Προς το περιεχόμενο

έξυπνο σπίτι / arduino / server


sdoup

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως το έχω σκεφτεί:

 

Το Arduino  & Ethernet shield σε ένα πίνακα ,τύπου ηλεκτρολογικό που θα καταλήγουν τα καλώδια και θα φεύγει από εκεί ένα utp προς το router.αρα δεν χρειάζεται να είναι γύρω από το pc γιατί θα είναι μέσω δικτύου.

Τα ρελέ θα είναι σε ένα κουτάκι δίπλα/πανω/κάτω από τους φυσικούς διακόπτες με ένα momentary κουμπί εξωτερικά για να μπορείς να ανοίγεις και τα φώτα χωρίς την χρήση pc/tablet . Ο λόγος που θέλω να βάλω τα ρελέ εκεί είναι για να μην τρέχουν καλώδια  με υψηλή τάση μέσα στο σπίτι. Από το ρελέ θα φεύγει ένα καλώδιο UTP που θα πηγαίνει στο arduino (με 5Vή12V ανάλογα το ρελέ).

Ναι το ξέρω ότι τα καλώδια δεν είναι και η καλύτερη λύση, αλλα μέχρι να στηθεί και να δοκιμαστεί, είναι το πιο αξιοπιστο. Αργότερα μπορεί να μπει στα ρελέ ένα 433Μh receiver και να τα κάνει ασύρματα. (κόστος κάτω από 1€) .

Για να βάλεις κάτι καινούργιο τώρα, απλά θα προσθέσεις στον κώδικα του Arduino αυτό που θέλεις! Αν είναι ένα ρελέ  πχ. Κάνεις ένα copy paste από το πιο πάνω ρελέ (relay4), αλλάζεις το νούμερο (relay5) και βάζεις και ένα κουμπί στο site.Οτι έκανες και στο αρχικό Setup.

Την έχω σκεφτεί και την Processing … Απλά ψάχνω μια πιο εύκολη και κοινή γλώσσα που θα είναι συμβατή με τα πιο πολλά συστήματα (android, iphone,firefox,chrome)

 

 

 

Ωραια το σκεφτηκες. Οπως ειπα και πριν, φτιαξε ενα απλουστατο web πρωτοκολλο (βλ. #8 ). Τεξε τον web server του μΕ με αλλη πορτα (οχι 80), κανε portforward αυτη τη πορτα στο μΕ. Νοικιασε ενα web server με php και ανοικτες πορτες. Βαλε κανα dns στο ρουτερ σου. Τελος, φτιαχνεις την σελιδα σου στον wev server και παιζεις με curl.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tο εχω κανει για αυτο στο ειπα, οχι ετσι οπως το φαντάζεσαι εσυ, το δικο μου προς το παρόν ετσι οπως δουλεύει χρησιμοποιείτε μονο σαν ειδοποίηση "πορτα ανοιχτή", "πορτα κλεστή" κλπ και σε καθε περίπτωση στέλνει ενα εμαιλ.

 

Αν θελω κατι για διόρθωση κλπ μπαίνω με team viewer

 

 

Σαφως και θελει ups

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο εχω κανει για αυτο στο ειπα, οχι ετσι οπως το φαντάζεσαι εσυ, το δικο μου προς το παρόν ετσι οπως δουλεύει χρησιμοποιείτε μονο σαν ειδοποίηση "πορτα ανοιχτή", "πορτα κλεστή" κλπ και σε καθε περίπτωση στέλνει ενα εμαιλ.

 

Αν θελω κατι για διόρθωση κλπ μπαίνω με team viewer

 

 

Σαφως και θελει ups

 

Δικιά μου ιδέα για το πως θα το έκανα:

Βάζεις το Raspberry Pi σαν web server δίπλα στο arduino.Το Raspberry συνδέεται με USB -Serial με το arduino και έτσι δεν χρειάζεσαι δύσκολα πρωτόκολλα ή web server στο arduino για την επικοινωνία τους ούτε ethernet shield.

