Προς το περιεχόμενο

Ταχύτητες Ασυρμάτου Δικτύου


vasilis19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικά καλησπέρα στο φόρουμ,

 

Πρόσφατα αγόρασα ένα Dlink-320L ως nas το οποίο είναι συνδεδεμένο πάνω σε 300άρι router TP Link TD 8970.

Οι ταχύτητες που βλέπω όμως σε transfer rate είναι απογοητευτικές :mad: .Κάπου στα 10mbyte/s.

Υπάρχει τρόπος να αυξήσω την ταχύτητα?

To router εκπέμπει σε channel width: 40mhz/mode:bgn mixed/channel: 11

 

O δέκτης του pc είναι ο ενσωματωμένος της μητρικής Maximus v formula(Broadcom 802.11n).

Παράλληλα σύνδεσα με 300mbps δέκτη και το ac Ryan hd mini αλλά διαρκώς κάνει buffering για να δω τις ταινίες που είναι αποθηκευμένες στο Dlink.

 

Βottleneck η ταχύτητα του δίσκου δεν υπάρχει περίπτωση να είναι καθώς ενσύρματα , pc με router μου δίνουν ταχύτητες πάνω από 45 mbyte/s.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα φτηνα Nas παρολου ειναι gigabit δεν βγαζουν ουτε 30mbyte/sec,αν και με καλωδιο εισαι τα ιδια χαλια τοτε δεν φταιει κατι αλλο.μιλαω παντα για Nas ρουτερ Pc.οχι για pc-router -pc>εκτος αν δεν καταλαβα κατι εγω καλα.



δηλαδη κανε δοκιμες με καλωδιο και μετα με wireless να δεις αν φταιει οτι παιζεις wireless η αν φταιει το Nas.γιατι με ολα αυτα που εγραψες μπερδευτηκα λιγο τι εχεις δοκιμασει και τι οχι.



αν εννοεις οτι το dlink ειναι ενσυρματα αλλα το Pc τραβαει με 10 mbyte μονο οταν ειναι ασυρματο ενω οταν ειναι με καλωδιο εχει 45 mbyte τοτε το μονο που μπορει να γινει ειναι

α.πιο μικρη αποσταση μεταξυ ρουτερ και Pc.

αλλοι drivers για την ασυρματη καρτα ,αλλο καναλι για το ρουτερ,αλλο κλειδωμα για το ρουτερ,αλλο firmware για το ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dlink ειναι ενσυρματα πανω στο router

το pc ειναι ασυρματα πανω στο router

 

Εχω δοκιμασει

wired pc to router ταχυτητες 45mbytes/s

wireless pc to router (οπως το εχω τωρα) 10 mbytes/s

 

upload download στο dlink κυμαινονται στα ιδια επιπεδα

 

Η αποσταση router pc ειναι στο 1 μετρο

 

Πληροφοριακα μια συνδεση wireless ποσο μπορει να τραβηξει σε ταχυτητα?

300mbps δεν πιανει καμια απο οσο ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dlink ειναι ενσυρματα πανω στο router

το pc ειναι ασυρματα πανω στο router

 

Εχω δοκιμασει

wired pc to router ταχυτητες 45mbytes/s

wireless pc to router (οπως το εχω τωρα) 10 mbytes/s

 

upload download στο dlink κυμαινονται στα ιδια επιπεδα

 

Η αποσταση router pc ειναι στο 1 μετρο

 

Πληροφοριακα μια συνδεση wireless ποσο μπορει να τραβηξει σε ταχυτητα?

300mbps δεν πιανει καμια απο οσο ξερω.

αναλογα τι καρτα εχεις στο pc και το ρουτερ τι σηκωνει.αν η καρτα στο pc ειναι N150 τοτε ασχετα που το ρουτερ ειναι 300αρι δεν θα παιξει τοσο.

τα 100mbit ειναι 12 mbyte/second οποτε τα 300 mbit ειναι 36 περιπου ενω τα 150 στο περιπου ειναι 18.αυτα ειναι τα μεγιστα θεωρητικα.μην περιμενεις να τα πετυχεις ευκολα.αν  η καρτα ειναι N150 τοτε καλα εισαι αν ειναι N300 τοτε παιζεις πραγματι αργα.

το καλυτερο παντα ειναι το ethernet βεβαια.

Πολλες φορες παιζει ρολο και οι drivers της καρτας οπως και το firmware του ρουτερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θα το γυρισω σε ethernet αν δεν βρω ακρη συντομα γιατι οι ταχυτητες ειναι τραγικες για wireless.Με τοσες συσκευες που εχω κουμπωσει στο router σε λιγο θα παρω switch :X .Poulinos σε ευχαριστω για αλλη μια φορα με ξελασπωσες.Θα επανελθω οταν θα εχω νεα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θα το γυρισω σε ethernet αν δεν βρω ακρη συντομα γιατι οι ταχυτητες ειναι τραγικες για wireless.Με τοσες συσκευες που εχω κουμπωσει στο router σε λιγο θα παρω switch :X .Poulinos σε ευχαριστω για αλλη μια φορα με ξελασπωσες.Θα επανελθω οταν θα εχω νεα!

οτι μπορεις με καλωδιο βαλτο με καλωδιο.ειδικα αν παιζουν gigabit τοτε το switch το gigabit ειναι μονοδρομος.με το wireless μπορουν να φταινε πολλα οποτε θελει δοκιμες και ισως και χρηματα αναλογως τι μπορει να γινεται.το καλωδιο το utp μπορει να μπει και μεσα σε καναλακι μικρο για να μην φαινεται ασχημα και να μην ειναι μεσα στα ποδια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο nas έχω και εγώ και είχα το ίδιο πρόβλημα (ουσιαστικά είναι πρόβλημα του wireless). Τελικά πήρα ένα TP-Link Gigabit Switch και τα σύνδεσα όλα επάνω. Τώρα χτηπάω 40άρια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το ίδιο nas έχω και εγώ και είχα το ίδιο πρόβλημα (ουσιαστικά είναι πρόβλημα του wireless). Τελικά πήρα ένα TP-Link Gigabit Switch και τα σύνδεσα όλα επάνω. Τώρα χτηπάω 40άρια!!

το nas παιζει με ethernet αρα δεν φταιει το Nas.απλα το wireless για καποιο λογο δεν τερματιζει πανω στο ταδε ρουτερ που εχει ο καθενας.μπορε με αλλη καρτα η με καλυτερο ρουτερ που να ειναι N600 n450 να παιζει καλυτερα.αλλα ναι το gigabit ειναι οτι καλυτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...