Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 10/09/13 – 31/12/2013


alexzzz

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 10/06/13 – 31/12/2013  

1.077 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο antivirus προτιμάτε;

    • avast!
    • AVG Anti-Virus
    • Avira AntiVir
    • BitDefender
    • ClamAV / ClamWin
    • Comodo Antivirus
    • Microsoft Security Essentials/ Windows Defender
    • PC Tools AntiVirus
    • F-Secure Anti-Virus
    • G Data AntiVirus
      0
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee AntiVirus Plus
    • ESET NOD32 Antivirus
    • Norton AntiVirus
    • Panda Antivirus Pro
    • Trend Micro Titanium AntiVirus Plus
      0
    • Webroot Secure Anywhere
    • Emsisoft Internet Security
    • Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
    • Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 613
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακριβώς αυτό, ιό δεν κόλλησα ποτέ επειδή απλά προσέχω που μπαίνω. :P

 

Οπότε ψάχνω κάτι ελαφρύ για το παλιό και αργό laptop απλά για κανένα σκανάρισμα κάθε μήνα σαν επιπλέον ασφάλεια. Το AVG το είχα παλιά και δε μου πολυάρεσε, συν ότι δεν ακούω και τα καλύτερα (όχι ότι όσοι μου τα λένε είναι και τίποτα ειδικοί).

 

Εν τέλη είναι και γούστα, πχ στο Avast μου αρέσει το interface και τα γρήγορα updates του, αλλά κολλύεται όλο το laptop μ' αυτό (συν ότι δε γνωρίζω πόσο deep scan κάνει). What about Avira?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμηθηκα εντωμεταξυ τις προαλλες πηγα να φορτωσω eset (nod32) στο παραπανω μηχανακι (avg & mbam),

χωρια που μου εσπασε τα νευρα μεχρι να κατεβει (αν θυμαμαι καλα 600-700mb; τι λετε ρε παιδια; γιατι τοσο πολυ; τι κατεβαζουμε; το χουν ξεφτυλισει λιγο ή μου φαινεται; ), αρχισε η εγκατασταση και κολλησε το συμπαν :lol:

αναγκάστηκα να κανω restore απο image :o

οποτε δεν με κοβω να το πειραζω, εξαλλου, οπως λενε/λεμε "if it works don't fix it" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα το Avira Free σε Pentium 4 - 2 GB RAM υπολογιστή ενός φίλου και πάει αρκετά καλά, θα σου το πρότεινα.

Τόσος κόσμος το προτείνει το Avira free δεν καταλαβαίνω γιατί, χώρια που έχει άσχημο Interface με το Avira LAuncher που είναι περιττό, δεν εγκαθιστά όπως παλιά το ask toolbar ακόμη και με Custom Install, όπως παλιά? Επίσης το θυμάμαι ότι ανέβαζε παλιά την Cpu στα ύψη χωρίς ιδιαίτερο λόγο, αργούσε την εκκίνηση των Windows και όταν κάποιος προσπαθούσες να το απεγκαταστήσεις ακόμη και με τον Επίσημο Unistaller της Avira έμεναν ενεργά κατάλοιπα του Antivirus. Έχουν αλλάξει όλα αυτά με την καινούργια έκδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το interface είναι θέμα γούστου, εμένα δεν με πειράζει. Δεν εγκαθιστά κάτι άλλο πέραν του ίδιου του προγράμματος, απ' ό,τι θυμάμαι. Επειδή το χρησιμοποιώ και στο δικό μου σύστημα εδώ και μήνες, δεν διαπίστωσα ώς τώρα αυξημένη χρήση του επεξεργαστή, ούτε και αυξημένο χρόνο εκκίνησης των Windows. Για την απεγκατάσταση δεν ξέρω, δεν το έχω απεγκαταστήσει ακόμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ τι θα προτεινες; κατι ελαφρυ ας πουμε για χαρχαλο μηχανακι :P :D

αν καποιος θελει οπωσδηποτε ant σε παλιο μηχανημα, προσωπικα θα προτεινα panda free. Παρα πολυ καλο και με λιγη καταναλωση πορων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δοκίμασα τελικά το Avira στο laptop και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Πιο ελαφρύ από Avast και έχει μερικά ωραία tools και απλό interface. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο στο να βρίσκει τυχόν threats αλλά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με αυτό (ήξερα που έμπαινα και τί έκανα). Θα του δώσω λίγο καιρό ακόμα και αν είμαι το ίδιο ευχαριστημένος θα το βάλω και στο pc μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα προσφορά το KASPERSKY INTERNET SECURITY 2016 δεν το έχω βάλει ποτε. Για πείτε μου άποψη.

 

δεν  αξίζει να αγοράζεις antivirus ,και τα δωρεάν σε καλύπτουν άνετα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν  αξίζει να αγοράζεις antivirus ,και τα δωρεάν σε καλύπτουν άνετα.

Όσα έχω δοκιμάσει δεν μου άρεσαν. Μία φορά είχα βάλει το avira και το pc πάγωνε χωρίς λόγο σε άσχετες στιγμές.Κουράστηκα και μετα απο format έβαλα το bitdefender με 2 ευρω για 6 μήνες (από κλειδάδικο) και ξεμπέρδεψα. Δεν ασχολήθηκα καθόλου μετα τα τις βασικές ρυθμίσεις δεν με ενόχλησε καθόλου και ήμουν ασφαλείς. Το KASPERSKY 9,5 για 1 χρόνο απο ελληνικό κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα έχω δοκιμάσει δεν μου άρεσαν. Μία φορά είχα βάλει το avira και το pc πάγωνε χωρίς λόγο σε άσχετες στιγμές.Κουράστηκα και μετα απο format έβαλα το bitdefender με 2 ευρω για 6 μήνες (από κλειδάδικο) και ξεμπέρδεψα. Δεν ασχολήθηκα καθόλου μετα τα τις βασικές ρυθμίσεις δεν με ενόχλησε καθόλου και ήμουν ασφαλείς. Το KASPERSKY 9,5 για 1 χρόνο απο ελληνικό κατάστημα.

 

το ίδιο θα ήσουν αν έβαζες και το free bitdefender...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...