Προς το περιεχόμενο

Connx, με κοροιδέυει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά, έχω σύνδεση connx εδώ και πολύ καιρό, και σέρνεται πάνω κάτω. Παλιότερα πληρώναμε το 24αρι αν δεν κάνω λάθος και πιάναμε μέχρι 2. Τους ρωτήσαμε γιατί γίνεται αυτό και μας είπαν ότι φταίει η περιοχή και ότι δεν υποστηρίζει παραπάνω. Οπότε αλλάξαμε το πρόγραμμα σε 2 mbps για να μην πληρώνουμε τσάμπα. Πρόσφατα πήγα στο σπίτι ενός φίλου εδώ δίπλα (ίδια περιοχή) και το ίντερνετ του τύπου πέταγε. Είναι λίγο geek οπότε πρέπει να τα έχει όλα στην εντέλεια αλλά και πάλι, πως γίνεται εφ'όσον "η περιοχή δεν υποστηρίζει πάνω από 2"? Μήπως φταίει το ρουτερ? Έχουμε αυτό που μας είχαν δώσει όταν πρωτοβάλαμε τη σύνδεση ένα άσπρο παρακμιακό baudtec.

 

 

 

Αν ξέρετε τι μπορώ να κάνω, θα με βοηθούσε πάρα πολύ. Ότι άλλη πληροφορία θέλετε, ρωτήστε.

 

 

Btw, speedtest results: 1.84 mbps download, 0.43mbps upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μικρή μου εμπειρία στα δίκτυα, αν δε ζεις στο βουνό, στο τελευταίο χωριό του βουνού, στο τελευταίο σπίτι πάνω απ'το γκρεμό του τελευταίου χωριού του βουνού, αποκλείεται να υπάρχει δυνατότητα μόνο 2 mbps. Τώρα η ταχύτητά σου, αφού λες ότι την ρίξατε στα 2, 2 θα 'ναι.

...Πόσα πληρώνεις τώρα με τα 2; Είσαι σε 2ble play; Γιατί κι ο ΟΤΕ και άλλες εταιρίες πλέον προσφέρουν συμφέροντα πακέτα μόνο με 24.

 

Ο φίλος σου όταν λες ότι ζει στην ίδια περιοχή, αν ζει 1.5km μακριά και είναι κοντά στο αστικό κέντρο του Οτε, λογικό είναι να έχει μεγαλύτερη ταχύτητα. 

 

Αλλά δεν είναι αυτός ο μόνος παράγοντας που παίζει ρόλο στις ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.γραψες μας τα χαρακτηριστικα της γραμμης σου μεσα απο το ρουτερ και αν μπορεις κανε το ιδιο και για του φιλου σου.και θα δουμε μεχρι τι σηκωνει.δεν υπαρχει μεχρι 2.μπορει να ειναι μεχρι 2 μπορει μεχρι 4 κτλ.μπορει να ειναι και 6 και αυτοι να σου λενε ε εμεις λεμε μεχρι 2.για αυτο χαρακτηριστικα γραμμης αν μπορεις.margin attenuatin,data rate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μικρή μου εμπειρία στα δίκτυα, αν δε ζεις στο βουνό, στο τελευταίο χωριό του βουνού, στο τελευταίο σπίτι πάνω απ'το γκρεμό του τελευταίου χωριού του βουνού, αποκλείεται να υπάρχει δυνατότητα μόνο 2 mbps. Τώρα η ταχύτητά σου, αφού λες ότι την ρίξατε στα 2, 2 θα 'ναι.

...Πόσα πληρώνεις τώρα με τα 2; Είσαι σε 2ble play; Γιατί κι ο ΟΤΕ και άλλες εταιρίες πλέον προσφέρουν συμφέροντα πακέτα μόνο με 24.

 

Ο φίλος σου όταν λες ότι ζει στην ίδια περιοχή, αν ζει 1.5km μακριά και είναι κοντά στο αστικό κέντρο του Οτε, λογικό είναι να έχει μεγαλύτερη ταχύτητα. 

 

Αλλά δεν είναι αυτός ο μόνος παράγοντας που παίζει ρόλο στις ταχύτητες.

 

Όχι είναι στο μισό χιλιόμετρο από μένα πάνω κάτω.

 

α.γραψες μας τα χαρακτηριστικα της γραμμης σου μεσα απο το ρουτερ και αν μπορεις κανε το ιδιο και για του φιλου σου.και θα δουμε μεχρι τι σηκωνει.δεν υπαρχει μεχρι 2.μπορει να ειναι μεχρι 2 μπορει μεχρι 4 κτλ.μπορει να ειναι και 6 και αυτοι να σου λενε ε εμεις λεμε μεχρι 2.για αυτο χαρακτηριστικα γραμμης αν μπορεις.margin attenuatin,data rate.

 

Μπορείς να μου πείς πως το κάνω αυτό? Δεν είμα και πολύ σχετικός.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μισο χιλιομετρο μπορει να ειναι αλλο αστικο κεντρο.β.λογικα το ρουτερ σου εχει μια Ip.μπαινεις σε αυτην και καπου πρεπει να υπαρχει ενα μενου που να σου δειχνει τα χαρακτηριστικα της γραμμης.καποιο status δηλαδη.το μενου του ρουτερ μπορει να ειναι 192.168.1.1 η σε 192.168.1.254 κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι είναι στο μισό χιλιόμετρο από μένα πάνω κάτω.

 

 

 

Μπορείς να μου πείς πως το κάνω αυτό? Δεν είμα και πολύ σχετικός.

Ευχαριστώ πολύ.

Το μισο χλμ μετραει να ξερεις.Εμενα για πχ πιανω 4mbps και ο φιλοσ μου στα 600μετρα ιδια εταιρια ιδιο router πιανει 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλες φορες δενειναι μονο το μισο χιλιομετρο ειναι και η ποιοτητα του χαλκου οπως και πολλες φορες θεματα και εσωτερικης καλωδιωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...