 

Όπως λέει και ο παπι δεν χρειάζεται UPS γιατί αν πέσει το ρεύμα πάνε και τα φώτα - αυτοματισμοί...

Αλλά αν χρειάζεται βάζεις ένα μικρό battery pack για να τα συντηρεί όταν πέσει το ρεύμα. (η κατανάλωσή τους σε αδράνεια είναι πολύ μικρή σε σχέση με κανονικό υπολογιστή).

 

edit:

Βρήκα και tutorial που εξηγεί ακριβώς όλο αυτό:

http://www.fritz-hut.com/arduinopi-web-based-controller-for-arduino/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@βιντεο

Πολύ πρακτικό ε? καθόλου καλώδια, όλες οι συνδέσεις έχουν γίνει με σχετική άνεση...

 

Δεν μπορεί να γίνει αυτό χωρίς όλα αυτά τα καλώδια? Wirless?

 

Πολύ καλό πάντως, εμένα ρε παιδιά ήταν στο αίμα μου το Hardware (τώρα ψιλοοοο...)

 

 

 

Γίνεται χαμός με αυτό το Arduino, μας έχουν πρήξει (με την καλή έννοια) οι Linux Teams και ΙΕΕΕ.

 

Θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ, μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στα παρακάτω: ?

  • Που μπορώ να προμηθευτώ κάτι τέτοιο
  • Πόσο κοστίζει
  • Νομίζω ότι τα Arduino έχουν κάποιο API, δεν γράφεις ολοκάθαρο Asm κώδικα δηλαδή (κρίμα)
  • Υπάρχουν Tutorials?
  • Τι μπορεί να κάνει ένα Arduino? (εκτός από τα κλασικά)

 

ΥΓ: Είχε κάνει ένα παιδί μια πτυχιακή (δεν ήταν σε Arduino), όπου έστελνες SMS και ανάλογα τον κωδικό που θα έστελνες θα έκανε και το αντίστοιχο πράγμα (εικονικά νομίζω, έβγαζε σε μια οθόνη την επιλογή) (φώτα, φούρνος, τηλεόραση, συναγερμός) .

 

Πολύ φάση! θα την δω κάποια στιγμή!

 

Μπορεί να τα κάνει αυτά το Arduino e?

Μια ερώτηση: Σε περίπτωση κάποιου σφάλματος τι γίνεται? μην μας κάψει και το σπίτι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • Που μπορώ να προμηθευτώ κάτι τέτοιο
  • Πόσο κοστίζει
  • Νομίζω ότι τα Arduino έχουν κάποιο API, δεν γράφεις ολοκάθαρο Asm κώδικα δηλαδή (κρίμα)
  • Υπάρχουν Tutorials?
  • Τι μπορεί να κάνει ένα Arduino? (εκτός από τα κλασικά)

 

ΥΓ: Είχε κάνει ένα παιδί μια πτυχιακή (δεν ήταν σε Arduino), όπου έστελνες SMS και ανάλογα τον κωδικό που θα έστελνες θα έκανε και το αντίστοιχο πράγμα (εικονικά νομίζω, έβγαζε σε μια οθόνη την επιλογή) (φώτα, φούρνος, τηλεόραση, συναγερμός) .

 

Πολύ φάση! θα την δω κάποια στιγμή!

 

Μπορεί να τα κάνει αυτά το Arduino e?

Μια ερώτηση: Σε περίπτωση κάποιου σφάλματος τι γίνεται? μην μας κάψει και το σπίτι!!!

Στο ελλαδιστάν είναι 2-3 που τα πουλάνε, www.internetnow.gr  www.grobotronics.com 

ανάλογα πιο θα επιλέξεις uno, mega, mini στα πιο πάνω σιτε έχει και τιμές. Η γνώμη μου είναι να ψάξεις εκτός Ελλάδος για ποιο οικονομικό. Υπάρχουν και compatible boards τα οποιά δεν είναι '''γνήσια'' αλλά κάνουν την ίδια δουλειά. εγώ ξεκίνησα με το Uno (25,00 €)μετά πήρα και το ethrnet shiled και τελευταία πήρα και το mega γιατί δεν με έφταναν τα Pins. (εγώ θα σου πρότεινα αυτό. Είναι το mega με ενσωματωμένο ethernet.)

