Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ρούτερ και ίντερνετ


intro77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, αυτό έιναι το πρώτο μου post εδώ και απ' όσο θυμάμαι γενικά σε φόρουμ. Λοιπόν έχω σύνδεση cyta 8 mbps, και ρούτερ pirelli (ADB), κάθε μιάμιση με δύο ώρες το ίντερνετ πέφτει. Δέν αποσυνδέομαι απο το δίκτυο, τα φώτακια στο ρούτερ κανονικά αναμένα, αλλά στη λίστα με τα δίκτυα το δικό μου λέει χωρίς πρόσβαση στο ιντερνετ. Το μόνο που χρειάζεται είναι να κάνω αποσύνδεση και μετά ξανα σύνδεση και όλα καλά. Αλλά μετά ξανά απο δύο ώρες τσουπ το ίδιο. Όχι τίποτα άλλο αλλά είναι ενοχλητικό γιατί κάνω κάτι στο ίντερνετ και με διακόπτει, (βιντεο, online games κτλ.) οπότε σκέφτηκα να απευθυνθώ σε έσας...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γινεται wireless και οχι με καλωδιο τοτε δεν πεφτει το νετ ουτε φταιει ο παροχος απλα το ρουτερ κανει νερα.αν το κανει και με καλωδιο τοτε ειναι λιγο παραξενο γιατι θα πρεπε να σβηνει και το λαμπακι πανω στο ρουτερ του ιντερνετ.

δοκιμασε το.αν ειναι wireless μετα ειτε νεο firmware αν εχει η cyta για το ρουτερ ειτε δοκιμαζεις αλλο καναλι,ειτε δοκιμαζεις αλλο κλειδωμα ειτε δοκιμαζεις πιο νεους drivers για την καρτα.επισης ενας τροπος να δεις αν ειναι το wireless η η συνδεση του ρουτερ με τον παροχο ειναι να κανεις ενα ping συνεχεια στην Ip του ρουτερ.αν οταν χανεις το νετ κοβεται το Ping σημαινει οτι πεφτει το wireless.αν δεν χανεται ping τοτε χανει το ρουτερ την συνδεση με τον παροχο.μπορεις να βαλεις και 2 Ping.ενα με τον ρουτερ και ενα με καποιο site/dns για να βλεπεις και εκει τι γινεται.

πχ ping 192.168.1.254 -t αν ειναι αυτη η ip του ρουτερ

και ταυτοχρονα σε αλλο παραθυρο Ping www.insomnia.gr -t

τωρα αν σου λεει οτι δεν αποσυνδεεσαι απο το δικτυο τοτε ισως πραγματι το ρουτερ χανει τον παροχο.αλλα επειδη δεν εμπιστευομαι το μυνημα για αυτο ειπα ειτε να δοκιμασεις με καλωδιο ειτε να κανεις τα Ping.και το λεω διοτι μου λες οτι μετα απο αποσυνδεση συνδεση ξαναφτιαχνει.εκτος αν τυχενει μεχρι να κανεις εσυ αποσυνδεση /συνδεση να φτιαχνει .αν το αφησεις χωρις αποσυνδεση /συνδεση για 5 λεπτα δεν επανερχεται?γιατι οπως το λες ασχετα με το μυνημα φαινεται οτι φταιει κατι με το wireless.

επισης και ο δευτερος φιλος να μας πει αν το κανει με wireless η οχι



φίλε και και εγώ στην ίδια μύρα είμαι  δυο είναι τα πιθανά προβλήματα η το μόντεμ ή ο πάροχος έχει σκατά net 

o παροχος δυσκολο.το ρουτερ ναι αφου ειναι και μαρκα καψε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μια διευκρίνηση να κάνω. Έχω και έναν σταθερό υπολογιστή (συγκεκριμένα ο αδερφός μου) ο οποίος συνδέεται ασύρματα με κεραία wifi usb. Παρατήρησα λοιπόν ότι αυτό δεν συμβαίνει στον σταθερό υπολογιστή και γι' αυτό λέω μήπως έχει πρόβλημα η κάρτα γραφικών του Laptop. Επίσης έχω αλλάξει την σύνδεση από 8 mbps σε 4 δεν ξέρω αν σχετίζονται αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συγνώμη κάρτα δικτύου, μπερδεύτηκα :-D  το θέμα είναι ότι εγκατέστησα καινούργιους drivers αλλά δεν άλλαξε τίποτα αν και δεν είμαι σίγουρος αν ήταν η τελευταία έκδοση ή τις τελευταίες εκδόσεις. Δεν υπάρχει δηλαδή θέμα με την κάρτα γραφικών; Πως γίνεται να το ελέγξουμε υπάρχει κάποιο σχετικό πρόγραμμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γινεται wireless και οχι με καλωδιο τοτε δεν πεφτει το νετ ουτε φταιει ο παροχος απλα το ρουτερ κανει νερα.αν το κανει και με καλωδιο τοτε ειναι λιγο παραξενο γιατι θα πρεπε να σβηνει και το λαμπακι πανω στο ρουτερ του ιντερνετ.

