Προς το περιεχόμενο

H Cyanogen χρηματοδοτείται με $7 εκ. για την επέκταση των δυνατοτήτων της


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tα "roms" ειναι ξεχωριστα λειτουργικά. Το να λες οτι το cyanogen ειναι "rom του android" ειναι σαν να λες οτι το android ειναι rom του Linux.

 

μορφώσου

Σορι,αλλα ολα αυτα ειναι μ@λ@κιες!

Ειναι σαν να λες εχουμε το android που ειναι διανομη του linux και το sense,touchwiz,cyanogenmod κ.α. διανομες του android και παει λέγοντας!

Τελικα ποιο ειναι το λογισμικο και πως γινεται να βγει τριτο αν δε χωριστεί πρωτα ολο το android σε ολες τις "διανομες"(sense,touchwiz,cyanogenmod,aosp,miui κ.α)?

 

Τελικα ρε orlox,οταν με ρωτουν τι λογισμικο εχει το gs3 να το παιζω geek και να τους απαντω με καμάρι "touchwiz"!;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Akoma kai me to kainourgio installer 8a prepei na exoume unlocked tin suskeuh kai rooted?

Epishs ws neos xrhsths twn android

aksizei se pure android suskeuh na valeis custom rom kai sugkekrimena auth?

αν φτιάξουν εργαλείο θα κάνει ευτό και root και unlock bootloader και θα σου βάζει cwm και θα σου φλασάρει τη rom 

 

υπάρχουν τέτοια εργαλεία σε διάφορες συσκευές, πχ στη δική μου υπάρχει για να φλασάρει τη στοκ ρομ (και να κάνει root κτλ βέβαια)

 

δε χρειάζεται να έχεις ιδιαίτερες γνώσεις άπαξ κι έχεις αυτές τις ευκολίες, κλικάρεις και τα κάνει μόνη της η εφαρμογή, αυτό θέλουν να επιτύχουν γιατί μέχρι στιγμής φλασάρει χειροκίνητα

 

όχι ότι είναι κάτι το ιδιαίτερο, απλά αν δεν έχεις κάποιο να σου δείξει θέλει ψάξιμο 

 

ξερει κανεις που μπορω να βρω ψυκτρες για κινητα? :P

ρε φίλε αυτό θέλω κι εγώ να φτιάξουν ψυκτράκια για κινητά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι όμως έτσι είναι

 

Ναι αλλα πρεπει να αποφασισουμε πως θα τα βλεπουμε!Ολα σαν ενα ενιαιο συνολο ενως λογισμικου ή το καθενα ξεχωριστα σαν διαφορετικο λογισμικο και ετσι να τα μετρούμε?

Και στην τελικη ποιος ειναι αυτος ορος για το τι εστι λογισμικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα πρεπει να αποφασισουμε πως θα τα βλεπουμε!Ολα σαν ενα ενιαιο συνολο ενως λογισμικου ή το καθενα ξεχωριστα σαν διαφορετικο λογισμικο και ετσι να τα μετρούμε?

Και στην τελικη ποιος ειναι αυτος ορος για το τι εστι λογισμικο?

όπως υπάρχουν διανομές λίνουξ, υπάρχουν και διανομές android γιατί κολλάς; 

 

η samsung πχ δεν αλλάζει απλά το skin και βάζει μερικές εφαρμογές.. κάνει δραστικές αλλαγές ώστε να θεωρηθεί άλλο πράγμα σε σχέση με αυτό που βγάζει η google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nai exw dei pws ginetai

den eimai toso axrhstos

h aporia m omws paramenei

se stock android firmware

aksizei na to valeis?

m prosferei tosa wste na min me endiaferei na xasw ta amesa update apo tin google?

δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα (το cyanogen) γιατί δε βρίσκω χρόνο και όρεξη, θα το δοκιμάσω πάντως

 

γενικά όμως ναι και σε στοκ android αξίζει να αλλάζεις rom ή έστω kernel γιατί η διαφορά σε ταχύτητα με τον kernel είναι αρκετά αισθητή και με rom οι διαφορά σε δυνατότητες είναι επίσης αισθητή 

 

εγώ για πολύ καιρό ήμουν με στοκ ρομ και custom kernel μόνο για ταχύτητα και smoothness, πλέον όμως είμαι και με custom rom και μπορώ να πώ ότι  δε θα μπορούσα να ζήσω χωρίς τα παραπάνω "έξτρα" 

 

κάποια μέρα θα κάτσω να περάσω και cyanogen να δω τι παράπανω μπορεί να έχει 

 

 

YΓ και για τον φίλο μου τον ektor  από το site των cm 

 

 

CyanogenMod (pronounced sigh-AN-oh-jen-mod), is a customized, aftermarket firmware distribution for several Android devices (See above for supported devices & how to install CyanogenMod on said devices). Based on the Android Open Source Project, CyanogenMod is designed to increase performance and reliability over Android-based ROMs released by vendors and carriers such as Google, T-Mobile, HTC, etc. CyanogenMod also offers a variety of features & enhancements that are not currently found in these versions of Android.

 

http://www.cyanogenmod.org/about

 

 

 

είναι άλλη διανομή ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι έκανα λάθος και το έκανα edit , εννοούσα ήμουν με στοκ ρομ και custom kernel

 

γενικά ο πειραγμένος kernel είναι αυτό που δίνει ταχύτητα στο κινητό σου και σου επιτρέπει να πειράξεις πράγματα (πχ να κάνεις ακόμα και overclock ή να βελτιώσεις τα χρώματα της οθόνης σου ) , η ρομ από μόνη της δεν κάνει κάτι πέρα από το να σου δίνει κάποιες παραπάνω επιλογές που δεν έχει η στοκ 

 

μπορείς να κρατήσεις τη μαμά ρομ και να βάλεις απλά custom kernel (βέβαια μετά ξέχνα τα ota updates, χειροκίνητα πλέον) ή μπορείς να πας απευθείας σε custom rom που συνήθως έρχεται πακέτο με κάποιον custom kernel 

 

ή μπορείς να βάλεις custom rom που έρχεται πακέτο με κάποιο kernel και μετά να περάσεις άλλο kernel που ενδεχομένως προτιμάς περισσότερο 

 

ο,τι γουστάρεις κάνεις 

 

απλά τονίζω ότι είναι  διαφορετικά αυτά τα πράγματα και ότι αν σε βολεύει η μαμά ρομ και θές να τη κρατήσεις, μπορείς αρχικά να βάλεις απλά άλλο kernel για τη ταχύτητα/αμεσότητα και γιατί ο στοκ kernel με τις στοκ ρυθμίσεις συνήθως έχει και άκυρα χρώματα στην οθόνη

δηλαδή αυτοί οι δύο λόγοι και μόνο αρκούν για να πειράξεις το κινητό σου 

 

στη δική μου amoled τα χρώματα  γίνονται πολύ καλύτερα από το αρχικό χάλι με το οποίο έρχεται ρυθμισμένο από τη samsung, το βάζω δίπλα σε ένα γιωτόφωνο και δε ντρέπομαι βρε παιδί μου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

YΓ και για τον φίλο μου τον ektor  από το site των cm 

 

 

http://www.cyanogenmod.org/about

 

 

 

είναι άλλη διανομή ;)

Χωρις να θελω να ειμαι αντιδραστικος:P,καλυτερα να περιοριστουν στον ορο rom!

Γιατι διανομη της διανομης,νομιζω το παραχ@ζουμε λιγο!

Το λογισμικο(operating system) ειναι το GNU/linux και ολα τα υπολοιπα ονομάζονται distributions(διανομές)!

Απλα για να τα βάλουμε σε μια ταξη,να ξερουμε τι μας γίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορι,αλλα ολα αυτα ειναι μ@λ@κιες!

