Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 10/09/13 – 31/12/2013


alexzzz

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 10/06/13 – 31/12/2013  

1.077 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο antivirus προτιμάτε;

    • avast!
    • AVG Anti-Virus
    • Avira AntiVir
    • BitDefender
    • ClamAV / ClamWin
    • Comodo Antivirus
    • Microsoft Security Essentials/ Windows Defender
    • PC Tools AntiVirus
    • F-Secure Anti-Virus
    • G Data AntiVirus
      0
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee AntiVirus Plus
    • ESET NOD32 Antivirus
    • Norton AntiVirus
    • Panda Antivirus Pro
    • Trend Micro Titanium AntiVirus Plus
      0
    • Webroot Secure Anywhere
    • Emsisoft Internet Security
    • Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
    • Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 613
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα!Ποιο ειναι ελαφρη και καλο??Εχω το AVG αλλά διαβασα οτι θα πουλαει δεδομενα χρηστών και θελω να το αλλαξω.

Επεξ/σία από Bayern
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, 

 

Βλέπω ότι υπάρχουν διαθέσιμα κλειδιά σε ηλεκτρονικά καταστήματα από G2A και άλλα οπότε σκέφτομαι να πληρώσω πρώτη φορά για antivirus . Ποιο πιστεύεται ότι είναι το καλύτερο από τα μη free ; Αξίζει περισσότερο από τα δωρεάν ; Αν ενδιαφέρεται κάποιος υπάρχουν και πακέτα με περισσότερα από ένα κλειδιά. Η τιμές παίζουν από 15 - 25 ευρώ αναλόγως με το antivirus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα μη free, δαγκωτό eset.

Γιατί έχει τρομερή συνέπεια τόσα χρόνια, είναι απο τα ελάχιστα που δεν δημιουργεί προβλήματα, πάρα πολύ καλό detection rate, πανάλαφρο.
Δεν έχω δοκιμάσει την έκδοση 9.

 

Πριν αγοράσεις οτιδήποτε, πάντα δοκιμάζεις trial.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξου προσφορές, giveaways κτλ.

 

Κανείς δεν μπορεί να σου πει αν αξίζει να δώσεις λεφτά ή όχι.

Αλλά με δεδομένο οτι θα δώσεις, το nod32 είναι απο τις λύσεις που είναι σχεδόν σίγουρο οτι δεν θα το μετανιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα μη free, δαγκωτό eset.

Γιατί έχει τρομερή συνέπεια τόσα χρόνια, είναι απο τα ελάχιστα που δεν δημιουργεί προβλήματα, πάρα πολύ καλό detection rate, πανάλαφρο.

Δεν έχω δοκιμάσει την έκδοση 9.

 

Πριν αγοράσεις οτιδήποτε, πάντα δοκιμάζεις trial.

 

δεν είμαι ειδικός και σε όποια αντιπαράθεση και να έρθουμε δεν έχω επιχειρήματα απλώς θέλω να ρωτήσω γιατί το λες έτσι και δεν δίνεις επιλογές για KasperSky και BitDefender. (δεν έχω προσωπική εμπειρία, απλώς διάβασα πολύ καλά λόγια από διάφορες σελίδες και test που έχουν γίνει, και αυτά τα 2 βρίσκονται σχεδόν πάντα στην κορυφή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν είναι ειδικός.

Είναι εξαιρετικό το kaspersky, όπως και το bitdefender και το norton.

 

Προσωπικά θεωρώ τα kaspersky και eset τα καλύτερα. Το kaspersky μάλιστα ίσως πιο εξελιγμένο στους μηχανισμούς προστασίας.

Αλλά όπως θέλουμε έναν υπολογιστή καθαρό απο ιούς, το θέλουμε να τρέχει πάντα καλά. Αυτό σημαίνει καθόλου false positives, ελάχιστες καθυστερήσεις στο σερφάρισμα και τις εργασίες μας, και γενικά απροβλημάτιστη λειτουργία.

Όπως και στην περίπτωση των ιών που δεν σου παρέχει κανείς 100% προστασία, απλά κάποια προγράμματα είναι μάλλον λίγο καλύτερα, έτσι και στον τομέα του ποσο καλά κάθεται δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, καθώς εκεί εξαρτάται και απο το σύστημα του καθενός για ασυμβατότητες κτλ.

Αλλά το eset έχει υπάρξει χρόνια τώρα κορυφή στον τομέα αυτόν. Μόνο καθε φορά που βγαίνει μια καινούργια έκδοση μποεί να έχει μικροπροβλήματα, αλλά γενικά ξεχνάς οτι υπάρχει. Είναι το πρόγραμμα που δέχεται τα λιγότερα παράπονα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταια 5 χρονια σε παρα πολλα pc χρησιμοποιω avast και ακομα και με χρηστες ασχετους ποτε δεν εχει δημιουργηθει προβλημα με ιο.

Σε καποια αργα συστηματα παντως εχω την εντυπωση οτι πεφτει αρκετα βαρυ

Γενικα θεωρειται βαρυ ?

Υπαρχει τροπος να το ελαφρυνουμε με καποιες επιλογες ή οχι ?

Το gaming mode τι ακριβως κανει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ενα antivirus καταναλωνει λιγη μνημη ram δεν το κανει αυτοματως και ελαφρυ. Απλα σαν ενημερωση. Το avast εχει ψιλοπεσει σαν προγραμμα, καλο σε ιους αλλα με προβληματα και λιγο βαρυ σε καποιους υπολογιστες. Το game mode. Με το που παιξεις ενα παιχνιδι σε full screen, αυτοματα το antivirus απενεργοποιει απο μονο του καποιες υπηρεσιες των windows για να τρεχει καπως πιο, ας το πουμε καλα το παιχνιδι. Κερδιζεις λιγα fps παραπανω στο παιχνιδι. Ομορφη λειτουργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...