Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση λαπτοπ ανεξαρτήτως τιμής


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά αν ξεχάσουμε την τιμή τους ΚΑΙ το λειτουργικό (ας πούμε ότι δεν είναι θέμα), ποιό από τα παρακάτω δύο θα επιλέγατε καθαρά σαν specs;

 

http://www.skroutz.gr/s/3468888/Dell-Inspiron-15R-5521-i5-3337U-4GB-1TB-Linux.html

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00CA10FXY/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3P5ROKL5A1OLE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάτε φίλε.... για τι χρήση προορίζεται;

 

Ας πούμε αν θες επεξεργαστική ισχύ τότε λενόβο γιατί έχει i5 στα 2.6 ενώ το dell έχει i5 στα 1,8......

Και κάρτα γραφικών έχει πολύ καλή το λενοβο...... 

 

Και για μένα σε λενοβο πας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν διαφορές στα σημεία...πολύ εκνευριστικές. 

 

Το λενόβο έχει πιό δυνατό επεξεργαστή, λίγο παραπάνω μνήμη (ΟΚ αυτό διορθώνεται), οθόνη αφής, φωτιζόμενο πληκτρολόγιο, έξοδο vga (πολύ νωρίς για να τις αποχωριστούμε).

 

Το Dell έχει αποσπ΄μενη μπαταρία και μάλιστα με μεγαλύτερη διάρκεια, κάπως λεπτότερο και πιό ομοιόμορφο σώμα (που μου αρέσει και περισσότερο), καλύτερη εγγύηση, λίγο πιό άνετο kb (αν και αυτό συνηθίζεται) και παραπάνω usb3.

 

Η κάρτα γραφικών δεν με ενδιαφέρει, μου αρκεί που υπάρχει και στα δύο μια πολύ αξιοπρεπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν μπορούμε να έχουμε πάντα αυτό που μας αρέσει... Στην δικιά σου περίπτωση μπορείς αλλά αν το άλλο πάει καλύτερα γιατί να χάσεις σε ισχύ και να κερδίσεις σε design?

 

Πάντως εγώ προτείνω λενοβο... δυνατός επεξεργαστής άρα περισσότερες εφαρμογές να τρέχουν ταυτοχρόνως, ποιο καινούριες εφαρμογές που στο dell ίσως και να κολλάνε γιατί θα θέλουν μεγαλύτερη ισχύ και πολλά άλλα....

 

Γενικά για μένα το παν σε ένα Pc είναι ο επεξεργαστής του ;) Από αυτόν κρίνονται πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω κλίνουμε προς το λενόβο...Ενδιαφέρον.  Ακόμη κι αν ζήσω με την μια και μοναδική usb3 (σκοπεύω να το κρατήσω χρόνια), η μπαταρία με χαλάει λίγο ρε γμτ.  Εκτός ότι δεν βγαίνει τόσο εύκολα όσο σε άλλα (θέλει άνοιγμα όλο το λαπτοπ), ο επεξεργαστής δουλεύει φούλ (σειρά M) και από όσο έχω διαβάσει η μπαταρία δεν πάει πάνω από 2,5-3 ώρες στην καλύτερη. Για τον Dell δεν ξέρω, αλλά είναι U οπότε λογικά θα κρατάει αρκετά περισσότερο αν δεν κάνει το λαπτοπ βαριά δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι μια πολύ λογική σκέψη, αλλά όπως είπα στο συγκεκριμένο λενοβο η μπαταρία είναι μέσαστο καπάκι και βγαίνει μόνο με εγχείρηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι μια πολύ λογική σκέψη, αλλά όπως είπα στο συγκεκριμένο λενοβο η μπαταρία είναι μέσαστο καπάκι και βγαίνει μόνο με εγχείρηση...

χμμμ... Τότε για να πάρεις δεύτερη θα πρέπει να είσαι γιατρός :P χαχαχαχαχα

Αν έχεις όρεξη για εγχειρήσεις πας για λενοβο με δεύτερη αλλιώς πας σε dell (αν έχεις ανάγκη την μπαταρία).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγχείρηση σε τέτοια μπαταρία γίνεται μόνο αν τα φτύσει η πρώτη, δεν είναι λύση για όταν είσαι εκτός πρίζας ;) Τεσπά, ας δω πως θα πάει η τιμή στο λενόβο και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι αποφασίσεις εσύ φίλε μου. 

 

Εγώ απλά λέω: Αν θες μεγαλύτερη απόδοση πας σε lenovo. Αν θες μεγαλύτερη διάρκεια και ευκολότερη χρήση μπαταρίας πας σε Dell.

Προς θεού δεν λέω ότι το dell δεν έχει καλή απόδοση μην παρεξηγηθώ.. Απλά με το lenovo θα έχεις καλύτερη, Αυτό είναι όλο.

Δεν είπες όμως. Για ποια δουλειά το θες; Για να σου πούμε και εμείς ποιο να πάρεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλες τις δουλειές, λίγο πολύ.  Πολυ office με κάμποσα αρχεία και pdf ανοιχτά ταυτόχρονα, ιντερνετ για browsing και επικοινωνία με τον θείο την ώρα που δουλεύω, ΠΟΛΥ photoshop, ελάχιστο video editing και μόνο σε avi ή mpg), και κάποια δημιουργία και επεξεργασία pdf.  Ε, και φυσικά τα κλασικά, καμία ταινία, μουσική, κλπ.  Gamer δεν είμαι, αλλά δεν το αποκλείω να πάιξω κανένα παιχνίδι. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλες τις δουλειές, λίγο πολύ.  Πολυ office με κάμποσα αρχεία και pdf ανοιχτά ταυτόχρονα, ιντερνετ για browsing και επικοινωνία με τον θείο την ώρα που δουλεύω, ΠΟΛΥ photoshop, ελάχιστο video editing και μόνο σε avi ή mpg), και κάποια δημιουργία και επεξεργασία pdf.  Ε, και φυσικά τα κλασικά, καμία ταινία, μουσική, κλπ.  Gamer δεν είμαι, αλλά δεν το αποκλείω να πάιξω κανένα παιχνίδι. Αυτά.

Με όλα αυτά lenovo φίλε. Ειδικά το Photoshop θέλει πολύ ισχύ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...