Προς το περιεχόμενο

Temperatures Program Monitor & S3 State


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ήξερα που να το ανοίξω το θέμα και το έβαλα εδώ, αν είναι λάθος, παρακαλώ να μεταφερθεί.

 

Χρησιμοποιούσα μέχρι πρότινος το Core Temp v1 RC3 για την παρακολούθηση των θερμοκρασιών του pc μου, αλλά ένας φίλος που έχει σχεδόν το ίδιο σύστημα με εμένα (FX6300, 970A-UD3 rev1.2 η δικιά μου, rev3.0 η δικιά του μητρική) μου είπε πως οι θερμοκρασίες μου είναι λάθος, αυτός είχε βάλει το Core Temp v1 RC5 και έβλεπε χαμηλότερες. 

 

Μόλις απεγκατέστησα το παλιό και έβαλα το νέο λοιπόν, παρατήρησα όντως πως έδειχνε χαμηλότερες θερμοκρασίες και το σωστό TDP (παλιά έδειχνε 26W αντί 95 που είναι το σωστό).

 

Τέλος πάντων στο πρώτο restart απο την εγκατάσταση της νέας έκδοσης του Core Temp, μόλις πήγαινε να το φορτώσει κόλλησε το σύστημα και έσβησε η οθόνη, δουλεύοντας όμως ακόμα, έπρεπε να κάνω reset για να κάνει επανεκκίνηση. Αφού έκανα επανεκκίνηση πάλι κόλλαγε και έπρεπε να κάνω reset.

 

Με τα πολλά μπήκα safe mode και το έβγαλα το Core Temp v1 RCκαι μπούταρα κανονικά... σχεδόν.

Πρόσεξα λοιπόν, ότι δεν είχα δίκτυο, καμία σύνδεση στο νετ, και ο αντάπτορας της κάρτας εξαφανισμένος από τον πίνακα ελέγχου. Επίσης ο εξωτερικός δίσκος που ειχα συνδεδεμένος δεν λειτουργούσε. Τον έβγαλα, τον ξαναέβαλα τίποτα. Πάω να κάνω επανεγκατάσταση της κάρτας δικτύου, και μου εμφάνισε το μήνυμα ότι δεν βρήκε τον αντάπτορα και να ξανασυνδέσω το καλώδιο δικτύου. 

 

Μάλιστα λέω, προφανώς το κόλλημα του συστήματος με τον Core Tempάφησε το pc σε μια κατάσταση αναστολής (S3 state mode), οπότε έβγαλα πρίζες για 5 λεπτά, και στο επόμενο μπουτάρισμα όλα οκ. 

 

Φυσικά δοκίμασα πάλι να εγκαταστήσω το Core Temp v1 RCαλλά και πάλι έγινε ακριβώς το ίδιο με πριν.

 

Να ανησυχώ για την μητρική μου? Γιατί έφαγε τέτοιο κόλλημα με το S3 state?

Ποιο πρόγραμμα για την επιτήρηση θερμοκρασιών προτείνετε?

Με είχε βολέψει το Core Temp γιατί το είχα βάλει να κάνει έναρξη με τα win και να εμφανίζεται στην taskbar

 

Τι σύστημα μου

FX6300, 970A-UD3 rev1.2, G.Skill RipJaws 8GB, 7870XT Tahiti LE, SSD 840 Pro 120GB, Thermaltake Hamburg 530W PSU

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μου θυμισες τωρα, χωρις να θελω να σε φοβισω-προς θεου κουβεντα να γινεται, αυτο που περιγραφεις το περασα κανα-δυο μερες πριν πεθανει το συστημα της υπογραφης, ή και την ιδια μερα (ή μητρικη ή επεξεργαστης, τα εστειλα πακετο). Προσπαθω να θυμηθω αν και εμενα μου εριξε στο εν λογω state το pc το core-temp. Απο καποιο freeze ηταν, δεν ειμαι σιγουρος, αλλα δινω ευκολα ενα 60-70% οτι με core-temp εγινε. Με λιγο ψαξιμο, το επανεφερα οπως εσυ.

