Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με το πληκτρο Shift.


DrXavier

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα στο forum..

 

Απο εχθες δεν ξερω τι εγινε αλλα δεν δουλευει κανενα απο τα 2 shift που υπαρχουν στο πληκτρολογιο.

Δηλαδη .πχ οταν παταω σιφτ και 2 δεν βγαζει παπακι , η οταν παταω σιφτ και αγγλικο ερωτηματικο δεν κανει τιποτα.Μονο το σιφτ ολα τα κοντρολ , αλτ μια χαρα..

 

Δεν μπορω να κανω τιποτα.

Εχει κανενας καμια ιδεα πως το λυνω αυτο ;

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα εχεις καποιο αλλο πληκτρολόγιο πρόχειρο δοκίμασε αλλιως βάλε το σε αλλη usb η αν εχεις καποιο αλλο laptop η pc δοκίμασε το εκει , επίσης για μπες και σε ασφαλή λειτουργία και δες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαπτοπ εχω παιδια και δεν ξερω πραγματικα τι γινεται. Εχω Kaspersky αυθεντικο πανω και δεν νομιζω να ειναι προβλημα απο ιο , ο οποιος το μονο που χαλασε ειναι το σιφτ. Κατι παιζει με τις ρυθμισεις του πληκτρολογιου.

 

SPANK

τι να δοκιμασω σε αλλο λαπτοπ ; δεν καταλαβα την απαντηση σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπες οτι ηταν laptop νομιζα οτι ηταν κανονικό πληκτρολόγιο απο desktop :P μπες και σε ασφαλή λειτουργία να δεις αν παίζει εκει σωστά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης σιγουρεψου οτι ειναι αγγλικο Keyboard και ελληνικο και οχι να εχει μπει καποιο αλλο.επισης κανα system restore μηπως πειραχτηκε κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τεραστιο φτυαρι, για να μην ανοιγω τσαμπα αλλο θεμα.

 

Ξαφνικα δεν δουλευει κανενα Shift του 2ετιας ΗΡ λαπτοπ μου. Δοκιμασα ΤΑ ΠΑΝΤΑ, safe mode,  sticky keys off, driver uninstall - update, συνδεσα αλλο πληκτρολογιο και δουλευαν, οποτε μαλλον είναι θέμα του πληκτρολογίου. Απλα μου κανει εντυπωση που και τα 2 μαζι σταματησαν να δουλευουν....

Για επισκευη τι παιζει ακριβως με κοστος; Αλλαγη ολοκληρου πληκτρολογιου γινεται ή μπορουν να αλλαξουν μονο τα συγκεκριμενα;

Επεξ/σία από sheik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, sheik είπε

Τεραστιο φτυαρι, για να μην ανοιγω τσαμπα αλλο θεμα.

 

Ξαφνικα δεν δουλευει κανενα Shift του 2ετιας ΗΡ λαπτοπ μου. Δοκιμασα ΤΑ ΠΑΝΤΑ, safe mode,  sticky keys off, driver uninstall - update, συνδεσα αλλο πληκτρολογιο και δουλευαν, οποτε μαλλον είναι θέμα του πληκτρολογίου. Απλα μου κανει εντυπωση που και τα 2 μαζι σταματησαν να δουλευουν....

Για επισκευη τι παιζει ακριβως με κοστος; Αλλαγη ολοκληρου πληκτρολογιου γινεται ή μπορουν να αλλαξουν μονο τα συγκεκριμενα;

Keyboard ολόκληρο, κανένα 30άρι.
Δεν έχω κάποια σχέση άμεση με αυτούς, όμως ήμουν πολύ ικανοποιημένος όποτε αγόρασα κάτι. Αν δεν έχεις κάποιον άλλο υπόψη, ρίξε μια ματιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, snbblp είπε

Keyboard ολόκληρο, κανένα 30άρι.
Δεν έχω κάποια σχέση άμεση με αυτούς, όμως ήμουν πολύ ικανοποιημένος όποτε αγόρασα κάτι. Αν δεν έχεις κάποιον άλλο υπόψη, ρίξε μια ματιά.

Επειδή μόνος μου λίγο δύσκολα να το αλλάξω φαντάζομαι κανενα 50-70αρι θα βγει σε καποιο service δηλαδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, snbblp είπε

Δεν έχω κάποια σχέση άμεση με αυτούς, όμως ήμουν πολύ ικανοποιημένος όποτε αγόρασα κάτι. Αν δεν έχεις κάποιον άλλο υπόψη, ρίξε μια ματιά.

Προτείνω και εγώ το εν λόγο κατάστημα, έχω μείνει ευχαριστημένος.

2 λεπτά πριν, sheik είπε

Επειδή μόνος μου λίγο δύσκολα να το αλλάξω φαντάζομαι κανενα 50-70αρι θα βγει σε καποιο service δηλαδη...

Ανάλογα το κόστος του νέου πληκτρολογίου, πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτησε πόσο χρεώνουν τα εργατικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πας σε αντικατάσταση πληκτρολογίου, δοκίμασε ένα live-cd με linux, για να δεις αν δουλεύουν εκεί τα shift και να βεβαιωθείς ότι το πρόβλημα είναι στο πληκτρολόγιο και όχι κάπου αλλού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, triplex1 είπε

αυνδεσε ενα πληκτρολογιο με usb φιλε και δες αν δουλευουν

to usb είπε λειτουργούν, είναι άλλο Kbd

2 ώρες πριν, ventalias είπε

δοκίμασε ένα live-cd με linux,

δε χρειάζεται, μπες windows , πήγαινε στην ΗΡ κ κατέβασε το uefi tools

εγκατέστησέ το στον ΗΥ

μετά κάνε επανεκκίνηση, κ "πυρ" με το F2, θα μπει σε test mode

τρέξε τεστ το πληκτρολόγιο, να δεις ποια κουμπια αποτυγχάνουν

κάνε κ ένα bios update, ακούγεται άσχετο, αλλά ΔΕΝ είναι

 

 

πες κ ποιο μοντέλο έχεις, ή δες αν βγαίνει το πληκτρολόγιο ή έχεις από τα μοντέλα που είναι όλο μαζί με το πάνω καπάκι....όπου θα τσούξει τυχούσα αντικατάσταση

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, sheik είπε

Επειδή μόνος μου λίγο δύσκολα να το αλλάξω φαντάζομαι κανενα 50-70αρι θα βγει σε καποιο service δηλαδη...

Ε, όχι ρε φίλε... Αθήνα, αντικατάσταση οθόνης σε λάπτοπ, επιτόπου στον πελάτη, 20€.
Δεν είναι ακριβοί. Αλλά πρώτα βεβαιώσου πως είναι το πληκτρολόγιο και όχι κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...