Προς το περιεχόμενο

Μετρό: Σταδιακή επέκταση δωρεάν WiFi πρόσβασης στο Internet


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ίντερνετ δεν είναι μόνο facebook και foursquare και αυτό το λέω γιατί μερικοί το θεωρούν άχρηστο εν κινήσει. Το χρησιμοποιώ καθημερινά στο δρόμο για να βρω προϊόντα, γιατρούς, υπηρεσίες, καταστήματα ακόμα και έκτακτες ειδήσεις που μπορεί να σε ενδιαφέρουν ώσπου να φτάσεις στον προορισμό σου.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι. Εγώ όταν μια μέρα πάρω smartphone θα σερφάρω και θα περνάνε και τα 3 λεπτά αναμονής στο σταθμό! (τις Κυριακές μπορεί να είναι και δέκα τα λεπτά να ξέρετε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@seXBOX εν μερη εχεις δικιο αλλα στο αλλο link που υπαρχει στην ανάρτηση του hal9000 υπαρχει και αυτο. Εγω διαβασα και τα δυο για αυτο σου ειπα να διαβασεις το αρθρο

 

http://www.insomnia.gr/_/articles/διάφορα/πλανήτης/ξεκινά-η-εγκατάσταση-του-συστήματος-wi-fi-στο-μ-r3586

 

 

Η πρωτοβουλία είχε ανακοινωθεί για πρώτη φορά τον Ιούλιο του 2011, με τις εκτιμήσεις να έκαναν λόγο για λειτουργία του συστήματος μέσα σε ένα χρόνο. Οι υπηρεσίες του δωρεάν WiFi στο Μετρό της Αθήνας θα παρέχονται -μαλλον δωρεάν σύμφωνα με την ιστοσελίδα του Athens Transport, και οι σταθμοί που θα το υποστηρίζουν θα είναι Πανεπιστήμιο, Σύνταγμα, Ακρόπολη, Δουκίσσης Πλακεντίας, Ομόνοια, Πειραιάς, και Νερατζιώτισσα. Να σημειωθεί ότι επόμενος στόχος του έργου είναι η επέκταση του σήματος WiFi σε όλους τους σταθμούς του Μετρό ώστε να υπάρχει δυνατότητα πλοήγησης και μέσα στις αμαξοστοιχίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή Σύνταγμα περιμένω κάποιες φορές αρκετή ώρα, το WiFi δεν είναι και τόσο turbo, αλλά κάνει τη δουλειά του μια χαρά....

 

Επίσης κάτι που δεν έχω αντιληφθεί: σε όλες τις -προηγμένες- χώρες υπάρχει ένας provider που δίνει σταθερό σήμα GSM/3G/4G ή/και WiFi μέσα στις σήραγγες του metro. Είναι εξαιρετικά απλό, αυτοχρηματοδοτούμενο, και εύκολο/γρήγορο να υλοποιηθεί. Γιατί δεν το έχει κάνει ακόμα η ΑΜΕΛ δεν μπορώ να καταλάβω....

 

ρώτα την ΕΕΤΤ.. Όλα τα κολλάει αυτή η κυρία!

 

hint hint: δεν δίνει άδεια στις κινητές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 3 χρονών. Οσοι λοιπόν είναι στην ηλικία μου (και μεγαλύτεροι) παρατηρώ πως δεν λαμβάνουν υπόψη μια σημαντική παράμετρο. Είμαστε μια γενιά που πέρασε σε αυτή την εποχή απο μια άλλη. Τι εννοώ; Εννοώ πως όταν εμείς ήμασταν 6-7 χρονών παίζαμε με playschool. Στα 12-13 με playschool. Στην εφηβεία οι πρώτες βόλτες και το snes. αργότερα οι γκόμενες και το N64/Playstation κτλ κτλ για να μπούμε στην τεχνολογική εποχή που όλα είναι υπολογιστές και tablet.