 

Επειδη παρατηρουσα συχνα freezarismata, απο ενα σημειο και μετα, σταματησα να χρησιμοποιω core-temp τελειως, και εμεινα με το hwmonitor, χωρις προβληματα (περα απο καποια λαθη που εκανε μερικες φορες σε ενδειξεις, στην στιγμιαια ηταν παντα σωστο)

Νομιζω παντως οτι δεν εχεις λογους ανησυχιας, μεχρι να αποδειχτει το αντιθετο. Και αν αποδειχτει, η gigabyte θα εχει χασει τουλαχιστον ενα πελατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως τα έφτασε το συστημα σου; Γιατί το εστειλες; Τι παρουσίασε; Για τον ίδιο λόγο με εμένα; Να ανησυχώ;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν στο τσακ να το προσθεσω με edit, αλλα σκεφτηκα οτι μπορει και να μην σε ενδιαφερει, αφου το συστημα σου λειτουργει. Με συγχωρεις.

http://www.insomnia.gr/topic/497416-no-boot-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%87%CE%BF%CF%82/?do=findComment&comment=52587170

Εδω παρουσιασα το προβλημα στην κοινοτητα, μηπως και κατι μου διαφευγει/ειναι περα απο τις γνωσεις μου.

Η καταληξη ειναι αυτη που εγραψα, ή μητρικη ή επεξεργαστης, δυστυχως δεν ειχα αλλη am3+ ουτε καποιος φιλος, οποτε δεν μπορουσα να αποκλεισω τιποτα. Τα εστειλα πριν κατι μερες πακετο, και περιμενω απαντηση. Θα κανω update στο θεμα με οποιαδηποτε εξελιξη.

 

Στην θεση σου δεν θα ανησυχουσα, οπως ηδη σου εγραψα, μεχρι να φανει σοβαρο προβλημα. Και παλι ομως δεν θα πρεπει να ανησυχεις καθως αν θυμαμαι καλα το συστημα σου ειναι νεο, αρα με εγγυηση, αρα το μονο που θα χασεις ειναι χρονος (αν και εφοσον). Αν και πολυτιμος, μπορει να μην σε ενοχλει (οπως εμενα πχ) να μεινεις 10-15 μερες χωρις pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο πρόγραμμα για την επιτήρηση θερμοκρασιών προτείνετε?

Με είχε βολέψει το Core Temp γιατί το είχα βάλει να κάνει έναρξη με τα win και να εμφανίζεται στην taskbar

Μπορείς να κάνεις το ίδιο με το HWiNFO μεταξύ άλλων

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HWiNFO(πολυ αξιοπιστο)+msi afterburner(το γνωστο για την καρτα γραφικων) πακετο απο μενα !!

 

για να βλεπεις και διακριτικα πχ πανω αριστερα μεσα στα games σε real time τι γινεται στο setup σου!!

 

πχ εγω cpu-usage- core -temps mem συστηματος usage

και απο καρτα γραφικων gpu core -mem-usage-temps

πχ

0hcb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρήκα σε κανένα πρόγραμμα την δυνατότητα να εμφανίζονται οι θερμοκρασίες στην taskbar, παρά μόνο της κάρτας με το afterburner, αλλά δεν είδα πουθενά ρύθμιση να φαίνεται και ο επεξεργαστής στα στοιχεία όπως στο screenshot του φίλου από πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρήκα σε κανένα πρόγραμμα την δυνατότητα να εμφανίζονται οι θερμοκρασίες στην taskbar...

Το σετάρεις στις ρυθμίσεις του προγράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορθός, δεν το διατύπωσα εγώ σωστά. Έχει επιλογές να υπάρχει το πρόγραμμα στην taskbar, δεν έχει πουθενά επιλογή όμως, να εμφανίζει τις θερμοκρασίες στην taskbar, όπως κάνει πχ το afterburner για την κάρτα γραφικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορθός, δεν το διατύπωσα εγώ σωστά. Έχει επιλογές να υπάρχει το πρόγραμμα στην taskbar, δεν έχει πουθενά επιλογή όμως, να εμφανίζει τις θερμοκρασίες στην taskbar, όπως κάνει πχ το afterburner για την κάρτα γραφικών

Μια χαρά το διατύπωσες. Ψάξε λίγο καλύτερα.

 

 

bsk0.jpg

 

 

Είναι στο configure των sensors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...