Προς το περιεχόμενο

Nokia Lumia 1020: Πρώτη επαφή με το καλύτερο Windows Phone της αγοράς (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ λοιπόν που έχω το iPhone 5 θεωρώ ότι αυτές οι φωτό ειναι για να τραβάς το αμάξι σου για να δεις που έχεις παρκάρει μετά.. Αντε να κανείς κ κανά γρήγορο ποστ με καμμιά βλακεία στο Facebook..

Ειναι ο τρόπος σκέψης μου κ δεν μπορεί να αλλάξει.

Δεν ειναι λογικο να φωτογραφήσεις τις στιγμές της ζωής σου με ένα κινητό..

 

Η εξέλιξη φίλε μου δεν ειναι αυτή που νομίζεις.. Γι αυτό σου ανέφερα την Nikon d90 που ειναι μοντέλο του 2007 των 12 mp ( τη βρίσκεις 400+ ευρώ) που αν δεις φωτό της θα καταλάβεις ότι ακόμα κ τα κινητά μετά απο 10 χρόνια που θα χουν φτάσει τα 100 mp θα βγάζουν φωτο για γέλια..

Γιατί ειναι όλα θέμα μάρκετινγκ κ τίποτα άλλο.. Η εξέλιξη ειναι μικρή..

 

Απλα βλέπω πολλές τεχνικές ανάλυσεις οι οποίες ειναι προς τη λάθος κατεύθυνση.. Αν θες να ασχοληθείς με αναλύσεις και φωτογραφίες δεν ασχολείσαι με το κινητο σου..

Αν νομίζεις ότι πέφτουν τόσο έξω και έχω λάθος Οκ.. Απλα διαφωνούμε κ δεν τρέχει κ τίποτα ίσα ίσα που μερικές φορές ειναι καλό..

 

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

Δεν υπαρχει ποιο χαζο πραγμα απο την συγκριση μιας dslr με μια φωτογραφικη κινητου ειναι χαζο και ανωριμο..Η καμερα του κινητου εξυπηρετει αλλους σκοπους οταν εισαι στον δρομο και βλεπεις κατι τραβας φωτο με το κινητο η slr πρεπει να την στησεις και να βγαλεις την φωτο σου μονο που σε θεμα ταχυτητας βγαζω κινητο η βγαζω slr το κινητο κερδιζει αν θες κατι γρηγορο...Δευτερον εννοειτε πως η slr ειναι καλυτερη ποιοτητα κανεις δεν το αμφισβητει αυτο δεν γινεται να συγκρινεις τους φακους και τους αισθητηρες της φωτογραφικης με ενα κινητο και εγω εχω dslr την nikon 5100 και συμφωνω η ποιοτητα ειναι καλυτερη απο το κινητο αλλα αυτην την ποιοτητα την δινει ο φακος ο πανακριβος επισης ξεχνας κατι δεν μπορει να μαθει ο καθενας να βγαζει σωστη φωτογραφια χειροκινητα γιαυτο υπαρχει τετοια αυξηση σε αυτοματες ουτε θα κατσει να μαθει και δεν θελει,το 41 πουλαει γιατι αυτο θελει ο απλος καταναλωτης αν ηθελε να μαθει τεχνικα πραγματα θα τα μαθαινε αλλα δεν θελει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ KAKADI ήμαρτον.

Πετας την πατάτα οτι η d9 κάνει 400 αλλά δεν λες ότι δεν έχει φακό !. Δεύτερον λες οτι φωτογραφίες της γκουμουτσας είναι κλάσης ανώτερες από οποιοδήποτε κινητό όταν η ανάλυση της είναι 4,288 × 2,848 και τα περισσότερα κινητά έχουν μέχρι 8 megapixel.

Έλα πάρε και μερικά sample pics

http://connect.dpreview.com/files/p/cms_posts/8135699821/WP_20130726_20_40_48_Pro__highres.jpg

 

και σε 5mega σε oversampling

http://connect.dpreview.com/files/p/cms_posts/8135699821/WP_20130726_20_40_48_Pro.jpg

 

και τράβα πέτα την μπακατέλα σου :P

 

.