η γλώσσα που γράφεις είναι wiring (C/C++ τύπου)  (www.arduino.cc)

Απο tutorials γίνεται χαμός googlare και θα δείς. Υπάρχουν και μαθήματα που ξεκινάς απο τα βασικά

Και μπορεί να κάνει τα πάντα.Το μόνο φρένο είναι η φαντασία σου!! Υπάρχουν και διάφορα shields που μπορείς να πας ακόμα ένα βήμα πιο πέρα. Το επόμενο project μου μόλις τελειώσω το σπίτι, θα είναι να φτιάξω 3dprinter / cnc.

 

Η περίπτωση του σφάλματος,είναι κατα πόσο καλά θα τα φτιάξεις όλα. Για τα ηλεκτρολογικά ενας βασικός κανόνας είναι ο νόμος του Ωμ!!! υπολογίζεις τι φορτια θα σηκώνουν, τι καταναλώσεις θα έχεις, και προχωράς.Έχεις τις ίδιες πιθανότητες σφάλματος με ένα pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικιά μου ιδέα για το πως θα το έκανα:

Βάζεις το Raspberry Pi σαν web server δίπλα στο arduino.Το Raspberry συνδέεται με USB -Serial με το arduino και έτσι δεν χρειάζεσαι δύσκολα πρωτόκολλα ή web server στο arduino για την επικοινωνία τους ούτε ethernet shield.

 

Όπως λέει και ο παπι δεν χρειάζεται UPS γιατί αν πέσει το ρεύμα πάνε και τα φώτα - αυτοματισμοί...

Αλλά αν χρειάζεται βάζεις ένα μικρό battery pack για να τα συντηρεί όταν πέσει το ρεύμα. (η κατανάλωσή τους σε αδράνεια είναι πολύ μικρή σε σχέση με κανονικό υπολογιστή).

 

edit:

Βρήκα και tutorial που εξηγεί ακριβώς όλο αυτό:

http://www.fritz-hut.com/arduinopi-web-based-controller-for-arduino/

 

Αν ασχοληθείς και προσπαθήσεις να το υλοποιήσεις θα δεις οτι χρειάζεται ups, px όταν εχεις "οπλίσει" το σύστημα σε μια α' κατάσταση ενας διακόπτης ον, αλλος off κλπ, θα πρέπει οταν επανέλθει το ρευμα αυτα να επανέλθουν στην αρχική κατάσταση την οποία τα ειχες προγραμματίσει, και ακόμα χειρότερα αν το σύστημα δουλεύει και σας συναγερμός

 

ΥΓ αλλά τελος πάντων ο καθένας μπορεί να το χειριστή και να το υλοποιήσει όπως νομίζει.

 

Το μονο σίγουρο ειναι οτι απαιτείται αρκετό hardware και πολύ γράψιμο (κώδικα).

 

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείται οτι χρειάζεται ..ειδικά αν έχεις rfid για να μπεις μέσα,και δεν έχει ρεύμα,τότε κάθεσαι απ' εξω! (έχεις σαν εναλλακτική και το κλειδί βέβαια). αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να γράφεις στην eprom το last state of button οποτε σε ένα Power failure όταν επανέλθει το ρεύμα, να είναι όλα όπως πρώτα. Αυτό φυσικά θέλει πολύ ψάξιμο .... νομίζω οτι με ένα ups ή μια μπαταρία συναγερμού θα είναι εντάξει.. Είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που έχουμε μεγάλες διακοπές ρεύματος πια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειται θα παρεις ups, ειτε θα γραψεις δυο γραμμες κωδικα παραπανω που θα κανει save το state

 

Στο save το state  ο κλεφτής που ειναι μεσα ή εξω, πως να το προγραμματίσω αυτό υπάρχει κανένα tutorial :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νικο, αν σε βάλουν στο μάτι, και βιομετρικα και λέιζερ να έχεις...θα μπουν..

