δεν έχω χάσει κάτι.

 

Δε μπορώ να κάνω την ίδια επιβεβαίωση για τις αγγελίες πώλησης διότι είναι διάσπαρτες στις κατηγορίες, αλλά αφού δουλεύει το ένα θα δουλεύει και το άλλο υποθέτω. Ανοίγοντας το σχετικό RSS βλέπω πως τις έχει όλες με τις σειρά, αν κρίνω κι από το χρόνο δημοσίευσης, πρέπει να λειτουργεί μια χαρά.

 

 

Μήπως κάτι τρέχει με το RSS πρόγραμμά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο τη ζήτηση έχω βάλει για δοκιμή και μου τις έχει βγάλει όλες μια χαρά για σήμερα, μόλις έλεγξα τη σελίδα της ζήτησης και δε λείπει κάποια από το RSS αρχείο μου, κανένα πρόβλημα. Κάθε 30 λεπτά το έχω να ανανεώνει, δεν έχω χάσει κάτι.

 

Δε μπορώ να κάνω την ίδια επιβεβαίωση για τις αγγελίες πώλησης διότι είναι διάσπαρτες στις κατηγορίες, αλλά αφού δουλεύει το ένα θα δουλεύει και το άλλο υποθέτω.

Στην ζήτηση είμαι και εγώ εντάξει... Στην πώληση μου έκανε 1 φορά update και από τότε νεκρό... Θες να τσεκάρεις μια και εσυ;

 

Τα link από πάνω πως τα βρήκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει, το έβαλα κι εγώ, ύστερα από 5 λεπτά πατάω manual ανανέωση για να μη περιμένω γα τη δοκιμή κι όντως μου έβγαλε άλλη μία δημοσίευση, μια χαρά. [edit] Κι αργότερα που ανανέωσε μόνο του, μου έβγαλε μια χαρά τις καινούριες, άρα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

 

Κάτι άλλο φταίει σε εσένα. Μήπως πχ έχει κάποιο μεγάλο default timeout για την ανανέωση εκεί που βλέπεις τα RSS και θέλει να το βάλεις μικρότερο. Επίσης, στη περίπτωση αυτή, επειδή έχω την αίσθηση πως τα RSS γενικά έχουν ένα limit στον αριθμό τελευταίων δημοσιεύσεων που περιέχουν, αν ανανεώνεις ύστερα από μεγάλο χρονικό διάστημα θα χάνεις κάποιες ενδιάμεσες δημοσιεύσεις.

 

Αν συνεχίζεις να έχεις θέμα, δοκίμασε ένα εναλλακτικό RSS πρόγραμμα/plugin. Ή μπορεί να έχει κάποιο bug, βγάλε του και ξαναβάλε του το RSS link μπας και δουλεύει ύστερα.

 

 

Υ.Γ. Τα links τα βρήκα ανοίγοντας το source της κεντρικής σελίδας των αγγελιών.

Επεξ/σία από PCharon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, το έβαλα κι εγώ, ύστερα από 5 λεπτά πατάω manual ανανέωση για να μη περιμένω γα τη δοκιμή κι όντως μου έβγαλε άλλη μία δημοσίευση, μια χαρά. [edit] Κι αργότερα που ανανέωσε μόνο του, μου έβγαλε μια χαρά τις καινούριες, άρα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

 

Κάτι άλλο φταίει σε εσένα. Μήπως πχ έχει κάποιο μεγάλο default timeout για την ανανέωση εκεί που βλέπεις τα RSS και θέλει να το βάλεις μικρότερο. Επίσης, στη περίπτωση αυτή, επειδή έχω την αίσθηση πως τα RSS γενικά έχουν ένα limit στον αριθμό τελευταίων δημοσιεύσεων που περιέχουν, αν ανανεώνεις ύστερα από μεγάλο χρονικό διάστημα θα χάνεις κάποιες ενδιάμεσες δημοσιεύσεις.

 

Αν συνεχίζεις να έχεις θέμα, δοκίμασε ένα εναλλακτικό RSS πρόγραμμα/plugin. Ή μπορεί να έχει κάποιο bug, βγάλε του και ξαναβάλε του το RSS link μπας και δουλεύει ύστερα.

 

 

Υ.Γ. Τα links τα βρήκα ανοίγοντας το source της κεντρικής σελίδας των αγγελιών.

Το θέμα είναι ότι με όλα τα άλλα link που του έχω βάλει τα κάνει όλα τα update! Ακόμη και την αρχική σελίδα του insomnia.gr! Από εχθές εώς σήμερα το ίδιο πρόβλημα έχει παγώσει...

 

Θες να μου πεις ποιο rss πρόγραμμα έχεις εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...