Προς το περιεχόμενο

Εργασια σε ξενοδοχεια εξωτερικου γνωμες για το που


Septum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προκειται να φυγω για να δουλεψω σε ξενοδοχειο του εξωτερικου. Ψαχνω χωρες που να να εχουν υψηλους μισθους ( λογικα θα εχουν και υψηλο κοστος ζωης το οποιο ομως καλυπτεται απο την διαμονη-διατροφη στο ξενοδοχειο).Απο γλωσσες εχω μονο prof στα αγγλικα οποτε παιζει πολυ και το σεναριο υπερεντατικων μαθηματων αναλογα την χωρας επιλογης. Εχω καποια πραγματα υποψιν αλλα θα ηθελα πρωτα να δω καποιες αποψεις. Ευχαριστωω

Επεξ/σία από Septum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sorry, αλλά, keep on dreaming....αν βρεις την δουλειά που θέλεις, σφύρα μου κλέφτικα..

 

Σε χώρες με υψηλούς μισθούς,

Δεν θα έχεις διαμονή στο ξενοδοχείο

Δεν θα σε πάρουν αν δεν έχεις πτυχίο ή γαμάτη προυπηρεσία

Πού πας μόνο με αγγλικά; Ιδίως στις βόρειες χώρες, τα παιδιά στην ηλικία των 10 μιλάν καλύτερα αγγλικά από εσένα, αν βάλουμε και την προφορά μέσα, άστο (που άσε με να έχω τις αμφιβολίες μου για την προφορά αγγλικής που έχουν οι έλληνες, το 95% είναι για γέλια).

 

Για να συνοψίσουμε, για την δουλειά που θέλεις, χρειάζεσαι

1. Πτυχίο και σοβαρή προυπηρεσία, αν είναι γαμάτη ίσως να μην χρειάζεσαι το πτυχίο

2. Να συμπεριλάβεις κόστος διαμονής γιατί δεν θα σου δώσουν μέρος να μείνεις

3. Τουλάχιστον 4 ξένες γλώσσες, και οπωσδήποτε ΠΡΙΝ πιάσεις δουλειά να γνωρίζεις πολύ καλά την γλώσσα της χώρας. Αν η χώρα είναι δίγλωσση, πχ Βέλγιο ή τρίγλωσση πχ Ελβετία, θα έχουν την απαίτηση να γνωρίζεις πολύ καλά όλες τις επίσημες γλώσσες της χώρας. Και λέω τουλάχιστον 4 γιατί θα έχεις να συναγωνιστείς άτομα από χώρες όπου η πολυγλωσσία είναι καθημερινό φαινόμενο της χώρας. Παράδειγμα αναφέρω το Βέλγιο που κατοικώ, όπου τα παιδιά στα 18 μιλάν ήδη γαλλικά, ολλανδικά και αγγλικά. Εξαιτίας των ολλανδικών μπορούν να συνεννοηθούν και στα γερμανικά και σε σκανδιναβικές γλώσσες με μικρή προσπάθεια. Αν μιλάμε για παιδί μεταναστών θα μιλάει και την μητρική γλώσσα των γονιών του. Αν πάει στο πανεπιστήμιο θα προστεθεί και άλλη γλώσσα στο βιογραφικό του, οπότε καταλαβαίνεις.. Εγώ με αγγλικά, ιταλικά, ελληνικά και γαλλικά ΔΕΝ μπορώ να τους συναγωνιστώ γιατί δεν γνωρίζω ολλανδικά.

 

Για να ξεφύγεις από το 1 και το 3, μόνο σαν καθαρίστρια/καμαριέρα θα μπορέσεις να πιάσεις δουλειά και αυτό με γνωριμίες.

 

Μόνο σε κανά κρουαζιερόπλοιο αν βρεις να δουλέψεις, εκεί δεν θα έχεις το κόστος διαμονής, τα λεφτά όμως έχουν πέσει πολύ και δουλεύεις με συμβόλαια κάποιους μήνες. Χωρίς γλώσσες όμως ή χωρίς προυπηρεσία σοβαρή ή σοβαρή εξειδίκευση σε κάτι που δεν μπορεί να το έχει ο καθένας, (πχ dealer σε καζίνο), πάλι δύσκολα.

 

EDIT

 

Να συμπληρώσω..

