Προς το περιεχόμενο

Σπουδες στην Δανια ...


agos1212

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ειμαι στη Δανία και εργάζομαι σαν ερευνητής σε ινστιτούτο. Μάθε κάποια πράγματα από πριν πας!

 

Αν σκοπεύεις να πας κοπεγχάγη.

Πρώτον και βασικό ΒΡΕΣ ΣΠΙΤΙ! Είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρεις και το ενοίκιο υπερβολικό! Εγώ δίνω 400 ευρώ για 10 τετραγωνικά σε προάστιο και κάνω ποδήλατο 30 χλμ τη μέρα μόνο για να πάω στη δουλειά.

 

Δεύτερον οι συγκοινωνίες είναι πανάκριβες. Για 20 χλμ δίνεις μπορεί και 6 ευρώ ενώ για το σύστημα των ζωνών είναι το χειμαδιό το ίδιο.

 

Τρίτον ΜΗΝ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙΣ! Το σύστημα υγείας είναι το πιο περίπλοκο και ακατανόητο του κόσμου. Για διάγνωση πας σε προσωπικό γιατρό και μετά κρίνει σε ποιό νοσοκομείο να σε στείλει. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να ταλαιπωρείσαι 15 μέρες και να γιάνεις πριν χρειαστείς γιατρό...

 

Τα πανεπιστήμια έχουν καλό επίπεδο (μη φανταστείς τρομερή διαφορά με τα δικά μας) αλλά δε φαίνεται να πολυνοιάζονται για τους ερασμίτες που μένουν σε κάμπιγγκ μέχρι οκτώβρη και τους φοιτητές που μένουν σε κοντέινερ λόγω του στεγαστικού προβλήματος.

 

Συγνώμη για το ύφος αλλά η χώρα αυτή με έχει απογοητεύσει και περιμένω να λήξει η σύμβαση για να μεταναστεύσω αλλού.

 

πριν κανενα χρονο σε αντίστοιχο θέμα που υπάρχει τα έλεγα και με δουλευαν και γέλαγα... Οταν μιλούσα εγω για ρατσισμο απέναντι στους Έλληνες σε Δανία (και Ολλανδία) μετά "κρισης" με ελεγαν υπερβολικό.

 

Όπως λεει και ο φιλος, μην τα ωραιοποιούμε όλα. Κάποια απο αυτά που αναφέρει τα εχω δει και εγώ οτι ισχύουν!

ΔΕΝ ειναι καλή περίπτωση αυτές οι χώρες για εμάς... οχι πλέον, ποτε δεν ήταν... γιατι πολυ απλα μας ζηλεύουν και προς τιμήν τους πολλοί το παραδέχονται...

 

προσεχε καλα που θα πας γιατι οι εποχές είναι δύσκολες για λάθος κινήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

γιατι πολυ απλα μας ζηλεύουν και προς τιμήν τους πολλοί το παραδέχονται...

 

 

 

Οχι γιατι λογω προπαγανδας μας εχει βγει το ονομα των αχρηστων και τζαμπατζηδων που ζουν με δανεικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, και δεν περιορίζεται στους Έλληνες, μόνο. Μην πω ότι τον Έλληνα, βλέπουν κάπως καλύτερα...
σε σχέση εχμμ, με τον αλά-Προφήτη-μουσάτο-Πακιστανό, τον οποίο κόβουν για wannabe suicide bomber :wacko: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εγω ειμαι στη Δανία και εργάζομαι σαν ερευνητής σε ινστιτούτο. Μάθε κάποια πράγματα από πριν πας!

 

Αν σκοπεύεις να πας κοπεγχάγη.

Πρώτον και βασικό ΒΡΕΣ ΣΠΙΤΙ! Είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρεις και το ενοίκιο υπερβολικό! Εγώ δίνω 400 ευρώ για 10 τετραγωνικά σε προάστιο και κάνω ποδήλατο 30 χλμ τη μέρα μόνο για να πάω στη δουλειά.

