Προς το περιεχόμενο

(USB Boot Προλβημα) Unable to find a medium containing a live file system.


Σαϊνόμπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθω εδω και αρκετα ωρα να μπω μεσω ενος bootable φλασακιου στο περιβαλλον των linux (δοκιμασα μεχρι στιγμης Ubuntu 11.10, Ubuntu 13.10, Ubuntu 13.04, Linux Mint 15 Cinammon) και ολα καλα μεχρι που κανει load τα στοιχεια για να μπει στο γραφικο περιβαλλον. Απο κει και μετα μου βγαζει το εξης που φαινεται στην εικονα:

IMG_20130916_133116_zps56665b36.jpg

Τι μπορω να κανω? Εχω χρησιμοποιησει Rufus και Unetbootin οσον αφορα το προγραμμα δημιουργιας του bootable flash drive. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως οι διανομές που έχεις είναι 64-bit και ο επεξεργαστής σου 32?

Οι διανομες ναι, ειναι 64bit 

Αλλα ο επεξεργαστης μου αποκλειεται να μην τις υποστηριζει, ειναι αυτος της υπογραφης μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου διαβασα οτι η διανομη 8.04 των ubuntu δεν επιρεαζεται απ'το προβλημα αυτο και την κατεβαζω τωρα. 

θα'χω νεοτερα συντομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μην τη βάλεις, είναι 5 χρονών

δεν θελω να κανω εγκατασταση, θελω να σωσω κατι αρχεια απο ενα εξ.σκληρο θελω που για να τον δουν τα windows χρειαζεται να υποστει φορματ.

 

Χρησιμοποίησε το http://www.linuxliveusb.com/ και ξαναφτιάξε το usb stick σου

will do.

edit: did it..and this happened (σε usb2.0 εχω το φλασακι by the way)

IMG_20130916_214326_zpscfeeb0c6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η το ποιο πιθανό το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς για να δημιουργήσεις το boot flash σου δημιουργεί το πρόβλημα. Για δοκίμασε αρχικάα να το φορμάρεις το στικάκι και μετά ξανά εγκατάσταση με το liveusb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κι εγώ ότι το πρόβλημα μάλλον είναι με το φλασάκι. Ήθελα όμως να προσθέσω ότι θα πρέπει να αποφεύγουμε δηλώσεις όπως η παρακάτω:

 

Οι διανομες ναι, ειναι 64bit 

Αλλα ο επεξεργαστης μου αποκλειεται να μην τις υποστηριζει, ειναι αυτος της υπογραφης μου. 

 

επειδή σε λίγο που θα αλλάξεις επεξεργαστή και θα ενημερώσεις την υπογραφή σου, αυτό το ποστ δεν θα βγάζει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κι εγώ ότι το πρόβλημα μάλλον είναι με το φλασάκι. Ήθελα όμως να προσθέσω ότι θα πρέπει να αποφεύγουμε δηλώσεις όπως η παρακάτω:

 

 

επειδή σε λίγο που θα αλλάξεις επεξεργαστή και θα ενημερώσεις την υπογραφή σου, αυτό το ποστ δεν θα βγάζει νόημα.

Λες στην συνέχεια να πάει σε επεξεργαστή που υποστηρίζει μόνο 32bit OS's 0_ο ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα συνδεσα ενα dvd-rw και εγινε η δουλεια..!

 

Συμφωνώ κι εγώ ότι το πρόβλημα μάλλον είναι με το φλασάκι. Ήθελα όμως να προσθέσω ότι θα πρέπει να αποφεύγουμε δηλώσεις όπως η παρακάτω:

 

 

επειδή σε λίγο που θα αλλάξεις επεξεργαστή και θα ενημερώσεις την υπογραφή σου, αυτό το ποστ δεν θα βγάζει νόημα.

στην συγκεκριμενη περιπτωση θα ειχες δικαιο μονο αν η χρονολογιες πηγαιναν προς τα πισω ^_^..δεν νομιζω να βγει επεξεργαστης from now on που να μην υποστηρίζει 64bit. Εδω μεχρι και στα κινητα εφτασε το 64bit! Aλλα ως γενικη ιδεα, u r probably right.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παρατήρηση μου είναι γενική. Δεν ξέρω από που ξεκίνησε αυτή η ιδέα να βάζει κανείς τις πληροφορίες στην υπογραφή αλλά είναι λάθος. Μου έχει τύχει αρκετές φορές: ψάχνοντας να βρω λύση σε ένα πρόβλημα να πέφτω πάνω σε ένα τέτοιο μήνμα και να μην μπορώ να καταλάβω αν είναι κάτι που έχει σχέση με την περίπτωσή μου ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...