Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για αγορά φτηνής κάρτας γραφικών


nikos66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τη βρίσκω 68,13 άμεσα παραδοτέα στο you (και με acs δίπλα ακριβώς από το σπίτι μου, οπότε κανένα έξοδο μεταφοράς ή αντικαταβολής και πολύ εύκολο για μένα).

 

Η 7730 είναι 79.90 στο πλαίσιο (τα άλλα δύο που την έχουν είναι το ένα θεσ/νίκη, το vision, και το άλλο χανιά, το digital master - έτσι κι αλλιώς δεν έχω διάθεση και λόγο να μπλέξω με κάτι εκτός αθηνών, αλλά και δεν είναι άμεσα παραδοτέα). Συν ότι είναι κοροϊδία για δέκα λεπτά να πληρώνω μεταφορικά και θα πρέπει να πάρω κάτι ακόμη, για να περάσω το 80άρι που είναι το όριο για δωρεάν μεταφορικά.

 

Θα μου πεις για 10-15 ευρώ, όταν παίρνεις σαφώς καλύτερη κάρτα; ΟΚ, σωστό από τη μία, αλλά από την άλλη δεν πρόκειται ποτέ να χρησιμοποιήσω τις δυνατότητές της. Εδώ και 5-10 χρόνια στον υπολογιστή μου δεν έχει μπει ΚΑΝΕΝΑ παιχνίδι, πέρα από περιστασιακά το Football Manager, και είναι βέβαιο ότι δεν πρόκειται να μπει - γεράσαμε για παιχνίδια.... :( O υπολογιστής μου είναι καθαρά υπολογιστής γραφείου (ίντερνετ και word/excel), συν πολύ λίγο photoshop και indesign (πολύ λίγο όμως). Για αυτό λέω ότι είναι too much. Και η 6670, μεταξύ μας, too much μου φαίνεται έτσι κι αλλιώς. Για το FM φαντάζομαι θα μουν πλήρως καλυμμένος και με την 6450.

 

Διάβασα και αυτό το τεστ, πραγματικά δεν βλέπω το λόγο

http://www.tomshardware.com/reviews/radeon-hd-7730-cape-verde-review,3575-10.html

 

 

@cadbik

 

Ξεφεύγουμε :) Δεν έχω λόγο να ανέβω τόσο ψηλά. Ο υπολογιστής μου πάντως είναι πολύ αθόρυβος. Εχω ένα κόλλημα με το θόρυβο, δουλεύω και πολύ νύχτα, όταν μου τον στήσανε ήταν η βασική μου προτεραιότητα και όντως ακούγεται ελάχιστα.

τοτε,  για ολους αυτους τους λογους που παραθετεις, και για λογους που παρεθεσα σε προηγουμενο ποστ, δεν θα κατεβαινα κατω απο την 6570 με παθητικη ψυξη. 

 

επαναλαμβανω ακομα μια φορα, η 6670 το μονο που προσφερει επιπλεον της 6570 ειναι υψηλοτεροι χρονισμοι και εκδοσεις με DDR5 μνημη..!!

 

Υ.Γ   και μην ακουω "γερασαμε" κατι με πιανει....!!!!! :-D

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε,  για ολους αυτους τους λογους που παραθετεις, και για λογους που παρεθεσα σε προηγουμενο ποστ, δεν θα κατεβαινα κατω απο την 6570 με παθητικη ψυξη. 

 

Δεν θα ανέβαινα εννοείς μάλλον, ε;

 

Ετσι ξεκίνησα κι εγώ, η πρώτη επιλογή ήταν 6450 passive. Απλά οι passive με ''τρόμαξαν'' διάφορα που διάβασα ότι θέλουν πολύ καλό αερισμό στο κουτί και ότι ανεβάζουν θερμοκρασίες κτλ. Κι επειδή δεν είμαι και κανένας γνώστης και ούτε μοντάρω τίποτα στο κουτί, είπα να μην μπλέξω.

 

Πηγαίνω στην 6670 σε σχέση με την 6570 απλά και μόνο γιατί η υλοποίηση της gigabyte έχει 10άρι ανεμιστήρα και διαβάζω ότι όντως είναι ήσυχη. Και έχει μόνο 5 ευρώ διαφορά.

