Προς το περιεχόμενο

Sony xperia M αξίζει?


NT-Lars

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μια γνωμη για τη συγκεκριμένη συσκευή αν μπορείτε...

 

 Καταρχας όσα smartphone είχα μέχρι τώρα ήταν android, δεύτερον σαν "κοριτσάκι" με ενδιέφερε και το design οπότε σχεδόν πάντα κατέληγα σε Sony. 

 

O προβληματισμός μου έγκειται στο εξής. Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις από τη συσκευή αλλά έχω ένα παράπονο με σχεδόν όλες τις προηγούμενες. Τον πρώτο χρόνο πάντα δουλευαν ρολόι, τον δευτερο πάντα αρχίζουν τα προβλήματα, λες και είναι επίτηδες κατασκευασμένα έτσι για να χαλάσει και να πάρω καινούρια (οχι οτι κ αυτό θα μου έκανε εντύπωση)!  Γι'αυτό και αποφάσισα να μην επενδύω σε κάτι ιδιαίτερα ακριβό που να τραβάει τουλάχιστον για 2 χρονάκια. Μετά έτσι κι αλλίως πάντα βγαίνει κάτι άλλο που μας τραβάει την προσοχή.

 

 Η τελευταία μου συσκευή εδώ και μήνες μου έχει κάνει τα νεύρα κρόσια!!! Κόβεται συνεχώς η γραμμή, πέφτει το σήμα δεν ξέρω γω τι, δεν μπορώ να μιλήσω με άνθρωπο, κόβεται σε δευτερόλεπτα! Και επειδή οι κλήσεις αφορούν σχεδόν πάντα εργασιακές υποχρεώσεις μου δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα!

 

Εν πάση περιπτώσει, προσανατολίζομαι προς το xperia m. Μήπως μπορείτε να με κατατοπίσετε αν έχετε λάβει υπ'όψιν κανενα "κουσούρι"??? Μήπως είναι προς αποφυγήν??? (Θα μου πείτε παλι xperia κατεληξα να κοιτάω...μαζοχισμός τι να πω...)

 

Thanks in advance :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια γνωμη για τη συγκεκριμένη συσκευή αν μπορείτε...

 

Καταρχας όσα smartphone είχα μέχρι τώρα ήταν android, δεύτερον σαν "κοριτσάκι" με ενδιέφερε και το design οπότε σχεδόν πάντα κατέληγα σε Sony.

 

O προβληματισμός μου έγκειται στο εξής. Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις από τη συσκευή αλλά έχω ένα παράπονο με σχεδόν όλες τις προηγούμενες. Τον πρώτο χρόνο πάντα δουλευαν ρολόι, τον δευτερο πάντα αρχίζουν τα προβλήματα, λες και είναι επίτηδες κατασκευασμένα έτσι για να χαλάσει και να πάρω καινούρια (οχι οτι κ αυτό θα μου έκανε εντύπωση)! Γι'αυτό και αποφάσισα να μην επενδύω σε κάτι ιδιαίτερα ακριβό που να τραβάει τουλάχιστον για 2 χρονάκια. Μετά έτσι κι αλλίως πάντα βγαίνει κάτι άλλο που μας τραβάει την προσοχή.

 

Η τελευταία μου συσκευή εδώ και μήνες μου έχει κάνει τα νεύρα κρόσια!!! Κόβεται συνεχώς η γραμμή, πέφτει το σήμα δεν ξέρω γω τι, δεν μπορώ να μιλήσω με άνθρωπο, κόβεται σε δευτερόλεπτα! Και επειδή οι κλήσεις αφορούν σχεδόν πάντα εργασιακές υποχρεώσεις μου δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα!

 

Εν πάση περιπτώσει, προσανατολίζομαι προς το xperia m. Μήπως μπορείτε να με κατατοπίσετε αν έχετε λάβει υπ'όψιν κανενα "κουσούρι"??? Μήπως είναι προς αποφυγήν??? (Θα μου πείτε παλι xperia κατεληξα να κοιτάω...μαζοχισμός τι να πω...)

