Προς το περιεχόμενο

Νέο router συμβατό με Forthnet.


Erik Woker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες έχω απηυδήσει με το TG585v7... Προσπαθώ απεγνωσμένα να καταφέρω να κάνω static ip η οποία να παραμένει και μετά από επανεκκίνηση του PC. Για να μην ανοίξω το θέμα του port forwarding. Αποφάσισα λοιπόν να πάρω ένα νέο router μπας και μου λύσει το πρόβλημα.

Τα δεδομένα είναι τα εξής:Forthnet 24Mbps, με το TG585v7 και 2 pc(1 laptop και 1 desktop), τα οποία συνδέονται με ethernet και ασύρματα αντίστοιχα. Αυτό όσο παράλογο και αν ακούγεται συμβαίνει γιατί το router είναι σε διαφορετικό χώρο από το desktop. 

Οπότε, καμιά ιδέα για το αν υπάρχει η δυνατότητα να λύσω το πρόβλημα με κάποιο νέο router και αν ναι με ποιο;

Είναι η τελευταία μου ελπίδα πριν χάσω τελείως την υπομονή μου και σπάσω το Thomson...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς για ποιο από τα 2 pc; Αν εννοείς αυτό, τότε μιλάμε για το Desktop το οποίο συνδέεται ασύρματα. Αν πάλι εννοείς κάτι άλλο μάλλον πρέπει να μου το κάνεις πιο λιανά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι δεν βλέπω αποτέλεσμα. Σου παραθέτω και μια εικόνα για να δεις ότι έκανα αυτό που έπρεπε... Παρ'όλα αυτά και πάλι δεν έχει αποτέλεσμα. Ναι μεν είναι static ip αλλά δεν λειτουργεί το Port forwarding...

post-101044-0-16814500-1379159385_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παιζει σε thomson να μην δουλευει το port forward.Εχω αλλαξει για δοκιμες πανω απο 5-6 thomson και με κανενα ποτε δεν ειχα θεμα με port forward.αν θες να δεις αν ειναι ανοιχτο ενα port ανοιξε το με βαση το www.portforward.com και μετα αυτο το Port βαλτο στο mtorrent και δες αν μετα σου δειχνει οτι ειναι ανοιχτο απο το www.canyouseeme.org .αν δεν τρεχει το προγραμμα που χρησιμοποιει το application δεν θα σου δειξει ποτε οτι ειναι ανοιχτο το port.
επισης αν σου φαινετε δυσκολο να βρεις ποια ports παιζουν τοτε ανοιξε τα ολα απο Cli

nat tmpladd intf=Internet type=nat outside_addr=0.0.0.1 inside_addr=192.168.1.60

 

αυτη η εντολκη ανοιγει ολα τα ports για την 192.168.1.60.



μετα θελει και saveall.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα να μην καταλαβαίνω... Ουσιαστικά, έχω προσπαθήσει πολλές φορές και σε άλλο TG585v7 αλλά δεν τα κατάφερα. Είχα καταφέρει να κάνω static ip αλλά τότε ήταν συνδεδεμένο μόνο ένα pc στο router, αλλά παρ'όλα αυτά και πάλι δεν έβγαλα άκρη με το Port forwarding παρά το γεγονός ότι ακολουθώ κατά γράμμα τις οδηγίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Thomson είναι από τα "καλά" modem που δίνουν οι ISP υπάρχουν και πολύ χειρότερα. Δεν κάνουν διαστημικά πράγματα αλλα ότι χρειάζεται ένας απλός χρηστης το κάνει χωρίς προβλήματα. Άμα δεν δουλεύει το Port FW κάτι θα κανεις λάθος και ελπίζω να θες να κανεις static τις εσωτερικές IPs σου και όχι την external  :P γιατί την external την κάνει static ο provider και πληρώνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα να μην καταλαβαίνω... Ουσιαστικά, έχω προσπαθήσει πολλές φορές και σε άλλο TG585v7 αλλά δεν τα κατάφερα. Είχα καταφέρει να κάνω static ip αλλά τότε ήταν συνδεδεμένο μόνο ένα pc στο router, αλλά παρ'όλα αυτά και πάλι δεν έβγαλα άκρη με το Port forwarding παρά το γεγονός ότι ακολουθώ κατά γράμμα τις οδηγίες...

 

α.οριζεις ip subnet gateway στο pc

πχ Ip 192.168.1.60

subnet 255.255.255.0

default gateway 192.168.1.254

dns ειτε του isp ειτε google ειτε την Ip του ρουτερ.

β.δοκιμαζεις οτι εχεις νετ.

γ.αν εχεις τοτε κανεις Port forward .

port range πχ 4444 to 4444

translate to 4444

trigger port τιποτα

το φτιαχνεις αυτο το ονομαζεις οπως θες και μετα το κανεις assign στην 192.168.1.60 ειτε βαση mac address ειτε πατας User define και γραφεις την Ip.την Mac address την βλεπεις απο command prompt γραφοντας ipconfig /all και ψανεις την καρτα δικτυου σου ειτε ασυρματη ειτε ενσυρματη αναλογα με τι μπαινεις.

αν δεν θες να κανεις απλα ενα port forward μπορεις να κανεις το παρακατω

απο command prompt

telnet 192.168.1.254

username Administrator με α κεφαλαιο

password τιποτα εκτος αν το εχεις αλλαξει.

μετα γραφεις την εντολη που σου εγραψα πιο πανω.απλα στο τελος που λεει 192.168.1.60 βαζεις την Ip που εδωσες στο pc.αν το παρει δεν θα σου βγαλει μυνημα λαθους και μετα πατας saveall και enter. και λογικα πρεπει να εισαι οκ μετα με το Nat

Το Thomson είναι από τα "καλά" modem που δίνουν οι ISP υπάρχουν και πολύ χειρότερα. Δεν κάνουν διαστημικά πράγματα αλλα ότι χρειάζεται ένας απλός χρηστης το κάνει χωρίς προβλήματα. Άμα δεν δουλεύει το Port FW κάτι θα κανεις λάθος και ελπίζω να θες να κανεις static τις εσωτερικές IPs σου και όχι την external  :P γιατί την external την κάνει static ο provider και πληρώνεις

θα διαφωνησω σε ενα πραγμα μονο. για τοδεν κανουν διαστημικα πραγματα.απο το Interface δνε κανεις ουτε τα βασικα.απο cli πραγματι κανεις διαστημικα πραγματα.εχει τρελλο cli οσο και αν φαινεται ρουτερ των 5 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...