 

Δεύτερον οι συγκοινωνίες είναι πανάκριβες. Για 20 χλμ δίνεις μπορεί και 6 ευρώ ενώ για το σύστημα των ζωνών είναι το χειμαδιό το ίδιο.

 

Τρίτον ΜΗΝ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙΣ! Το σύστημα υγείας είναι το πιο περίπλοκο και ακατανόητο του κόσμου. Για διάγνωση πας σε προσωπικό γιατρό και μετά κρίνει σε ποιό νοσοκομείο να σε στείλει. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να ταλαιπωρείσαι 15 μέρες και να γιάνεις πριν χρειαστείς γιατρό...

 

Τα πανεπιστήμια έχουν καλό επίπεδο (μη φανταστείς τρομερή διαφορά με τα δικά μας) αλλά δε φαίνεται να πολυνοιάζονται για τους ερασμίτες που μένουν σε κάμπιγγκ μέχρι οκτώβρη και τους φοιτητές που μένουν σε κοντέινερ λόγω του στεγαστικού προβλήματος.

 

Συγνώμη για το ύφος αλλά η χώρα αυτή με έχει απογοητεύσει και περιμένω να λήξει η σύμβαση για να μεταναστεύσω αλλού.

 

πριν κανενα χρονο σε αντίστοιχο θέμα που υπάρχει τα έλεγα και με δουλευαν και γέλαγα... Οταν μιλούσα εγω για ρατσισμο απέναντι στους Έλληνες σε Δανία (και Ολλανδία) μετά "κρισης" με ελεγαν υπερβολικό.

 

Όπως λεει και ο φιλος, μην τα ωραιοποιούμε όλα. Κάποια απο αυτά που αναφέρει τα εχω δει και εγώ οτι ισχύουν!

ΔΕΝ ειναι καλή περίπτωση αυτές οι χώρες για εμάς... οχι πλέον, ποτε δεν ήταν... γιατι πολυ απλα μας ζηλεύουν και προς τιμήν τους πολλοί το παραδέχονται...

 

προσεχε καλα που θα πας γιατι οι εποχές είναι δύσκολες για λάθος κινήσεις!

Τι ακριβως μπορει να ζηλευουν απο εμας εκτος απο την ηλιοφανεια; η Αφρικη της ευρωπης εισαι , ζηλευεις εσυ τον ΝΙγηριανο; Εκτος αν νομιζεις πως εισαι κατοικος ΕΛβετιας οποτε δεν ειμαι εγω αρμοδιος για τετοιες περιπτωσεις. Sent from my ipad4 using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβως μπορει να ζηλευουν απο εμας εκτος απο την ηλιοφανεια; η Αφρικη της ευρωπης εισαι , ζηλευεις εσυ τον ΝΙγηριανο; Εκτος αν νομιζεις πως εισαι κατοικος ΕΛβετιας οποτε δεν ειμαι εγω αρμοδιος για τετοιες περιπτωσεις. Sent from my ipad4 using Insomnia

 

επειδη ετυχε το καλοκαίρι και συνεργαστηκα και γνωρισα εκατοντάδες ανθρώπους απο όλη την ευρώπη, ζηλευουν τον τρόπο ζωής...

Δε ξερω πως ζεις εσυ αλλα το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων παρα την γενικότερη κατασταση αλλα και πιθανώς την ασχημη προσωπική τους κατασταση κατα βάθος ειναι ευτυχισμένοι, περα απο τα προβληματα τους...

Θες να ψάξεις για αρθρα μίσους σε εφημερίδες μετά απο το Happiness ranking που μας εβγαλε πάνω απο τους βορειοευρωπαίους;

 

και οχι δεν εχουν μονο με εμάς πρόβλημα, με τους περισσότερους νοτιους εχουν (οσο πιο νότιοι τόσο χειρότερα). 

