Προς το περιεχόμενο

Σκέφτομαι να περασω στο πιο νεο socket της Intel...


Acer_fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν σου περισσεύσουν χρήματα και πρέπει να τα χαλάσεις δώστα σε για καμία φιλανθρωπία ή κάνα οργανισμό εκεί θα πιάσουν τόπο και όχι στην Intel για το "facelift" :P

χαχα αμαν ρε xD

Δηλαδη μια αναβαθμιση της καρτας μου σε μια GTX 770 oc δεν θα ηταν τπτ? Βγαινουν καινουργια παιχνιδια και θελω να ειμαι οκ αυτος ειναι ο λογος...(KAI στο μελλον εννοω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια λεω να περασω στο πιο νεο socket της Intel! Ειμαι στο 1155 με μια Z77md3h + i5 3570K

 

Ξερω οτι θα πειτε οτι δεν αξιζει κτλ! Δεν ασχολουμε με oc ουτε θελω crossfire / sli! Θελω εναν καλο επεξεργαστη (stock no o/c) καθαρα gaming (βαρια παιχνιδια) Τωρα εχω μια HD7870xt

 

Ξερω οτι δεν θα δω διαφορα αναμεσα στο 1155/1150 αλλα ο μοναδικος λογος που το σκεφτομαι, ειναι οτι το 1155 παυει να "ισχυει" και ολα θα βγαινουν στο 1150! Οποτε να τα αλλαξω και στο μελλον να εχω συμβατοτητα γιατι ασχολουμε και αλλαζω συχνα πραγματα στο pc! Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν το εχει κανει καποιος και αν υπαρχει καποιο "αισθητο" μεινοκτημα σε μια τετοι αλλαγη!

 

Υ.Γ Σκεφτομαι για i5 4670 (ισως χωρις Κ αφου δεν θα ασχοληθω για oc) και καποια Ζ87 της gigabyte!

Μενεις με το cpu που εχεις και την καρτα που εχεις και απο του χρονου κοιτας για καρτα γραφικων.Για φετος εισαι μια χαρα και οτι αλλαγη κανεις εκτως απο βιαστικη(ακομα και αν αγορασεις τις νεες καρτες amd)θα φυγουν τσαμπα λεφτα απο την τσεπη σου.Μεινε με αυτα που εχεις και απο του χρονου που ουσιαστικα θα αρχισουν να βγαινουν και νεα παιχνιδια κοιτας και για νεα καρτα γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά στη θέση σου θα “καθόμουν στα αυγά μου” (αναφέρομαι σ το Hardware που έχεις αναφέρει μέχρι στιγμής i5 3570K + HD7870xt), cpu ούτε που θα σκεφτόμουν να αλλάξω  και gpu αν δεν σε καλύπτει και δεν θες να περιμένεις 4-5 μήνες μέχρι να βγάλει η nvidia GTX9χχ τότε τουλάχιστον κάνε υπομονή κάνα δύο μήνες μέχρι να βγάλει η amd τη νέα σειρά και μετά βλέπεις, (φήμη , θα βγει και Gtx760ti  εκεί κοντά), τώρα αν μπορείς πες από τι αποτελείτε το υπόλοιπο σύστημα (ραμ, ssd, psu, οθόνη, κουτί ηχεία) και ίσως ανάλογα με την απάντηση να είναι καλύτερα να αναβαθμίσεις κάτι από αυτά.

