Προς το περιεχόμενο

Θα τα σηκώσει το τροφοδοτικό μου?


Mikeasdf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Κατά 99% θα αγοράσω (μεταχειρισμένα) εναν Q6600 και μια 9800GT (gigabyte) αλλά δε ξέρω αν το τροφοδοτικό μου είναι αρκετό.

 

420 watt και μάρκα δε βρίσκω, παρα μόνο κάτι λεπτομέρειες που λέει Active PFC Retail, ενα γκρι αγορασμένο τον Οκτώβρη του '08.

 

Το τωρινό σύστημα αποτελείται απο Ε4500 και 9400GT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να τα σηκωσει το τροφοδοτικο σου .... παρε μια καλυτερη καρτα απο την 9800GT ειναι πολυ πολυ παλια για να κανεις την δουλεια σου και ενεργοβορα οσο δεν φανταζεσαι . Παρε μια οποιαδηποτε καινουργια των 50-60 ευρω και πανω , καλυτερη θα ειναι απο την 9800 και δεν θα πιεσει τοσο το τροφοδοτικο σου

αντι για τον 6600 πηγαινε σε 9400-9550 αν τα βρεις σε τιμες περι τα 70-90 ευρω αλλιως σκεψου την αλλαγη πλατφορμας

Ο 6600 ηταν επικος επεξεργαστης αλλα μονο αν τον κλοκαρεις του σκοτωμου με καταλληλη μητρικη ,τροφοδοτικο και ψυχτρα αλλιως ηταν μετριος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να τα σηκωσει το τροφοδοτικο σου .... παρε μια καλυτερη καρτα απο την 9800GT ειναι πολυ πολυ παλια για να κανεις την δουλεια σου και ενεργοβορα οσο δεν φανταζεσαι . Παρε μια οποιαδηποτε καινουργια των 50-60 ευρω και πανω , καλυτερη θα ειναι απο την 9800 και δεν θα πιεσει τοσο το τροφοδοτικο σου

 

αντι για τον 6600 πηγαινε σε 9400-9550 αν τα βρεις σε τιμες περι τα 70-90 ευρω αλλιως σκεψου την αλλαγη πλατφορμας

 

Ο 6600 ηταν επικος επεξεργαστης αλλα μονο αν τον κλοκαρεις του σκοτωμου με καταλληλη μητρικη ,τροφοδοτικο και ψυχτρα αλλιως ηταν μετριος..

Και τα 70 ευρω αυτή τη περίοδο σε cpu-gpu (ουσιαστικά δίνω 35+35) είναι ζόρι οπότε για αλλαγή πλατφόρμας ούτε να το σκέφτομαι.Είδα και για 9400-9550 αλλά οι τιμές είναι αρκετά ψηλά.Άλλωστε δε θέλω κάτι extreme, μόνο να παίζω μερικά games σε low settings χωρίς να παθαίνει εγκεφαλικό το pc..

Btw, είδα στο google ένα post σε παλαιότερες αναζητήσεις που έλεγε οτι σήκωνε 9800 + 6600 με 350 watt τροφοδοτικό αλλά ήταν οριακά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακά, το τροφοδοτικό μου είναι αυτό της φωτογραφίας μόνο που στο (RED) δίνει 32.0Α και στο (ΥΕL) 14.0A.

 

Δηλαδή με 80 ευρω max budget τι θα μπορούσα να κάνω ώστε να σηκώσω λίγο το PC?

Να έπαιρνα την 9800GT στα 30 ευρω και ενα Hamburg στα 45 και να αφήσω τον επεξεργαστή για αργότερα?

post-265521-0-85483000-1378331176_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει και να φτασει το τροφοδοτικο, ειναι ομως ρισκο. Με 20 ευρω μπορεις να παρεις κανα noname 500-600 watt αν δεν θες θες να ξοδευτεις ειναι καλη λυση γιατι ετσι και αλλιως ενα καλο και ακριβο τροφοδοτικο σε παλιο συστημα ειναι τσαμπα λεφτα.

 

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.640667 κατι τετοιο ισως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό psu σαν το hamburg μπορεί να το κρατήσει και στο επόμενο σύστημά του. Παρόλα αυτά, αν θέλει κάτι ακόμα πιο οικονομικό, ας κοιτάξει εδώ: http://www.skroutz.gr/s/336564/CoolerMaster-GX-Bronze-450W.html. Τίποτα κατώτερο από αυτό όμως. 

 

Edited. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν έχω ανταπόκριση για μια 4870 που βρήκα στα 40 ευρω τότε ίσως υπερβώ το budget και πάω σε αυτή + hamburg.

Πιθανόν να επανέλθω στο θέμα αν έχω άλλες απορίες.Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...