Τέλος, δε προσθέτω κάτι άλλο γιατι μερικοι ειστε σκατοστενομυαλοι...

 

Και στο φινάλε, κατα την ταπεινή μου άποψη κρινω απο προσωπικής πλευράς που ειναι καλύτερα και αποφασίσω. Σε οποιον δεν αρεσει η κατασταση εδω, τα μπογαλάκια του και μεταναστης...

 

Οχι γιατι λογω προπαγανδας μας εχει βγει το ονομα των αχρηστων και τζαμπατζηδων που ζουν με δανεικα?

 

φυσικά και ισχυει και αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ετυχε το καλοκαίρι και συνεργαστηκα και γνωρισα εκατοντάδες ανθρώπους απο όλη την ευρώπη, ζηλευουν τον τρόπο ζωής...

Δε ξερω πως ζεις εσυ αλλα το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων παρα την γενικότερη κατασταση αλλα και πιθανώς την ασχημη προσωπική τους κατασταση κατα βάθος ειναι ευτυχισμένοι, περα απο τα προβληματα τους...

Θες να ψάξεις για αρθρα μίσους σε εφημερίδες μετά απο το Happiness ranking που μας εβγαλε πάνω απο τους βορειοευρωπαίους;

 

και οχι δεν εχουν μονο με εμάς πρόβλημα, με τους περισσότερους νοτιους εχουν (οσο πιο νότιοι τόσο χειρότερα). 

Τέλος, δε προσθέτω κάτι άλλο γιατι μερικοι ειστε σκατοστενομυαλοι...

 

Και στο φινάλε, κατα την ταπεινή μου άποψη κρινω απο προσωπικής πλευράς που ειναι καλύτερα και αποφασίσω. Σε οποιον δεν αρεσει η κατασταση εδω, τα μπογαλάκια του και μεταναστης...

 

 

φυσικά και ισχυει και αυτό...

 

 

what's not to like?

 

καθεσαι, ξυνεις, πινεις απειρους καφεδες και σε επιδοτει το κρατος η ο μπαμπακας.

 

again

what's not to like?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τι ακριβως μπορει να ζηλευουν απο εμας εκτος απο την ηλιοφανεια; η Αφρικη της ευρωπης εισαι , ζηλευεις εσυ τον ΝΙγηριανο; Εκτος αν νομιζεις πως εισαι κατοικος ΕΛβετιας οποτε δεν ειμαι εγω αρμοδιος για τετοιες περιπτωσεις. Sent from my ipad4 using Insomnia

 

επειδη ετυχε το καλοκαίρι και συνεργαστηκα και γνωρισα εκατοντάδες ανθρώπους απο όλη την ευρώπη, ζηλευουν τον τρόπο ζωής...

Δε ξερω πως ζεις εσυ αλλα το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων παρα την γενικότερη κατασταση αλλα και πιθανώς την ασχημη προσωπική τους κατασταση κατα βάθος ειναι ευτυχισμένοι, περα απο τα προβληματα τους...

Θες να ψάξεις για αρθρα μίσους σε εφημερίδες μετά απο το Happiness ranking που μας εβγαλε πάνω απο τους βορειοευρωπαίους;

 

και οχι δεν εχουν μονο με εμάς πρόβλημα, με τους περισσότερους νοτιους εχουν (οσο πιο νότιοι τόσο χειρότερα).

Τέλος, δε προσθέτω κάτι άλλο γιατι μερικοι ειστε σκατοστενομυαλοι...

 

Και στο φινάλε, κατα την ταπεινή μου άποψη κρινω απο προσωπικής πλευράς που ειναι καλύτερα και αποφασίσω. Σε οποιον δεν αρεσει η κατασταση εδω, τα μπογαλάκια του και μεταναστης...

Οχι γιατι λογω προπαγανδας μας εχει βγει το ονομα των αχρηστων και τζαμπατζηδων που ζουν με δανεικα?

