Προς το περιεχόμενο

Μετρό: Σταδιακή επέκταση δωρεάν WiFi πρόσβασης στο Internet


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτή την γελοιότητα του "όλα γύρω απο έναν υπολογιστή" την έχω βαρεθεί. Κάποιοι πρέπει να καταλάβετε μερικά πράγματα. Δεν είμαστε στο 70. Δεν υπάρχουν αλάνες, τα νέα παιδιά (στην πλειοψηφία) δεν θεωρούν ιδανικό να πάνε "φεγγαράδα" στην παραλία και, για να μην λέω πολλά, αυτά που έκαναν οι παππούδες μας το 50, οι γονείς μας το 70/80 και εμείς το 80/90 (για να μας πιάσω όλους) δεν είναι "ο σωστός τρόπος να ζεις την ζωή". 

 

Ο καθένας ζει όπως θέλει. Γιατί αν αρχίσω να λέω πως μεγαλώσανε κάποιοι απο την δική μου την γενιά (ώρες snes, n64, doom στο pc κτλ) θα αρχίσουμε να αναρωτιόμαστε ποιός είναι χειρότερος; Ο πιτσιρικάς που "δεν ζει" γιατί μπαίνει facebook, ή αυτός που "έζησε" και πέρασε την παιδική του ηλικία με τον Mario, την εφηβική με τον Snake και τώρα είναι και στο facebook;

Δε διαφωνώ, κι εγώ με amstrad, atari κλπ ήμουν. Αλλά αυτά δεν με εμπόδισαν να πηγαίνω για ποδόσφαιρο, μπάσκετ, kickbox και άλλα. Δε πήγα ποτέ στην καφετέρια με φίλους μου με ένα τάμπλετ στο χέρι και να κάθομαι να ασχολούμαι με αυτό και να τους έχω γραμμένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ, κι εγώ με amstrad, atari κλπ ήμουν. Αλλά αυτά δεν με εμπόδισαν να πηγαίνω για ποδόσφαιρο, μπάσκετ, kickbox και άλλα. Δε πήγα ποτέ στην καφετέρια με φίλους μου με ένα τάμπλετ στο χέρι και να κάθομαι να ασχολούμαι με αυτό και να τους έχω γραμμένους.

 

Αυτό ακριβώς. Στην εποχή μου υπήρχαν αλάνες, και πετροπόλεμο παίζαμε, και "μάχες" γειτονιών είχαμε κ.α. Από την άλλη έχω παίξει χιλιάδες ώρες (κυριολεκτικά) μόνος μου αλλά και σε LAN parties (οι πιο παλιοί τα ξέρετε) με τους φίλους μου.

 

Αλλά σε καφέ/μπύρα/βόλτα βγαίναμε για την παρέα, όχι για να έχουμε ο καθένας από ένα κινητό/tablet (λέμε τώρα...) και να ασχολούμαστε με αυτό. Ή για να έχουμε μόνο virtual friends και καθόλου in-real-life....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ειχατε tablet και smartphones και τα αφηνατε σπιτι; Εγω παντως μια χαρα βλεπω να μιλανε στις καφετεριες, ναι ασχολουνται και με τα smartphone, αλλα δεν ειναι λιγο υποκριτικο να λετε οτι εχετε παιξει χιλιαδες ωρες μονοι σας ή και σε lan parties και να λετε οτι ποτε δεν βγηκατε με το tablet εξω ενω δεν υπηρχαν τοτε tablet; Αν υπηρχαν να ειστε σιγουροι πως θα κανατε ακριβως τα ιδια. Αυτο που βλεπετε ειναι το αντιστοιχο αυτου που κανατε. Απλα γινεται και στις καφετεριες. Και ναι κανουν και αλλα πραγματα εκτος απο αυτο. Δηλαδη ενω εχετε παιξει π.χ. με τις ωρες mario απομονωμένοι απο τον κοσμο λετε οτι θα ήσασταν στις καφετεριες και δε θα ασχολιοσασταν καθολου με το tablet ή το smartphone σας; Θα ηταν λιγοτερο υποκριτικο αν λεγατε τουλαχιστον οτι θα προτιμουσατε να μεγαλωνατε χωρις καν το amstrad ή το atari και τηλεοραση. 