 

Σήμερα είναι διαφορετικά. Τα παιδιά μεγαλώνουν με την τεχνολογία. Ο ανηψιός μου είναι 4 και ξέρει να χειρίζεται το iPad. Οχι γιατί είναι παιδί διάνοια που λέει η γιαγιά μου αλλά γιατί μεγαλώνοντας στην τεχνολογία οι 4χρονοι σήμερα είναι εξυπνότεροι και με μεγαλύτερη αντίληψη απο εμάς οταν ήμασταν 4 και είχαμε πλαστελίνη και βιοχλαπάτσα!!!!

 

Κάθε γενιά έχει τα καλά και τα κακά της. Οι γονείς μας έκραζαν/λυπόντουσαν εμας γιατί δεν είχαμε την καλή μουσική και τους χίππηδες με το ελεύθερο σεξ που είχαν αυτοί. Εμείς βγάζουμε το άχτι μας στους νεότερους για τον Καπαμαρού και τις αλάνες. Ο ανηψιός μου θα κράζει σε 30 χρόνια τον γιό του γιατί "ααχ το iPad ήταν κάτι μοναδικό εμείς κάναμε cyber στα νιάτα μου. Αυτά τα holographic girlfriends είναι ξεφτιλίκια".

 

Αφήστε τον καθένα να κάνει ότι θέλει και ασχοληθείτε με την δικιά σας ζωή. Γιατί με την λογικη σας κάποιοι δεν ζούν επειδή είναι μπροστά σε ένα tablet αλλά εσείς δεν ζείτε επειδή είστε απασχολημένοι με το να κοιτάτε πως και αν ζούνε οι αλλοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 3 χρονών. Οσοι λοιπόν είναι στην ηλικία μου (και μεγαλύτεροι) παρατηρώ πως δεν λαμβάνουν υπόψη μια σημαντική παράμετρο. Είμαστε μια γενιά που πέρασε σε αυτή την εποχή απο μια άλλη. Τι εννοώ; Εννοώ πως όταν εμείς ήμασταν 6-7 χρονών παίζαμε με playschool. Στα 12-13 με playschool. Στην εφηβεία οι πρώτες βόλτες και το snes. αργότερα οι γκόμενες και το N64/Playstation κτλ κτλ για να μπούμε στην τεχνολογική εποχή που όλα είναι υπολογιστές και tablet.

 

Σήμερα είναι διαφορετικά. Τα παιδιά μεγαλώνουν με την τεχνολογία. Ο ανηψιός μου είναι 4 και ξέρει να χειρίζεται το iPad. Οχι γιατί είναι παιδί διάνοια που λέει η γιαγιά μου αλλά γιατί μεγαλώνοντας στην τεχνολογία οι 4χρονοι σήμερα είναι εξυπνότεροι και με μεγαλύτερη αντίληψη απο εμάς οταν ήμασταν 4 και είχαμε πλαστελίνη και βιοχλαπάτσα!!!!

 

Κάθε γενιά έχει τα καλά και τα κακά της. Οι γονείς μας έκραζαν/λυπόντουσαν εμας γιατί δεν είχαμε την καλή μουσική και τους χίππηδες με το ελεύθερο σεξ που είχαν αυτοί. Εμείς βγάζουμε το άχτι μας στους νεότερους για τον Καπαμαρού και τις αλάνες. Ο ανηψιός μου θα κράζει σε 30 χρόνια τον γιό του γιατί "ααχ το iPad ήταν κάτι μοναδικό εμείς κάναμε cyber στα νιάτα μου. Αυτά τα holographic girlfriends είναι ξεφτιλίκια".

 

Αφήστε τον καθένα να κάνει ότι θέλει και ασχοληθείτε με την δικιά σας ζωή. Γιατί με την λογικη σας κάποιοι δεν ζούν επειδή είναι μπροστά σε ένα tablet αλλά εσείς δεν ζείτε επειδή είστε απασχολημένοι με το να κοιτάτε πως και αν ζούνε οι αλλοι.

Ακριβώς έτσι. Ωραίος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ το χρησιμοποίησα στο Σύνταγμα και σκότωσα την ώρα μου περιμένοντας ένα ραντεβού που με ψιλοέστησε.

Εξαιρετικό το τζάμπα wifi και γρήγορο κιόλας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...