Προς το περιεχόμενο

Αγορά εξωτερικού ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ με ανεξάρτητη τροφοδοσία


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που βλέπετε φίλοι. 

Θέλω εξωτερικό σκληρό 2ΤΒ (ας μην κάνω overkill με 3) που να έχει δική του τροφοδοσία ρεύματος και USB 3.0.

Δεν με ενδιαφέρει η φορητότητα, στοχεύω σε λύση αποδεδειγμένης ποιότητας και αξιοπιστίας. Το budget, θα διαμορφωθεί συναρτήσει των προτάσεων.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περιπτωση που θες μακροχρονια εγγυηση, το καλυτερο που θα ειχες να κανεις ειναι να παρεις εναν εσωτερικο σκληρο δισκο με πολλα χρονια εγγυηση και ενα ποιοτικο enclosure και ετσι θα χεις απ'τα καλυτερα δυνατα αποτελεσματα. 

 

πχ:
σκληρος: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=32294&cat=6

θηκη: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=31554&cat=117

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θηκη που σου προτεινε ο Σαινομπι

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=31554&cat=117

 

http://www.raidsonic.de/en/products/details.php?we_objectID=7558

 

ειναι η καλυτερη λυση εχω 3 απο αυτες και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Με τον 8αρι ανεμιστηρα που εχει δεν θα εχεις ποτε θεμα θερμοκρασιας και ειναι πολυ καλη ποιοτικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεπτικο του Σαινομπι,με βρισκει σχεδον απολυτα συμφωνο.Με τον τροπο αυτο,επιλεγεις 2 πραγματα.

1-Τον δισκο της αρεσκειας σου,και συνεπως δεν κινεισαι σε στενα ορια.

2-Χρησιμοποιεις θηκη οπιασδηποτε ποιοτητας,στο budget της αρεσκειας σου.Σου μενει και για μελλοντικη χρηση,σε περιπτωση βλαβης(ευχομενος ποτε να μην σου συμβει με απροειδοποιητο τροπο).

 

Δηλαδη επιλεγεις εσυ την ποιοτητα,και την "συνθεση" που θελεις.

 

Προσωπικα θα επελεγα μια ποιοτικη θηκη,με switch On-off,και για δισκο seagate 2 TB.Οχι green.

Oλοι αυτοι θα σε καλυπτανε ποιοτικως.Η θηκη,ειναι και καθαρα θεμα γουστου.Η θηκη του Σαινομπι,ειναι αρκετα καλη.

Για τον δισκο,εχω αλλη γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρεις με τουλάχιστον 3 χρόνια εγγύηση sata3 να τον προτιμήσεις. Αλλα εφόσον δεν πρόκειται να φιλοξενήσει λειτουργικό σύστημα και προορίζεται για αποθήκη δώσε περισσότερο βάση στον τομέα της εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι θα κοιτουσα για 3tb.

θα κανεις που θα κανεις αγορα..εγω το μετανιωσα που πηρα 2αρη γιατι με το καλημερα βλεπει 1.8tb :P

αλλο 1.8Tb και αλλο 2.7tb :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε μάγκες, δεν τα είχα σκεφτεί καθόλου αυτά. Μάλλον εκεί θα τη βγάλω. Από τα 140-150 που κοστίζει ένας seagate ή WD εξωτερικός πας σε μια τέτοια λύση, σίγουρα πιο αξιόπιστη.

Έχω μια ερώτηση όμως. Οι έτοιμες λύσεις στην αγορά, έχουν αυτές τις διάφορες "plug 'n' play" τεχνολογίες και είναι βολικοί από αυτήν την σκοπιά. Εγώ, θα μπορώ να πάρω τη λύση του Σαϊνόμπι π.χ. και να τη συνδέσω εύκολα με άλλον υπολογιστή;

Και τέλος, για τη θήκη το έχω διαβάσει και αλλού ότι είναι αρκετά καλή. Για σκληρό όμως, θα δω διαφορά από SATA II σε SATA III; Κι επίσης, τί προτάσεις έχουμε με καλή εγγύηση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια ερώτηση όμως. Οι έτοιμες λύσεις στην αγορά, έχουν αυτές τις διάφορες "plug 'n' play" τεχνολογίες και είναι βολικοί από αυτήν την σκοπιά. Εγώ, θα μπορώ να πάρω τη λύση του Σαϊνόμπι π.χ. και να τη συνδέσω εύκολα με άλλον υπολογιστή;

 

Και τέλος, για τη θήκη το έχω διαβάσει και αλλού ότι είναι αρκετά καλή. Για σκληρό όμως, θα δω διαφορά από SATA II σε SATA III; Κι επίσης, τί προτάσεις έχουμε με καλή εγγύηση;

 

Oλα αυτα απατωνται απο τα specs της θηκης π.χ icybox που σου ειπε ο Σαινομπι.

 

Aluminium alloy case

Transfer rates: USB 3.0 up to 5 Gbit/s

Downwardly compatible with USB 2.0/1.1

Hot Plug & Play and Hot Swap

 

 

Φυσικα και μπορεις να τον μεταφερεις σε οτι υπολογιστη θελεις.Εξωτερικη θηκη ειναι,που δουλευει σε ολα τα usb.Σαν ενα φλασακι με 3ΤΒ φαντασου οτι θα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κουτι φαινεται πολυ κσλο ! μια  ερωτιση .. κουμπι οn-off εχει ?

το πιο σημαντικο για καποιον που δε θελει ο σκληρος του να ειναι συνεχεια σε λειτουργια ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κουτι φαινεται πολυ κσλο ! μια  ερωτιση .. κουμπι οn-off εχει ?

το πιο σημαντικο για καποιον που δε θελει ο σκληρος του να ειναι συνεχεια σε λειτουργια ..

 

Εχει ενα κουμπι on-off για την διακοπη λειτουργιας του και ενα κουμπι για το led του ανεμιστηρα.

 

 

 

post-263235-0-14172200-1378256698_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...