Προς το περιεχόμενο

Μη εγκατάσταση skype


MrJohn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,θέλω να κατεβάσω το skype στον υπολογιστή μου και ενώ φτάνει μέχρι το σημείο της φόρτωσης για την εγκατάσταση δε ξεκινάει να φορτώνει και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

 

Το skype απέτυχε,κωδικός λάθους 1601

>Δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στην υπηρεσία Windows Installer.

Επικοινωνήστε με το προσωπικό υποστήριξης για να βεβαιωθείτε ότι η υπηρεσία Windows Installer έχει δηλωθεί κανονικά.

 

Τι έχει γίνει ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το πληκτρολόγιο σου πάτα το Windows key + R. Στο παράθυρο που θα σου ανοίξει πληκτρολόγησε cmd και κλικ στο ok. 

 

Πληκτρολόγησε τα παρακάτω πατώντας enter μετά από κάθε γραμμή. 

 

msiexec /unreg

msiexec /regserver

 

Δώσε προσοχή στο κενό πριν από την «/». Δεν τα βάζεις κολλητά. 

 

Ξαναδοκίμασε με το Skype.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι.

Δοκίμασα αυτό που μου είπες Destro αλλά εξακολουθεί να μου βγάζει το ίδιο μήνυμα !

Τι μπορεί να φταίει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανά WinKey + R και πληκτρολόγησε services.msc. Κλικ στο OK. 

 

Στο παράθυρο με τις υπηρεσίες που θα σου ανοίξει εντόπισε τον Windows Installer, κάνε δεξί κλικ επάνω του και επέλεξε Ιδιότητες. Στον Τύπο εκκίνησης επέλεξε, αν δεν είναι επιλεγμένο το Μη αυτόματα - κλικ στο Εφαρμογή - OK, κλείσιμο όλων των παραθύρων και επανεκκίνηση του υπολογιστή. Δοκίμασε ξανά το skype. 

 

Αν δεν κατέβασε το automatic fix από εδώ και τρέξε το. Πες μας τα αποτελέσματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Τo Windows Installer ήταν ήδη μη αυτόματο.

Δοκίμασα το automatic fix ακολουθώντας τις οδηγίες που μου δινόντουσαν,αλλά στο τέλος μου έγραψε ότι δε βρέθηκε κάποιο πρόβλημα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανά WinKey + R και πληκτρολόγησε services.msc. Κλικ στο OK. 
 
Στο παράθυρο με τις υπηρεσίες που θα σου ανοίξει εντόπισε τον Windows Installer, κάνε δεξί κλικ επάνω του και επέλεξε Ιδιότητες.

 

Στο παράθυρο κάνε κλικ στο κουμπί Εκκίνηση και δοκίμασε να εγκαταστήσεις το Skype. Αν σου βγάλει κάποιο μήνυμα λάθους όταν πατήσεις Εκκίνηση πες το μου. 

 

Μόνο στο skype έχεις πρόβλημα; Άλλες εφαρμογές μπορείς να εγκαταστήσεις κανονικά; 

Έχεις εγκατεστημένο κάποιο πρόγραμμα καθαρισμού-βελτιστοποίησης του μητρώου; (registry)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα.Είχα θεωρήσει το θέμα τελειωμένο μιας και άλλαξα υπολογιστή και χρησιμοποιούσα το skype κανονικά.Δυστυχώς επέστρεψα στον παλιό μου λόγω προβλήματος του άλλου.

Έψαξα στο google για το σφάλμα 1601 που μου εμφανίζει και από ότι είδα είναι πρόβλημα του windows installer μου.Μπορώ να το φτιάξω μόνος μου ; Ευχαριστώ  εκ των προτέρων !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...