Προς το περιεχόμενο

Valve, ανακοίνωση Νο1: SteamOS


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H εταιρία Valve, γνωστή μεταξύ άλλων για τη σειρά παιχνιδιών Half-life και την ψηφιακή πλατφόρμα παιχνιδιών Steam, μας προετοίμασε τις τελευταίες μέρες για 3 ανακοινώσεις, οι οποίες θα γίνουν διαδοχικά.Σύμφωνα με την εταιρία του Gabe Newell, με τις τρείς αυτές ανακοινώσεις θα ανοίξει ο δρόμος για τη διεύρυνση της υπηρεσίας του Steam.

 

Σήμερα, πρίν από λίγες ώρες, έγινε η πρώτη ανακοίνωση, με την αποκάλυψη του SteamOS, ενός Linux-based λειτουργικού συστήματος, το οποίο σχεδιάστηκε γύρω από την υπηρεσία του Steam και σκοπός του να το φέρει στο σαλόνι του σπιτιού μας.

 

Σύμφωνα με την ανακοίνωση, το λειτουργικό αυτό θα διατείθεται δωρεάν σε χρήστες και developers, θα είναι συμβατό με "μηχανές σαλονιού", ενώ μερικές από τις δυνατότητές του θα είναι:

 

- Η υπηρεσία Steam, ειδικά σχεδιασμένη για το σαλόνι και τις μεγάλες τηλεοράσεις

- Βελτιωμένη απόδοση στην επεξεργασία γραφικών, με τον ήχο να ακολουθεί αμέσως μετά.

- Επικοινωνία μεταξύ δημιουργών και πελατών

- Streaming μέσω τοπικού δικτύου από τον υπολογιστή σας στη "μηχανή σαλονιού"

- Μουσική, ταινίες, τηλεόραση μέσω του Steam και του SteamOS

- Family sharing

 

H επόμενη ανακοίνωση θα γίνει την Τετάρτη, με πολλούς να εικάζουν ότι στο τέλος η εταιρία θα αποκαλύψει το Steam-Box, το οποίο και θα αποτελεί το αποκορύφωμα του στόχου της Valve να φέρει την υπηρεσία Steam στο σαλόνι του σπιτιού μας.

 

Link.png Site: Steam

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Έχετε ιδέα τι κάνατε κύριοι της Valve; Αν φτιάξετε το θέμα των upgrades και κάνετε τα apps να μην σπάνε, και εξασφαλίσετε και AAA παιχνιδια, εμείς οι haters/MS paid shills τι θα κάνουμε; Κλέφτες θα γίνουμε;

Πέρα απο την πλάκα, και μονο του γεγονός ότι υπάρχει εταιρία που θα κυκλοφορήσει linux-based OS που θα τρέχει σε δικο του hardware (το οποίο έπεται λογικά), και θα έχει και ένα καλο μενού απο ΑΑΑ παιχνίδια "at launch", μονο θετικό νεο μπορεί να χαρακτηριστεί για το linux (και το γεγονός οτι η Valve  θα ρίξει χρήμα και εμπειρία για να δουλέψει τα γραφικά και το ήχο του desktop linux είναι major win για το linux). Τωρα για την valve δεν ξέρω κατα πόσο θα την βοηθήσει στον "απωτερο σκοπο" -δηλαδή να απεξαρτηθεί απο τα Windows- εξαρτάται απο την υποδοχή του κόσμου.

Πολύ καλο το γεγονός ότι θα είναι free download. Προσωπικά περίμενα καποιου ειδους OS "παντρεμένο" με hardware. Αν το PC μου υποστηριζεται θα το βάλω.

 

Επίσης πολύ θετικό το ότι θα έχει και media λειτουργίες, να παίρνει και TV tuner αραγε;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το Steam πετύχει τελείωσε η Microsoft. Είναι η μοναδική φορά που μπορεί κάποιος να το πει αυτό και να είναι ρεαλιστικό.

 

Ήδη το Linux έχει κάνει κατάληψη στο αύριο (smartphones και tablets με Android και στο μέλλον Ubuntu όπως και notebook με Chrome OS).

 

Και το λέει αυτό ένας πρώην χρήστης Windows 95/98/XP/Vista/7 και μόνο τα τελευταία 2 χρόνια Ubuntu.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη αν είναι linux based distro αυτό δεν σημαίνει ότι θα υποστηρίζει μόνο linux steam games ...; κοινώς μιεχ...τουλάχιστον για την ώρα.