 

Τι σχεση εχει αυτο με τον σχεδιασμό μια αξιοπιστης εφαρμογής, χωρις λαθη και χωρις να κανει τον χωρο που επιβλέπει μπάχαλο.

 

Οι εφαρμογές θελουν κοπο, έμπνευση και πολυ χρόνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλημέρα.

Βάσω τα κόστη που αναφέρεις είναι υπερβολικά. Αν έχεις τη δυνατότητα, ψώνιζε από ebay. Έχω ήδη υλοποιήσει ακριβώς αυτό που περιγράφεις* & ζήτημα να μου κόστισε €150.

*

2 Mega, 1 Uno, 1 Ethernet shield, 1 LCD shield, 1 GSM shield, 2 RFID panels, 20 μαγνητικές επαφές για πόρτες & παράθυρα, δεκάδες ρελέ & LEDάκια.

 

Σχετικά με όλα αυτά που λέτε για servers, απλά δεν χρειάζονται. Πολύ απλά κάπου θα έχεις αποθηκευμένες τις html σελίδες που θα έχουν κενά div, span ή ό,τι άλλο & θα γεμίζουν με τις πληροφορίες που θα λαμβάνουν απ' το arduino μέσω Ajax. Τις σελίδες αυτές μπορείς να τις έχεις στον σκληρό σου, κάπου online, ή αν θέλεις να το πας & παραπέρα, φτιάχνεις μια απλή εφαρμογή android, τις πετάς μέσα & τις φορτώνεις στο webkit. Εξ ορισμού δεν μπορείς να έχεις πάρε-δώσε δεδομένων με έναν server (το arduino στη συγκεκριμένη περίπτωση) όταν τα αιτήματα Ajax προέρχονται από σελίδα εκτός server. Υπάρχει όμως μια "μαγική φράση κλειδί" που μπορείς να βάλεις στο sketch σου που θα επιτρέψει την επικοινωνία. ;)

client.println("Access-Control-Allow-Origin: *");
(Το * δηλώνει ότι επιτρέπεται να λαμβάνονται αιτήματα από παντού.) Από 'κει & πέρα όλα είναι δυνατά... ;) Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να στείλεις απ' τη σελίδα σου ένα αίτημα Ajax στο arduino της μορφής:

request.open("GET", "http://192.168.1.10/?ajax_main" + strKapoioString + nocache, true);
Το arduino (που στο παράδειγμα έχει διεύθυνση 192.168.1.10) θα το λάβει, θα αναλύσει τι περιέχει το strKapoioString, θα κάνει τις απαραίτητες ενέργειες & θα δημιουργήσει->επιστρέψει ένα αρχείο xml με τις πληροφορίες που θα φορτωθούν στη σελίδα σου (χωρίς αυτή να χρειάζεται να ανανεωθεί).

Για να το δοκιμάσεις στην πράξη, φτιάξε ένα αρχείο .htm & γράψε μέσα τα παρακάτω (το μόνο που ίσως πρέπει να αλλάξεις είναι η IP του arduino στη γραμμή 45):

 

 

<!DOCTYPE html>
<html>

<head>

<!-- Stylesheets -->
<link rel="stylesheet" href="main.css" type="text/css">

<title>Arduino & Ajax</title>

<script>
strLedState = "";
var ledState;