Αυτά ισχύουν για χώρες της ευρωπαικής ένωσης στις οποίες μπορείς να μετακινηθείς, κατοικήσεις και δουλέψεις μόνο με το διαβατήριό σου. Χώρες όπως Αμερική και Καναδάς είναι απαγορευτικές για εσένα, εκτός και αν ο εργοδότης μπορεί να σου προσφέρει άδεια παραμονής εργασίας κάτι που δεν ισχύει στην περίπτωσή σου αφού δεν έχεις γνώσεις που δεν μπορούν να καλυφθούν από τους εγχώριούς τους άνεργους.

 

Χωρες όπως η Ελλάδα με μεγάλο τουρισμό και πάρα πολλά ξενοδοχεία δεν προσφέρουν καλύτερους μισθούς από την Ελλάδα.

 

Επίσης, φρόντισε να έχεις στην άκρη τουλάχιστον 6-7 χιλιάδες ευρώ, μην έχεις την αυταπάτη ότι θα βρεις την δουλειά πριν πας στην όποια χώρα διαλέξεις. Εκτός κι αν έχεις συγγενή/φίλο να σε φιλοξενήσει.

Επεξ/σία από gigisoni
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν ειναι ολα τα ξενοδοχεια πενταστερα.
Σε πιο απλα (οχι χοστελ) εχω πετυχει και αλλοδαπους ρεσεψιονιστ που με το ζορι ψευτπμιλουσαν αγγλικά.

Εγω δεν καταλαβαινω το

Προκειται να φυγω για να δουλεψω σε ξενοδοχειο του εξωτερικου

ενω δεν ξερεις ουτε καν την χωρα, αρα δεν σου εχει βρει κανεις δουλεια.
Γιατι ειναι πιο πιθανο να δουλεψεις σε ξενοδοχειο απ οτι σε εστιαση, πωλησεις, γραμματεία κτλ

Το "προκειται" πως προεκυψε; Σε προμοταρει κανεις αν αποκλειστικα δουλεψεις σε ξενοδοχειο; Η απλά ελπίζεις οτι σε κάθε χειραψία οι εκστασιασμενοι πελατες θα σου χωνουν κι απο ενα διπλωμενο πενηντάευρο;

Εχεις πτυχιο ρεσεψιονιστ ή θελεις να πας να μανατζαρεις ενα ξενοδοχειο; τι φαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ gigisoni, εσύ είσαι αυτός που εύχεται και του χρόνου στις κηδείες!!!

Ρε συ insomniak, τι να κάτσω να του λέω παπαριές που δεν ισχύουν; Του εξηγώ πως έχουν τα πράγματα γιατί είναι ολοφάνερο ότι δεν έχει ιδέα και δεν το έχει ψάξει καθόλου. Την προσφορά εργασίας στον ξενοδοχειακό τομέα την γνωρίζω και ξέρω πολύ καλά τι ψάχνουν οι εργοδότες. Τουλάχιστον όσον αφορά το Βέλγιο, την Γαλλία, την Ολλανδία και την Ελλάδα. Και είναι αυτά που έγραψα. Με τα "προσόντα" που διαθέτει απλά θα χάσει τζάμπα τον χρόνο του (και τα λεφτά του αν πχ τύχει και έρθει Βέλγιο).

 

Οι αλλοδαποί ρεσεψιονίστ που με το ζόρι ψιλομιλούσαν αγγλικά είτε δούλευαν στο μαύρο (δύσκολο χωρίς γνωστό να το κάνεις, γιατί οι ελεγκτικοί μηχανισμοί δεν είναι για μόστρα όπως στην Ελλάδα, άσε που δεν συμφέρει γιατί δεν αμείβονται καλά αλλά αυτοί το δέχονται γιατί στέλνουν πίσω στις πατρίδες τους συνάλλαγμα σε ευρώ, στον Έλληνα δεν ισχύει αυτή η περίπτωση) είτε είχαν και άλλα προσόντα και κάλυπταν και άλλες θέσεις (πχ γνώσεις άλλων γλωσσών που είναι απαραίτητες για το ξενοδοχείο, παράδειγμα το ξενοδοχείο δουλεύει με κινέζους πολύ και χρειάζεται τα κινέζικα περισσότερο από τα αγγλικά, ή πτυχία/γνώσεις σε άλλους τομείς, ο ρεσεψιονίστ παράδειγμα να καλύπτει και το τμήμα κρατήσεων του ξενοδοχείου, να έχει πολύ καλή γνώση του ξενοδοχειακού λογισμικού που χρησιμοποιεί το ξενοδοχείο, γνώσεις λογιστικής οπότε κρατά και τα βιβλία, κάποιες ώρες/μέρες δουλεύει σε άλλα πόστα του ξενοδοχείου παράδειγμα τα πρωινά βοηθά με τον μπουφέ, κτλ)

