Προς το περιεχόμενο

Η Google γνωρίζει σχεδόν όλους τους κωδικούς Wi-Fi παγκοσμίως


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η google διαχειρίζεται τεράστιο όγκο πληροφοριών. Μάλιστα αρχίζει και γίνεται επικίνδυνο μονοπώλιο.

 

Σίγουρα μπορούν να βγάλουν χρήσιμες πληροφορίες πχ για την κυβέρνηση

 

Και ποιος ξέρει μπορεί τα στατιστικά να λένε οτι αντέχει και άλλο ο Έλληνας.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Στο τέλος ας μας βάλουν κι ένα τσιπακι αφού ήδη μας ελέγχουν, εδώ ψηφίζουμε σαν Υπουργεία τους ίδιους πολιτικούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το feature (backup) υποτίθεται ότι είναι μία υπηρεσία στο χρήστη.

 

Να έχει π.χ. backup των επαφών μου ή των bookmarks μου ή ακόμα και  των κωδικών σε σελίδες που εγώ επιλέγω να αποθηκευτούν, το καταλαβαίνω. Γιατί αυτά είναι άμεσα διαθέσιμα σε εμένα όταν π.χ. κάνω login σε μία νέα συσκευή Android με τα δικά μου στοιχεία. 

 

Το να έχει backup του wifi κωδικού μου πάλι δε το καταλαβαίνω. Αφού δε πρόκειται να μου τον αποκαλύψει ποτέ αν εγώ τον ξεχάσω. Και σε κάθε νέα συσκευή πρέπει να τον καταχωρήσω.

 

Φάουλ είναι σίγουρα το ότι δένει το backup του wifi password μαζί με το backup των υπόλοιπων δεδομένων. Αν θες την υπηρεσία του backup, είναι υποχρεωτικό και  το backup του wifi password. Θα έπρεπε αυτό να αποτελεί ξεχωριστή ρύθμιση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω πει και σε κάποιους φίλους. Το cloud είναι η κερκόπορτα για τις ζωές μας. Αν σας βολεύει η λειτουργία αυτή μπορείτε να φτιάξετε το δικό σας cloud με ένα NAS το οποίο θα βρίσκεται σπίτι σας και όχι στα χέρια πολυεθνικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολικός ο τίτλος. Η google μπορεί να δει οτι της στέλνεις. Ξέρει τους κωδικούς απο όσους κάνουν cloud backup.

Γενικά όποιος χρησιμοποιεί το cloud πρέπει πλέον να ξέρει οτι κάποιος σίγουρα θα μπορεί να έχει πρόσβαση σε αυτά που ανεβάζει με τον ενα ή τον άλλο τρόπο. Αν δεν του αρέσει αυτό (όπως δεν αρέσει σε εμένα) τότε δεν χρησιμοποιεί το cloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μπορει να κανει με αυτους τους κωδικους ;

 

Εγω πιστευω τιποτα

με ενα κακοβουλο ''προγραμμα'' θα μπορουσε να ελεγξει το pc σου ισως..υποθετικα..Βλεπε apps του στυλ phone my pc κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή υποθετικά θα ερθει κάτω απο το σπίτι σου developer τις google απο το Αμέρικα θα κάτσει να ψαξει το κωδικό του wifi σου για να μπει στο router σου και μέτα να σπάσει firewall,windows κλπ και ολα αυτά για να δει το λουκάνικο σου που το έβγαλες φωτογραφία και το εχεις κρυμμένο στο pc σου; Ε ανέβασε το στο google+ οικειοθελώς μη κουράζεις τον άνθρωπο :P
Ουτε στις ταινίες επιστημονικής φαντασίας δεν γίνονται αυτά.
Υποθετικά.. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...