Ειναι σαν να λες εχουμε το android που ειναι διανομη του linux και το sense,touchwiz,cyanogenmod κ.α. διανομες του android και παει λέγοντας!

Τελικα ποιο ειναι το λογισμικο και πως γινεται να βγει τριτο αν δε χωριστεί πρωτα ολο το android σε ολες τις "διανομες"(sense,touchwiz,cyanogenmod,aosp,miui κ.α)?

 

Τελικα ρε orlox,οταν με ρωτουν τι λογισμικο εχει το gs3 να το παιζω geek και να τους απαντω με καμάρι "touchwiz"! ;)

Δεν ειναι θεμα "geekness". Οτι μαθαινουμε καλο ειναι -> τι ειναι το λειτουργικο

Ολα σχεδον τα unixoειδή είναι αδερφάκια και εχουν κοινό "μπαμπα"

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/77/Unix_history-simple.svg

 

με την λογική σου είτε εχει ios ειτε android το ίδιο ειναι. Ας τα λεμε και τα 2 unix να μην μας περασουν για geeks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Katalava, apla prepei na ksereis tin ka8e rom kai ton ka8e kernel ti s prosferei kai poso safe einai!

opote dn to les kai eukolo

an iparxei kapoio site pou na ta exei ola mazi kapou

steilto 

kai vlepoume....

μπαίνεις xda και ψάχνεις για τη συσκευή σου. στο development section έχει οτιδήποτε μπορεί να χρειαστείς ή μπορεί να θελήσεις να δοκιμάσεις 

 

απλά φιλική συμβουλή πριν μάθεις να κάνεις το οτιδήποτε, μάθε να φλασάρεις clockworkmod recovery ή κάποιο recovery τεσπα, και μέσα από αυτό κάνε backup πριν από το φλασάρισμα του οποιουδήποτε πράγματος

 

έτσι θα εξασφαλίσεις ότι δε θα μείνεις με το κινητό τούβλο αν κάτι πάει στραβά 

βέβαια να το τουβλοποιήσεις τελείως είναι από πολύ δύσκολο έως αδύνατο, απλά και να το ξεμπλοκάρεις να περνάς στοκ ρομ και να το στήνεις από την αρχή είναι πολλή ταλαιπωρία 

 

ενώ αν έχεις backup κάνεις restore και η παραμικρή ρύθμιση είναι εκεί που την άφησες. αν πιάσεις το σπορ πάντα έχει backup έτοιμο να περιμένει (και ανανέωνέ το συχνά ή πριν από κάθε φλασάρισμα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι θεμα "geekness". Οτι μαθαινουμε καλο ειναι -> τι ειναι το λειτουργικο

Ολα σχεδον τα unixoειδή είναι αδερφάκια και εχουν κοινό "μπαμπα"

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/77/Unix_history-simple.svg

 

με την λογική σου είτε εχει ios ειτε android το ίδιο ειναι. Ας τα λεμε και τα 2 unix να μην μας περασουν για geeks

Με βαση το wikipedia,υπαρχουν 4 λογισμικα "καθαρα" unix(και το osx σαν 5ο) και ενα λογισμικο unix like που ειναι το gnu/linux.

Ολα οσα βασίζονται στον linux kernel ονομάζονται διανομες του λογισμικου gnu/linux συμπεριλαβανομενου και του android!

Εχασα κατι ή κατι δε το καταλαβα σωστα?Γιατι και εγω να μαθω θελω!

 

 

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Operating_system

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι κι αλλιώς θες άλλο recovery για να φλασαρεις μέσω αυτού διαφορά πράγματα

 

Απλά σου λέω ότι υπάρχει και επιλογή για backup και να μην την αγνοήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι αν θα βγεί για u8800pro

 

 

Αναρωτιέμαι αν θα βγεί για u8800pro

ανεπισημα υπαρχουν πολλες version,επισημα με τιποτα,το τηλεφωνο δεν ειναι popular και ειναι και πλεον πολυ παλιο για τα δεδομενα των smartphones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...