 

φυσικά και ισχυει και αυτό...

επειδη εγω ετυχε Οχι ενα αλλα πολλα καλοκαιρια να συνεργαζομαι και να μιλαω με πολλους ευρωπαιους στις χωρες τους δεν ισχυει αυτο που λες, μονο τις καιρικες συνθηκες θα ηθελαν να εχουν και απολυτως τιποτα αλλο .ημασταν happy με τα λεφτα τους και τις πιστωτικες . Δεν γινεται να μας ζηλευουν απο οποια πλευρα και να το δεις ειναι χρονια μπροστα σε ολα και ειμαστε αφρικανοι ,deal with it.Υ.Γ αυτα τα κλισε για νοικοκυρες στα σουπερμαρκετ του τυπου η ελλαδα η πιο ομορφη χωρα του κοσμου και ολοι οι ξενοι που μας ζηλευουν επειδη ειμαστε οι καλυτεροι εχουν καταντησει γραφικα.Sent from my ipad4 using Insomnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι παίζει με τις χώρες που έχω επισκεφθεί ως τουρίστας, μπορώ να μιλήσω για τη Δανία μόνο.

Το πρόβλημα εκεί δεν είναι ο ρατσισμός προς τον Έλληνα ή τον Νότιο, οι τύποι είναι ξενόφοβοι γενικά πράγμα που διατηρεί χρόνια το οξύμωρο "θέλουμε να είμαστε ελκυστικοί για ξένο workforce καθώς η οικονομία μας είναι βασισμένη στις υπηρεσίες" από τη μία, και το "δε θα γίνεις ποτέ ίδιος με εμάς" από την άλλη.

 

Δεν έχει σημασία αν είσαι Γερμανός, Ιάπωνας, Ελβετός ή Έλληνας. Δεν είσαι Δανός.

 

Τα πρακτικά σου προβλήματα είναι σχετικά περιορισμένα και σχεδόν εξαφανίζονται όταν καταφέρεις να βρεις σπίτι και δουλειά, αλλά από εκεί και πέρα θα είσαι για πάντα ευγενικά στην άκρη. Καθώς δεν είσαι Δανός, είσαι κάτι "ξεχωριστό", το οποίο δε θα ήταν πρόβλημα, αν οι τύποι δε ζούσανε όλη τους τη ζωή και δεν είχαν δομήσει όλο το βασιλευόμενο κομμουνισμό τους στη μαλακία που λέγεται Janteloven.

 

Αλλά αλήθεια παιδιά, δεν έχουν τίποτα με εμάς προσωπικά! Με όλους έχουν.

(Εντάξει, αν είσαι Άραβας έχεις ένα θεματάκι παραπάνω, αλλά του 'χουν γαμήσει τη μάνα στο Norrebro εκεί, οπότε ψιλοδικαιολογείται.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Janteloven=(Rasicm καλυμμένος με το πέπλο του προοδευτισμού των Δανών)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Janteloven=(Rasicm καλυμμένος με το πέπλο του προοδευτισμού των Δανών)

 

Το ευθέως ανάλογο: Πας μη Έλλην βάρβαρος.

 

Και πάλι εδώ η Ελλαδάρα, όλα σε ένα, νοικοκυρεμένα.;ρ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι πως θα ειναι τα αγωνίσματα εκεί πέρα...

 

Γενικά, ο νόμος, δεν ειναι κατι ξένο για τις μητριαρχικες κοινωνίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι πως θα ειναι τα αγωνίσματα εκεί πέρα...

 

Γενικά, ο νόμος, δεν ειναι κατι ξένο για τις μητριαρχικες κοινωνίες.

 

Ποιες μητριαρχικές κοινωνίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, δε φταινε παντα οι αλλοι γι' αυτο, πατηματα τους δινουμε & εμεις.
:mad:
[Και ακομη χειροτερα, δινει και το "επισημο Ελληνικο κρατος" -μη χεσω]

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...