Προς το περιεχόμενο

Παραβίαση ασφαλείας του Touch ID με αντίγραφο του δακτυλικού αποτυπώματος


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"First, the fingerprint of the enroled user is photographed with 2400 dpi resolution. The resulting image is then cleaned up, inverted and laser printed with 1200 dpi onto transparent sheet with a thick toner setting"
Εγώ πάντως έχω πάντα μαζί μου έναν φακό με 2400dpi και εκτυπωτή με 1200 dpi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγνώμη αλλά αν το έχεις κλειδωμένο με ένα ασφαλή κωδικό πώς θα στο ξεκλειδώσουν?

 

Η prepaid υπάρχει για να εξοικειώσει τους αμύητους με το ηλεκτρονικό χρήμα δεν είναι ποιο ασφαλής από τη visa, επίσης υπάρχει για να εξυπηρετεί μικροαλλαγές σε μι έμπιστα καταστήματα από άτομα που δεν είναι ώριμα να χρησιμοποιήσουν πιστωτικές κάρτες.

Ρε φιλε μη μου απαντας σα παιδακι..

Δε καταλαβαινεις την διαφορα απ την prepaid με 20 ευρω μεσα, απ την golden card της VISA?

Πιστευεις οτι θα χασεις τα ιδια λεφτα αν στις κλεψουν και τις "σπασουν"?

Μετα θα παρακαλαγες να το επαιζες παιδακι και συ και να ειχες prepaid!!

 

Το κλειδωμα του κινητου?

Εχεις την εντυπωση πως αν ο αλλος εχει το μυαλο να σου χακαρει το δακτυλικο αποτυπωμα δεν θα εχει το μυαλο να σου σπασει το κωδικο ασφαλειας ετσι?

Υπαρχουν τροποι.. Ακομα και καποιοι απ αυτους ειναι στο youtube.. Φαντασου να ειναι ψαγμενος τωρα ο αλλος!!

 

Εμενα περσι μου χακαρανε το email με 10ψηφιο κωδικο με αριθμους και λατινικους χαρακτηρες μεσα.. Οποτε μη μου λες οτι νιωθεις ασφαλης με τον κωδικο του κινητου σου..

Μη σε βαλει στο ματι ο σωστος κλεφτης ειναι..

 

Ειναι λιγες βεβαια οι πιθανοτητες αλλα κρατα και μια πισινη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"First, the fingerprint of the enroled user is photographed with 2400 dpi resolution. The resulting image is then cleaned up, inverted and laser printed with 1200 dpi onto transparent sheet with a thick toner setting"

Εγώ πάντως έχω πάντα μαζί μου έναν φακό με 2400dpi και εκτυπωτή με 1200 dpi.

Δεν χρειάζεται να πας το scanner στο δαχτυλικό αποτύπωμα αλλά το δαχτυλικό αποτύπωμα στο scanner, υπόψιν ότι 2400 dpi τα πιάνουν όλα τα flatbed scanner ακόμη και τα ποιο φτηνά.

 

Ρε φιλε μη μου απαντας σα παιδακι..

Δε καταλαβαινεις την διαφορα απ την prepaid με 20 ευρω μεσα, απ την golden card της VISA?

Πιστευεις οτι θα χασεις τα ιδια λεφτα αν στις κλεψουν και τις "σπασουν"?

Μετα θα παρακαλαγες να το επαιζες παιδακι και συ και να ειχες prepaid!!

 

Το κλειδωμα του κινητου?

Εχεις την εντυπωση πως αν ο αλλος εχει το μυαλο να σου χακαρει το δακτυλικο αποτυπωμα δεν θα εχει το μυαλο να σου σπασει το κωδικο ασφαλειας ετσι?

Υπαρχουν τροποι.. Ακομα και καποιοι απ αυτους ειναι στο youtube.. Φαντασου να ειναι ψαγμενος τωρα ο αλλος!!

 

Παρατηρώ κάποιον εκνευρισμό που πιστεύω ότι ξεκίνησε από την παραπάνω φράση μου

 

Όταν φτάνουμε στην apple όμως έχεις έτοιμη την δικαιολογία, σιγά μωρέ θα χάσω 20 ευρώ.

 

Δεν θα κάτσω να αναλύσω περί ασφάλεια ηλεκτρονικών συναλλαγών θα πάει αλλού η κουβέντα.

 

Δεν σου απαντάω σαν μικρό παιδί γνωρίζω τι παίζει με τις prepaid αλλά γνωρίζω και τι πρέπει να κάνω για να ακυρώσω μια παράνομη χρέωση στην κάρτα μου αμέσως μόλις πάρω ειδοποίηση με email ή sms ότι έχει γίνει κάποια χρέωση χωρίς να την έχω εξουσιοδοτήσει εγώ, αρκετές μέρες, συχνά και μήνα πριν φτάσω στο σημείο να πληρώσω τον λογαριασμό της κάρτας μου. Πληρωμή που με την prepaid γίνεται ακαριαία

 

 

Το ζητούμενο είναι ότι το κλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα προβάλετε ως ο πλέων ασφαλής τρόπος προστασίας ενός τηλεφώνου αλλά αν επαληθευτεί αυτό που δείχνει το βίντεο μάλλον ο ποιο ασφαλής τρόπος είναι έναν καλός κωδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το touch id, με τον τρόπο που υλοποιήθηκε, είναι απίστευτα χρήσιμο στα εκατομμύρια που βαριούνται να βάλουν κωδικό.