function GetMain() {
  nocache = "&nocache=" + Math.random() * 1000000;
  var request = new XMLHttpRequest();
  request.onreadystatechange = function() {
    if (this.readyState == 4) {
      if (this.status == 200) {
        if (this.responseXML != null) {
          // XML file received
          var count;
          // get LED state
          var num_an = this.responseXML.getElementsByTagName('ledstate').length;
          for (count = 0; count < num_an; count++) {
            if (this.responseXML.getElementsByTagName('ledstate')[count].childNodes[0].nodeValue === "off") {
              document.getElementById('led-state').style.backgroundColor = '#00ff00';
              document.getElementById('led-state').innerHTML = "Off";
              ledState = 0
            } else if (this.responseXML.getElementsByTagName('ledstate')[count].childNodes[0].nodeValue === "on") {
              document.getElementById('led-state').style.backgroundColor = '#ff0000';
              document.getElementById('led-state').innerHTML = "On";
              ledState = 1
            }
          }
        }
      } else {
        document.getElementById('led-state').style.backgroundColor = '#666666';
        document.getElementById('led-state').innerHTML = "No Connection"
      }
    }
  }
  // send HTTP GET request
  request.open("GET", "http://192.168.1.10/?ajax_main" + strLedState + nocache, true);
  request.send(null);
  strLedState = "";
  setTimeout('GetMain()', 2000)
}

function RemoteLedToggle() {
  document.getElementById('led-state').style.backgroundColor = '#ffff00';
  document.getElementById('led-state').innerHTML = "Sending..."
  if (ledState == 0) {
    strLedState = "&ledState=1"
  } else {
    strLedState = "&ledState=0"
  }
}
</script>

</head>

<body bgcolor="#000000" text="#000000" onload="GetMain()">

<div name="led-state" id="led-state" class="led-state" onclick="RemoteLedToggle()">
 
</div>

</body>

</html>

 

Φτιάξε ένα αρχείο με όνομα main.css & γράψε μέσα:

 

 

div.led-state {
  width: 200px;
  font-size: 105%;
  font-weight: bold;
  text-align: center;
  border: outset;
  border-radius: 15px;
  border-color: #990000 #009900 #000099 #666600
}

 

Τέλος, το sketch για το arduino (& εδώ το μόνο που ίσως πρέπει να αλλάξεις είναι η IP του arduino στη γραμμή 15):

 

 

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

#include <SPI.h>
#include <Ethernet.h>

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

const int ledPin = 13;    // Το pin πάνω στο οποίο είναι το LED (χρησιμοποίησα το 13 επειδή έχει onboard LED)
int ledState = 0;    // Η κατάσταση του LED
boolean reading = false;

////////// Ρυθμίσεις Ethernet //////////
#define REQ_BUF_SZ 100    // Το μέγεθος του Buffer για τα HTTP Requests
byte mac[] = {0x00, 0x17, 0x6C, 0x15, 0xFD, 0x9B};    // Η διεύθυνση MAC της κάρτας Ethernet (άσε την ως έχει)
IPAddress ip(192, 168, 1, 10);    // Η IP που θα πάρει το arduino (παρακάμπτοντας το DHCP του router)
EthernetServer server(80);    // Ξεκινάει server στη θύρα 80
char HTTP_req[REQ_BUF_SZ] = {0};    // Το Buffer για τα HTTP Requests
char req_index = 0;    // Δείκτης (μετρητής) για το HTTP_req Buffer

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

void setup() {
  pinMode(ledPin, OUTPUT);
  pinMode(4, OUTPUT);    // Απενεργοποιεί την SD κάρτα...
  digitalWrite(4, HIGH);    // ...& δεν πρέπει να χρησιμοποιήσεις το pin 4

  Ethernet.begin(mac, ip);    // Ξεκινάει την Ethernet
  server.begin();    // Ξεκινάει τον server & περιμένει client να συνδεθεί
}

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

void loop() {
  // Ελέγχει την ledState & ανάβει ή σβήνει το LED αναλόγως
  if (ledState == 0) {
    digitalWrite(ledPin, LOW);
  } else {
    digitalWrite(ledPin, HIGH);
  }

