Προς το περιεχόμενο

WD BLACK vs BLUE


fonzi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει τύχει κάποιος φίλος να έχει συγκρίνει 2,5" WD BLACK σε σχέση με WD BLUE σε πραγματική χρήση;

Ξέρω ότι ο black είναι 7200 και 16 cache και 5 χρόνια εγγύηση αλλά ο blue στα χαρτιά δείχνει ότι είναι πολύ πιο ήσυχος και οι επιδόσεις σε τεστ που διαβάζω δεν διαφέρουν πολύ.

Θα ήθελα να μου πει κάποιος 
1) αν βλέπει αισθητή διαφορά στις επιδόσεις τους και 
2) αν ο black είναι πράγματι πιο θορυβώδης.

 

με ενδιαφέρει ο blue που είναι single platter.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πως γενικα για τους green vs black (εγω εχω 2,5" )

 

Εχω 2 Green και πριν κανα μηνα πήρα τον black , οι green αν και τους εχω 3 χρόνια περίπου ειναι αθόρυβοι σχεδόν θα μπορούσα να πω, βέβαια τους χρησιμοποιώ μονο για backup πλεον οποτε δεν δουλεύουν και συνέχεια και αυτο ειναι το πλεονέκτημα τους για αυτο ειναι και " green " δεν καίνε πολυ ρεύμα / μικρή  κατανάλωση επισης ειναι αρκετά δροσεροί.

 

Ο black απεναντίας ειναι για πιο υψηλές επιδόσεις και απαιτητικές εφαρμογές / παιχνίδια και φυσικά λιγότερο δροσερός ( μην φανταστείς οτι καίει κιολας καμια σχέση φυσιολγικά πράγματα) και ποιο θορυβώδης , με τους black συγκεκριμένα ορισμένοι εχουν συναντήσει οτι οταν δουλεύουν κανουν και ακουγεται το χαρακτηριστικά τακ τακ (η καπως ετσι) της βελόνας που δουλεύει ( και στους καινούργιους) , εγω συγκεκριμένα οταν τον έβαλα πέρασα τα παιχνίδια κτλπ οντως έκανε στην φώρτοση εναν περίεργο θόρυβο που τον ακους αλλα να σου πω την αλήθεια για καποιο λογω εδω και μερικές μέρες ουτε που ακούγεται .... τι να πω μαλλον έστρωσε :-D

 

+ φυσικα τα 5 χρόνια εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τύχει κάποιος φίλος να έχει συγκρίνει 2,5" WD BLACK σε σχέση με WD BLUE σε πραγματική χρήση;

 

Ξέρω ότι ο black είναι 7200 και 16 cache και 5 χρόνια εγγύηση αλλά ο blue στα χαρτιά δείχνει ότι είναι πολύ πιο ήσυχος και οι επιδόσεις σε τεστ που διαβάζω δεν διαφέρουν πολύ.

 

Θα ήθελα να μου πει κάποιος 

1) αν βλέπει αισθητή διαφορά στις επιδόσεις τους και 

2) αν ο black είναι πράγματι πιο θορυβώδης.

 

με ενδιαφέρει ο blue που είναι single platter.

 

Εγω αλλαξα τον blue του λαπτοπ με black και αισθηση μου ειναι οτι εγινε ταχυτερο. 

Κανει πραγματικα παραπανω θορυβο απο τον blue αλλα χαλαλι του.

Μου αρεσε τοσο που αλλαξα και στο δευτερο λαπτοπ τον hitachi που ειχε με black.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να λάβετε υπόψη ότι ενδιαφέρομαι για τον blue 500GB αυτόν που έχει μονο ένα platter. Δεν είναι ίδιοι όλοι οι blue 500GB.


 


Επίσης παρατήρησα ότι οι hitachi έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά και επιδόσεις με τους WD. Προφανώς η WD τους φτιάχνει.


Εχει η Hitachi έναν με 7200 στροφές, ίδιο με το black, αλλά με 32ΜΒ cache. Ομως 2 χρόνια εγγύηση.


 


Υπάρχει και hitachi ίδιος ακριβώς με το blue 500GB αλλά με 3 χρόνια εγγύηση και αρκετά φτηνότερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για λαπτοπ προφανώς ετσι ?

 

Τις απαντήσεις τις εχεις δώσει περίπου και ο ίδιος.

Σε πραγματική χρήση δεν εχουν αισθητή διαφορά.

 

Ο Black εχει 5 χρόνια εγγύηση και είναι πιο θορυβώδης αλλά να ξέρεις οτι ειναι και πιο θερμός.

 

Καλό είναι να αναφέρεις και για τι λαπτοπ προορίζεται γιατι σε κάποια λαπτοπ οι 7200 στροφές δημιουργούν μεγάλο πρόβλημα θερμοκρασιών και κλείνουν τα λαπτοπ. Σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να εχει ενα cooler fan μονίμως απο κάτω.

 

Θα σου πρότεινα να πας σε blue για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Αν θέλεις πραγματικές επιδόσεις πας σε SSD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

venumis

πολυ σωστος !

με 2 λογια black στα συν οι λιγο καλυτερες επιδοσεις (οντως αν θελεις πραγματικες διαφορες πας ssd) και η εγγυηση

στα μειον ο θορυβος η καταλανωση ρευματος κ η πολυ  μεγαλυτερη θερμοτητα !

τα ζυγιζεις και αποφασιζεις ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι:  http://www.e-shop.gr/product?id=PER.900215  (HEWLETT PACKARD PAVILION DV6144EA) και ο δίσκος έχει γεμίσει.

Εχει 2x1GB RAM και windows 7 32bit

Εχει 100ρη hitachi στις 5400 και είναι άψογος.

 

Σκεφτόμουν αρχικά να πάρω έναν εξωτερικό 2,5" αλλά δεν το αποφάσισα διότι ενώ έχουν καλή τιμή (τόσο που κάποιες φορές να συμφέρει να τους αγοράσεις και να βγάλεις το σκληρό για να τον τοποθετήσεις ως εσωτερικό) αυτοί που φαίνονται ως οι πλέον αξίοπιστοι είναι οι WD αλλά έχουν μάλλον όλες οι σειρές τους τώρα τους δίσκους μονοκόματους σε ένα σώμα με το usb. Δηλαδή δεν μπορείς να τους τοποθετήσεις σε έναν sata controller σε περίπτωση που χρειαστεί (πχ να εχει πρόβλημα μόνο σε usb σύνδεση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...