Προς το περιεχόμενο

Ωρα για καινούργια αναβάθμιση


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

'Ηρθε η ώρα για αναβάθμιση επιτελους μετα απο αρκετά χρόνια και θέλω τις απόψεις σας οσο αφορά την motherboard, να σας πω οτι το pc θα αποτελείται απο τον 4770K (θα αγοραστεί), 12gb ram (της υπογραφής μου αλλα αργότερα ισως προστεθούν και αλλα) την gtx 670 και τον samsung evo 120 gb (αυτος θα αγοραστεί) και τα υπολοιπα parts απο δίσκους + τροφοδοτικό απο το υπάρχον σύστημα.

 

Με ενδιαφέρει το overclocking αλλα και το gaming φυσικά , σκεφτόμουν για την Asus Maximus VI Formula μιας και χρησιμοποιώ χρόνια asus προιόντα , αλλα αν και δεν ειχα ποτε προβλήματα νομιζω οτι πάσχουν λιγο οσο αφορά το overclock με τις ram ( η αλήθεια ειναι οτι ποτε δεν μπορούσα να πιεσω τις ram μου με διάφορα μοντέλα σε μητρικές και ram) και γενικά το support της εταιρίας.

 

Μια επιλογή ειναι αυτη και απο τις αλλες 2 εταιρίες msi και gigabyte κοιτάω για http://gr.msi.com/product/mb/Z87-MPOWER-MAX.html#overview και GigabyteG1.Sniper 5 2GLan Audio Raid , Gigabyte GA-Z87X-OC Force 2GLan Audio Raid , ειναι τα κορυφάια μοντέλα τους αν δεν κανω λάθος αλλα μια διαφορά ειναι οτι της msi αν και απο τα κορυφάια ειναι πολυ φθηνότερα οσο αφορά ολα τα υπόλοιπα ....

 

Τα χρήματα στην παρούσα φάση δεν ειναι θέμα αλλα δεν θέλω απλα να παω στο ακριβότερο , δηλαδή και της msi ειναι πολυ καλή και φθηνή σχετικά , αλλα σε αυτο που εχει καλύτερες επιδόσεις στον συγκεκριμένο τομέα / support απο την εταιρία.

 

Ακουω τις γνώμες σας και προτάσεις

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάντως ισχύει η υπογραφή σου και το σύστημα χρησιμοποιείται καθαρά για gaming, δε βλέπω το λόγο αναβάθμισης.. 

 

Το ανέφερα παραπανω θέλω για παίξω λιγο με overclocking πρώτα και μετα έρχεται και το gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι να μη μπει το μικρόβιο της αναβάθμισης.. ^_^

 

Αλήθεια, μιας και κοιτάς για mobo των 400+ και cpu 300+ (σύνολο 700+), γιατί δεν περιμένεις λίγο να πας σε 4930K? I did the math και βγαίνει στο budget. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανέφερα παραπανω θέλω για παίξω λιγο με overclocking πρώτα και μετα έρχεται και το gaming

Μιας και θα φτιαξεις gaming pc δεν δινεις λιγο μεγαλυτερη βαση στην καρτα γραφικων??Μιας και μιλαμε για πολλα λεφτα για cpu και μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και θα φτιαξεις gaming pc δεν δινεις λιγο μεγαλυτερη βαση στην καρτα γραφικων??Μιας και μιλαμε για πολλα λεφτα για cpu και μητρικη.

 

Η κάρτα γραφικών ειναι καινούργια οποτε δεν τίθεται θέμα αγοράς καινούργια αυτην την στιγμή , παντως κλείνω προς την sniper 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα γραφικών ειναι καινούργια οποτε δεν τίθεται θέμα αγοράς καινούργια αυτην την στιγμή , παντως κλείνω προς την sniper 5

Εαν δεις και απο αλλα ατομα που εχουν ασχοληθει με oc στον συγκεκριμενο i7 ειναι αναλογα με το τι κομματι θα πετυχεις και οχι τοσο με το ποσο ακριβη μητρικη θα αγορασεις.http://www.skroutz.gr/s/3445214/Gigabyte-G1-Sniper-5.html το παν ειναι στο gaming pc να υπαρχει  και καποια λογικη τωρα αν η μητρικη ειναι πιο ακριβη απο την καρτα γραφικων δεν ξερω αν θεωρειται gaming pc...βεβαια δικα σου λεφτα ειναι εσυ ξερεις καλυτερα.

Εγω παντως προτεινο απο VisionStudio και C2 http://www.skroutz.gr/s/3813879/Asus-Maximus-VI-Hero-C2.html.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...