 

για κινητό καλό πολύ καλό αλλά σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνετε με φωτογραφική

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις μην το κρίνετε σαν φωτογραφική μηχανή, δεν είναι φωτογραφική, είναι κινητό στην τιμή ενός iPhone ή S4(περίπου) απλά με 41mp φακό. Απλά ένα κινητό με καλύτερη "φωτογραφική" δυνατότητα από τα άλλα της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα πρόβλημα της πλατφόρμας για εμένα. Βλέπεις το 1020, το βλέπεις να λειτουργεί, βλέπεις μετά και το 520 και δεν βλέπεις διαφορές που να δικαιολογούν την τιμή.

Ναι, το 1020 έχει καλύτερη κάμερα,καλύτερη οθόνη και καλύτερα υλικά, αλλά αξίζει η διαφορά χρημάτων;

Όπως είπαν και προηγούμενοι αυτό είναι πλεονέκτημα της πλατφόρμας. Η διαφορά χρημάτων βρίσκεται στο πόσο καλά θα τρέχουν τις διάφορες εφαρμογές. Σκέψου σε έναν υπολογιστή να τρέχεις τα windows π.χ. και να πρέπει να πάρεις i7 με 8gb ram και ssd για να έχεις normal ταχύτητες. Είναι σωστό? Τo λειτουργικό πρέπει να έχεις τις ελάχιστες δυνατές απαιτήσεις ώστε να έχεις βασικές λειτουργίες απροβλημάτιστα. Όταν όμως θες να μου κάνεις κανά video editing δεν θα μου το κάνεις με κανένα celeron και 1gb ram...

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ λοιπόν που έχω το iPhone 5 θεωρώ ότι αυτές οι φωτό ειναι για να τραβάς το αμάξι σου για να δεις που έχεις παρκάρει μετά.. Αντε να κανείς κ κανά γρήγορο ποστ με καμμιά βλακεία στο Facebook..

Ειναι ο τρόπος σκέψης μου κ δεν μπορεί να αλλάξει.

Δεν ειναι λογικο να φωτογραφήσεις τις στιγμές της ζωής σου με ένα κινητό..

Η εξέλιξη φίλε μου δεν ειναι αυτή που νομίζεις.. Γι αυτό σου ανέφερα την Nikon d90 που ειναι μοντέλο του 2007 των 12 mp ( τη βρίσκεις 400+ ευρώ) που αν δεις φωτό της θα καταλάβεις ότι ακόμα κ τα κινητά μετά απο 10 χρόνια που θα χουν φτάσει τα 100 mp θα βγάζουν φωτο για γέλια..

Γιατί ειναι όλα θέμα μάρκετινγκ κ τίποτα άλλο.. Η εξέλιξη ειναι μικρή..

Απλα βλέπω πολλές τεχνικές ανάλυσεις οι οποίες ειναι προς τη λάθος κατεύθυνση.. Αν θες να ασχοληθείς με αναλύσεις και φωτογραφίες δεν ασχολείσαι με το κινητο σου..

Αν νομίζεις ότι πέφτουν τόσο έξω και έχω λάθος Οκ.. Απλα διαφωνούμε κ δεν τρέχει κ τίποτα ίσα ίσα που μερικές φορές ειναι καλό..

Sent from my iPad using Insomnia

Εσυ έδωσες 700€ για να παίρνεις τηλεφωνα(iphone5) και να το φορτιζεις καθε μερα και αλλα 500€ για να κανεις browsing με τα δάκτυλα(ipad4)!Αν αυτο δεν ειναι αποτέλεσμα του marketing και εσυ μέρος αυτου,τοτε τι ειναι???

Και μη μου πεις οτι κανει και αλλα πραγματα εκτος απο να παίρνει τηλεφωνα,γιατι και το 1020 κανει κι'αλλα πραγματα εκτός απο τις φωτογραφιες!

Και μη μου πεις οτι το ipad ειναι πιο portable απο το λαπτοπ,γιατι και το 1020 ειναι πιο portable απο την Nikon!

Και μη μου πεις οτι το ipad εχεις περισσοτερες δυνατοτητες απο το λαπτοπ,γιατι δεν εχει,οπως δεν εχει και το 1020 σε σχεση με τη nikon στη κοινη δυνατοτητα που ειναι η φωτογραφικη!

