Προς το περιεχόμενο

Μαύρη οθόνη σε pavillion dv6


sevant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χαιρομαι για την εγγραφή μου στο πολύ ωραίο forum

Έχω ένα pavillion dv6 το οπίο αγόρασα το 2010 και εδώ και μια βδομάδα μου βγάζει μαύρη οθόνη οπότε άρχισα να το ψάχνω και κατέληξα οτι είναι κάρτα γραφικών. Μάλλον καταλλήγω στο οτι είναι ασύμφωρη η επισκευή αφού με λίγα χρήματα ακόμη αγοράζω καινούριο.

Αυτό που έχω να πω είναι οτι πιστεύω οτι αυτή η σειρά ειναι προβληματική αφού είδα σε πάρα πολλά forum του εξωτερικού πολλούς χρήστες να έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Το κακό της όλης υπόθεσης είναι τον υπολογιστή τον πρόσεχα πάρα πολύ και είναι σαν και καινούριος.

Δεν ειναι πολύ κρίμα να πάει για ανταλλακτικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο να είναι η κάρτα γραφικών το πρόβλημα.Αλλαξε τις ραμ και μπορεί να το fixaris.Μου είχε τύχει απλά ηταν αλλο laptop.



Άμα δεν γίνει τιποτα τοτε είναι σιγουρα η κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις κάρτες ram που έχει τις έβγαλα και τις έβαλα πάλι μόνες τους λές να βάλω άλλες;

Πάντως το πρόβλημα δημιουργήθηκε όταν έβαλα tv tuner και αφού έγραψα μια σειρά έκλεισα το καπάκι , για αυτό νομίζω πως είναι κάρτα γραφικών. Μάλιστα είδα οτι γενικά αυτά είναι προβληματικά και έμαθα για το reflow , rebail.



Δεν θυμάμαι ποιά κάρτα φοράει. Έχουν βγεί προβληματικές nvidia της σειρας 8ΧΧΧ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απο τα ledακια του εχεις καποια ενδειξη, τοτε τσεκαρεις εδω = σε τι σφαλματα/error αντιστοιχουν:
http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=us&lc=en&dlc=en&docname=c01732674#N333

d6t.gif

Uploaded with ImageShack.us
 

και σε gifακι εδω ^^, για τους ΧαροHPκαμμενους.... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον το λεει εκει, δεν χανεις κατι αν μπορεις να δοκιμασεις και με αλλη cpu  :shifty: 
Γεγονος οτι οι cpu πολυ σπανια την πατανε.. Ομως οι AMD Athlon II Dual-Core
βραζανε καργα = αν δε βοηθουσε συστημα ψυξης εκαστοτε λαπτοπ => θεματα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ακριβοι, στο 10ευρω, απο ebay:
http://www.ebay.co.uk/itm/AMM300DB022GQ-AMD-Mobile-Athlon-II-2-0ghz-M300-free-ships-to-Canada-Europe-/271218749442?pt=CPUs&hash=item3f25e5b002
 

Αλλα μην σου δινουν ελπιδες ασφαλους επιδιορθωσης τα led του,
δεν ειναι 100% σιγουρο, οτι μπορει να φταιει / χαλασε μονο αυτο....

Μου ειχαν φερει να δω ενα Acer με Μ320 και αντιστοιχη γραφικων που εβραζε: μιλαμε εβλεπα +100αριαC στη cpu!
Τους προτεινα να μην το κρατησουν, αλλα δεν με ακουγαν.. Κατεβασα συχνοτητα -γιατι δεν ηθελα να ανοιξω laptop
σε εγγυηση- της cpu για να πεσει στους +80κατιC. Εδειξα και στον πιτσιρικα πως ξαναπαιζει στα κανονικα του MHz,
κι εκεινο που συνεβη ειναι πως ερχομενο το καλοκαιρακι, laptop = dead..! Τους ειπανε για καμμενη καρτα γραφικων,
και μπορει βεβαιως να ηταν ετσι, μα αληθινα εγω δεν ηθελα να ακουσω τιποτε για αυτο = δεν ηθελα καμια εμπλοκη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για το link φίλε θα το δοκιμάσω.



΄Εχει κανείς ιδέα ποιό laptop (μάρκα) είναι ευκολότερα προσβάσιμο; Δηλαδή άνοιγμα μόνο απο κάτω και οχι όπως hp που βγάζεις τα πάντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει "γενικος κανονας" σε αυτο, θα πρεπει να δεις καθενα που σε ενδιαφερει, για σιγουρια!
Ομως θεωρητικα: τα turbox, eshop, multirama κλπ laptop, ειναι ευκολοτερα προσβασιμα απο κατω.
(για πρακτικους λογους service τους & γρηγορο upgrade, απλως το αναφερω εδω δε συνιστω κατι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρε μια θήκη για το δίσκο του παλιού laptop ώστε να μετα΄φερω τα παλιά αρχεία αλλά δεν καταλαβαίνω που βρίσκονται.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...