 

Thanks in advance :-)

Πες μας λιγο ποια συσκευη διαθετεις τωρα και το ποσο που θα διαθεσεις περιπου για συσκευη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι 200-220 μπορώ να διαθέσω για μια mid-range συσκευη. Προς το παρόν έχω ενα xperia ray, το οποίο τον πρωτο χρόνο ήταν άψογο και τώρα κλείνει δύο και αν δεν ήταν αυτό το πρόβλημα με τις κλήσεις δεν έχει παρουσιάσει τπτ άλλο. Γενικώς τα specs από xperia m με καλυπτουν, επεξεργαστης, κάμερα, οθονη, κλπ (ίσως θα ήταν καλό να πάρω κατι με μεγαλύτερη μνήμη βέβαια αλλά μου έχει "κολλήσει" η συγκεκριμένη συσκευή). Αυτό που θέλω να αποφύγω ειναι πάσης φύσεως κολλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω σκεφτεί να μεταπηδήσω σε windows phone (πχ lumia620) αλλά δεν ξέρω αν μου "ταιριάζει" δεν εχω σκοπό να χρησιμοποιώ office η να έχω το κινητο για επαγγελματική χρήση καθαρά. Αλλωστε εχω βολευτεί πολύ με κάποιες εφαρμογές απο android κι εχω μάθει να εξαρτώμαι από αυτές, η συνήθεια γαρ. Βέβαια δεν ειμαι και γνωστης των windows phone οποτε δεν εχω πληρη άποψη. Το xperia l ναι το ειδα, εχει νομιζω μεγαλύτερη μνημη και οθονη. Κατα τ'αλλα δεν ειδα καμια άλλη βασική διαφορά, αυτό που με χαλάει ίσως είναι λίγο η εμφάνιση. Δεν ξέρω, μου κάνει κάπως πιο ογκώδες... Λέτε να μην τολμήσω το m?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι 200-220 μπορώ να διαθέσω για μια mid-range συσκευη. Προς το παρόν έχω ενα xperia ray, το οποίο τον πρωτο χρόνο ήταν άψογο και τώρα κλείνει δύο και αν δεν ήταν αυτό το πρόβλημα με τις κλήσεις δεν έχει παρουσιάσει τπτ άλλο. Γενικώς τα specs από xperia m με καλυπτουν, επεξεργαστης, κάμερα, οθονη, κλπ (ίσως θα ήταν καλό να πάρω κατι με μεγαλύτερη μνήμη βέβαια αλλά μου έχει "κολλήσει" η συγκεκριμένη συσκευή). Αυτό που θέλω να αποφύγω ειναι πάσης φύσεως κολλήματα.

Με μια μικρη υπερβαση απο οτι βλεπω μπορεις να πας στα xperia t και xperia Ion που ειναι πολυ ανωτερα απο αυτα που αναφερεις και κατ εμε πιο ομορφα επισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σίγουρα, καλυτερα χαρακτηριστικα. Το Ion νομιζω δεν με βολευει λογω μιας διαφορας στο μεγεθος, το προτιμω λιγο πιο μικροκαμωμενο. Ισως το xperia t, εχεις δικιο. Το m δε σου γεμιζει το ματι ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα και εγω κάνω έρευνα για νεο smartphone και ειμαι μεταξύ τριών Xperia L - Xperia SP - Xperia M .

 

Το L και το M εχουν μικρες διαφορες με εξαίρεση την μνημη για εφαρμογες στο L , και λίγο μεγαλύτερη οθόνη το L.

 

To M συμφωνώ οτι ειναι κομψό,αλλά εχει κυκλοφορήσει απο τον Αυγουστο περίπου οποτε και κουσούρια να έχει δεν έχουν βγει στην επιφάνεια, αν έχει.
Αλλά ενα σίγουρα αρνητικό για το Μ ειναι η μικρή εσωτερική μνημη μόνο 4 gb συνολικά, σίγουρα θα γεμίσουν ευκολα με εφαρμογές ενημερώσεις κ.α.

 

To SP το βρίσκεις και με περιπου 300 αλλά αξίζουν τα 100+ γιατι θα είναι αρκετά ανώτερο των άλλων δυο, εχει αλουμινένιο περίβλημα δηλαδή καλύτερη γενική αίσθηση στο χέρι,πολύ καλύτερη οθόνη(πιο ανθεκτική στις γρατζουνιές,ανάλυση/ευκρίνεια, απόδοση χρώματος και φωτεινότητα στις 4,6 ιντσες) καλύτερο επεξεργαστη και τσιπάκι γραφικών (οχι οτι ειναι πιο γρήγορο αλλά θα κρατηθεί οπως το αγόρασες για περισσότερο καιρό απο τα άλλα δύο) , πολύ καλύτερη αυτονομία (2370 mAh ενω τα άλλα 1750).

 

Για αυτο θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή αν μπορείς και πάρεις κάποια στιγμή το SP γιατι αξίζει,μετα έρχεται το L και τρίτο Μ (εξαιτίας μικρής μνήμης) .

