Προς το περιεχόμενο

Αγορά Nikon D3200


Arisyo13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ήθελα την συμβουλή σου για την αγορά της συγκεκριμένης μηχανής.

Θα μου προτείνατε αυτην ή μήπως υπάρχει κάποια άλλη καλύτερη σε αυτά τα χρήματα που θα μπορούσατε να μου προτείνετε;

 

Επίσης έχει μεγάλες διαφορές από την D5100;

 

Θέλω να μου προτείνετε και κάποιο καλό τρίποδο γύρω στα 15-20 (σε αυτην την τιμη και τα μεταφορικά)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H 5100 είναι καλύτερο σαν αίσθηση σώμα (μεσαίο επίπεδο), η 3200 είναι πιο καινούργια (εισαγωγικό σώμα). Προσωπικά θα προτιμούσα την 5100 μια και για μένα το καλύτερο σε αίσθηση σώμα μετράει, συν τα όποια παραπάνω κουμπιά ενώ η διαφορά mp σε αυτό το επίπεδο δεν λένε κάτι.

Τρίποδο με αυτά τα λεφτά μην πάρεις εκτός αν το θες για στηρίζεις το φλάς(που θα αγοράσεις αν κολήσεις με DSLR) σε εσωτερικούς χώρους χωρίς ρευματα γιατι σε εξωτερικους θα στο πάρει ο αέρας

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H 5100 είναι καλύτερο σαν αίσθηση σώμα (μεσαίο επίπεδο), η 3200 είναι πιο καινούργια (εισαγωγικό σώμα). Προσωπικά θα προτιμούσα την 5100 μια και για μένα το καλύτερο σε αίσθηση σώμα μετράει, συν τα όποια παραπάνω κουμπιά ενώ η διαφορά mp σε αυτό το επίπεδο δεν λένε κάτι.

Τρίποδο με αυτά τα λεφτά μην πάρεις εκτός αν το θες για στηρίζεις το φλάς(που θα αγοράσεις αν κολήσεις με DSLR) σε εσωτερικούς χώρους χωρίς ρευματα γιατι σε εξωτερικους θα στο πάρει ο αέρας

Ωραία και πόσο κοστίζει ένα μέτριο περίπου τρίποδο για μια DSLR?

 

ΥΓ. εννοώ ένα καλο για ερασιτεχνική χρήση

Επεξ/σία από Arisyo13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα αποσύρει τα υπάρχων μοντέλα. Αλλα Ναι θα πετύχεις καλές τιμες σε ξεστοκάρισμα. 

Nα και το άρθρο. http://nikonrumors.com/2013/09/16/nikon-usa-removed-d600-and-d5100-from-their-map-list.aspx/

 

Εγώ και ο μισός πλανήτης αναμένουμε για να τσιμπήσουμε μια d600 όταν ανακοινωθει η 610 :P

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη ειμαι κατοχος της 3200 να σου πω και γω τη γνωμη μου..

Δε θα μεινεις ποτε απο mp καθως μπορεις να κανεις και πιο μεγαλες εκτυπωσεις. Και με την 5100 εννοειται.Απλα στις εκτυπωσεις νιωθω εγω προσωπικα μεγαλυτερη ασφαλεια στα πολλα mp. Ειναι βολικη γενικα με πληθωρα απο καλουδια οπως ολες οι nikon και οι canon..

 

Ενα πραγμα με χαλαει πραγματικα μονο και γι αυτο το λογο θα σου ελεγα να μην πας ουτε στη 3200 αλλα ουτε στην 5100.. Δεν εχουν οθονη στο πανω μερος για τις ρυθμισεις.. Οποτε ή πρεπει να αναβεις συνεχεια την lcd απο πισω για να τις κανεις ή να τις κανεις απ το viewfinder που εμενα προσωπικα δε με βολευει.. Για την ακριβεια οταν εχω συγκεκριμενο χρονο για να τραβηξω ειναι πολυ σπαστικο..