 

Ο ts όπως φαίνεται δεν έχει καμιά γνώση από αυτά, αλλιώς θα μας τα έγραφε στο ποστάρισμά του. Νομίζω η προσγείωση είναι καλύτερη από το να του τάζουν πράσινα άλογα. Για ξενοδοχειακό τομέα μιλώ πάντα. Αν θέλει να ευρύνει τους ορίζοντές του τα πράγματα θα διευκολυνθούν κάπως (αλλά ποτέ δεν θα γίνουν ιδανικά αν κάποιος δεν έχει γαμάτο βιογραφικό). Οι ξένες χώρες ζητάνε εργατικό δυναμικό με εξειδικεύσεις και γνώσεις. Αν δεν τα έχεις δεν θα σε πάρουν γιατί υπάρχει το εγχώριό τους εργατικό δυναμικό που αν μη τι άλλο, έχει και άψογη γνώση της γλώσσας που μιλάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν ειναι ολα τα ξενοδοχεια πενταστερα.

Σε πιο απλα (οχι χοστελ) εχω πετυχει και αλλοδαπους ρεσεψιονιστ που με το ζορι ψευτπμιλουσαν αγγλικά.

 

Εγω δεν καταλαβαινω το

ενω δεν ξερεις ουτε καν την χωρα, αρα δεν σου εχει βρει κανεις δουλεια.

Γιατι ειναι πιο πιθανο να δουλεψεις σε ξενοδοχειο απ οτι σε εστιαση, πωλησεις, γραμματεία κτλ

 

Το "προκειται" πως προεκυψε; Σε προμοταρει κανεις αν αποκλειστικα δουλεψεις σε ξενοδοχειο; Η απλά ελπίζεις οτι σε κάθε χειραψία οι εκστασιασμενοι πελατες θα σου χωνουν κι απο ενα διπλωμενο πενηντάευρο;

 

Εχεις πτυχιο ρεσεψιονιστ ή θελεις να πας να μανατζαρεις ενα ξενοδοχειο; τι φαση;

ναι αλλα θελει υψηλο μισθο.δε νομιζω σε ξενοδοχεια χαμηλης κατηγοριας να εχει υψηλους μισθους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα να αναφερω οτι η δουλεια που κοιταω στο ξενοδοχειο θα ειναι τυπου σερβις σε εστιατοριο, συντηρητης και λοιπες παρεμφερεις εργασιες. Οποτε αν οσα ειπε ο φιλος πιο πανω αφορουν δουλεια manager reception κτλπ προφανως εχει δικιο αν ομως οχι εχω κατεβατο αντιλογο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα να αναφερω οτι η δουλεια που κοιταω στο ξενοδοχειο θα ειναι τυπου σερβις σε εστιατοριο, συντηρητης και λοιπες παρεμφερεις εργασιες. Οποτε αν οσα ειπε ο φιλος πιο πανω αφορουν δουλεια manager reception κτλπ προφανως εχει δικιο αν ομως οχι εχω κατεβατο αντιλογο..

Και τι έχεις να προσφέρεις παραπάνω από τον άνεργο της χώρας στην οποία θα πας;

Ξαναφέρνω παράδειγμα το Βέλγιο, που και για εστιατόριο, και για συντήρηση πρέπει να έχεις δίπλωμα για να δουλέψεις.

Μετά το λύκειο (ίσως και γυμνάσιο για ορισμένα επαγγέλματα) πας σε σχολή ενός χρόνου.

Και ο σερβιτόρος θα γνωρίζει και την γλώσσα της χώρας και ίσως και άλλες.

 

Εσύ τι προσφέρεις παραπάνω για να σε προτιμήσει ο ξένος εργοδότης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι έχεις να προσφέρεις παραπάνω από τον άνεργο της χώρας στην οποία θα πας;

Ξαναφέρνω παράδειγμα το Βέλγιο, που και για εστιατόριο, και για συντήρηση πρέπει να έχεις δίπλωμα για να δουλέψεις.

Μετά το λύκειο (ίσως και γυμνάσιο για ορισμένα επαγγέλματα) πας σε σχολή ενός χρόνου.

Και ο σερβιτόρος θα γνωρίζει και την γλώσσα της χώρας και ίσως και άλλες.

