Προς το περιεχόμενο

Phonebloks, φτιάξε το κινητό σου όπως εσύ θέλεις


stevenosfp1999

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τρομερη ιδεα και αν οντως εβγαινε στην αγορα θα το επαιρνα αβιαστα-αβασανιστα-ακοπα.Το θεμα ειναι οτι θα συναντησει τρελο τοιχο στην υλοποιηση λογω συμφεροντων..

αν οι κατασκευαστές hw υποστηρίζουν το hw τους με τους απαραίτητους οδηγούς για το λειτουργικό που θα τρέχει η συσκευή δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα

 

πάντως εμένα είναι η μόνη ιδέα από τις πρόσφατες που δημοσιοποιούνται  που μου κινεί πραγματικά το ενδιαφέρον, ένα κινητό που να λειτουργεί με λογική desktop

 

μακάρι να έχουμε κάποια στιγμή στα χέρια μας κάτι τέτοιο, θα το τιμήσω δεόντως 

 

άντε γιατί έχουμε πήξει στη "καινοτομία" με τα δαχτυλικά αποτυπώματα και τα 4Κ..

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

φοβερη ιδεα, αλλα θα βγαινουνε μονο παντοφλακια ετσι :(

γιατι το ειδες απο κοντα; το μεγεθος δεν νομιζω νε ξεπερνάει τα σημερινά smartphones (τα νορμαλ, κατω απο 4.5")

 

στην χειροτερη το προσπερνανε το κινιτο και πανε για ταμπλετ,

 

επισης, λογικα θα εχει να επιλεξεις μεγεθος βασης ε; γιατι να ειναι ολα One size ειναι κάπως.. μπορει ο αλλος να γουσταρει 10" κινητό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο σαν ιδέα αλλά εντελώς απίθανο να πετύχει για πάααααρα πολλούς λόγους (τεχνικούς, οικονομικούς, πρακτικούς κλπ). Τους εύχομαι καλή τύχη και θα ήθελα πολύ να πετύχουν αν και δεν το βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω μια ιδεα για ενα αμαξι που πεταει και δεν καιει βενζινη.

Ας το κανει ο κοσμος μιας και ειναι τρομερη ιδεα.

 

 

Τι? Δεν γινεται? Α δεν με νοιαζει η ιδεα μου γαμαει

 

Γίνεται αλλά οι πολυεθνικές δε θα σ'αφήσουν.

: /

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύτε ότι οι εταιρίες θα βγάλουν κάτι τέτοιο? θα αφήσουν το κέρδος τους για να προωθήσουν αυτό? μετά η sony,samsung,apple και λοιποί θα εξαφανιστούν απο το  εμπόριο όπως και με τα PC που τα μόνα έτοιμα desktop είναι κάτι MAC που πουλάνε κάπως και τα HP/DELL/FUJITSU έχουν πάρει πόδι απο τα έτοιμα των καταστημάτων και τα custom.

 

Γίνεται αλλά οι πολυεθνικές δε θα σ'αφήσουν.

: /

Δεν ειναι στο χερι τον πολυεθνικων (μεγαλων παιχτων για την ακριβεια)...γιατι πολυ απλα δεν θα συμμετεχουν,στην αρχη τουλαχιστον (Οπως δεν συμμετείχαν σε καθε τι νεο και επαναστατικο, μια και θελουν να μενουν τα πραγματα οπως έχουν).

 

Το σεναριο ειναι το ακολουθο:

Η εταιρια Τσου-λι απο την κινα (πιθανον και με βοηθεια αμερικανων πχ του κερατά αδέκαστου Μπάρα) που εφτιαχνε ολα τα κομματια κινητων για τις πολυεθνικες, φτιαχνει μια παντοφλα lego κινητο/Tablet με τα κομματια/τεχνογνωσια που εχει ...και επειδη εχει και άλλα πολλα κομματια να πουλησει, δινει την δυνατοτητα στον χρηστη να βαζει-βγαζει τα κομματια (της Τσου-λι μονο) στο κινητο....

 

Αυτο το παιρνει χαμπαρι μια Αμερικανικη εταιρια, του βαζει design και αμερικανικη σφραγιδα...και η Τσου-λι γινεται εξειδικευμενος/αποκλειστικός πωλητης κομματιων για την ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ κινητων/tablets...

 

Αποτελεσμα η Τσου-λι ειδικευεται στα κομματια (μονο) της ΝΕΑΣ γενιας κινητων (πχ καλα ο 10πυρινος Τσου-λι επεξεργαστης πεταει, και σε κανα 6μηνο που θα βγει ο 20 πυρινος θα τον χτυπησω..) και γινεται ο αυτοκρατορας σε αυτη την νεα γενια (και χωρις ανταγωνισμο), και η Αμερικανικη εταιρια κερδιζει απο την προστειθεμενη αξια του design, support, ονοματος κλπ

 

 

 

φοβερη ιδεα, αλλα θα βγαινουνε μονο παντοφλακια ετσι :(

Στην αρχη ναι....αλλα στο μελλον οχι...εχει ξαναπαιχτει το έργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έγινε με τα pc γιατί δεν υπήρχε πρώτερη εμπειρία και μετά δεν το άφησαν να ξαναγίνει.

Θα μπορούσε να γίνει με τα laptop, τα tablets ακόμη και με τα αυτοκίνητα...

Και πώς ακριβώς θα γίνει? Θα πηγαίνω εγώ στο xyz computer shop και θα του λέω θέλω την τάδε βάση για smartphone και την τάδε κάμερα γιατί θέλω να το αναβαθμίσω?  Όπως δλδ με τα pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτος 2020.site Insomnia αν υπάρχει η Ελλάδα βέβαια:
topic: φθηνή αναβάθμιση κινητού;

Καλησπέρα σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση cpu στο κινητό μου

συγκεκριμενα χρειάζομαι cpu gpu & ram μπήκα στο skroutz βέβαια αλλα θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη σας..

 

- Καλησπέρα φιλε μου δώσε μας περισσότερες πληροφορίες τι mobo φοράει το κινητό σου αν είναι intel ή amd κλπ κλπ. :P lol

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ιδεα υπαρχει εδω και καιρο..το θεμα ειναι η υλοποιηση. προφανως και ειναι οτι καλυτερο ειδικα αν του δινεις και το σχεδιο που θες και το παχος που θες. μεχρι τωρα παντως δυο κινητα εχουν πλησιασει πολυ τα δικα μου γουστα ως τελεια... το κάποτε samsung F480 και τώρα πλέον το Blackberry Z10!  Φυσικά αν ξεκινήσει θα είναι υψηλό το κόστος! αλλά έτσι είναι η τεχνολογία...συναρπάζει μετα του αντιτίμου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τεχνικούς λόγους κυρίως είναι απίθανο να υλοποιηθεί. αν το κατάφερναν θα είναι τόσο περιορισμένες οι επιλογές για κάθε κομμάτι που ναι μεν θα φαίνεται στον καταναλωτή ότι έχει 1000 συνδυασμούς αλλά οι πραγματικές εναλλαγές θα είναι σε μία μικρή γκάμα δυνατοτήτων. κάθε τι νέο όσον αφορά το hardware δεν μπορεί να μπει στο καλούπι συγκεκριμένων διαστάσεων και τοπολογίας, και για αυτό το λόγο άλλωστε κάθε τηλέφωνο επανασχεδιάζεται σε μεγάλο βαθμό, όταν χρησιμοποιούνται νέες δυνατότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...