Προς το περιεχόμενο

Ελαφρια-αχνη εκτυπωση


greeneye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Εχω εναν ΟΚΙ Β430d (μονο μαυρη εκτυπωση) και το προβλημα ειναι το εξης. Στην αρχη στο πρωτο toner με την αγορα δηλαδη τυπωνε σουπερ. Καποια στιγμη αρχισε μετα απο χιλιαδες εντυπα να αχνιζει και να τυπωνει αχνα οχι εντονα δηλαδη. Μεχρι εδω καλα. Διαβασα οτι επρεπε να βγαλει μυνημα για να αλλαξω τονερ

οποτε ενω ειχα καινουριο δεν το αλλαξα αμεσως. Οντως τυπωσε αρκετα ακομη μεχρι που αρχισα να ανησυχω αφου αρχισα να μη βλεπω καλα στα εντυπα τα τυπωμενα και ειπα να το αλλαξω!

 

Το αλλαξα λοιπον μεσα σε 3 λεπτα ευκολα (μεσα ειδα οτι ειχε λιγο γραφιτη ακομα αλλα ενταξει, τον εστρωσα λιγο με ενα κατσαβιδι απαλα να απλωθει σωστα) και το εκλεισα. Εκανα 5-10 εκτυπωσεις αλλα δυστυχως τυπωνει οπως πριν σαν να μην εβαλα ποτε νεο τονερ!!! Ανοιξα, ξαναεστρωσα γραφιτη, ειναι φουλαρισμενος, αλλα και παλι δεν... οσο παει και θα βλεπω λευκη σελιδα σε λιγο!!! γιατι ομως?! δεν επρεπε να τυπωνει οπως στην αρχη? τι λαθος κανω?! Ο εκτυπωτης ηταν new να τονισω με το πρωτο τονερ. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ενα τονερ δεν αποτελειτε μονο απο γραφιτη,αλλα και απο ντραμ ,μακ ρολλερ,δοκτορ μπλειδ.Πολυ πιθανο να θελει αλλαγη το ντραμ.Πηγαινε σε καποιο μαγαζι που να ξερει και οχι να κανει απλος αναγωμοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο βημα ειναι να θελει αλλαγη το drum,το δευτερο να θελει καθαρισμο το led array(αν εχει,ο 410 και 420 εχουν)και αν δεν εχει μπορει να χρειαζεται καθαρισμο οι καθρεφτες του laser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως καθαριζουμε τους καθρεπτες του laser? που ακριβως ειναι αυτο? μπορεις να βοηθησεις λιγο? Μου κανει εντυπωση

να τα εφτυσε το drum τοσο γρηγορα χωρις καν να προλαβω να ξοδεψω-βαλω το δευτερο τονερ!!! Θα παραγγειλω ενα.

Απο που το παιρνω φτηνα και αμεσα? σας ευχαριστω γενικα. Και κατι ακομα. Ο γραφιτης που επεσε απο το νεο τονερ

θα παει χαμενος? δηλαδη θα παει χαμενο το τονερ η με καποιο τροπο μπορω να μεταφερω τον γραφιτη στο νεο drum?

φανταζομαι το νεο drum ερχεται αδειο χωρις τονερ ε? η ειναι φουλ ετοιμο?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε το καλώδιο τροφοσίας και άφησέ το μια μέρα εκτός ρεύματος. Έτσι επανήλθε ένας δικός μου Canon ip5300 όταν ενώ αλλάχτηκαν τα μελάνια του συνέχιζε να εκτυπώνει εντελώς αχνά και ενώ όλα έδειχναν πρόβλημα στην κεφαλή, μετά από μια μέρα εκτός ρεύματος δούλεψε κανονικά. Δοκίμασέ το, δεν έχεις να χάσεις τίποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω θα το δοκιμασω. Μπορω να ελεγχω με καποιο τροπο αν το drum τα εχει φτυσει παρολο που συνεργαστηκε μονο με το πρωτο του τονερ ? Μυνημα δε μου εχει βγαλει ο εκτυπωτης ουτε για λιγοστο γραφιτη ουτε για drum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δυστυχώς δεν έχω εμπειρία και γνώσεις πάνω σε μηχανήματα με τόνερ. Στον δικό μου inkjet μου είχε βγάλει μήνυμα για αντικατάσταση μελανιών και μάλιστα δεν επέτρεπε παραπέρα εκτύπωση μετά το μήνυμα. Συνέχισα να εκτυπώνω όμως αρκετά, πατώντας το αντίστοιχο πλήκτρο πάνω στον εκτυπωτή, που επέτρεπε συνέχεια της εκτύπωσης. Όταν αποφάσισα να αλλάξω τα μελάνια (με γνήσια Canon) δε φαινόταν σχεδόν τίποτε πάνω στο χαρτί. Σε επικοινωνία με Canon μου είπαν ότι ήταν κλασική περίπτωση κεφαλής εκτύπωσης η οποία κόστιζε 95 ευρώ. Έκανα αυτό που σου είπα στο προηγούμενο ποστ και εδώ και 4 μήνες δουλεύει άψογα, όπως δούλευε όλα τα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην μπερδευετε laser με inkjet,δεν εχουν καμμια σχεση.Η λειτουργια τους ειναι τελειως διαφορετικη.

