Προς το περιεχόμενο

Nokia Lumia 1020: Πρώτη επαφή με το καλύτερο Windows Phone της αγοράς (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλό, εξαιρετική οθόνη και εντυπωσιακή κάμερα. Τα μόνα που δεν μου αρέσουν είναι το χρώμα και η κάμερα που κάνει μπαμ, τουλάχιστον αφού είναι τόσο μεγάλη ας την κάνανε ίδιο χρώμα με το υπόλοιπο κινητό. Σε μπλε χρώμα θα είναι πιο ωραίο πιστεύω. Κατά τα άλλα εντυπωσιακή κίνηση από Nokia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το "Lumia" ακομα να το συνηθισω. Εξακολουθει να μου προκαλει αηδια.

 

Ευχομαι να παει απατο. Το τελευταιο γνησιο Νοκια smartphone ηταν το 808.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το "Lumia" ακομα να το συνηθισω. Εξακολουθει να μου προκαλει αηδια.

 

Ευχομαι να παει απατο. Το τελευταιο γνησιο Νοκια smartphone ηταν το 808.

ευχεσαι να παει απατο....

ελα χριστε και παναγια....

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μαλλον ως προβλημα αλλης πλατφορμας βλεπω αυτο που περιγραφεις. Ετσι θα επρεπε να ειναι τα πραγματα και οχι να πρεπει να αγορασεις μονο ναυαρχιδα για να εχεις αξιοπρεπη εμπειρια χρησης. Και εστω οτι ειναι ετσι αυτο δεν αποτελει προβλημα πλατφορμας, ισως προβλημα στις πωλησεις των ακριβοτερων μοντελων της μονο

 

Το ότι το λειτουργικό τρέχει νεράκι σε όλα τα μοντέλα είναι σίγουρα προτέρημα και μπράβο τους. Παρόλα αυτά, φαίνεται με τον καλύτερο τρόπο πόσο υπερκοστολογημένα είναι τα ακριβά της μοντέλα. Ή μήπως τα φτηνά είναι υποκοστολογημένα; Υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο.

Πάντως σίγουρα στα αρνητικά της πλατφόρμας αυτή η τρομερή ομοιομορφία από τα 150 μέχρι τα 700 ευρώ. Και άλλοι το κάνουν, αλλά έχουν 1 (και σύντομα 2) μοντέλο, δεν έχουν 5-6. Η αποτυχία (;) της πλατφόρμας για εμένα εκεί βρίσκεται, στην έλλειψη παραμετροποίησης και στο ότι τα tiles τελικά δεν πολυάρεσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχεσαι να παει απατο....

ελα χριστε και παναγια....

 

Ναι αδελφε, αυτη η εταιρια εδω και 2 χρονια με απογοητευει οικτρα.

 

Εξυπνο κινητο με DNA nokia εχει να βγει πολυ καιρο.

Μονο το 501 απο τα feature ειναι γνησιο Νοκια.

 

Να δουμε εστω το Asha OS (ex S40) τι θα κανει. Ελπιδοφορο ειναι, αλλα με την εξαγορα στον οριζοντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι το λειτουργικό τρέχει νεράκι σε όλα τα μοντέλα είναι σίγουρα προτέρημα και μπράβο τους. Παρόλα αυτά, φαίνεται με τον καλύτερο τρόπο πόσο υπερκοστολογημένα είναι τα ακριβά της μοντέλα. Ή μήπως τα φτηνά είναι υποκοστολογημένα; Υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο.

Πάντως σίγουρα στα αρνητικά της πλατφόρμας αυτή η τρομερή ομοιομορφία από τα 150 μέχρι τα 700 ευρώ. Και άλλοι το κάνουν, αλλά έχουν 1 (και σύντομα 2) μοντέλο, δεν έχουν 5-6. Η αποτυχία ( ;) της πλατφόρμας για εμένα εκεί βρίσκεται, στην έλλειψη παραμετροποίησης και στο ότι τα tiles τελικά δεν πολυάρεσαν.

