Προς το περιεχόμενο

Προταση αγορας Ηχειων 5.1 : Help me!!!


dtasop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Epeidi den exw kai poli idea katelixa telika stis exis liseis. Tha topo8eti8oun se xwro 30m2 se pc.

 

1.ALTEC LANSING XA3051

 

5.1 Σύστημα (Subwoofer + 5 Δορυφόροι)

56 Watts RMS συνολικής ισχύος (4x5 W/Satellites, 17.5 W/Center, 18.25 W/Sub)

Εκπληκτικά μπάσα χαμηλής συχνότητας

Dolby Surround Pro Logic

Μαγνητική θωράκιση ηχείων και Subwoofer

Ψηφιακό ενσύρματο χειριστήριο πολλαπλών λειτουργιών

Είσοδος ακουστικών και επιπλέον είσοδοι για αύξηση δυνατοτήτων

Κατάλληλο για Home Theatre, οικιακά συστήματα ήχου, Playstation και Χ-Βοχ

 

 

Δώρο ενα mp3 player NAPA 314

ΤΙΜΗ : € 149.90 ( 51078 ΔΡΧ.) Teliki 176.2€

 

2.ALTEC LANSING 5100

 

5.1 Σύστημα (Subwoofer + 5 Δορυφόροι)

100 Watts συνολικής ισχύος

Εκπληκτικά μπάσα χαμηλής συχνότητας

Τριπλή δυνατότητα επιλογής εκπομπής ήχου (Δυνατότητα 5.1 , Δυνατότητα 4.1 , Stereo)

Μαγνητική θωράκιση ηχείων και Subwoofer

Ενσύρματο χειριστήριο πολλαπλών λειτουργιών

Είσοδος ακουστικών

Επιπλέον είσοδοι για αύξηση δυνατοτήτων

 

 

ΤΙΜΗ : € 119.90 ( 40856 ΔΡΧ.) Teliki 141.5€

 

3. CREATIVE INSPIRE 5500 DIGITAL (5.1)

4 δορυφόροι (4 χ 6 Watts), κεντρικό (6 Watts) και Subwoofer (18 Watts)

Ενσωματωμένος αποκωδικοποιητής / Ενισχυτής

Dolby Digital 5.1 , DTS και δυνατότητα ψηφιακής σύνδεσης - optical, coaxial, digital din

Περιλαμβάνει Ασύρματο Τηλεχειριστήριο

Μοναδικό design me ασημένιου χρώματος front panel

 

 

ΤΙΜΗ : € 157.90 ( 53804 ΔΡΧ.) Τελικη 186.3

 

 

 

:?: :?: :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα, πριν 1 μήνα μου κάηκαν τα παλιά μου Creative DTT2200 (5.1 αλλά όχι digital) και τα πήγα στο Service της InfoQuest (η αντιπροσωπεία) γιατί το μαγαζί από το οποίο τα είχα πάρει έχει κλείσει. Μετά από μια εβδομάδα, μου έδωσαν τα Creative Inspire 5.1 Digital 5500 (!!!) γιατί τα 2200 έχουν καταργηθεί.

 

Δεν έχω ακούσει τα Altec Lansing για να μπορώ να συγκρίνω, αλλά από τα Creative 5500 εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος!

 

Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι πως για να τα εκμεταλευτείς πλήρως, ΠΡΕΠΕΙ η κάρτα ήχου σου να έχει ψηφιακή έξοδο ήχου, γιατί τα 5500 ενώ έχουν 2 ψηφιακές εισόδους (coaxial και optical), η αναλογική τους είσοδος είναι απλή στερεοφωνική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα που το ανεφερες georgeadams η creative live 5.1! εχει Η οχι ψηφιακη εξοδο?

Αλλιως θα χρειαστει replace με μια audigy( που υποθετω οτι εχει...)

 

Εχει απλα ενα πορτοκαλι βυσμα ανεξαρτητο.

 

Πως μπορω να καταλαβω εαν ειναι η οχι ?

 

Στο Cd λεει creative live! 5.1

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το συστημα μου ηρθε ετοιμο χωρις να εχω το χαρτι της εγγυησης και παραγγελιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Live 5.1 (και η παλιότερη Live 1024) έχει digital out οπότε ΔΕΝ θα έχεις πρόβλημα! Είναι αυτό το πορτοκαλί βύσμα που αναφέρεις!

 

Απλώς, μιας και το Coaxial Digital-In των ηχείων χρησιμοποιεί βύσμα RCA, θα χρειαστείς και έναν adaptor από mini-jack 3.5mm (δηλαδή το πορτοκαλί βύσμα της Live) σε RCA. Τα 5500 το δίνουν μέσα στη συσκευασία τους. Για τα Altec Lansing δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά και εγώ σκέφτομαι να πάρω ένα σετ 5.1 ηχεία. Έχω audigy 2. Αλλά αναρωτιόμουνα, γιατί να μην πάρω 5.1 ηχεία για home cinema; Είμαι τελείως άσχετως :) Είχα πάρει το το hitech μια φορά και είχα σταμπάρει 2-3 σετ 5.1 ηχεία που έκαναν περίπου 300 euro. Πόσο ανώτερα είναι σε σχέση με τα 5.1 ηχεία για computer.