 

Υ.Γ. Ελπιζω να μην παρεξηγηθει το υφος μου απλα δινω τροφη για σκεψη, δε λεω πως εγω ειμαι διαφορετικος απο εσας ή απο τα παιδια σημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ειχατε tablet και smartphones και τα αφηνατε σπιτι; Εγω παντως μια χαρα βλεπω να μιλανε στις καφετεριες, ναι ασχολουνται και με τα smartphone, αλλα δεν ειναι λιγο υποκριτικο να λετε οτι εχετε παιξει χιλιαδες ωρες μονοι σας ή και σε lan parties και να λετε οτι ποτε δεν βγηκατε με το tablet εξω ενω δεν υπηρχαν τοτε tablet; Αν υπηρχαν να ειστε σιγουροι πως θα κανατε ακριβως τα ιδια. Αυτο που βλεπετε ειναι το αντιστοιχο αυτου που κανατε. Απλα γινεται και στις καφετεριες. Και ναι κανουν και αλλα πραγματα εκτος απο αυτο. Δηλαδη ενω εχετε παιξει π.χ. με τις ωρες mario απομονωμένοι απο τον κοσμο λετε οτι θα ήσασταν στις καφετεριες και δε θα ασχολιοσασταν καθολου με το tablet ή το smartphone σας;

 

Tablets μπορεί να μην υπήρχαν, αλλά υπήρχαν Palm και τα πρώτα κινητά, και οι πρώτοι -προσιτοί στο κοινό- φορητοί (που ήταν ΤΟ θέμα συζήτησης) κλπ κλπ.

 

Και αυτό που λέμε είναι ότι, παρόλο που είμαστε της πληροφορικής και είχαμε και έχουμε τα gadgets μας, ζούμε και στην "πραγματική" ζωή. Κάτι που δυστυχώς βλέπουμε τριγύρω μας ότι, αρκετά νέα παιδιά, ΔΕΝ κάνουν....και αυτό είναι οφθαλμοφανές, δεν χρειάζεται προσπάθεια για να το δεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tablets μπορεί να μην υπήρχαν, αλλά υπήρχαν Palm και τα πρώτα κινητά, και οι πρώτοι -προσιτοί στο κοινό- φορητοί (που ήταν ΤΟ θέμα συζήτησης) κλπ κλπ.

 

Και αυτό που λέμε είναι ότι, παρόλο που είμαστε της πληροφορικής και είχαμε και έχουμε τα gadgets μας, ζούμε και στην "πραγματική" ζωή. Κάτι που δυστυχώς βλέπουμε τριγύρω μας ότι, αρκετά νέα παιδιά, ΔΕΝ κάνουν....και αυτό είναι οφθαλμοφανές, δεν χρειάζεται προσπάθεια για να το δεις...

ελα τωρα εδω ασχολουμασταν με τα ringtones. Φαντασου να υπηρχε 3G και wifi, η προσπαθεια χρειαζεται για να δεις οτι θα εκανες ακριβως τα ιδια. Το θεμα ειναι ασχετο και σταματαω αλλα καλο θα ηταν να λειπουν οι αποπειρες αυτοαγιοποιησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα τωρα εδω ασχολουμασταν με τα ringtones. Φαντασου να υπηρχε 3G και wifi, η προσπαθεια χρειαζεται για να δεις οτι θα εκανες ακριβως τα ιδια. Το θεμα ειναι ασχετο και σταματαω αλλα καλο θα ηταν να λειπουν οι αποπειρες αυτοαγιοποιησης

 

Αυτοαγιοποίηση ?!??!?!? Όντως, καμμία σχέση, ας το σταματήσουμε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατελείωτες ώρες LAN! Μόνο που σήμερα το "έφαγε" το Steam και ο καθένας είναι σπίτι του. Στο LAN κλ***με στο γέλιο, βρίζαμε, κοροϊδεύαμε, πειραζόμασταν είχαμε κάποιου τύπου Χ,Υ επαφής. Δεν αγιοποιώ τον εαυτό μου αλλά τέτοια πράγματα, το να κλείνεσαι σπίτι σου μόνος, να πας στην καφετερία με το tablet δεν τα κάνω, και είμαι υποχρεωμένος συνειδητά να μην περάσω αυτή τη ιδεολογία ούτε στα παιδιά μου. Θα τα σκάσω χοντρά για να αθλούνται και να έχουν κοινωνικές επαφές και όχι σε κινητά κλπ όχι βέβαια να τα αποκλείσουμε και τελείως, άλλα να τα περιορίσουμε, δεν θέλω αντικοινωνικά παιδιά σαν μερικά που βλέπω 13χρονα να λιώνουν στα internet cafe. Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω.