 

Η μεγαλυτερη δυσκολια της πλατφορμας ειναι οτι αργησε να εμφανιστει σε μια ηδη διαμορφωμενη αγορα και οτι καποιοι εχουν κολλημα με το windows και με το microsoft και νομιζουν οτι το τηλεφωνο τους θα πεταει μπλε οθονες...Τωρα το ποσο υπερκοστολογημενα ειναι τα ακριβα τους να σου θυμισω οτι τα ιδια λενε και για τα iphone και για τα android. Αν τα φτηνα ηταν πιο ακριβα να εισαι σιγουρος οτι θα ελεγες οτι πρεπει να ειναι πιο φθηνα για να δελεασει η πλατφορμα πελατες. Το 95% δεν ξερει καν τι ειναι παραμετροποιηση. Μονο αλλαγη wallpaper και προσθηκη widget ξερει τι ειναι. Για εμενα το wallpaper το μονο που κανει ειναι να μπερδευει το ματι οταν χρειαζεσαι να ψαξεις για κατι  στην οθονη και τα widgets ειναι υπερεκτιμημενα. Αλλωστε το 920 και αλλες περσινες ναυαρχιδες τις παιρνεις και με κατω απο 300€ πλεον αν ψαχτεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41mp και αλλα δια φορά κόλπακια.. Αν θες να κανεις εκτύπωση σε κανά σεντόνι ίσως κάνει δουλειά. Αλλιώς πάρε μια dslr κ τέλος.. Δηλαδή εκεί στη νοκια ή σε οποιαδήποτε άλλη κατασκευάστρια κινητών προσπαθούν να πείσουν να βγάζεις φωτο με το κινητό;<br>

Δηλαδή ο φακός ή ο αισθητήρας δε παίζουν πια ρόλο; Κ παίζουν τα mp?<br><br>

Που αν τους δείξω φωτο με την nikon d90 των μόλις 12 mp θα τρέχουν να κρυφτούν; Ελα μην ακούω βλακείες.. Σαν κινητό καλό κ χρυσό αλλα ας μη μιλάμε για φωτογραφίες..<br><br>

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41mp και αλλα δια φορά κόλπακια.. Αν θες να κανεις εκτύπωση σε κανά σεντόνι ίσως κάνει δουλειά. Αλλιώς πάρε μια dslr κ τέλος.. Δηλαδή εκεί στη νοκια η σε οποιαδήποτε άλλη κατασκευάστρια κινητών προσπαθούν να πείσουν να βγάζω φωτο με το κινητό;

Δηλαδή ο φακός ή ο αισθητήρας δε παίζουν πια ρόλο; Κ παίζουν τα mp?

 

Που αν τους δείξω φωτο με την nikon d90 των μόλις 12 mp θα τρέχουν να κρυφτούν; Ελα μην ακούω βλακείες.. Σαν κινητό καλό κ χρυσό αλλα ας μη μιλάμε για φωτογραφίες..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Πρεπει να τα ξαναλεμε...οταν μιλαμε για φωτογραφιες σε κινητο μιλαμε για το ποσο καλη φωτογραφια μπορεις να βγαλεις με κατι που ΔΕΝ ειναι φωτογραφικη μηχανη και η συγκριση γινεται με αλλα κινητα και οχι με DSLR. Οσο για τα 41ΜP θα πρεπει να διαβασεις τι ακριβως κανουν με αυτα. Δεν ειναι απλα ενα νουμερο. Αλλωστε στο τελος φωτογραφια 8MP σου βγαζει.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ποιότητα των ακριβων lumia στον τομέα της κάμερας ειναι εξαιρετική και εκει διαφέρουνε σε σχεση με τον ανταγωνισμό.Κουβαλάνε μεν ενα αξιοπρεπες αλλα ανερχομενο ακομα λειτουργικό,αλλά γνωμη μου ειναι οτι αν κάποιος αυτην τη στιγμη επιλεξει π.χ το lumia 925 σε σχεση με το S4 που κινούνται στο ιδιο ευρος τιμης,θα το κανει για τις photo/video δυνατοτητες του.

Προσωπικα στο επομενο διμηνο εχω σκοπό την αγορα του 925 και μακάρι τα lumia να πετύχουνε και να μπει ενας ακόμα παικτης στο δίπολο apple/samsung

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

41mp και αλλα δια φορά κόλπακια.. Αν θες να κανεις εκτύπωση σε κανά σεντόνι ίσως κάνει δουλειά. Αλλιώς πάρε μια dslr κ τέλος.. Δηλαδή εκεί στη νοκια η σε οποιαδήποτε άλλη κατασκευάστρια κινητών προσπαθούν να πείσουν να βγάζω φωτο με το κινητό;

Δηλαδή ο φακός ή ο αισθητήρας δε παίζουν πια ρόλο; Κ παίζουν τα mp?