Γι'αυτο σταματα να κάνεις γελιες συγκρισεις,γιατι ξερουμε οτι αν αυτη η καμερα ηταν στο iphone η γνωμη και αποψη σου θα ηταν πολυ διαφορετική!

Ολα ειναι θέμα marketing... Ολα.. Ακόμα και η οδοντοβουρτσα που βάζεις στο στόμα σου..Το iPhone εγώ ξέρω γιατί το έχω πάρει.. Οπως και το iPad.. Οπως και το Mac.. Οπως και τη Nikon.. Να είσαι σίγουρος όμως ότι κάθε τι έχει το σκοπό του.. Το iPhone με το iTunes για υψηλή ποιότητα μουσικής στο δρόμο, το Ίντερνετ και ένα ζευγάρι hi def. audio ακουστικων την κάνει τη δουλίτσα του κ με το παραπάνω..Το iPad το πήρα αρχικά για την αδερφή μου αλλα πλέον το χρησιμοποιώ εγώ αφού για να κοιτάξω κάτι γρήγορα στο σαλόνι ή στη τουαλέτα ειναι ταμαμ..Ναι το iPad ειναι πολύ πιο portable απο λάπτοπ αλλα δε μπορεί να επεξεργαστεί στο photoshop τα αρχεία raw που μόλις τράβηξα με την dslr μου όμως ούτε να κάνει επεξεργασία hd video.. Εκεί θα πάω στο Mac..Και το κινητο ειναι πιο portable απ την Nikon.. Και ξανά διάβασε σε παρακαλώ το ποστ μου.. Εγώ μίλησα για το αν θα τράβηξεις τις καλύτερες στιγμές της ζωής σου με το lumia ή το iPhone..Εχει διάφορα το ένα απ το άλλο..Έχω δει πολλούς να μπαίνουν σε αναλύσεις τέτοιων κινητών για τη φωτογραφία και μονο και να κοιτάνε το δέντρο ενώ χάνουν το δάσος..Και μου λες μετά πως αν είχε αυτή τη κάμερα το iPhone θα έλεγα αλλα.. Νομίζω πως δε πρέπει να είσαι τόσο επιθετικός γιατί πιστεύω καταλαβαίνεις τι ειναι αυτό που λέω.. Αν πρέπει να παρά δεχτώ ότι το lumia έχει καλύτερη φωτογραφική απ το iPhone για να ήρεμησετε λίγο Οκ.. Εχει καλύτερη.. Δεν ειναι πάντως αυτό που με νοιάζει έν προκειμενω..Sent from my iPad using Insomnia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους, κάποιος το είπε.....;)

Κάποιοι βλεπουν το πλεονέκτημα ως μειονέκτημα. Πως να καταλάβουν πως δεν έχουν όλοι την ανάγκη των πολλών πυρήνων ώστε να τρέχει νεράκι το λειτουργικο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα ειναι θέμα marketing... Ολα.. Ακόμα και η οδοντοβουρτσα που βάζεις στο στόμα σου..Το iPhone εγώ ξέρω γιατί το έχω πάρει.. Οπως και το iPad.. Οπως και το Mac.. Οπως και τη Nikon.. Να είσαι σίγουρος όμως ότι κάθε τι έχει το σκοπό του.. Το iPhone με το iTunes για υψηλή ποιότητα μουσικής στο δρόμο, το Ίντερνετ και ένα ζευγάρι hi def. audio ακουστικων την κάνει τη δουλίτσα του κ με το παραπάνω..Το iPad το πήρα αρχικά για την αδερφή μου αλλα πλέον το χρησιμοποιώ εγώ αφού για να κοιτάξω κάτι γρήγορα στο σαλόνι ή στη τουαλέτα ειναι ταμαμ..Ναι το iPad ειναι πολύ πιο portable απο λάπτοπ αλλα δε μπορεί να επεξεργαστεί στο photoshop τα αρχεία raw που μόλις τράβηξα με την dslr μου όμως ούτε να κάνει επεξεργασία hd video.. Εκεί θα πάω στο Mac..Και το κινητο ειναι πιο portable απ την Nikon.. Και ξανά διάβασε σε παρακαλώ το ποστ μου.. Εγώ μίλησα για το αν θα τράβηξεις τις καλύτερες στιγμές της ζωής σου με το lumia ή το iPhone..Εχει διάφορα το ένα απ το άλλο..Έχω δει πολλούς να μπαίνουν σε αναλύσεις τέτοιων κινητών για τη φωτογραφία και μονο και να κοιτάνε το δέντρο ενώ χάνουν το δάσος..Και μου λες μετά πως αν είχε αυτή τη κάμερα το iPhone θα έλεγα αλλα.. Νομίζω πως δε πρέπει να είσαι τόσο επιθετικός γιατί πιστεύω καταλαβαίνεις τι ειναι αυτό που λέω.. Αν πρέπει να παρά δεχτώ ότι το lumia έχει καλύτερη φωτογραφική απ το iPhone για να ήρεμησετε λίγο Οκ.. Εχει καλύτερη.. Δεν ειναι πάντως αυτό που με νοιάζει έν προκειμενω..Sent from my iPad using Insomnia