Αν υπάρχουν άλλες προτάσεις με χαρα θα ηθελα να τις ακούσω γιατι και εγω ψάχνομαι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giannisv6 Συμφωνώ σε όλα μαζί σου, ναι το l είναι συγκριτικά καλυτερο απο το m.και φυσικά το sp είναι ανωτερο. Εγώ κατεληξα στο m σαν μια σχετικα φθηνή λυση για μια συσκευή ικανοποιητικών επιδοσεων. Κ μένα με προβληματίζει η μνήμη αλλά έχω συμβιβαστεί και με πολύ μικρότερη (καλη ωρα το ray). Το πρόβλημα μου είναι όπως είπα και παραπάνω είναι οτι ο,τι κινητό έχω πάρει μέχρι στιγμής παντα μετα τον πρώτο χρονο άρχιζαν τα προβλήματα και μαλιστα στα πρωτα μου smartphone είχα δώσει και 500αρες και 400αρες. Ασχέτως λοιπον δυνατοτήτων, επεξεργαστών κλπ αποφάσισα να μην ξαναπαρω κάτι πανω από 200 ώστε αν συμβεί κάτι κ πρεπει να αλλάξω να μην τραβάω τα μαλλια μου μετα! Οποτε ναι, σαφως και υπαρχουν πολυ καλύτερες συσκευές απο το m δεν προσπαθώ να το συγκρινω απλως να έχω μια άποψη αν το θεωρείτε τουλαχιστον αξιόπιστο για αυτά που προσφέρει...Βέβαια όπως πολύ σωστα είπες μόλις κυκλοφόρησε οποτε λίγο δύσκολο να έχει βρει ηδη κάποιος κουσουρι, αλλά αναρωτιομουν μήπως κάποιος έχει εντοπίσει κάτι που πιθανόν να εξελιχθεί στραβά... Και να πω και την αμαρτια μου, κοιταω πως μου καθεται και στο ματι κι η αληθεια ειναι οτι το m μου εχει ψιλοκολλησει. Εσύ τελικά σε ποιο προσανατολιζεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NT-Lars δυστυχώς ετσι ειναι με την τεχνολογία και γω εχω ενα λαπτοπ 6 μηνων που το πηρα 700 και σήμερα με 600 βρίσκω 5 φορες καλύτερο...
Για αυτο θα σου πρότεινα να αγοράζεις οτι ικανοποιεί τις ανάγκες σου και κάτι παραπάνω και όχι το καλύτερο τις αγοράς.

 

Προσανατολίζομαι στο SP επειδή με εχει κερδίσει η εμφάνιση του κυρίως τα 3 ledakia  :-D  , το οτι ειναι πλαισιωμένο με αλουμίνιο αλλά και με την λογική οτι θα με κρατήσει ικανοποιημένο για περισσότερο καιρό απο τα άλλα δύο.

Θα κάνω λίγους μήνες υπομονή να πέσει η τιμή του να δω και κριτικές χρηστών και μετα θα το χτυπήσω αν κάτι στραβώσει ,με τα σημερινά δεδομένα σειρά θα έχει το Μ αν δεν βγει κάτι καλύτερο στα λεφτα του περίπου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε λεω να μεινω σε μικρότερα "κυβικα" και να κανω τη δουλεια μου απλα...Ετσι κι αλλιως το βασικό που ξεχναμε ειναι οτι θελουμε ενα κινητο για ευκολια σε κλησεις κι επικοινωνια!  Για ολα τ'αλλα υπάρχουν και τα tablet, laptop, κλπ. Κι εγω αυτη τη στιγμη δεν μπορω να κρατησω κληση πανω απο 10 δευτερόλεπτα!!! Νομιζω οτι ναι αξίζει το sp να περιμενεις λίγο για πτωση τιμής αλλά μέσα σε μερικούς μήνες δεν ξέρεις τι άλλο μπορεί να πάρει το μάτι σου! ;)  Κι εκει αρχιζει το μπέρδεμα! Προσωπικα, εγω δεν μπορω να βλεπω το xperia l. Οσο το βλεπω τοσο με απωθει...Θα κανω υπομονη 2 εβδομαδες να πληρωθω να πεσει το ρευστο κι ελπιζω μεχρι τοτε να εχω αποφασισει τι θα παρω. δεν με παιρνει αλλη καθυστερηση. Ευχαριστώ για τις ιδέες!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες ποιες εφαρμογες ειναι αυτες που σε βολευουν για να δουμε αν μπορεις να μεταπηδησεις σε windowsphone για να μη γινουν τα νευρα σου παλι κροσια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω disqualified για την προθεση αλλα σκεφτομαι να παραμεινω android. ΗΘελα μονο μια γνωμη για το m με τα υπαρχοντα χαρακτηριστικα αν σας φαινεται αξιοπιστο. Δεν θελω κατι "τραβηγμενο". Οπως και να'χει thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το θελω για "βαρια" χρηση, οποτε κι εγω ελπιζω να ανταποκριθει αξιοπρεπως ως προς τα χαρακτηριστικα του τουλαχιστον. Ευχαριστώ Tig :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...