 

Χρησιμοποιώ κυρίως τον υπολογιστή για παιχνίδια, για mp3(πολύ mp3 :wink: ) και καμιά φορά για να βλέπω dvd. Θα υπάρχει κανένα πρόβλημα στη συνδεσμολογία εάν πάρω 5.1 ηχεία για home cinema για τον υπολογιστή μου ή το κύριο πρόβλημα είναι η τιμή; Πόσο διαφορά θα καταλάβω εφόσον δεν είμαι και ο πιο ειδικός στον ήχο.

 

Γιατί τα φτύνεται τόσο πολύ τα altec; Στα συγκριτικά του http://www.tomshardware.com τα είχαν πάει πολύ καλά. Και είναι πολύ όμορφα.

 

2 συγκριτικά του tomshardware σχετικά με 5.1 και 4.1 ηχεία. Είναι λιγάκι παλιά όμως(το ένα είναι του Ιανουαρίου και το άλλο του Μαρτίου)

http://www6.tomshardware.com/video/20030108/index.html

http://www6.tomshardware.com/video/20020325/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Altec Lansing ΔΕΝ τα "φτύνουμε". Εγώ τουλάχιστον, μιας και δεν τα έχω δει ούτε τα έχω ακούσει να παίζουν δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη - ούτε θετική, ούτε αρνητική. Γι' αυτό μίλησα μόνο για τα Creative που τα έχω και τα ξέρω.

 

Συνήθως τα ηχεία για home cinema αποδίδουν καλύτερα από τα 5.1 που πωλούνται για υπολογιστές. Βέβαια αν το δωμάτιο που θα τα χρησιμοποιήσεις είναι σχετικά μικρό, ίσως η διαφορά τιμής να μην είναι αντίστοιχη με τη διαφορά που θα δεις στην απόδοση...

 

 

Υ.Γ. Τα τελευταία χρόνια, το tomshardware έχει χάσει την αξιοπιστία και αντικειμενικότητα που είχε παλιότερα (δεν αναφέρομαι βέβαια συγκεκριμένα στα συγκριτικά των ηχείων που αναφέρεις, αλλά γενικότερα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια αν το δωμάτιο που θα τα χρησιμοποιήσεις είναι σχετικά μικρό, ίσως η διαφορά τιμής να μην είναι αντίστοιχη με τη διαφορά που θα δεις στην απόδοση...

 

Nαι το δωμάτιο είναι μικρό, περίπου 4χ5.

 

Τα τελευταία χρόνια, το tomshardware έχει χάσει την αξιοπιστία και αντικειμενικότητα που είχε παλιότερα

 

Υπάρχει κανένας συγκεκριμένος λόγος που έχεις αυτή την άποψη; Κανένα καλό εναλλακτικό site; Εγώ βασικά δεν έχω δει προϊόντα να βαζουν επάνω στάμπες από άλλα sites ούτε εταιρίες σαν την ΑΜD να καλούν δημοσιογράφους από άλλα sites για να βελτιώσουν το προϊόν τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή μεγάλη! Αν πάρεις home cinema ηχεία hifi και όχι τα πακέτα 5.1 της Creative ή της Altec δεν θα παίξουν καθόλου καλά. Ο λόγος είναι ότι οι ενισχυτές που έχει μέσα η Audigy είναι έλάχιστων Watt και απλά δεν μπορούν να σηκώσουν ηχεία 6-8 Ohm που είναι συνήθως τα hifi! Οπότε χρειάζεσαι και έναν Audio Video Ενισχυτή, ο οποίος θα πάρει το σήμα 5.1 από την οπτική έξοδο ή την RCA θα το αποκωδικοποιήσει και θα τροφοδοτήσει τα καλά ηχεία. Το βασικό στοιχείο των ΠC ηχείων Home Cinema (πέρα από την μέτρια απόδοση τους) είναι ότι παίζουν ικανοποιητικά με σήμα από την κάρτα ήχου μιας και διαθέτουν είτε ενσωματωμένο ενισχυτή ή είναι πολύ υψηλής ωμικής αντίστασης οπότε βγάζουν αξιοπρεπή ένταση!

 

Ομως...

Η τελική ποιότητα ήχου που θα πάρεις (από ενισχυτή και ηχεία Hifi) δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με τα πλαστικά κουτάκια των PC ηχείων. Αν σκέφτεσαι να ΄βλέπεις συχνά DVD στον υπολογιστή σου και έχεις μια σχετικα καλή οθόνη 17-19 ιντσων αξίζει ειλικρινά μια επένδυση σε ένα τέτοιο πακέτο το οποίο άνετα συνοδεύει και την τηλεόραση του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 19" οθόνη αλλά εάν χρειάζεται και ενισχυτή τότε μάλλον τα 5.1 για pc είναι μονόδρομος. Άλλωστε σπάνια βλέπω dvd στον υπολογιστή(για αυτό έχω την τηλεόραση). Κυρίως τα ηχεία τα θέλω για να ακούω mp3 και για να παίζω παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα ήθελα & εγώ μια συμβουλή σε ένα σχετικό θέμα. Θέλω να αγοράσω ηχεία 5.1 για την κοπέλλα μου στα γενέθλιά της. Μη φανταστείτε τπτ φοβερό άλλωστε & ο χώρος είναι μικρός & δεν έχουμε τίποτα τρομερές απαιτήσεις. Να παρατηρήσω ότι το όλο σύστημα αποτελείτε μόνο από μια τηλεόραση & ένα DVD player, τίποτα άλλο. Καμία πρόταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...