Προς το περιεχόμενο

Android 4.4 KitKat: «Flat» design στα πρότυπα του iOS 7


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την κυκλοφορία του iOS 7, πολλοί ήταν εκείνοι που υποστήριξαν, ότι η Apple υιοθετεί το design του Android, τουλάχιστον όσων αφορά την οπτική εμφάνιση του λειτουργικού, ενώ μερικά στοιχεία που συνηγορούν σε αυτό, είναι τα «ζωντανά» wallpaper αλλά και το «κέντρο ελέγχου».Ορισμένες φωτογραφίες που διέρρευσαν της νέας έκδοσης του Android, της KitKat, που έχει λάβει το όνομά της από τις γνωστές σοκολάτες της εταιρείας Nestle, αποδεικνύουν ότι η Google προωθεί ένα πιο «flat» και «2D» σχεδιασμό, ο οποίος παρουσιάζει πολλές ομοιότητες με το iOS 7.

Οι αλλαγές είναι εμφανείς σε σχέση με παλαιότερες εκδόσεις του Android. Τα εικονίδια πλέον να έχουν χάσει μεγάλο μέρος της λεπτομέρειας και της σκιάς, στο βωμό του «flat» σχεδιασμού που προωθεί η Google με τη νέα έκδοση. Αλλαγές έλαβαν χώρα και στην «status bar», η οποία φαίνεται ότι αλλάζει χρώματα ανάλογα με το φόντο της εφαρμογής που είναι ανοιχτή. Άγνωστο παραμένει αυτή τη στιγμή, αν κάτι τέτοιο είναι υπό τον έλεγχο του developer της εφαρμογής, ή καθορίζεται συνολικά από το θέμα που χρησιμοποιείται στην Kitkat.
Η Android 4.4 KitKat, η οποία αντικαθιστά την αρχική ονομασία Key Lime Pie αναμένεται να κυκλοφορήσει τον επόμενο μήνα, μαζί με το φημολογούμενο Nexus 5. Σύμφωνα με ένα πρόσφατο έγγραφο της FCC, το handset διαθέτει οθόνη των 5 ιντσών, επεξεργαστή Snapdragon 800, 7-band LTE, 802.11 ac Wi-Fi και φυσικά την τελευταία έκδοση του Android.

2013-09-24_2351_001.jpg


Link.png Site: http://www.techspot.com/news/54097-leaked-android-44-kitkat-images-show-a-flattened-2d-design.html">techspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ειναι οπως ειναι τωρα το android , προφανος το κανουν γιατι φοβουνται πως ο ηλιθιος κοσμος (πραμα που δυστηχος αληθευει) , προτιμησει αλλα λειτουργικα λογο αυτου του χαρακτηριστικου 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα σιγα για να καταλαβω...

Η google δηλαδη τα νεα smartphone της θα τα λανσαρει με 64bit επεξεργαστες και επιπεδη σχεδιαση στο λειτουργικο...

 

Μαλιστα... 

Να ρωτησω κατι?

Αφου η apple, συμφωνα με καποιους, πλεον δεν καινοτομει σε τιποτα και η ιδια αντιγραφει κατα τα λεγομενα τους, γτ ακομα δε βγηκε το ios7 και το iphone 5s, εχουν ξεκινησει τα copy paste?

 

Ελπιζω ενας να μου δωσει μια πληρη απαντηση πραγματικα.. 

Δε θελω να προκαλεσω αλλα πραγματικα μου φαινεται πως κραζανε και πριν ο αλεκτωρ λαλησει οχι 3 αλλα 1 φορα τρεχουν να αντιγραψουν..

 

Ελπιζω να καταλαβαινουν ποσο ασχημα χτυπαει αυτο σαν κινηση..

Μυαλα και χρηματα εχουν, γιγαντια εταιρεια ειναι, εμπειρια να φανε και οι κοτες.. Δε μπορουν να σκεφτουν κατι αλλο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ειναι οπως ειναι τωρα το android , προφανος το κανουν γιατι φοβουνται πως ο ηλιθιος κοσμος (πραμα που δυστηχος αληθευει) , προτιμησει αλλα λειτουργικα λογο αυτου του χαρακτηριστικου 

Δηλαδή εγώ που πριτίμισα τα windows phone με flat design...είμαι ο "ηλίθιος" κόσμος. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@KAKADI

Το flat design η Apple το αντέγραψε απ τα wp, ελπίζω να το γνωρίζεις..

 

Όχι ότι σημαίνει κάτι αυτό. Όταν κάτι είναι καλό εννοείται θα το χρησιμοποιήσει και κάποιος άλλος, θα προσθέσει και τα δικά του και το καλό θα γίνει καλύτερο και πάει λέγοντας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εγώ που πριτίμισα τα windows phone με flat design...είμαι ο "ηλίθιος" κόσμος. 

 

 

δεν ξερω τι εισαι , αλλα παντος τα windows phone αρχισαν τουλαχιστον απτο μηδεν με flat 

 ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως πολοι ανθρωποι θα πουνε 

"ουαου , ειναι επιπεδο , και πολυ sick " σουπερ σουπερ" 

χωρις καν να εχει σημασια αυτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι εισαι , αλλα παντος τα windows phone αρχισαν τουλαχιστον απτο μηδεν με flat 

 ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως πολοι ανθρωποι θα πουνε 

"ουαου , ειναι επιπεδο , και πολυ sick " σουπερ σουπερ" 

χωρις καν να εχει σημασια αυτο .

1) Δεν αντεγραψαν

2)Είναι τελείως διαφορετικό απο το ios/android

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...