Προς το περιεχόμενο

Ισπανία: Έως 6 χρόνια φυλάκιση για διαχειριστές ιστοσελίδων με πειρατικό περιεχόμενο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενώ υπάρχουν Βιομηχανίες πολέμου που θησαυρίζουν απο την πώληση όπλων και ναρκωτικών αλλά και η βιομηχανία ταινιών ερωτικών ταινιών που οικονομάει 7 τρισ εκατομμύρια δολλάρια ετησίως προωθώντας το trafficking. Αυτοί κυνηγάνε μικροαπατεώνες πειρατικών ταινιών.

 

πλάνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή είδα σχόλια  υπέρ για τα συμφέροντα των εταιρειών θα ήθελα να τονίσω ας κλείσουν φυλακή και στην Ισπανία όλους αυτούς που τους έβαλαν στη κρίση και μετά όταν τα κονομήσουν και εκεί οι πολίτες να αγοράζουν νόμιμο υλικό και όχι πειρατικό 

περαστικά 

 

Μαλλον δεν τα καταλαβες τα παραπάνω σχολια και δεν διαβασες καν το αρχικο αρθρο που λεει :αφορά μόνο όσους προσπαθούν να βγάλουν χρήματα με το να παρέχουν συνδέσμους σε υλικό με πνευματικά δικαιώματα όπως ταινίες, μουσική κ.α.

 

Δεχομαι  το file sharing οταν το community ειναι ανιδιοτελες. 

Ο πειρατης που κονομαει τ αντερα του ομως δεν διαφερει σε τπτ απο τις "κακες" εταιρίες,που κερδοσκοπουνε σε βαρος του απλου μπλα μπλα μπλα κλισε μπλα μπλα ,κακος καπιταλισμος μπλα μπλα...

Ενα πραμα σαν την ελλαδα πριν κλεισουν κατι ελληνιδακα κτλ,που η πειρατεια ηταν μια χαρα χρυσορυχειο για τους ιδιοκτητες των σελιδων αυτων,με τις vip συνδρομες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντάζομαι ο νόμος αυτός θα ισχύει και για την google... γιατί εαν ψάξεις για torrent με πειρατικό περιεχόμενο εμφανίζει link

 

Μη φανταζεσαι, το λεει καθαρα, οι μηχανες αναζητησης και τα p2p δεν επηρεαζονται. Διαβαστε πρωτα το αρθρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια πόσο καιρό έχεις να πας σε κατάστημα με cd? 27 ευρώ; Ας σοβαρευτούμε λίγο, ίσως παλαιότερα ήταν έτσι τα πράγματα αλλά πλέον δεν είναι. Και όχι , δεν δικαιολογώ τον "πειρατη" που λέει ότι δεν έχει να αγοράσει ένα cd 9euros αλλά κάθε Παρασκευή και Σάββατο είναι στα μπουζούκια η σε ακριβά κλαμπ της παραλιακής . Γιατί αυτοί είναι που έχουν τα περισσότερα πειρατική στο σκληρό τους. Η πειρατεία δεν δημιουργήθηκε από την ανάγκη απαραίτητα αλλά είναι νοοτροπία . Μένω στην Αγγλία και βλέπω και τη νοοτροπία των ξένων. Ζητάει κάποια ένα τραγούδι σε ένα πάρτυ: το κατεβάζουν από το iTunes όχι από το torrentadiko. Δεν υπάρχει δικαιολογία πια . Δεν σε υποχρεώνει ΚΑΝΕΝΑΣ να κατέβασεις ολόκληρο άλμπουμ . Πιστεύω ότι το να μου πεις ότι δεν έχεις 99λεπτα να κατεβασεις ένα κομμάτι που σου αρέσει δεν θα πείσει κανένα. Η πειρατεία υπάρχει αλλά δεν είναι πάντα ο "Ρομπεν των δασών " όπως πίιλαμε τόσα χρόνια όλοι μας (ακόμα και εγώ κάποτε).

Αυτά.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

θα ελεγα οτι αυτα ολα ειναι γελοιοτητες ,οι εταιριες παραγωγης περιεχομενου ψυχαγωγιας,ταινιες ,βιντεοπαιχνιδια και μουσικης θελουν το δυνατοτερο υψηλο κερδος σε μια περιοδο που ο κοσμος δεν εχει το κεφαλαιο για αγορα σε τετοιες τιμες,ειναι αναμενομενο λοιπον οτι δεν θα αγορασουν πχ ενα cd 27 ευρω μεε 12 τραγουδια για να ακουσουν 2 και ουτε θα πληρωσουν 30 ευρω για ενα blue ray της κακιας ωρας.αλλωστε οι πλειστες εταιριες παραγωγης το κοστος το καλυπτουν αμεσα απο τις πρωτες προβολες.