Δε θα συνεχισω τη συζητηση,απλα γιατι δεν εχει νόημα!

Ελπιζω να μπορεις να αντιληφθεις οτι καποιος μπορει να δωσει 700€ για την καλυτερη καμερα σε κινητο και αλλος να δωσει τα ιδια λεφτά για περισσοτερα apps στο store και καποιος αλλος για μεγαλυτερη παραμετροποιηση και δυνατοτητες!

Και οτι εδω δε συγκρινουμε φωτογραφικη των κινητων με dslr φωτογραγικες!

Και σε παρακαλω μη ξανα αναφερεις για 700αρες και 800αρες για κινητο,που τη στιγμη που εχεις iphone,γιατι ειναι πολυ οξύμωρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ολα ειναι θέμα marketing... Ολα.. Ακόμα και η οδοντοβουρτσα που βάζεις στο στόμα σου..Το iPhone εγώ ξέρω γιατί το έχω πάρει.. Οπως και το iPad.. Οπως και το Mac.. Οπως και τη Nikon.. Να είσαι σίγουρος όμως ότι κάθε τι έχει το σκοπό του.. Το iPhone με το iTunes για υψηλή ποιότητα μουσικής στο δρόμο, το Ίντερνετ και ένα ζευγάρι hi def. audio ακουστικων την κάνει τη δουλίτσα του κ με το παραπάνω..Το iPad το πήρα αρχικά για την αδερφή μου αλλα πλέον το χρησιμοποιώ εγώ αφού για να κοιτάξω κάτι γρήγορα στο σαλόνι ή στη τουαλέτα ειναι ταμαμ..Ναι το iPad ειναι πολύ πιο portable απο λάπτοπ αλλα δε μπορεί να επεξεργαστεί στο photoshop τα αρχεία raw που μόλις τράβηξα με την dslr μου όμως ούτε να κάνει επεξεργασία hd video.. Εκεί θα πάω στο Mac..Και το κινητο ειναι πιο portable απ την Nikon.. Και ξανά διάβασε σε παρακαλώ το ποστ μου.. Εγώ μίλησα για το αν θα τράβηξεις τις καλύτερες στιγμές της ζωής σου με το lumia ή το iPhone..Εχει διάφορα το ένα απ το άλλο..Έχω δει πολλούς να μπαίνουν σε αναλύσεις τέτοιων κινητών για τη φωτογραφία και μονο και να κοιτάνε το δέντρο ενώ χάνουν το δάσος..Και μου λες μετά πως αν είχε αυτή τη κάμερα το iPhone θα έλεγα αλλα.. Νομίζω πως δε πρέπει να είσαι τόσο επιθετικός γιατί πιστεύω καταλαβαίνεις τι ειναι αυτό που λέω.. Αν πρέπει να παρά δεχτώ ότι το lumia έχει καλύτερη φωτογραφική απ το iPhone για να ήρεμησετε λίγο Οκ.. Εχει καλύτερη.. Δεν ειναι πάντως αυτό που με νοιάζει έν προκειμενω..Sent from my iPad using Insomnia

Δε θα συνεχισω τη συζητηση,απλα γιατι δεν εχει νόημα!

Ελπιζω να μπορεις να αντιληφθεις οτι καποιος μπορει να δωσει 700€ για την καλυτερη καμερα σε κινητο και αλλος να δωσει τα ιδια λεφτά για περισσοτερα apps στο store!