Η είδηση που θα έχει ουσιαστική αξία και αρνητική επίπτωση είναι ότι έσπασαν το νέο find my device που ως τώρα καθιστά τις κλεμμένες iOS 7 συσκευές απλά ανταλλακτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε τι λέω εγώ?

 

 

Κάντε καμιά μλκια αν σας βαστάει, όσοι έχετε 5s, την επόμενη μέρα στις 7:59 θα σας χτυπήσει το κουδούνι το FBI

 

Τι νομίζετε δηλαδή? αυτό έγινε για να εντοπίσουν τον κόσμο πιο εύκολα, έχει γίνει βούκινο ότι παρακολουθούν τις συνομιλίες μας, τώρα μπορούν εύκολα να σε βρουν.

 

Θα μου πείτε, μα όταν αγοράζεις αριθμό δηλώνεις και όνομα, ε καλά τώρα!

 

Ενώ το δαχτυλικό αποτύπωμα είναι κάτι που δεν μπορείς να κάνεις παιχνίδια.

 

ΥΓ: Γιατί βάλανε την συσκευή για τα δαχτυλικά αποτυπώματα στο Home Button??? καθόλου δεν το σκεφτήκατε????  δεν πονηρευτήκατε ??? εμ!!! καλά κάνουν και έχουν τον κόσμο για ζ..α-υπάκουα σκυλάκια.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστιο πλήγμα για την Apple. Φαντάζομαι θα αποσύρει ευθύς αμέσως το 5S από την αγορά...

 

Αποστολή από το ST25i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ξέρετε τι λέω εγώ?

 

 

Κάντε καμιά μλκια αν σας βαστάει, όσοι έχετε 5s, την επόμενη μέρα στις 7:59 θα σας χτυπήσει το κουδούνι το FBI

 

Τι νομίζετε δηλαδή? αυτό έγινε για να εντοπίσουν τον κόσμο πιο εύκολα, έχει γίνει βούκινο ότι παρακολουθούν τις συνομιλίες μας, τώρα μπορούν εύκολα να σε βρουν.

 

Θα μου πείτε, μα όταν αγοράζεις αριθμό δηλώνεις και όνομα, ε καλά τώρα!

 

Ενώ το δαχτυλικό αποτύπωμα είναι κάτι που δεν μπορείς να κάνεις παιχνίδια.

 

ΥΓ: Γιατί βάλανε την συσκευή για τα δαχτυλικά αποτυπώματα στο Home Button??? καθόλου δεν το σκεφτήκατε????  δεν πονηρευτήκατε ??? εμ!!! καλά κάνουν και έχουν τον κόσμο για ζ..α-υπάκουα σκυλάκια.

 

 

 

 

 

ΕΠΟΣ! Να το κάνουμε sticky. :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΟΣ! Να το κάνουμε sticky. :P

 

Πέρα από τις μ..ιες που λέμε εδώ μέσα.

 

Δεν νομίζεις ότι αυτό με το δαχτυλικό αποτύπωμα είναι για να μας φακελώσουν; όχι γιατί άμα δεν βλέπετε κάτι τέτοιο να το ξανακοιτάξω το θέμα, μπορεί εγώ να είμαι καχύποπτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει... γιατί να μην ξεκλειδώνει με έμμεσα μέσα; τι είναι; πόρτα ασφαλείας της NSA; Ένα κινητό είναι, δε θα κάνει και Confirm σε Nuclear Attack!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πέρα από τις μ..ιες που λέμε εδώ μέσα.

 

Δεν νομίζεις ότι αυτό με το δαχτυλικό αποτύπωμα είναι για να μας φακελώσουν; όχι γιατί άμα δεν βλέπετε κάτι τέτοιο να το ξανακοιτάξω το θέμα, μπορεί εγώ να είμαι καχύποπτος.

 

Ε είσαι λίγο καχύποπτος σε ο,τι έχει να κάνει με την Apple! Γιατί αν είσαι γενικώς, τότε θα έπρεπε να μην έμπαινες στο net, να μην είχες κινητό, σταθερό, adsl, πιστωτικές, λογαριασμό σε τράπεζα, ΑΜΚΑ, ΑΦΜ, αριθμό ταυτότητας κλπ κλπ κλπ...

 

Το δακτυλικό αποτύπωμα είναι μια ακόμη ευκολία. Κανείς δεν είπε πως είναι super ασφαλές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει... γιατί να μην ξεκλειδώνει με έμμεσα μέσα; τι είναι; πόρτα ασφαλείας της NSA; Ένα κινητό είναι, δε θα κάνει και Confirm σε Nuclear Attack!

Εσύ είσαι του Reddit μου φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...