<

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφηστε τους να προσπαθουν...ολοι ξερουμε πως στο τελος της ημερας η πειρατεια θα εξακολουθησει να υπαρχει, με την μια μορφη η την αλλη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια πόσο καιρό έχεις να πας σε κατάστημα με cd? 27 ευρώ; Ας σοβαρευτούμε λίγο, ίσως παλαιότερα ήταν έτσι τα πράγματα αλλά πλέον δεν είναι. Και όχι , δεν δικαιολογώ τον "πειρατη" που λέει ότι δεν έχει να αγοράσει ένα cd 9euros αλλά κάθε Παρασκευή και Σάββατο είναι στα μπουζούκια η σε ακριβά κλαμπ της παραλιακής . Γιατί αυτοί είναι που έχουν τα περισσότερα πειρατική στο σκληρό τους. Η πειρατεία δεν δημιουργήθηκε από την ανάγκη απαραίτητα αλλά είναι νοοτροπία . Μένω στην Αγγλία και βλέπω και τη νοοτροπία των ξένων. Ζητάει κάποια ένα τραγούδι σε ένα πάρτυ: το κατεβάζουν από το iTunes όχι από το torrentadiko. Δεν υπάρχει δικαιολογία πια . Δεν σε υποχρεώνει ΚΑΝΕΝΑΣ να κατέβασεις ολόκληρο άλμπουμ . Πιστεύω ότι το να μου πεις ότι δεν έχεις 99λεπτα να κατεβασεις ένα κομμάτι που σου αρέσει δεν θα πείσει κανένα. Η πειρατεία υπάρχει αλλά δεν είναι πάντα ο "Ρομπεν των δασών " όπως πίιλαμε τόσα χρόνια όλοι μας (ακόμα και εγώ κάποτε).

Αυτά.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

θα θελα να μου δειξεις στατιστικες που να αποδυκνειουν οτι η πειρατεια προκαλει πτωση του τζιρου των εταιριων και οχι πλασματικα δεδομενα.και αληθεια για την ειρωνεια των τιμων θα θελα εσυ να πας καταστημα και να ζητησεις ενα blue ray μιας ταινιας οχι και πολυ καινουριας ας πουμε πχ το hobbit ,αν επειδη ζεις αγγλια νομιζεις οτι οι τιμες ειναι φυσιολογικες αλλου κανεις λαθος.

και ως αποψη γιατι δεν απαντας και στο δευτερο σκελος με τις μεταφρασεις σειρων κλπ που τις βλεπει κανεις μετα απο αιωνα  σε τιμες που αγγιζουν κορυφη.

δεν υποστηριζω την πειρατεια ομως πλεον με την κριση ειναι παραλογο να χαιδευω τις εταιριες ενω ο μισθος μου ειναι ψιχουλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι να υπάρχει πειρατεία με τέτοιους μισθούς που παίρνουν οι ηθοποιοί.

Αυτά δεν πρόκειται να τα βγάλω σε όλη μου τη ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι το να μου πεις ότι δεν έχεις 99λεπτα να κατεβασεις ένα κομμάτι που σου αρέσει δεν θα πείσει κανένα.
Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

...got my point? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΡΑΒΟ, με τόση ανεργία και φτώχεια αυτό ήταν άμεσης προτεραιότητας, τώρα που αντιμετωπίστηκε αποτελεσματικά η εγκληματικότητα, τα ναρκωτικά, οι βιασμοί, οι παιδεραστές, τα καρτέλ της μαφίας έμεινε μονο η πειρατεία και οι "κακοι" πειρατές για να πάνε στην φυλακή

ρε δεν γ... λεω γω(αλλαλουμ-ταινια του χαρυ κλυνν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά .

1. Συμφωνούμε ότι η πειρατεία δεν είναι κλοπή ;

2. Συμφωνούμε ότι κάποια sites κερδοσκοπούν από την πειρατεία , ενώ δεν πρέπει ;

3. Συμφωνούμε ότι αν κάποιος από μας δημιουργήσει ένα έργο δεν θα ήθελε να του το κλέψουν ;

4. Συμφωνούμε ότι το YouTube χρησιμοποιεί τα video μας νόμιμα και βγάζει κέρδη ;

5.Συμφωνούμε ότι οι πραγματικοί κλέφτες ποτέ δεν θα μπουν φυλακή;

Αν συμφωνούμε σ αυτά , τότε θα καταλάβουμε τι σημαίνει ιδιοκτησία και τι δημόσια χρήση , αλλά και εκμετάλευση, όσον αφορά ττον ψηφιακό κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα θελα να μου δειξεις στατιστικες που να αποδυκνειουν οτι η πειρατεια προκαλει πτωση του τζιρου των εταιριων και οχι πλασματικα δεδομενα.και αληθεια για την ειρωνεια των τιμων θα θελα εσυ να πας καταστημα και να ζητησεις ενα blue ray μιας ταινιας οχι και πολυ καινουριας ας πουμε πχ το hobbit ,αν επειδη ζεις αγγλια νομιζεις οτι οι τιμες ειναι φυσιολογικες αλλου κανεις λαθος.