 

Εσύ τι προσφέρεις παραπάνω για να σε προτιμήσει ο ξένος εργοδότης;

 

Ενα τσουβαλι λιρες!

 

Γιατι τι ειναι το παιδι; για μια δουλεια συντηρητη ψαχνει. Οχι εδρα στο πανεπιστημιο. Χαλαρωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα τσουβαλι λιρες!

 

Γιατι τι ειναι το παιδι; για μια δουλεια συντηρητη ψαχνει. Οχι εδρα στο πανεπιστημιο. Χαλαρωσε

Γιατί ρε φίλε ξεκινάει τελείως λάθος και με λάθος σκεπτικό.

Η ανεργία και η οικονομική κρίση δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο.

Για μια θέση συντηρητή ο ξενοδόχος θα λάβει 1,000 βιογραφικά σε 2 μέρες, το 90% από αυτά θα έχουν επιδότηση από το ταμείο εργασίας της χώρας, γιατί και με ποια λογική θα προτιμήσει τον Έλληνα που δεν κατοικεί στην χώρα, δεν επιδοτείται από το ταμείο της χώρας και δεν μιλά την γλώσσα;

 

Έδρα σε πανεπιστήμιο την σημερινή εποχή (όταν φυσικά έχεις τα προσόντα) βρίσκεις ευκολότερα από απλή δουλειά στο εξωτερικό. Δεν ψάχνουν εργάτες, έχουν μπόλικους από δαύτους. Η όποια έλλειψη είναι στο εξειδικευμένο προσωπικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε φίλε ξεκινάει τελείως λάθος και με λάθος σκεπτικό.

Η ανεργία και η οικονομική κρίση δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο.

Για μια θέση συντηρητή ο ξενοδόχος θα λάβει 1,000 βιογραφικά σε 2 μέρες, το 90% από αυτά θα έχουν επιδότηση από το ταμείο εργασίας της χώρας, γιατί και με ποια λογική θα προτιμήσει τον Έλληνα που δεν κατοικεί στην χώρα, δεν επιδοτείται από το ταμείο της χώρας και δεν μιλά την γλώσσα;

 

Έδρα σε πανεπιστήμιο την σημερινή εποχή (όταν φυσικά έχεις τα προσόντα) βρίσκεις ευκολότερα από απλή δουλειά στο εξωτερικό. Δεν ψάχνουν εργάτες, έχουν μπόλικους από δαύτους. Η όποια έλλειψη είναι στο εξειδικευμένο προσωπικό.

Μήπως υπερβάλλουμε λιγο;

 

Αρα, το "εξωτερικο" ειναι ενα μερος που εχουνε ελλειψη σε πτυχιουχους με προσοντα, εκτος απο πτυχιουχους συντηρητες που βρωμαει ο τοπος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως υπερβάλλουμε λιγο;

Αρα, το "εξωτερικο" ειναι ενα μερος που εχουνε ελλειψη σε πτυχιουχους με προσοντα, εκτος απο πτυχιουχους συντηρητες που βρωμαει ο τοπος.

Οκ, ωραιο το καφενειο που μπηκα. Κυρ Φανη, πιασε μου εναν γλυκυ βραστο!

Δήλωσε ο ts ότι είναι πτυχιούχος συντηρητής;

Και φίλε, αν δεν έχεις ιδέα τι παίζει έξω μην πετάγεσαι από το πουθενά. Για δουλειές συντηρητών σε ξενοδοχεία (και οπουδήποτε) παίζει ταμείο ανεργίας και το επίσημο γραφείο ευρέσεως εργασίας της χώρας. Σε αφήνουν να ψάξεις για ένα χρονικό διάστημα για δουλειά και άμα δεν βρίσκεις σε βοηθούν. Βλέπουν τι ζήτηση σε εργατικό δυναμικό υπάρχει, μιλούν με τον άνεργο, και τον στέλνουν σε σχολή να μάθει το επάγγελμα. Σχολή που επιδοτείται και ο άνεργος της χώρας θα πληρώσει ελάχιστα. Και σχολή που ολοκληρώνεται σε 1 χρόνο. Και σε ένα χρόνο ο άνεργος της χώρας θα ειδικευτεί στο τάδε επάγγελμα και θα μπορέσει να βρει δουλειά, γιατί όταν ο ξενοδόχος τον προτιμήσει θα πάρει επιδότηση (ο ξενοδόχος) από το ταμείο ανεργίας της χώρας.

