Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για νέο pc


tdm900

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρωί παρέλαβα τον υπολογιστή. Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι όπως τα περίμενα...

Σύνδεσα σε οθόνη, mouse κτλ και ξεκινάω εγκατάσταση win 7. Την πρώτη με κόβει στο πέρασμα των αρχείων λέγοντας ότι κάτι παίζει με αποσύνδεση usb και error.. Δεύτερη τα ίδια... Τρίτη ξεκινάει η εγκατάσταση αλλά σε κάποιο σημείο το pc κλείνει...

Από κει και περα μόνιμα μετά από 10 ή 20 δευτερόλεπτα το μηχάνημα κλείνει σα να μένει από ρεύμα...

Μεγάλο ξενέρωμα, όχι τίποτα άλλο, περίμενα και 2 εβδομάδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχισα τις προσπάθειες... Τι win7, τι vista, τι live linux προσπάθησα να τρέξω όλα κάπου κολάνε, ή το pc σβήνει...

Αλλάζω το dvdr μήπως και είναι προβληματικό, βάζω εγκατάσταση win7, προχωράει αρκετά, μετά το πρώτο restart ξανασβήνει...

Το έδεσα και Δευτέρα το επιστρέφω Κρήτη... Έλεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καλο και για κακο φανταζομαι εκανες ενα bios default; Τι να πω πρεπει να εισαι αρκετα ατυχος, σαν προβλημα τροφοδοτικου μου μοιαζει σε συνδιασμο με καμια ελαττωματικη μνημη ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δυστυχώς έρχομαι να ενημερώσω μετά από καιρό για αυτό το απαράδεκτο κατάστημα και την μέχρι εδώ συμπεριφορά του απέναντί μου. Δεν μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση ξανά κai δεν ξέρω τι να κάνω. Αφού έστειλα το pc από Γιάννενα για έλεγχο πρώτη φορά (τέλος Σεπτέμβρη, και ενώ το pc δεν έχει εκκινήσει ούτε μία φορά ολοκληρωμένα), και μετά από μια μεγάλη περιπέτεια (το pc έμεινε στη μεταφορική στην Αθήνα για 20 μέρες, αφού η μεταφορική της Κρήτης δεν πήγε ποτέ να το παραλάβει) μέσα Οκτώβρη  το παρέλαβα πάλι αφού στο τηλέφωνο μου είπαν ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα, ότι δούλεψε ένα εικοσιτετράωρο χωρίς θέμα και μου το γύρισαν αφού μάλιστα έκαναν και εγκατάσταση win.  Τα πράγματα ήταν πλέον χειρότερα…  Το pc έμενε max ανοικτό 20 δευτερόλεπτα, τις περισσότερες φορές έκλεινε στα 5 με 10 δευτ. Συχνά μάλιστα άνοιγε στιγμιαία, για 1 δευτερόλεπτο. Σε επικοινωνία μαζί τους μου είπαν ότι κάτι τέτοιο δεν είναι λογικό και ότι ίσως κάτι φταίει στα περιφερειακά που χρησιμοποιώ (και θα μπορούσαν να έχουν δίκιο, όμως είχα δοκιμάσει σκέτο το μηχάνημα χωρίς τίποτα συνδεμένο πάνω του απευθείας στο ρεύμα, ούτε καν στο ups, τίποτα δεν άλλαξε, έκλεινε απότομα στα πρώτα δευτερόλεπτα). Ακόμα μου πρότειναν να το δώσω σε κάποιον δικό μου τεχνικό εδώ για έλεγχο!! Για σιγουριά πάντως το πήρα αγκαλίτσα και το δοκίμασα σε 2 φίλους (σε 2 διαφορετικά σπίτια), με οθόνη, χωρίς οθόνη, με αποσυνδεμένο τον ένα σκληρό, με αποσυνδεμένο τον άλλο, με αποσυνδεμένους και τους 2, με ό,τι μπορούσα να δοκιμάσω (και αυτές οι ενέργειές μου μετά από συμβουλή του τεχνικού τους να το δοκιμάσω και αλλού).  Καμία αλλαγή, το μηχάνημα έκλεινε μετά από λίγα δευτερόλεπτα.  Καινούρια επικοινωνία μαζί τους (υπενθυμίζω ότι το μηχάνημα δεν έχει ποτέ εκκινήσει ολοκληρωμένα μπροστά μου, ούτε όταν κάνω εγκατάσταση, ούτε όταν μου το έστειλαν με λειτουργικό), και αρχές Νοέμβρη (έχω χάσει και τις ημερομηνίες, έχω πάντως όλα τα παραστατικά αποστολής) στέλνω πάλι το pc στην Κρήτη. Τέλος Νοέμβρη επικοινωνούν μαζί μου και μου λέν ότι τελικά το μηχάνημα έχει όντως πρόβλημα και ότι φταίει η ψύκτρα. Δεν το συζητώ ότι δεν ζητούν συγνώμη, δεν λένε κουβέντα για τους 2+ μήνες που είμαι χωρίς pc, για τα μεταφορικά που εγώ πλήρωνα μέχρι στιγμής χωρίς να φταίω, προχτές μου το επιστρέφουν (και καλά φτιαγμένο). Ανοίγω το κουτί και βλέπω ένα tower χτυπημένο-ραγισμένο, σπασμένο πόδι, και το καλύτερο, με το πλαινό στραβά βιδωμένο (έννοείται ότι έχω photo για όλα αυτά), σε σημείο να το βιδώνω τώρα σωστά και να έχει κενό. Το καλύτερο όμως μου το κράταγε για αργότερα, το συνδέω και για άλλη μια φορά το pc σβήνει…

