Προς το περιεχόμενο

Μου κάνει η GTX 550 Ti ή η GTX 560 Ti?


Booyaka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. :)

Είμαι νέος στο forum (όπως μπορείτε να διαπιστώσετε) οπότε αν το θέμα μου ανήκει σε κάποιο άλλο τομέα του forum ή έχει ρωτηθεί στο παρελθόν, παρακαλώ δείξτε επιείκεια. Σας ευχαριστώ και πάω κατευθείαν στο ψητό:

 

Έχω έναν υπολογιστή με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

 

Mobo: Gigabyte P55-UD3L

CPU: Intel i5 @ 750, 2,66 GHz

PSU: Corsair CX 430 80+ Bronze

RAM: 4 x 2 GB Kingston DDR3

GPU: Nvidia GeForce 8400 GS

HDD: Seagate Barracuda SATA 500 GB 7200 rpm

 

Σκεφτόμενος για μια πιο καλή κάρτα γραφικών που να δουλεύει crossfire, με GDDR5 και έξοδο VGA (έστω και με sub), βρήκα τις GTX 550/560 ti. Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει κατά πόσο θα μπορέσει να ανταπεξέλθει το PSU μου σε μια τέτοια κάρτα και αν θα μου δημιουργήσει πρόβλημα το γεγονός ότι οι κάρτες είναι PCIe x16 2.0 τη στιγμή που η mobo μου αναφέρει ότι κάνει conform με τις 2.0 (?).

 

Επίσης αν κάποιος έχει να μου προτείνει εναλλακτική λύση, θα την εκτιμούσα ιδιαιτέρως.

Σας ευχαριστώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Crossfire ειναι 2 καρτες της amd οχι της nvidia αυτο ειναι sli και αποοτι βλεπω δεν σηκωνει sli η μητρικη σου.Ποσο εχεις βρει τις καρτες που αναφερεις παραπανω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Crossfire ειναι 2 καρτες της amd οχι της nvidia αυτο ειναι sli και αποοτι βλεπω δεν σηκωνει sli η μητρικη σου.Ποσο εχεις βρει τις καρτες που αναφερεις παραπανω??

Έχεις απόλυτο δίκιο, SLI ήθελα να γράψω αλλά μπερδεύτηκα γιατί παράλληλα κοίταγα skroutz. Δεν ήξερα ότι δεν επιτρέπει SLI η mobo, καλα που με ενημέρωσες. Άρα δεν μας απασχολεί αυτό το feature τουλάχιστον με την υπαρκτή μητρική.

Βρίσκω διάφορες μεταχειρισμένες που κυμαίνονται από 80 έως 120 ευρώ. Αρχικά με ενδιαφέρει να μάθω αν και κατά πόσο τις σηκώνει η mobo+psu που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αφήσουμε έξω τον παράγοντα Crossfire που και παραπάνω juice θα χρειάζεται (δεν ξέρω αν θα φτάσουν τα 430W) και θα με περιορίσει στην αγορά καρτών...τι εναλλακτικές έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες καινουργια καρτα γραφικων στα λεφτα αυτα υπαρχει η http://www.skroutz.gr/s/3079580/Gigabyte-Radeon-HD7790-1GB-OC.html.Βεβαια απο μεσα με τελη οκτωβριου ερχονται αποοτι φενεται και νεες καρτες γραφικων απο amd μερια αρα ισως αλλαξει το τοπιο και στις καινουργιες και στις μεταχειρισμενες.Απο καινουργιες στα λεφτα αυτα παντως αν θελεις τωρα ειναι η 7790 πολυ καλη λυση,εκτως αν διαθετεις παραπανω για καρτα γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Μερικές ερωτήσεις ακόμα:

 

1. Σίγουρα δεν θα έχω πρόβλημα τροφοδοσίας με αυτήν ή με κάποια παρεμφερή;

2. Θα μπορέσω με αντάπτορα να βγάλω έξοδο VGA από το DVI αυτής; Ξέχασα να αναφέρω ότι το παλιό και ταπεινό monitor μου έχει μόνο VGA.

3. Το γεγονός ότι είναι PCIe 3.0 θα παίξει ρόλο στην συμβατότητα με την μητρική μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τροφοδοτικο μπορεις να κοιταξεις σε καποι φτηνo και καλο οπως 

http://www.skroutz.gr/s/414060/Thermaltake-Hamburg-530W.html?keyphrase=530+hamburg

ή http://www.skroutz.gr/s/410171/Thermaltake-Berlin-630W.html?keyphrase=630+berlin αναλογα και με τις μελλοντικες αναβαθμισεις που μπορει να κανεις.Επισης ριξε μια ματια για dvi σε VGA http://www.skroutz.gr/c/699/metatropeis-adaptors.html?from=catspan&keyphrase=dvi+to+vga.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ίδια περίπου επίπεδα είναι και η Nvidia GTX 650Ti http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=autocomplete&keyphrase=nvidia+gtx+650+ti . Ποια οθόνη έχεις ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 650ti είναι πιο αργή από 7790.Αν σκοπεύεις να βάλεις καμμιά πιο ενεργοβόρα κάρτα θα αλλάξεις τροφοδοτικό.Για την 7790 δε χρειάζεται.Το pci 3.0 δεν σε απασχολεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Η οθόνη μου είναι μια LG Flatron L1952S. Κάποια στιγμή θα πρέπει να αλλαχτεί και αυτή αλλά ακόμα δεν είναι ώρα οπότε κοιτάω να βολευτώ όπως μπορώ.

 

Η 7790 φαίνεται να "φυσάει" αλλά στα specs της η AMD μιλάει για απαιτούμενη τροφοδοσία 500+ W. Θα τα καταφέρει το Corsair μου με 430; Και η 650Ti καλή μου φαίνεται (requires 450W ?).

 

Την 560Ti κακώς την έβαλα από μιας αρχής. Θέλει 2x6πινα connectors που δεν τα έχω δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε να δεις τα Amper του 12v rail, τα ονομαστικά Watt τα βάζει όπως γουστάρει κάθε κατασκευαστής, μόνο με τα A θα βγάλεις άκρη και θα είσαι σίγουρος αν την σηκώνει το τροφοδοτικό σου ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εδω ενα τροφοδοτικο 550w 80+ κανει για την πιο ενεργοβορα 7950 και 760(αναλογα και cpu και oc βεβαια).Σιγα μην χρειαζεται μεγαλο τροφοδοτικο η 7790,αρα μια χαρα θα εισαι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...