 

Μην συγκρίνεις ελληνικές τριτοκοσμικές καταστάσεις. Γι'αυτό θέσεις που δεν θέλουν εξειδίκευση ή γνώσεις, ή θέσεις εργασίας που με ελάχιστες σπουδές μπορεί να αποκτήσει τις γνώσεις κάποιος, καλύπτονται από τους άνεργους της χώρας και όχι του εξωτερικού.

 

Φέρνω παράδειγμα τις χώρες που έχω ζήσει (Γαλλία, Ολλανδία, Βέλγιο) και τα επαγγέλματα που δίνει ο ts (σερβιτόρος, συντηρητής). Αν έχει γνωστό και αύριο πάει για δουλειά. Προφανώς δεν έχει. Για σερβιτόρος να τον προτιμήσουν θα πρέπει να γνωρίζει φυσικά από σέρβις (αν δεν έχει πτυχίο, τότε προυπηρεσία και συστατικές από εργοδότες και ξένες γλώσσες. Για συντηρητής πάλι πτυχίο/δίπλωμα ή προυπηρεσία με συστατικές επιστολές.)

 

Στην περίπτωσή του τώρα, γιατί δεν τα έχει τα προσόντα. Διαλέγει την χώρα που θέλει να πάει. Μαθαίνει την γλώσσα. Αν έχει χρήμα, να πάει εκεί για να την μάθει. Πηγαίνοντας εκεί θα γραφτεί στο εκεί γραφείο ευρέσεως εργασίας και σαν άνεργος εκεί. Επίδομα ανεργίας αν έχει ελληνικά ένσημα μπορεί να πάρει, αλλά πρέπει να βρει άτομο να του κολλήσει τουλάχιστον δύο ένσημα στην εκεί χώρα. Ποσό όμως μηδαμινό σε σχέση με την χώρα (γύρω στα 300 ευρώ τον μήνα). Το να βρει δουλειά σε ξένη χώρα ενώ βρίσκεται στην Ελλάδα, στις θέσεις που θέλει, δύσκολο, μην πω ακατόρθωτο και φανώ υπερβολικός. Φυσικά θα μου πεις ότι πχ υπάρχουν αγγελίες που ζητάν έλληνες σερβιτόρους σε γερμανικά εστιατόρια, ολλανδικά κτλ, όποιος τόλμησε και πήγε χωρίς γνωστό και χωρίς χρήμα καβάντσα γνωρίζει καλύτερα από εμένα την εκμετάλλευση που πέφτει.

 

Α και να μην ξεχάσω, τα ξενοδοχεία στις χώρες που ανέφερα δεν προσφέρουν στέγη. Και στις υπόλοιπες, αλλά για να μην φανώ υπερβολικός πάλι μιλάω για τις χώρες που έζησα και το έχω ψάξει για εργασία σε ξενοδοχείο. Εξαίρεση ίσως ξενοδοχεία τύπου Club Med αλλά βασικά ξενοδοχεία τέτοιου τύπου ψάχνουν (και δίνουν στέγη) σε ανιματέρ (δουλεύεις κάποιες ώρες σε κάποιο πόστο, τις υπόλοιπες τις συμπληρώνεις διασκεδάζοντας τους πελάτες, θέατρο, εκδηλώσεις, τραγούδια, μαλακίες κάθε τύπου. Δυστυχώς επιβάλλεται η γνώση ξένων γλωσσών για αυτές τις θέσεις γιατί έχουν να κάνουν με customer service).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δήλωσε ο ts ότι είναι πτυχιούχος συντηρητής;

Και φίλε, αν δεν έχεις ιδέα τι παίζει έξω μην πετάγεσαι από το πουθενά. Για δουλειές συντηρητών σε ξενοδοχεία (και οπουδήποτε) παίζει ταμείο ανεργίας και το επίσημο γραφείο ευρέσεως εργασίας της χώρας. Σε αφήνουν να ψάξεις για ένα χρονικό διάστημα για δουλειά και άμα δεν βρίσκεις σε βοηθούν. Βλέπουν τι ζήτηση σε εργατικό δυναμικό υπάρχει, μιλούν με τον άνεργο, και τον στέλνουν σε σχολή να μάθει το επάγγελμα. Σχολή που επιδοτείται και ο άνεργος της χώρας θα πληρώσει ελάχιστα. Και σχολή που ολοκληρώνεται σε 1 χρόνο. Και σε ένα χρόνο ο άνεργος της χώρας θα ειδικευτεί στο τάδε επάγγελμα και θα μπορέσει να βρει δουλειά, γιατί όταν ο ξενοδόχος τον προτιμήσει θα πάρει επιδότηση (ο ξενοδόχος) από το ταμείο ανεργίας της χώρας.