Και οτι εδω δε συγκρινουμε φωτογραφικη των κινητων με dslr φωτογραγικες!

Και σε παρακαλω μη ξανα αναφερεις για 700αρες και 800αρες για κινητο,που τη στιγμη που εχεις iphone,γιατι ειναι πολυ οξύμωρο!

Εγώ ξεκίνησα να λέω ότι υπάρχουν κάποιοι που τα συγκρίνουν.. Δε συγκρινω τίποτα.. Αν ειναι δυνατόν να μπω σε σύγκριση για το πιο βγάζει καλύτερες φωτογραφίες.. Δεν ειναι τίποτα οξύμωρο φίλε μου.. Εγώ ξέρω πως το iPhone μου έκανε 700 ευρώ αλλα ξέρω κ ολας ότι δε θα το χρησιμοποιήσω για φωτογραφίες ή για να τις επεξεργαστω.. Οπως κ ότι δε θα χρησιμοποιήσω την Nikon μου για να πάρω τηλέφωνο γτ δε γίνεται.. Κ να γινόταν δε θα το έκανα..Εγώ κάτι απλό είπα κ πεσατε να με φάτε.. Κ το είπα γιατί έχω βρεθεί σε συζητήσεις τέτοιες και σταυροκοπιομουνα μετά..Απλα θεωρώ πως οποίος δίνει τόσα λεφτά για συσκευη σίγουρα θα μπορεί να πάρει κ μια καλή φωτογραφική.. Εστω κ compact κ αυτές ακόμα ειναι πολύ καλύτερες απ τα κινητά..Και αποχώρω κ ολας γτ πολύ τράβηξε κ δεν ήταν ο σκοπός μου αυτός.. Αν με δεις πάντως στο δρόμο τώρα που μιλήσαμε θα με καταλάβεις.. Θα είμαι εκείνος ο περίεργος τύπος με τη τσάντα πλάτης και το τριποδο στο πλάι.. Χαχαχαχα..Sent from my iPad using Insomnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος ρε παιδια με τις dslr, δεν ειπε κανεις οτι το 1020 μπορει να συγκριθει μαζι τους σε ποιοτητα (ειναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ιεροσυλια) αλλα η καλυτερη μηχανη ειναι αυτη που εχεις μαζι σου οταν την χρειαζεσαι. Και το να κουβαλας μαζι σου ΚΑΙ καμερα οπου πηγαινεις δεν ειναι και πολυ πρακτικο. Οποτε για καποιον που θελει ενα καλο cameraphone ειναι εξαιρετικη επιλογη. Οπως επισης και το τροπαριο με το soc. Εχω το ativ s και πεταει ουτε ιχνος lag. Αλλο android αλλο wp8!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως λεω ευτυχως που μπηκε μια τετοια καμερα σε κινητο, δεν παλευονται αλλο τα selfies που βλεπουμε απο τα iphone στα διαφορα site, σκεφτομαι τι λεπτομερεια θα βγει απο τα 41mp, το θεμα ειναι πως θα πεισεις τις γκομενες να παρουν lumia 1020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως λεω ευτυχως που μπηκε μια τετοια καμερα σε κινητο, δεν παλευονται αλλο τα selfies που βλεπουμε απο τα iphone στα διαφορα site, σκεφτομαι τι λεπτομερεια θα βγει απο τα 41mp, το θεμα ειναι πως θα πεισεις τις γκομενες να παρουν lumia 1020.

Δε προοριζεται για τις γκόμενες,αλλα για τους γκομενους που θα φοτωγραφιζουν τις γκόμενες!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλυτερη δυσκολια της πλατφορμας ειναι οτι αργησε να εμφανιστει σε μια ηδη διαμορφωμενη αγορα και οτι καποιοι εχουν κολλημα με το windows και με το microsoft και νομιζουν οτι το τηλεφωνο τους θα πεταει μπλε οθονες...Τωρα το ποσο υπερκοστολογημενα ειναι τα ακριβα τους να σου θυμισω οτι τα ιδια λενε και για τα iphone και για τα android. 

 

Υπερκοστολογημενα τα Android; Who said that?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...