Το εχουν ξεκαθαρισει. Παιχνιδια που είναι για Windows και OS X μονο μεσω streaming απο αντιστοιχο μηχάνημα (windows pc ή mac).

 

Anyway, για μενα το μεγαλο πλεονεκτημα ειναι ότι μια εταιρία θα ρίξει χρήμα στα γραφικά και στο ήχο του linux, και, κυρίως, όταν φτιάχνεις το OS, φτιάχνεις και το hardware, δεν υπάρχουν δικαιολογίες του τύπου "ουπς, έσπασε το upgrade". Ομοιως, όταν φτιάχνεις το OS, φτιάχνεις και τα apps (games) δεν υπάρχουν δικαιολογίες του τύπου "ουπς, έσπασαν μερικές εφαρμογές". Δηλαδή, καποιος θα φτιάξει μια πραγματικά integrated λύση, αντι για αυτο που γινόταν μέχρι τώρα, δηλαδή "παρε το iso, ριξτο σε ένα windows pc, και ότι γίνει με δική σου ευθύνη", ή άντε να έβγαζε κανας OEM κανα linux laptop, που απλώς πέταγε πάνω την διανομη, και μετά έβριζε ο OEM τον distro vendor όταν εσπαγε το upgrade. Τώρα, η Valve είναι υπευθυνη για τα παντα όλα, άρα δική της ευθυνη να κανει την distro της να παίξει στο hardware της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kurkosdr εχεις καθολου επαφη με GNU/Linux, ή η οποια επαφη ειναι μονο με ubuntu?

απο τα λεγομενα σου, η το ενα ή το αλλο ισχυει.

γιατι ποτε δεν μου εχει σπασει η διανομη, με καθημερινα updates, εδω και χρονια.

(δεν εχουμε upgrades/formats καθε 6 μηνες και πρασινα αλογα στο arch, απλα ρεουμε)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τώρα θα μπορώ να παίζω παιχνίδια κινητού στον καναπέ μου.....

 

eminem-apathy1.gif

παίζει το κινητό σου L4D2, Killing Floor, Dota 2, Counter Strike, Half Life, Wargame κτλ κτλ;

 

Τι κινητό είναι αυτό;;

 

Football Manager παίζει και δεν νομίζω οτι είναι το ίδιο με την έκδοση για PC(Windows-Mac-Linux)...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το Steam πετύχει τελείωσε η Microsoft. Είναι η μοναδική φορά που μπορεί κάποιος να το πει αυτό και να είναι ρεαλιστικό.

 

Ήδη το Linux έχει κάνει κατάληψη στο αύριο (smartphones και tablets με Android και στο μέλλον Ubuntu όπως και notebook με Chrome OS).

 

Και το λέει αυτό ένας πρώην χρήστης Windows 95/98/XP/Vista/7 και μόνο τα τελευταία 2 χρόνια Ubuntu.

Επειδή έβαλες Ubuntu εσύ και δυο-τρεις άλλοι αυτό σημαίνει το θάνατο της Microsoft και της Apple ;

Εγώ λέω να άλλαξεις πλευρό και να δεις άλλο όνειρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο off topic

Αμα κανει και η google Linux distro με πληρη υποστηριξη , θα τα εχω δει ολα.Οπως και πολλοι αλλωστε

 

On topic

Θετικο το νεο linux distro , αντε να ανεβει και ο ανταγωνισμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φημες λενε την παρασκευη θα ανακοινωσουν την ολοκληρωση των εργων στο μετρο θεσσαλονικης.

Μαλιστα οι πρωτοι 20 που θα χτυπησουν εισιτήριο κερδιζουν το half life 3

Επεξ/σία από Exoskeletor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έβαλες Ubuntu εσύ και δυο-τρεις άλλοι αυτό σημαίνει το θάνατο της Microsoft και της Apple ;

Εγώ λέω να άλλαξεις πλευρό και να δεις άλλο όνειρο.

α) Είπα ΑΝ πετύχει το Steam

β) Δεν είπα της Apple

γ) τα καταφέρνει και χωρίς την Apple, το Android και το Ubuntu να αυτοκαταστραφεί η M$

Λιγο off topic

Αμα κανει και η google Linux distro με πληρη υποστηριξη , θα τα εχω δει ολα.Οπως και πολλοι αλλωστε

Το Chrome OS στα Chromebook τι είναι;; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...