και ως αποψη γιατι δεν απαντας και στο δευτερο σκελος με τις μεταφρασεις σειρων κλπ που τις βλεπει κανεις μετα απο αιωνα  σε τιμες που αγγιζουν κορυφη.

δεν υποστηριζω την πειρατεια ομως πλεον με την κριση ειναι παραλογο να χαιδευω τις εταιριες ενω ο μισθος μου ειναι ψιχουλα....

Φιλε forgotten δεν εθιξα πουθενα το θεμα του τζιρου των εταιριων. 

Μιλησα αποκλειστικα για δισκογραφια γιατι ειναι μια βιομηχανια που αν ασχολεισαι εστω και λιγο με τη μουσικη (ακομα και ως απλος ακροατης) θα διαπιστωνεις παει απο το κακο στο χειροτερο στην Ελλαδα. Και σε αυτο δε φταινε μονο οι πειρατες αλλα ολοι μας ως λαος αλλα αυτο ειναι μεγαλη συζητηση. 

Η απαντηση μου ηταν στο "27ευρω cd" κατι που εχει σταματησει να υφισταται εδω και χρονια, θυμαμαι τελευταια φορα που πηγα μετροπολις πηρα 3 cd 7ευρω που σε αλλες εποχες θα μου στοιχιζαν 20χιλιαρικα (δραχμες). 

Και το δευτερο σημειο που εθιξα ηταν το να αγορασεις ολοκληρο αλμπουμ. Αν θες το Gagnam Style δινεις πλεον 99cent  και το αγορασεις. Σε κλεβει κανεις? Δε νομιζω. Ειναι πολυ ακριβο? Επισης οχι. Δεν ειδα κανεναν να μπουκοταρει τα νυχτερινα μαγαζια, τα κλαμπ που δε δινουν αποδειξη ή τα καφε μας με τον ακριβοτερο καφε στην Ευρωπη. Οπου μας παιρνει λοιπον το παιζουμε επαναστατες και λεμε πολυ ευκολα "μας κλεβουν" "ο μισθος μου ειναι ψιχουλα" και αλλα τετοια που ισχυουν μεν αλλα δεν εχουν καμμια σχεση με το να αγορασεις ενα αλμπουμ με 7ευρω  απο το itunes η το google play. Γι'αυτο και ειπα οτι ειναι θεμα νοοτροπιας και ΟΧΙ αναγκη. Επομενως και να μη σε νοιαζει για το τζιρο των εταιριων τουλαχιστον πρεπει να σεβομαστε την πνευματικη ιδιοκτησια του δημιουργου.

 

Οσον αφορα τις σειρες δεν θα διαφωνησω μαζι σου. Εχεις δικιο σε αυτο εκει οντως υπαρχει θεμα. 

Τωρα για τις ταινιες θα σου ελεγα να δεις ποσο budget χρειαζεται μια ταινια για να δημιουργηθει. Απλα δες στο imdb δεν ειναι δυσκολο. Σκεψου επισης (και αυτο το ξερω απο πρωτο χερι) οτι υπαρχουν εκατονταδες ανθρωποι που περιμενουν να πληρωθουν απο τις ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ της ταινιας που απολαμβανεις εσυ και ολοι μας. Μπορει να ειναι σκληρη αλλα αυτη ειναι η αληθεια. Οπως εσυ πληρωνεσαι στο τελος του μηνα απο τη δουλεια σου καποιος αλλος μπορει να περιμενει ακομα και ενα χρονο (!!!) για να πληρωθει για δουλεια στην οποια μπορει να μη κοιμοταν η να εβγαινε για μπυρα με τους φιλους του για μηνες! Δεν ειναι μονο οι εταιριες που βγαζουν τζιρο αλλα και απλοι εργαζομενοι, εικονοληπτες, κινηματογραφιστες, animators που σου προσφερουν εσενα και εμενα την απολαυση να δουμε το Hobbit κλπ. 

Επομενως αν την επομενη φορα σου φανει πολυ ακριβο το Blue Ray think again ;)

 

Η πειρατεια παντα θα υπαρχει, το θεμα ειναι να εχουμε συνειδηση και να ξερουμε τι κανουμε και να μην βαυκαλιζομαστε προσπαθωντας να πεισουμε τους εαυτους μας οτι αυτο που κανουμε ειναι σωστο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κατα οποιασδηποτε παρεμβασης στο sharing. Ομως... Ουκ ολιγες φορες μανουριασα με admins που ζητουσαν συνδρομες για κατι που δεν τους ανηκει. Αυτο δεν ειναι πειρατεια,ειναι κοροιδια. Μακαρι να εφαρμοστει και εδω γιατι εχουμε γεμισει λαμογια. Οι οποιοι ειναι και τοσο βλακες που δεν καταννοουν πως τα ιδια λινκς ειναι με ενα επιπλεον κλικ στο pirate bay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...