δοκιμασε το.αν ειναι wireless μετα ειτε νεο firmware αν εχει η cyta για το ρουτερ ειτε δοκιμαζεις αλλο καναλι,ειτε δοκιμαζεις αλλο κλειδωμα ειτε δοκιμαζεις πιο νεους drivers για την καρτα.επισης ενας τροπος να δεις αν ειναι το wireless η η συνδεση του ρουτερ με τον παροχο ειναι να κανεις ενα ping συνεχεια στην Ip του ρουτερ.αν οταν χανεις το νετ κοβεται το Ping σημαινει οτι πεφτει το wireless.αν δεν χανεται ping τοτε χανει το ρουτερ την συνδεση με τον παροχο.μπορεις να βαλεις και 2 Ping.ενα με τον ρουτερ και ενα με καποιο site/dns για να βλεπεις και εκει τι γινεται.

πχ ping 192.168.1.254 -t αν ειναι αυτη η ip του ρουτερ

και ταυτοχρονα σε αλλο παραθυρο Ping www.insomnia.gr -t

τωρα αν σου λεει οτι δεν αποσυνδεεσαι απο το δικτυο τοτε ισως πραγματι το ρουτερ χανει τον παροχο.αλλα επειδη δεν εμπιστευομαι το μυνημα για αυτο ειπα ειτε να δοκιμασεις με καλωδιο ειτε να κανεις τα Ping.και το λεω διοτι μου λες οτι μετα απο αποσυνδεση συνδεση ξαναφτιαχνει.εκτος αν τυχενει μεχρι να κανεις εσυ αποσυνδεση /συνδεση να φτιαχνει .αν το αφησεις χωρις αποσυνδεση /συνδεση για 5 λεπτα δεν επανερχεται?γιατι οπως το λες ασχετα με το μυνημα φαινεται οτι φταιει κατι με το wireless.

επισης και ο δευτερος φιλος να μας πει αν το κανει με wireless η οχι

 

o παροχος δυσκολο.το ρουτερ ναι αφου ειναι και μαρκα καψε με.

Η σύνδεση γίνεται με wireless όλα αυτά που λες ναι μεν τα ξέρω αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται ή μάλλον που γίνονται όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συγνώμη κάρτα δικτύου, μπερδεύτηκα :-D  το θέμα είναι ότι εγκατέστησα καινούργιους drivers αλλά δεν άλλαξε τίποτα αν και δεν είμαι σίγουρος αν ήταν η τελευταία έκδοση ή τις τελευταίες εκδόσεις. Δεν υπάρχει δηλαδή θέμα με την κάρτα γραφικών; Πως γίνεται να το ελέγξουμε υπάρχει κάποιο σχετικό πρόγραμμα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.  :-)

 

μανια με την καρτα γραφικων:P.για τους drivers τους κατεβαζεις απο την μαμα εταιρεια.οσο πιο νεους εχεις.δεν υπαρχει προγραμμα.απλα μπαινεις στο site Της εταιρειας η μπορεις και στο site του chipset που εχει πχ realtec και περνας τους τελευταιους.

Η σύνδεση γίνεται με wireless όλα αυτά που λες ναι μεν τα ξέρω αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται ή μάλλον που γίνονται όλα αυτά.

εφοσον λες οτι με του bro δεν γινεται αρα ξερουμε οτι δεν φταιει ο παροχος.αρα κατι φταιει στο wireless.εφοσον αλλαξες drivers το μονο που εχει μεινει ειναι δοκιμη αλλο καναλι στο wireless.και αν δεν πετυχει αλλο κλειδωμα.αυτα τα κανεις μεσα απο την καρτελλα wireless του ρουτερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...