Συνηθως οταν το drum φθαρει αρχιζει και κανει σημαδια σε συγκεκριμενα σημεια ,σπανια σε ολο το πλατος της σελιδας,καθως επισης ειναι πολυ δυσκολο να φθαρει τοσο γρηγορα οσο λες.Ειναι ενα ακριβο αναλωσιμο ανταλλακτικο και εγω θα ελεγα να μην προβεις να αγορασεις καινουργιο αν δεν εισαι σιγουρος.

Ψαξε να βρεις να τυπωσεις ποσο ζωη του εχει απομεινει,αν και αυτο δεν λεει κατι,γιατι αν εχει φθαρει μπορει ποτε να μην φτασει το οριο ζωης του.

Μπορει να ειναι ενα απλος καθαρισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι εγω δε βλεπω κανενα σημαδι απλα τυπωνει αχνα. Εχει ενα σημειο που φαινεται μια χαρα (μικρο σημειο φαντασου το 5% του πλατους της σελιδας) εχει σημεια που σχεδον δε φαινεται κατι και σημεια που φαινεται μεν αλλα ισα ισα. Δειχνει να μην ειναι

drum αλλα κατι αλλο. Να κανω καποιο καθαρισμο στο drum? και πως γινεται αυτο? σε ποιο σημειο του drum? οποιος

ξερει περισσοτερα η εχει καποιο λινκ ασ βοηθησει μπας και βρω την ακρη. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλησα για καθαρισμο στο drum,το drum δεν καθαριζεται.

Ο εκτυπωτης χρειαζεται καθαρισμο.Αν οι laser εχουν εστω και λιγη σκονη στους καθρεφτες τοτε το ειδωλο αποτυπωνεται αχνο.

Να φτασει ο απλος χρηστης στο laserbox ειναι κομματι δυσκολο γιατι θελει πολυ λυσιμο και προσοχη μην σπασεις τιποτα,απαλο χειρισμο και καθαρισμο με μπατονετα τα σημεια που εχουν σκονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια βρηκα τη λυση και το εφτιαξα 100% !!! Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις! Παραθετω τη λυση για την ιστορια

και για την εμπειρια ολων μας.

 

-Εκτυπωση δεδομενων δειχνει τονερ στο 100% (λογικο αφου ειναι καινουριο!) και το drum στο 79% !!! Αρα λεω το drum

δυσκολα να τα εφτυσε (ελπιζα). Εκανα καθαρισμο εκτυπωτη απο το menu βαζοντας λευκη σελιδα στο μπροστινο μερος

(οχι στο tray λιγο ποιο ψηλα ανοιγει το καπακι που λεει ΟΚΙ). Το εκανα με 4-5 σελιδες. Αφου εκανα ολα αυτα (και το ειχα και εκτος ρευματος για 24 ωρες) δεν ειδα ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ! γμτ λεω δε μπορει. ΤΕΛΙΚΑ...

 

Ανοιγω το καπακι απο το στρογγυλο κουμπι και καθαριζω πανω στο καπακι ψηλα μια λωριδα λεπτη (αυτη που εχει εναν αριθμο σειριακο με λιγο χαρτι και αζαχ) (το κατω μερος οχι αυτο το οριζοντιο με τον αριθμο)

και μετα βγαζω το τυμπανο και καθαριζω με πινελο ξεσκονιστηρι απαλα το πρασινο που ειναι ο κυλινδρος μηπως επιασε σκονες κτλ κτλ. Μετα απο αυτο τυπωνει ποιο καλα και απο καινουριο παντου!!!

 

:-)

 

* μπορει πλεον να κλειδωσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..

 

Ανοιγω το καπακι απο το στρογγυλο κουμπι και καθαριζω πανω στο καπακι ψηλα μια λωριδα λεπτη (αυτη που εχει εναν αριθμο σειριακο με λιγο χαρτι και αζαχ) (το κατω μερος οχι αυτο το οριζοντιο με τον αριθμο)

 

Kαθαρισες λοιπον το led array χωρις να το ξερεις.Αν ειναι σκονισμενο αυτο ολη η εκτυπωση ειναι αχνη.

Παλι καλα που δεν πληρωσες καινουργιο drum

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...