 

Εγω σου προτεινω την Nikon d90 που αν και παλιο μοντελο και μολις τα 12 mp της ειναι τουμπανο..

Προσωπικη μου γνωμη τουλαχιστον.

 

Τωρα αν θες οπωσδηποτε μια απ τις 2 που ανεφερες θα σου ελεγα να πας να τις δεις απο κοντα και τις δυο. Οι διαφορες τους δεν ειναι πολλες οποτε μετραει πολυ το γουστο και το ποσο σε βολευει καθε μια στο κρατημα..

Οι φωτο που βγαζουν και οι 2 παντως σε ιδιες συνθηκες και με ιδιους φακους ειναι εξαιρετικες και οι διαφορες τους δυσδιακριτες.

Ειναι αποφαση win/win αναμεσα στις 2 τους!!

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το τρίποδο θα σου έλεγα ξεκινάνε από 120-150 με την κεφαλή για επώνυμο. Ισως να βρεις και πιο φθηνό (έχω καιρό να ψάξω) αλλά κάπου εκεί. Καταλαβαίνω ότι σου φαίνονται πολλά αλλά η σταθερότητα και η αντοχή πληρώνονται. Σε κάτι πιο φθηνό εγώ δεν θα εμπιστευόμουνα εξοπλισμό με βάρος που να πλησιάζει ή να ξεπερνάει το μισό κιλό. Απειρες οι ιστορίες από μηχανες που έπεσαν στην θάλασσα στηριζόμενες σε ενα φθηνό hama

Μιλάω πάντα για φωτογραφίες σε εξωτερικούς χώρους. Προσωπικά δεν χρειάζομαι να φθάνει σε μεγάλο υψος (1.5 μέτρο φθάνει) και πρέπει οι προδιαγραφές να είναι 3 φορές το μεγιστο βάρος του εξοπλισμού (ωστε να το νιώθω ασφαλές και με την μηχανή σε portrait). Αν σου αρέσει το χομπι κάνε λίγο υπομονή μάζεψε λεφτά για κάποιο manfrotto ή benro και δεν θα το μετανιώσεις (πιθανότατα να υπάρχουν και αξιόλογα λίγο φθηνότερα από Κίνα μη επώνυμα)

Επεξ/σία από TAKE5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@KAKADI Βασικά πολύ καλή η D90 αλλά δεν έχει καλό βίντεο που με ενδιαφέρει επίσης. Οπότε την προσπερνάμε. Η D3200 μου αρέσει περισσότερο γτ είναι λίγο πιο μικρή και επίσης πιο ελαφρυα. Μεινέκτημα η μικρή μπαταρία της που με ένα grip διορθώνεται. 

 

Μάλλον κλείδωσα την σκέψη μου στην D3200.

 

@ΤΑΚΕ5 για ερασιτεχνική χρήση τα 120 όντως ακούγονται πολλά για τρίποδο - σωστή μεν η παρατήρηση ότι επειδη θα κρατάει πάνω της ενα ακριβό προιον πρέπει να είναι και το αναλογο τρίποδο - αλλά η τιμή ξεπερνάει κατά πολύ τις προσδοκίες μου.

Δηάδή δεν θα βρω κάτι αξιόλογο εως τα 20€;

 

Μια άλλη ερώτηση: Ποιά η διαφορά της D300s με την D3200; Στο Snapsort.com (καλό site;) έχουν την ίδια ακριβώς βαθμολογία αλλά η τιμή της D300s είναι διπλάσια. Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί συμβαίνει αυτο;

Επεξ/σία από Arisyo13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η D300s ανήκει στην επαγγελματική κατηγορία της Nikon.

 

Ένα αυτοκίνητο πόλης μπορεί να έχει την ίδια βαθμολογία με ένα φορτηγό αλλά αυτό δε σημαίνει πως χρησιμοποιούνται πάντα με τον ίδιο τρόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά η διαφορά της D300s με την D3200; Στο Snapsort.com (καλό site;) έχουν την ίδια ακριβώς βαθμολογία αλλά η τιμή της D300s είναι διπλάσια. Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί συμβαίνει αυτο;

Γιατί η D300s έχει καλούδια που δεν τα έχει η 3200 καμία DX της Νικον από τότε. FPS, shutter speed, flash sync to name a few.