 

Τώρα στο θέμα μας, καλό το WiFi στο μετρό άλλα εμένα επιτρέψτε μου να το θεωρώ περιττό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλάκες αυτό με το Lanparty όταν το κάνουνε πιτσιρικάδες σε ιντερνετ καφέ, είναι χειρότερο κ από χαβούζα σε γήπεδο. Ο λόγους που έπαψα να επισκέπτομαι τα συγκεκριμένα μέρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα βράδια που αργούν οι συρμοί, ότι πρέπει για να περάσει η ώρα. Μπορείς και να τσεκαρεις αρχικά στο ταδε μετρό και να χρονομετρήσεις πόση ώρα πέρασε πριν τσεκάρεις στο ταδε μπαρ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τώρα στο θέμα μας, καλό το WiFi στο μετρό άλλα εμένα επιτρέψτε μου να το θεωρώ περιττό.

 

To metro μπορει να ειναι το πρωτο μερος μετα το αεροδρομιο που μπορει να επισκεφτει ενα τουριστας οποτε δεν ειναι ασχημο στη διαδρομη να μπορει να εχει προσβαση στο Internet

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To metro μπορει να ειναι το πρωτο μερος μετα το αεροδρομιο που μπορει να επισκεφτει ενα τουριστας οποτε δεν ειναι ασχημο στη διαδρομη να μπορει να εχει προσβαση στο Internet

Ναι όμως το άρθρο λέει ότι θα έχει WiFi μόνο στους σταθμούς και όχι στις σήραγγες... <_< εκτός και αν διάβασα λάθος. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δωρεάν ασύρματη πρόσβαση στο Internet μέσα από σταθμούς μετρό, αν και έχει ανακοινωθεί εδώ και καιρό, εντούτοις μέχρι σήμερα δεν υπήρξε πρόοδος στο θέμα, κάτι που δείχνει να αλλάζει με βάση δημοσίευμα της ιστοσελίδας ToVima.Εδώ και λίγες ημέρες, όσοι χρησιμοποιούν το σταθμό Νερατζιώτισσα του ΗΣΑΠ και του Προαστιακού, έχουν τη δυνατότητα δωρεάν σύνδεσης στο Internet μέσω συστήματος το οποίο βρίσκεται σε πιλοτική λειτουργία. Αργότερα μέσα στο μήνα το σύστημα αναμένεται να επεκταθεί και σε άλλους σταθμούς με βάση το χρονοδιάγραμμα της ΣΤΑΣΥ και συγκεκριμένα στους σταθμούς «Πειραιάς» (Γραμμή 1), «Ομόνοια» (Γραμμές 1 και 2), «Σύνταγμα» (Γραμμές 2 και 3), «Πανεπιστήμιο» (Γραμμή 2) και «Ακρόπολη» (Γραμμή 2).

 

Η δεύτερη φάση του προγράμματος στους οποίους προβλέπεται μελλοντικά η επέκταση της λειτουργίας του ασύρματου ευρυζωνικού δικτύου αφορά τους σταθμούς «Δουκίσσης Πλακεντίας» (Γραμμή 3, Προαστιακός), «Μοναστηράκι» (Γραμμές 1 και 3), «Αγιος Δημήτριος» (Γραμμή 2), Αγιος Αντώνιος (Γραμμή 2), «Αιγάλεω» (Γραμμή 3»), «Μέγαρο Μουσικής» (Γραμμή 3) και «Νομισματοκοπείο» (Γραμμή 3).

 

Για όσους θυμούνται, η αρχική εξαγγελία για ασύρματη πρόσβαση στο μετρό είχε γίνει τον Ιούλιο του 2011 και προ΄έβλεπε τη λειτουργία του μέσα σε ένα χρόνο. Ο διαγωνισμός ολοκληρώθηκε τον Ιούλιο του 2012 με νικητή την εταιρεία Hellas On Line και προβλέπει ότι η παροχή σύνδεσης θα γίνεται μόνο στους σταθμούς και όχι στις σήραγγες όσο οι συρμοί βρίσκονται εν κινήσει.

 

Link.png Site: ToVima

 

 

Διάβασε το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...