 

Που αν τους δείξω φωτο με την nikon d90 των μόλις 12 mp θα τρέχουν να κρυφτούν; Ελα μην ακούω βλακείες.. Σαν κινητό καλό κ χρυσό αλλα ας μη μιλάμε για φωτογραφίες..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Πρεπει να τα ξαναλεμε...οταν μιλαμε για φωτογραφιες σε κινητο μιλαμε για το ποσο καλη φωτογραφια μπορεις να βγαλεις με κατι που ΔΕΝ ειναι φωτογραφικη μηχανη και η συγκριση γινεται με αλλα κινητα και οχι με DSLR. Οσο για τα 41ΜP θα πρεπει να διαβασεις τι ακριβως κανουν με αυτα. Δεν ειναι απλα ενα νουμερο. Αλλωστε στο τελος φωτογραφια 8MP σου βγαζει.

Δε ξέρεις πως υπάρχουν άτομα που θα το πάρουν μόνο κ μονο για την κάμερα του ή κανείς πως δε ξέρεις.. Θα πουλήσουν δηλαδή ότι κινητό έχουν για να πάρουν τη σούπερ κάμερα που διαφημίζουν.. Αν για εσένα αυτό ειναι σωστό τότε σορρυ κ ολας..Sent from my iPad using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατι θελουν την καλυτερη καμερα που υπαρχει σε κινητο και επειδη δεν τους ενδιαφερει να κουβαλαν κανονικη φωτογραφικη μηχανη και επειδη θελουν να μοιραζονται ευκολα τις φωτογραφιες τους. Τωρα αν καποιος νομιζει οτι αγορασε και την καλυτερη φωτογραφικη του κοσμου αυτο ειναι κατι που δεν μπορεις να το αποφυγεις γιατι κανενας δεν ειναι δυνατον να τα γνωριζει ολα και φυσικο ειναι να παρασυρεται. Οπως και να εχει η συγκριση με DSLR ειναι αστοχη και θα επρεπε να θαυμαζεις την εξελιξη που μπορει να εχει μια καμερα κινητου τηλεφωνου και οχι να τη χλευαζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ναι γιατι θελουν την καλυτερη καμερα που υπαρχει σε κινητο και επειδη δεν τους ενδιαφερει να κουβαλαν κανονικη φωτογραφικη μηχανη και επειδη θελουν να μοιραζονται ευκολα τις φωτογραφιες τους. Τωρα αν καποιος νομιζει οτι αγορασε και την καλυτερη φωτογραφικη του κοσμου αυτο ειναι κατι που δεν μπορεις να το αποφυγεις γιατι κανενας δεν ειναι δυνατον να τα γνωριζει ολα και φυσικο ειναι να παρασυρεται. Οπως και να εχει η συγκριση με DSLR ειναι αστοχη και θα επρεπε να θαυμαζεις την εξελιξη που μπορει να εχει μια καμερα κινητου τηλεφωνου και οχι να τη χλευαζεις</p>

 

Εγώ λοιπόν που έχω το iPhone 5 θεωρώ ότι αυτές οι φωτό ειναι για να τραβάς το αμάξι σου για να δεις που έχεις παρκάρει μετά.. Αντε να κανείς κ κανά γρήγορο ποστ με καμμιά βλακεία στο Facebook..

Ειναι ο τρόπος σκέψης μου κ δεν μπορεί να αλλάξει.

Δεν ειναι λογικο να φωτογραφήσεις τις στιγμές της ζωής σου με ένα κινητό..

 

Η εξέλιξη φίλε μου δεν ειναι αυτή που νομίζεις.. Γι αυτό σου ανέφερα την Nikon d90 που ειναι μοντέλο του 2007 των 12 mp ( τη βρίσκεις 400+ ευρώ) που αν δεις φωτό της θα καταλάβεις ότι ακόμα κ τα κινητά μετά απο 10 χρόνια που θα χουν φτάσει τα 100 mp θα βγάζουν φωτο για γέλια..

Γιατί ειναι όλα θέμα μάρκετινγκ κ τίποτα άλλο.. Η εξέλιξη ειναι μικρή..

 

Απλα βλέπω πολλές τεχνικές ανάλυσεις οι οποίες ειναι προς τη λάθος κατεύθυνση.. Αν θες να ασχοληθείς με αναλύσεις και φωτογραφίες δεν ασχολείσαι με το κινητο σου..

Αν νομίζεις ότι πέφτουν τόσο έξω και έχω λάθος Οκ.. Απλα διαφωνούμε κ δεν τρέχει κ τίποτα ίσα ίσα που μερικές φορές ειναι καλό..

 

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ KAKADI ήμαρτον.

Πετας την πατάτα οτι η d9 κάνει 400 αλλά δεν λες ότι δεν έχει φακό !. Δεύτερον λες οτι φωτογραφίες της γκουμουτσας είναι κλάσης ανώτερες από οποιοδήποτε κινητό όταν η ανάλυση της είναι 4,288 × 2,848 και τα περισσότερα κινητά έχουν μέχρι 8 megapixel.