Από την άλλη ο σενσορας είναι παλαιός πλέον με αποτέλεσμα να βγαίνει η βαθμολογία στα συγκριτικά ίδια. Πρακτικά όμως, αυτοί που χρησιμοποιούν την D300 δεν θα μπορούσαν να κάνουν δουλειά με την 3200. Μην την κοιτάς καν πάντως, δεν είναι για ερασιτεχνική χρήση και κάποια στιγμή (αναμένουμε εδώ και 2 χρόνια) θα βγει και η D400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα τριποδάκι αγορασμένο απο amazon ~15€ που ως τώρα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο!

φτάνει μέχρι 1,70 και το μοναδικό που χρειάζεται σε φούλ ύψος είναι να κρεμάω την τσάντα απο κάτω για παραπάνω βάρος/παραπάνω σταθερότητα!

Εννοείται ότι δεν είναι για επαγγελματική χρήση, ούτε για 1,5 kg φακό αλλά για long exposure σε τοπία με 35άρη prime ή τον 18-55 zoom είναι μιά χαρά!

Το μόνο που χρειάστηκε εξ'αρχής ήταν καλό σφίξιμο σε όλες τις βίδες γιατί όταν ήρθε φαινόταν σκορπιοχώρι!

 

οσον αφορά την επιλογή dslr, άποψη μου είναι ότι για αρχή ξεκινάς με μία φθηνή μτχ πχ 3100 kit με ~300€ που έχει και video και αρκετά mp (εκτός αν θέλεις >20 για να εκτυπώνεις αφίσες) και αφού πάρεις και κάνα φακό παραπάνω και την μάθεις καλά πάς σε 7000/7100 για να πάρεις το κάτι καλύτερο και απο τον εξοπλισμό!

Αν δώσεις 450€ για την 3200 τώρα, μετά θα την λυπάσαι να την δώσεις και πίστεψε με θα έρθει η ώρα που θα θέλεις το κάτι παραπάνω εφόσον αγαπάς το συγκεκριμένο χόμπι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κοιτα να δεις εγω δεν εχω παρει ακομα τριποδο ακριβως επειδη περιμενω να χω το ποσο που λενε τα παιδια για να παρω μια απο τις παραπανω μαρκες! Δεν ειναι επαγγελματικα αυτα που εχουν γυρω στα 100ε! Το θεμα ειναι να ναι σταθερα ωστε να μη σου κουνιεται με το παραμικρο αερακι. Εχω δει τριποδα που δινουν δωρο καμια φορα, και ειναι της πλακας,

. Δεν ξερω γι αυτο το φθηνο που γραφει ο φιλος παραπανω, αλλα γενικα μιλωντας, θα δωσεις λεφτα να παρεις ενα καλο σωμα, γιατι να το θαψεις ενδεχομενως μ ενα κακο τριποδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα αποσύρει τα υπάρχων μοντέλα. Αλλα Ναι θα πετύχεις καλές τιμες σε ξεστοκάρισμα. 

Nα και το άρθρο. http://nikonrumors.com/2013/09/16/nikon-usa-removed-d600-and-d5100-from-their-map-list.aspx/

 

Εγώ και ο μισός πλανήτης αναμένουμε για να τσιμπήσουμε μια d600 όταν ανακοινωθει η 610 :P

Βρήκα μια d5100 με τον 18-105mm  14.000 κλικ στα 400€  ενώ καινούργια έχει 560€ τώρα. Σε ένα μήνα που θα βγει η d5300 πόσο λέτε να πέσει η d5100? μήπως έχει ήδη πέσει? να περιμένω?

Επεξ/σία από Kmd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...