 

Μην συγκρίνεις ελληνικές τριτοκοσμικές καταστάσεις. Γι'αυτό θέσεις που δεν θέλουν εξειδίκευση ή γνώσεις, ή θέσεις εργασίας που με ελάχιστες σπουδές μπορεί να αποκτήσει τις γνώσεις κάποιος, καλύπτονται από τους άνεργους της χώρας και όχι του εξωτερικού.

 

Φέρνω παράδειγμα τις χώρες που έχω ζήσει (Γαλλία, Ολλανδία, Βέλγιο) και τα επαγγέλματα που δίνει ο ts (σερβιτόρος, συντηρητής). Αν έχει γνωστό και αύριο πάει για δουλειά. Προφανώς δεν έχει. Για σερβιτόρος να τον προτιμήσουν θα πρέπει να γνωρίζει φυσικά από σέρβις (αν δεν έχει πτυχίο, τότε προυπηρεσία και συστατικές από εργοδότες και ξένες γλώσσες. Για συντηρητής πάλι πτυχίο/δίπλωμα ή προυπηρεσία με συστατικές επιστολές.

 

Στην περίπτωσή του τώρα, γιατί δεν τα έχει τα προσόντα. Διαλέγει την χώρα που θέλει να πάει. Μαθαίνει την γλώσσα. Αν έχει χρήμα, να πάει εκεί για να την μάθει. Πηγαίνοντας εκεί θα γραφτεί στο εκεί γραφείο ευρέσεως εργασίας και σαν άνεργος εκεί. Επίδομα ανεργίας αν έχει ελληνικά ένσημα μπορεί να πάρει, αλλά πρέπει να βρει άτομο να του κολλήσει τουλάχιστον δύο ένσημα στην εκεί χώρα. Ποσό όμως μηδαμινό σε σχέση με την χώρα (γύρω στα 300 ευρώ τον μήνα). Το να βρει δουλειά σε ξένη χώρα ενώ βρίσκεται στην Ελλάδα, στις θέσεις που θέλει, δύσκολο, μην πω ακατόρθωτο και φανώ υπερβολικός. Φυσικά θα μου πεις ότι πχ υπάρχουν αγγελίες που ζητάν έλληνες σερβιτόρους σε γερμανικά εστιατόρια, ολλανδικά κτλ, όποιος τόλμησε και πήγε χωρίς γνωστό και χωρίς χρήμα καβάντσα γνωρίζει καλύτερα από εμένα την εκμετάλλευση που πέφτει.

 

 

εχεις δικιο.οι ξενοι δεν ειναι τα κοροιδα που μοιραζουν λεφτα.εδω εχουν πεσει κατα πολυ οι μισθοι και για το εξειδικευμενο προσωπικο.ειδικα στην γερμανια πανε τα καλα φραγκα που μοιραζαν καποτε σε πτυχιουχους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επιμενεις να θεωρεις το εξωτερικο μια χωρα.

 

Εμενα παλι γνωστοι μου πηγανε σε Γερμανια (κουζινα - απολυτηριο λυκειου), Καναδα (εστιατοριο), Βελγιο (δουλεια γραφειου), Αγγλια (προγραμματιστης). Καναδα (ηλεκτρολογος απο ΤΕΙ), Μαροκο (πολ. μηχανικος), Αυστρια (χημικος) και ενα σωρο αλλες περιπτωσεις που απλα ψαξαν, ψαχτηκαν και ξεκινησαν.

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΧΩΡΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΙΔΙΕΣ. Ολα σιγουρα οι δυτικες πιο οργανωμενες

 

Δεν ειπε κανεις οτι ειναι ευκολο αλλα οχι ακατορθωτο οπως το παρουσιαζεις.

 

Σημαντικο ειναι να μην θεωρει ο ts το "εξω" γη της επαγγελιας γιατι θα φαει τα μουτρα του.

 

Αλλα το κυριοτερο, αυτο που με προβληματιζει εξ' αρχης ειναι οτι δεν εχει πλανο. Θελει να παει στο εξωτερικο να δουλεψει σε ξενοδοχειο. Ελπιζω να ειναι μια πρωιμη αγουρη σκεψη, γιατι αλλιως ειναι πολυ χαοτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...