 

χαχα αμαν ρε xD

Δηλαδη μια αναβαθμιση της καρτας μου σε μια GTX 770 oc δεν θα ηταν τπτ? Βγαινουν καινουργια παιχνιδια και θελω να ειμαι οκ αυτος ειναι ο λογος...(KAI στο μελλον εννοω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά στη θέση σου θα “καθόμουν στα αυγά μου” (αναφέρομαι σ το Hardware που έχεις αναφέρει μέχρι στιγμής i5 3570K + HD7870xt), cpu ούτε που θα σκεφτόμουν να αλλάξω  και gpu αν δεν σε καλύπτει και δεν θες να περιμένεις 4-5 μήνες μέχρι να βγάλει η nvidia GTX9χχ τότε τουλάχιστον κάνε υπομονή κάνα δύο μήνες μέχρι να βγάλει η amd τη νέα σειρά και μετά βλέπεις, (φήμη , θα βγει και Gtx760ti  εκεί κοντά), τώρα αν μπορείς πες από τι αποτελείτε το υπόλοιπο σύστημα (ραμ, ssd, psu, οθόνη, κουτί ηχεία) και ίσως ανάλογα με την απάντηση να είναι καλύτερα να αναβαθμίσεις κάτι από αυτά.

Δεν θα ειναι πολυ πιο ακριβες οι καινουργιες? Ειτε amd ειτε nvidia οταν βγουν? Λογικα δεν θα αλλαξω κατι μονο τη καρτα σκεφτομαι οτι αν περιμενω και ειναι να βλεπω 500αρια 600αρια και 700αρια στις καινουργιες τη κατσαμε ;/ Οποτε λεω καλυτερα μια δυνατη τωρα μεχρι 400 η οποια και να βγουν καινουργιες παλι θα ειναι σε  ενα Α σημειο να τις ανταγωνιστει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Α σημείο είσαι ήδη με την 7870xt και αν έστω ότι θες να πας σε gtx770 γιατί να μην περιμένεις να βγουν oi amd? Στην χειρότερη δεν θα αλλάξει κάτι, στην καλύτερη όμως είτε θα βρεις στα ίδια χρήματα πιο καλή gpu από την amd είτε είναι πολύ πιθανό να πέσει και η τιμή τις gtx770.

 

Αν δεν θες να χάσεις χρήματα από την 7870 που φαντάζομαι θα την πουλήσεις τότε πούλα την τώρα και κάτσε ~ 2 μήνες με την Onboard.

 

Τι οθόνη έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ειναι πολυ πιο ακριβες οι καινουργιες? Ειτε amd ειτε nvidia οταν βγουν? Λογικα δεν θα αλλαξω κατι μονο τη καρτα σκεφτομαι οτι αν περιμενω και ειναι να βλεπω 500αρια 600αρια και 700αρια στις καινουργιες τη κατσαμε ;/ Οποτε λεω καλυτερα μια δυνατη τωρα μεχρι 400 η οποια και να βγουν καινουργιες παλι θα ειναι σε  ενα Α σημειο να τις ανταγωνιστει

Λιγες ειναι οι καρτες που κοστιζουν τοσο γιατι πολυ απλα δεν αγοραζει ο κοσμος γενικα πανω απο 200-250ευρο καρτες.Επισης η δικια σου καρτα δεν ειναι η απλη 7870 αλλα με πυρηνα Tahiti LE που φορανε οι ακριβοτερες 7950 και 7970.Γιαυτο και το καλυτερο ειναι να περιμενεις μεχρι του χρονου να αρχισουν να κυκλοφορουν νεα παιχνιδια και να βγουν νεες καρτες και να πεσουν και οι τιμες γιατι ως γνωστον στην Ελλαδα εχουμε σχετικα υψηλες τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Α σημείο είσαι ήδη με την 7870xt και αν έστω ότι θες να πας σε gtx770 γιατί να μην περιμένεις να βγουν oi amd? Στην χειρότερη δεν θα αλλάξει κάτι, στην καλύτερη όμως είτε θα βρεις στα ίδια χρήματα πιο καλή gpu από την amd είτε είναι πολύ πιθανό να πέσει και η τιμή τις gtx770.

 

Αν δεν θες να χάσεις χρήματα από την 7870 που φαντάζομαι θα την πουλήσεις τότε πούλα την τώρα και κάτσε ~ 2 μήνες με την Onboard.

 

Τι οθόνη έχεις;

Βασικα δεν θελω να χασω χρηματα απο την 7870 αυτο...οθονη μια LG Μ2352 IPS (23')

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...