  EthernetClient client = server.available();    // Περιμένει clients

  if (client) {    // Εκτελούνται τα παρακάτω όταν συνδεθεί client
    boolean blankLine = true;
    while (client.connected()) {
      if (client.available()) {    // Έρχονται δεδομένα απ' τον client
        char c = client.read();    // Διαβάζει έναν-έναν χαρακτήρα τα δεδομένα του client
        // Αποθηκεύει τους χαρακτήρες στο Buffer, εκτός απ' την τελευταία
        // θέση που πρέπει να είναι μηδέν (Null Terminated String)
        if (req_index < (REQ_BUF_SZ - 1)) {
          HTTP_req[req_index] = c;    // save HTTP request character
          req_index++;
        }
        if (c == '\n' && blankLine) {
          client.println("HTTP/1.1 200 OK");
          // Ajax request - αποστολή αρχείου XML
          if (StrContains(HTTP_req, "ajax_main")) {
            // send the rest of the HTTP header
            client.println("Access-Control-Allow-Origin: *");
            client.println("Content-Type: text/xml");
            client.println("Connection: keep-alive");
            client.println();
            ExecuteCommands();
            // send XML file
            XML_response_main(client);
          }
          StrClear(HTTP_req, REQ_BUF_SZ);    // Καθαρισμός του Buffer...
          req_index = 0;    // ...& του μετρητή του
          break;
        }
        if (c == '\n') {
          blankLine = true;
        }
        else
        if (c != '\r') {
          blankLine = false;
        }
      }    // end if (client.available())
    }    // end while (client.connected())
    delay(50);    // Δίνει λίγο χρόνο για να λάβει ο client τα δεδομένα
    client.stop();    // Κλείνει τη σύνδεση
  }    // end if (client)
}

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

////////// Εκτελεί τις εντολές που έλαβε απ' τον client
void ExecuteCommands() {
  ////////// Εναλλάσσει την κατάσταση του LED
  if (StrContains(HTTP_req, "pinstate=1")) {
    ledState = 1;
  }
  else
  if (StrContains(HTTP_req, "pinstate=0")) {
    ledState = 0;
  }
}

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

////////// Στέλνει το αρχείο XML με πληροφορίες
////////// σχετικά με την κατάσταση του LED
void XML_response_main(EthernetClient cl) {
  cl.println("<?xml version = \"1.0\" ?>");
  ////////// Έναρξη πληροφοριών
  cl.println("<info>");
  ////////// Διαβάζει την κατάσταση του LED
  cl.print("<ledstate>");
  if (ledState == 1) {
    cl.print("on");
  } else {
    cl.print("off");
  }
  cl.println("</ledstate>");
  ////////// Τέλος πληροφοριών
  cl.print("</info>");
}

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

// Για καθαρισμό array
void StrClear(char *str, char length) {
  for (int i = 0; i < length; i++) {
    str[i] = 0;
  }
}

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

// Ψάχνει αν ένα string περιέχεται σε ένα άλλο
// Επιστρέφει 1 αν βρεθεί
// Επιστρέφει 0 αν δεν βρεθεί
char StrContains(char *str, char *sfind) {
  char found = 0;
  char index = 0;
  char len;

  len = strlen(str);

  if (strlen(sfind) > len) {
    return 0;
  }
  while (index < len) {
    if (str[index] == sfind[found]) {
      found++;
      if (strlen(sfind) == found) {
        return 1;
      }
    } else {
      found = 0;
    }
    index++;
  }

  return 0;
}

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

Αυτά τα λίγα! :P Επειδή δεν έχω εύκαιρη Ethernet shield, δεν τα δοκίμασα. Πες αν κάτι δεν δουλέψει σωστά.

-

Συμφωνώ ότι καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις UPS. Επίσης άσχετα απ' το UPS, καλό είναι να σώζεις τις καταστάσεις των εξόδων σου αλλά & τις ρυθμίσεις (που σίγουρα θα βάλεις σιγά-σιγά στο πρόγραμμα). Αντί όμως να μπλέκεις με EEPROM, μπορείς να γράφεις τις πληροφορίες αυτές στην SD που έχει η Ethernet. Έτσι έχεις τη δυνατότητα δημιουργίας διαφορετικών αρχείων, άλλα για τις ρυθμίσεις, άλλα για τις καταστάσεις, άλλα για logs κ.λπ.. Νομίζω ότι έτσι η διαχείριση των πληροφοριών θα είναι ευκολότερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...