 

ΥΓ. Κρύβε χρόνια σου λέω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΥΓ. Κρύβε χρόνια σου λέω :)

 

οσα και να κρυψεις..... ευτυχως που δεν μας βλεπουν........., μονο μας διαβαζουν (τουλαχιστον εμενα..!!) :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κλείσει το θέμα, να πω ότι πήρα τελικώς την 6670 της Gigabyte και όντως είναι τελείως αθόρυβη.

 

Ευχαριστώ ξανά όλους όσοι ασχολήθηκαν και με βοήθησαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ανέβαινα εννοείς μάλλον, ε;

 

Ετσι ξεκίνησα κι εγώ, η πρώτη επιλογή ήταν 6450 passive. Απλά οι passive με ''τρόμαξαν'' διάφορα που διάβασα ότι θέλουν πολύ καλό αερισμό στο κουτί και ότι ανεβάζουν θερμοκρασίες κτλ. Κι επειδή δεν είμαι και κανένας γνώστης και ούτε μοντάρω τίποτα στο κουτί, είπα να μην μπλέξω.

 

Πηγαίνω στην 6670 σε σχέση με την 6570 απλά και μόνο γιατί η υλοποίηση της gigabyte έχει 10άρι ανεμιστήρα και διαβάζω ότι όντως είναι ήσυχη. Και έχει μόνο 5 ευρώ διαφορά.

 

ΥΓ. Κρύβε χρόνια σου λέω :)

nikos66, ακριβως αυτο που ειπα, εννοουσα..!  οχι μικροτερη απο την 6570..!! μεγαλυτερη, ναι!  

 

αφου πηρες την 6670, καλοδουλευτη..!!!  

 

παρ' ολα αυτα ομως (επειδη δεν κρατιεμαι...!!!!), θα πω, οτι θα προτιμουσα την 7730...!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikos66, ακριβως αυτο που ειπα, εννοουσα..!  οχι μικροτερη απο την 6570..!! μεγαλυτερη, ναι!  

 

αφου πηρες την 6670, καλοδουλευτη..!!!  

 

παρ' ολα αυτα ομως (επειδη δεν κρατιεμαι...!!!!), θα πω, οτι θα προτιμουσα την 7730...!!! 

 

Ναι, μωρέ, απόλυτο δίκιο έχεις, το ξέρω, καλύτερη είναι. Αλλά είπαμε, δεν μου χρειάζεται εμένα. Για τις ανάγκες μου, νομίζω ότι έχω κάνει καλή αγορά. Και πάλι δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω τις δυνατότητές της.

 

Άσχετο, από το πρωί που την έβαλα, προσπαθώ να κατεβάσω από το σάιτ της amd τους τελευταίους drivers, δεν κατεβαίνουν με τίποτα. Πάντα τετοια κίνηση έχει το μαγαζί; :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι...,  απλα εβγαλαν τους νεους drivers χτες-προχτες, και μαλλον σημερα το πηραν χαμπαρι οι περισσοτεροι....!!!

 

παντως, να εχεις εναν και μοναδικο κανονα στις αγορες σου. οταν θα ψαχνεις για καποιο κομματι, το μονο πραγμα που πρεπει να οριοθετει τις αναγκες σου, ειναι το μπατζετ που θα διαθετεις την εκαστοτε στιγμη! 

και ΠΟΤΕ, μα ΠΟΤΕ, οι "αναγκες" που νομιζεις οτι εχεις τη δεδομενη στιγμη..!!  οι αναγκες, αλλαζουν..!  γι αυτο παιρνεις παντα οτι καλυτερο μπορεις, στα χρηματα που διαθετεις..!!

 

δεν ειναι μονο οτι θα εχεις μεγαλυτερη ισχυς διαθεσιμη ανα πασα στιγμη, αλλα μην ξεχνας και την -τυχον- αξια μεταπωλησης, στο μελλον!

αλλιως θα πουλησεις την 6670, αλλιως την 7730...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...