Προς το περιεχόμενο

Καινούργιος SSD


tseal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Μόλις αγόρασα έναν SSD Samsung 840 Pro 250Gb.

Η μητρική μου είναι μια Intel DX58S0, και το λειτουργικό που διαθέτω είναι Windows 7 64bit.

Διαβάζοντας αρκετά στο forum βρήκα αρακετές πληροφορίες για το τι configurations θα πρέπει να κάνω μέσα από τα windows αφ ότου εγκατασταθούν στον σκληρό.

Αυτό πάνω στο οποίο θα ήθελα λίγο την οδηγία σας (μιας και δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις γενικότερα επάνω στο αντικείμενο), είναι η διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω για να εγκαταστήσω για πρώτη φορά στον SSD τα Windows. Έχω κάνει πολλές φορές την διαδικασία αυτή με κοινούς HDD, έχει καμία διαφορά τώρα? 

Χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση στο BIOS?

Τον δίσκο που για τόσο καιρό χρησιμοποιούσα ως κύριο, θα τον κρατήσω για να βάλω εκεί όλα τα υπόλοιπα αρχεία μου. Θα πρέπει να τον αφαιρέσω πριν κάνω την εγκατάσταση στον SSD και να τον επανασυνδέσω μετά κάνοντάς του format μέσα απο τα windows?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη αλλαγή που κάνεις είναι ότι το βάζεις να κάνει boot απο τον ssd και επίσης αλλάζεις μια ρύθμιση απο ide mode σε achi mode .Καλύτερα να βγάλεις τους άλλους τους σκληρούς απο πάνω όταν θα περνάς τα windows στον ssd για να είσαι πιο χαλαρά και να κάνεις εύκολα την δουλεία σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανέλπιστα γρήγορη απάντηση!! Θα μπορούσε παρακαλώ κάποιος να μου εξιγήσει ποι η δια φορά απο IDE σε ACHI mode? Γιατί το κάνουμε αυτό? Όταν θα επανασυνδέσω τους άλλους δίσκους HDD που τόσο καιρό δούλεβαν IDE θα τους αναγνωρίσει και θα τους διαβάζει κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.. Έχω κάνει πολλές φορές την διαδικασία αυτή με κοινούς HDD, έχει καμία διαφορά τώρα?

θα κανεις ακριβως οτι εχεις κανει κ τις αλλες φορες δεν αλλαζει απολυτως τιποτα στην εγκατασταση ..

η συμβουλη μου ειναι να κρατησεις τα win  στον μηχανικο , κανε το φορματ πρωτα , περασε τα win κανονικα στον ssd  κ αφου δεις οτι ολα πηγαν καλα κ εισαι οκ φορμαρε τον  μετα τον μηχανικο ..

Επεξ/σία από MauMaus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Google Chrome ενωείται τον εγκαθηστώ στον SSD. Βλέπετε σκόπινο να μετα φέρω τα cashe το CHrome στον HDD η δεν υπάρχει λόγος?

Επίσης όλα τα προγράμματά μου τα εγκαθηστώ στον SSD σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...