Έλα πάρε και μερικά sample pics

http://connect.dpreview.com/files/p/cms_posts/8135699821/WP_20130726_20_40_48_Pro__highres.jpg

 

και σε 5mega σε oversampling

http://connect.dpreview.com/files/p/cms_posts/8135699821/WP_20130726_20_40_48_Pro.jpg

 

και τράβα πέτα την μπακατέλα σου :P

 

.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ KAKADI ήμαρτον.

 

Πετας την πατάτα οτι η d9 κάνει 400 αλλά δεν λες ότι δεν έχει φακό !. Δεύτερον λες οτι φωτογραφίες της γκουμουτσας είναι κλάσης ανώτερες από οποιοδήποτε κινητό όταν η ανάλυση της είναι 4,288 × 2,848 και τα περισσότερα κινητά έχουν μέχρι 8 megapixel.

 

Έλα πάρε και μερικά sample pics

 

http://connect.dpreview.com/files/p/cms_posts/8135699821/WP_20130726_20_40_48_Pro__highres.jpg

 

 

 

και σε 5mega σε oversampling

 

http://connect.dpreview.com/files/p/cms_posts/8135699821/WP_20130726_20_40_48_Pro.jpg

 

 

 

και τράβα πέτα την μπακατέλα σου :P

 

 

 

.

 

Καλά Οκ αφού πιστεύεις αυτό πάω πάσο.. Ο καθένας μπορεί να κρίνει.. Τραβά κανε bird shooting εσυ με το κινητάκι σου το οποίο θα ζει 800 ευρώ χαχαχα..

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λοιπόν που έχω το iPhone 5 θεωρώ ότι αυτές οι φωτό ειναι για να τραβάς το αμάξι σου για να δεις που έχεις παρκάρει μετά.. Αντε να κανείς κ κανά γρήγορο ποστ με καμμιά βλακεία στο Facebook..

Ειναι ο τρόπος σκέψης μου κ δεν μπορεί να αλλάξει.

Δεν ειναι λογικο να φωτογραφήσεις τις στιγμές της ζωής σου με ένα κινητό..

Η εξέλιξη φίλε μου δεν ειναι αυτή που νομίζεις.. Γι αυτό σου ανέφερα την Nikon d90 που ειναι μοντέλο του 2007 των 12 mp ( τη βρίσκεις 400+ ευρώ) που αν δεις φωτό της θα καταλάβεις ότι ακόμα κ τα κινητά μετά απο 10 χρόνια που θα χουν φτάσει τα 100 mp θα βγάζουν φωτο για γέλια..

Γιατί ειναι όλα θέμα μάρκετινγκ κ τίποτα άλλο.. Η εξέλιξη ειναι μικρή..

Απλα βλέπω πολλές τεχνικές ανάλυσεις οι οποίες ειναι προς τη λάθος κατεύθυνση.. Αν θες να ασχοληθείς με αναλύσεις και φωτογραφίες δεν ασχολείσαι με το κινητο σου..

Αν νομίζεις ότι πέφτουν τόσο έξω και έχω λάθος Οκ.. Απλα διαφωνούμε κ δεν τρέχει κ τίποτα ίσα ίσα που μερικές φορές ειναι καλό..

Sent from my iPad using Insomnia

Εσυ έδωσες 700€ για να παίρνεις τηλεφωνα(iphone5) και να το φορτιζεις καθε μερα και αλλα 500€ για να κανεις browsing με τα δάκτυλα(ipad4)!Αν αυτο δεν ειναι αποτέλεσμα του marketing και εσυ μέρος αυτου,τοτε τι ειναι???

Και μη μου πεις οτι κανει και αλλα πραγματα εκτος απο να παίρνει τηλεφωνα,γιατι και το 1020 κανει κι'αλλα πραγματα εκτός απο τις φωτογραφιες!

Και μη μου πεις οτι το ipad ειναι πιο portable απο το λαπτοπ,γιατι και το 1020 ειναι πιο portable απο την Nikon!

Και μη μου πεις οτι το ipad εχεις περισσοτερες δυνατοτητες απο το λαπτοπ,γιατι δεν εχει,οπως δεν εχει και το 1020 σε σχεση με τη nikon στη κοινη δυνατοτητα που ειναι η φωτογραφικη!

Γι'αυτο σταματα να κάνεις γελιες συγκρισεις,γιατι ξερουμε οτι αν αυτη η καμερα ηταν στο iphone η γνωμη και αποψη σου θα ηταν πολυ διαφορετική!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...