Προς το περιεχόμενο

nanostation 2 με sagem fast 2404 ως repeater


zik1984

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά έχω συνδεθεί με μια nano σε mikrotik δίκτυο και έχω ιντερνετ κανονικά.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να βάλω το sagem σαν repeater για να έχουν και οι άλλοι υπολογιστες internet. To sagem είχε ρυθμιστεί απο το παιδί και έπαιζε κανονικά συνδεόταν ενα pc και οι υπόλοιποι δεν χρειαζόταν να βάλουν κωδικό και έτσι μπορούσαν έχουν περισσότεροι από ένας υπολογιστές ιντερνετ.

Εγω κατάφερα να συνδέομαι μεσω sagem αλλα μπορεί μόνο ένα pc την φορά, για να συνδεθεί κάποιο άλλο πρέπει να ξεσυνδεθεί ο προηγούμενος.

 

Κάποιος για βοήθεια ευχαριστώ πολύ εκ τον προταίρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το sagem μπορει απλα να παρει ιντερνετ απο το nanostation και να δωσει με καλωδιο η ασυρματα.δευτερον?απο καποιο Public hotspot παιρνεις με κωδικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιρνω ιντερνετ απο public hotspot επι πληρωμη βεβαια και πρέπει να βαζω τον κωδικο καθε φορα που συνδεομαι. Το παιδι που εχει το hotspot ειχε φτιαξει το ρουτερ και με το που συνδεοταν ενας ο επομενος δεν χρειαζοταν να βαλει κωδικο. Και προσπαθω μα κανω το ιδιο τωρα μετα απο ρεσετ που εκανα στο ρουτερ. Απλα δεν ξερω μηπως θελει και καμια ρυθμιση η κεραια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιρνω ιντερνετ απο public hotspot επι πληρωμη βεβαια και πρέπει να βαζω τον κωδικο καθε φορα που συνδεομαι. Το παιδι που εχει το hotspot ειχε φτιαξει το ρουτερ και με το που συνδεοταν ενας ο επομενος δεν χρειαζοταν να βαλει κωδικο. Και προσπαθω μα κανω το ιδιο τωρα μετα απο ρεσετ που εκανα στο ρουτερ. Απλα δεν ξερω μηπως θελει και καμια ρυθμιση η κεραια.

σορρυ για το delay>το προβλημα μαλλον δεν ειναι στο sagem οπως καταλαβαινω αλλα στο nanostation.το nanostation θα πρεπει να παρει ip απο το public hotspot και μετα με δικο του dhcp να δωσει ip στο μεσα δικτυο.αν εχεις βαλει να παιζει σαν απλο repeater η σκετο client τοτε το καθε pc Θα παιρνει αλλη ip απο το public hot spot οποτε θα πρεπει να κανει login.το sagem επειδη ειναι adsl router αν καταλαβα καλα που το εκανες εσυ απλα access point .απλα στο sagem θα πρεπει να κλεισεις dhcp σιγουρα και β.να εχει ip στο ιδιο δικτυο με το nanostation.ετσι το καταλαβαινω εγω τουλαχιστον οτι θα πρεπει να παιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...