Δεν ξέρω τι να κάνω από δω και πέρα, τα χρήματά μου τα έχω ξεχάσει, ενημερώνω απλά για να προφυλαχθεί ο κόσμος που σκέφτεται να αγοράσει από εκεί. Δεν μου έχει τύχει ξανά τέτοια περίπτωση και πραγματικά είναι η πρώτη φορά που καταγγέλω κατάστημα… Δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να δείξει μεγαλύτερη υπομονή, εγώ την έχω εξαντλήσει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το χτυπημένο tower λογικα θα φταίει η μεταφορική. Τώρα το κατάστημα απαράδεκτο. Κάντους και μια κριτική στο skroutz. Πάντως μεγάλη γκαντεμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti έγινε τελικά? Εκανες καμια καταγγελια? Τους ξαναπήρες τηλέφωνο? Πρέπει να τους πιέσεις αλλιώς αποτέλεσμα δν θα δεις...

Πάρε και κανα τηλέφωνο εδώ να δεις τι θα σου πουν http://www.efpolis.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από επικοινωνία που είχαν μαζί μου τη Δευτέρα (ειδοποιήθηκαν από skroutz στο οποίο και έκανα καταγγελία) σήμερα έστειλαν courier με δικά τους έξοδα που παρέλαβε το pc για νέο έλεγχο και επισκευή ... Να δούμε τι θα γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εδώ και λίγες μέρες ο υπολογιστής έχει επιστρέψει, με νέο κουτί και νέα (άλλου τύπου) ψύκτρα.

Μέχρι τώρα δουλεύει μια χαρά, όπως πρέπει να δουλεύει ένα καινούριο μηχάνημα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και λίγες μέρες ο υπολογιστής έχει επιστρέψει, με νέο κουτί και νέα (άλλου τύπου) ψύκτρα.

Μέχρι τώρα δουλεύει μια χαρά, όπως πρέπει να δουλεύει ένα καινούριο μηχάνημα...

Ωραίος! Τα καινούργια κουτί και ψύκτρα τα πλήρωσες επιπλέον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηταν ετοιματζιδικο συστημα?

Όχι, το σύστημα που βλέπεις στην πρώτη σελίδα.

 

Ωραίος! Τα καινούργια κουτί και ψύκτρα τα πλήρωσες επιπλέον?

Όχι, κουτί ψύκτρα και μεταφορικά καλύφθηκαν από το κατάστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...